Krakonošova družina

Krakonošova družina https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521938/bmid_krakonosova-druzina-4ea-521938.jpg 4 6 3

Kniha věnovaná tzv. horským duchům mapuje mytologické bytosti našich hor. Do pomyslné Krakonošovy družiny, tedy druhů nejslavnějšího z těchto horských patronů, patří třeba brdský Fabián, Kačenka a Rampušák z hor Orlických nebo podobné bytosti z Jeseníků, Krušných hor či západočeských pohoří. Kde se vzali, jak s nimi pracuje lidová tradice i další její umělá přetváření a nápodoby? Tomu se věnuje kniha Jana Pohunka, odborníka současný folklor, tramping a další témata regionální historie Čech.... celý text

Přidat komentář

memphisz
včera 3 z 5

Odborná studie horských patronů a lokálních duchů z pohledu folkloristy. Nejedná se o dílo z žánru amatérské záhadologie, což je velké plus. Nedočkáte se ani strašidel, ani pekelných stvoření. Zato se seznámíte s lidovou slovesností a vývojem krakonošovských postav v průběhu moderních dějin. Je to sumář postav, které mají podobné rysy jako Krakonoš. A jako takový se popisy dost opakují, a to včetně hlavních dějových linek původních povídaček a lidových příběhů.

Iki1
08.02.2024 3 z 5

Autor odvedl slušnou sběratelskou práci podpořenou studiem všemožných pramenů. Výhodou knihy je, že přináší jakýsi sumář magických bytostí z našich hor spolu s odkazy, kde je možné pátrat dál. Fajn je, že autor doplnil knihu fotografiemi, které ilustrují jeho myšlenky. Protože se jedná o vědeckou publikaci, je určena spíše k výběrovému čtení v případě potřeby.


jungwirth5318
05.02.2024 4 z 5

Nenechte se zmást fantasy obalem, tahle kniha je víceméně odborná studie o horských duších a patronech českých pohoří, jakýsi katalog bytostí, srovnávaných kdysi nebo dnes s Krakonošem. Některé mají kořeny pěkně hluboko v minulosti, ale protože si o nich často vyprávěli především horalé německé národnosti, po jejich odsunu byly zapomenuty a až v posledních letech se do hor i k lidem vracejí. Některé byly vymyšleny teprve nedávno, třeba i z důvodů čistě "marketingových". Je zajímavé sledovat, jak se patrony pohoří stávají i bytosti, které byly původně strašidly, a kolik toho tito patroni mají společného s různými "lesními lidmi" nebo třeba hejkaly... Jak jsou si tito lokální patroni navzájem vždy trochu podobní a témata vyprávění o nich se často opakují, vkrádá se mezi stránky knihy mírně, mírňoučce nuda. Závěrečná Koda však čtenáře potěší... Velmi hodnotný je z mého pohledu přehled literatury a pramenů.