IHT Online IHT komentáře u knih

Než natáhnu brka Než natáhnu brka Antti Tuomainen

vtipne bizarni pribeh, ktery podle me takrka prvoplanove cili na film - byla by to vizualne zajimava cerna komedie.
Samotny pribeh je trochu podobny treba Nesbovym Lovcum hlav. Tam to byl vyborny pribeh s dost prumernym filmovym zpracovanim. Tady to je spise naopak - ponekud klopotny a misty mirne unyly pribeh, ktery by byl zajimavy na platne zkraceny na sviznou puldruhou hodinu :)

26.02.2023 4 z 5

Neni to spatne, ale vetsinu jsem uz cetl nekde jinde - Diamond, Ridley, Smil, Chatwin, Tainter, ...
A diky tomu desnemu chaosu a neustalemu odbihani (Muska uz jsem mel fakt plne zuby) ani nedokazu rict, co bylo temi sedmi zakony mysleno - shrnuti, ci pripomenuti na zaver by vyrazne pomohlo ctenari ujasnit si, co vlastne autor chtel rict. Ale to by byl dost zasadni posun od souboru eseji k ucebnicovemu formatu (ktery by mi nevadil).
Za me takove pekne pripomenuti mych oblibenych autoru. Od Barty jsem nic jineho necetl a momentalne ani nevidim duvod to menit.

13.02.2023 3 z 5

Zvířata nejsou bez citu Zvířata nejsou bez citu Per Jensen

Zajimava kniha, ze ktere jsem byl pri cteni trochu zmateny a zklamany.
Nalakala me osobnost autora (VS pedagog na univerzite, etolog) a toto pomerne odborne nakladatelstvi. Tesil jsem se na pomerne odborny text o rade vyzkumu...
No, kdyz se ohlednu, tak rada odbornych informaci tam tedy byla, ale celkove to bylo psano stylem takovych tech aktivistickych emotivnich brozur. To nemyslim dehonestujicne, ale je rozdil, jestli ctete faktorgraficky text, nebo motivacni, kde se Vas autor na kazde druhe strance pta, proc nemuzeme priplatit par korun a umoznit zviratum podestylku, vetsi prostor a delsi kontakt s mladaty.
S mirnym odstupem vsak musim uznat, ze i kdyz me to pri cteni ponekud iritovalo, tak to autor neprehani a skutecne uvadi dost vyzkumu apetencniho chovani, radosti, strachu atp. Akorat obcas nasleduji ony recnicke otazky o soucasnem stavu v produkcnim zemedelstvi.
Ale potesil me finalni kapitolou - neni nutne vsechna zvirata vypustit na svobodu, zvirata opravdu potrebujeme (nejen pro maso) a kdyz jim zajistime spokojeny zivot, tak v tom neni zadny eticky problem - presne takto k tomu pristupuji biofarmy a to se mi libi. Ja osobne se bez masa klidne obejdu, ale bez syra, mleka a vajec... - to by byl smutny zivot.

PS: Preklad je docela slusny, i kdyz "vrh kurat" ci "prase lichokopytnik" me asi budou jeste chvili strasit...

29.01.2023 4 z 5

Divocí příbuzní Divocí příbuzní Jennifer L. Verdolin

Nejdrive zacnu negativy :(
Vydavatelstvi naprosto "zabilo" svetovy bestseller.
Originalni nazev je "Divoke spojeni", cimz ma demonstrovat, ze to je knizka o sexu. Divoci pribuzni uz tak snadno uchopitelni nejsou. Druha slabina je format a obalka - oboji je velmi lacine. Text drobny a hutny, aby to nebylo moc tluste, papir nizke kvality, brozovane vydani s dost nesikovnou grafikou. Americky original ma na obalce parek "pusinkujicich se" agapornisu, kterym se anglicky rika "love birds". Opet dobra narazka na tema knihy, v cestine to bohuzel nefunguje. Vydavatelstvi proto vyrobilo kolaz, ktera je dost nekvalitni a anatomicky proste nesedi. Kazdy ptackar pozna, ze ten ptak vlevo je foceny zezadu (dle zbarveni), pricemz vystrih kosile by mel naznacovat, ze otaci hlavu dozadu k partnerovi. Dost mizerna prace, bez ohledu na kvalitu tisku prilis zvetsovanych fotografii.
Posledni hrebik do rakve - kdo to (a kam) distribuoval? Knihkupectvi navstevuji pravidelne, knihkupecke weby taky, ale poprve jsem na knizku narazil vloni (6 let po vydani knihy) v antikvariatu. A verte, ze nabidku knih v tomto zanru skenuji dost poctive a dost casto.

A ted ta pozitiva :)
Je to vyborne! Po faktograficke strance je to skvely soubor poznatku o sexualnim chovani rady druhu zvirat. Ano, clovek par veci zna z jinych knih ci dokumentu (tezko rict, zda byly starsi ty dokumenty, ci tato kniha v originalu), ale je videt, ze autorka je expert - smekam!
Format knihy mne osobne az tak nesedl - autorka to bere jako duvernou rozpravu s kamaradkami, ve ktere rozebira, co zeny chteji/potrebuji/obdivuji... Hrozne moc recnickych otazek. Bylo by to paradni jako prednaska (treba TED), na papire to misty trochu unavuje. Ale da se na to casem zvyknout - v druhe pulce uz me to tak nerusilo a neiritovalo.
Prekvapive take smekam pred prekladem - dle formatu bych vubec necekal, ze si prekladatelka da praci s overovanim ceskych nazvu, ale musim ji pochvalit - druhy jsou prelozene vyborne a drtiva vetsina ekologickych a anatomickych terminu taky. (Drobne chybky v taxonomicke terminologii - rady, celede, rody - ale v minimalni mire.) Respekt! :)

Autorka vydala dalsi knihu (s predmluvou Marca Bekoffa) - tentokrat o rodicovstvi v risi zvirat. Najde se v Cesku vydavatel, ktery by do toho sel? Pokud mozno nejaky renomovany, ktery je schopen vyprodukovat dustojny format? :)

21.01.2023 5 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Jonassonovska klasika.
Opet je hlavnim hrdinou outsider, kteremu je udelano prikori a ktery s pomoci svych pratel (jinych outsideru) dosahne pomsty a velikeho uspechu. Je to hezke, dobre se to cte, ale je treba Jonassonovy knihy prokladat jinymi autory a zanry.
Mne osobne uz se ponekud zajidaji ty odbocky k politice - mnohem vice se mi libi civilni linky "no-name" obycejnych lidi. Ti jsou mili, bezelstni a sympaticti. Realne postavy uz tak cernobile byt nemuzou, takze obvykle sympaticky nevystupuji (aspon ne v tom prostackovsky sympatickem duchu).
Mila oddechovka

15.01.2023 4 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Nebylo to spatne, ale bylo to ponekud prvoplanove prekombinovane... Zhruba pred pulkou jsem pochopil, ze dalsi a dalsi slibne stopy, po kterych se dr. Pivonka postupne pousti, budou liche - jelikoz do konce knihy zbyva jeste fura stranek... :(

12.01.2023 4 z 5

V melounovém cukru V melounovém cukru Richard Brautigan

zacatek me ponekud odrazoval - byl az prilis poeticky, az prilis amorfni.
ale pak se objevil "dej" a kniha dostala urcity smer. Ani ty poeticke obraty uz nebyly uplne bizarni. Nebo jsem se proste do knihy dostatecne ponoril :)
Bylo to jimave, bylo to kouzelne, bylo to snive, bylo to melancholicke, bylo to ... smutne

smutne v tom, ze v knize neni nikdo ani dobry, ani zly - vsichni jsou vlastne svym zpusobem ... neprijemni, nejednoznacni, tajemni. takove mnohovrstve to bylo - nekdy usmevne, nekdy poklidne, nekdy znepokojive

11.01.2023 4 z 5

Vražda v lázních Skalka Vražda v lázních Skalka Jarmila Pospíšilová

pekne postavene, sympaticke realie, uveritelne postavy. urcite si prectu dalsi knihy od pani Pospisilove

10.01.2023 4 z 5

Trhačka zubů Trhačka zubů Franz-Olivier Giesbert

Myslel jsem si, ze to bude zabavne, ale tech opravdu zajimavych casti tam bylo opravdu malo.
Dejepis me ve skole hrozne nudil, protoze byl plny zplostelych marginalnich postav, o jejich motivech a dilematech jsme se vubec nic nedozvedeli. Proste prehlidka povrchnich strucnych charakteristik nezajimavych postav...
Autor se pokousi vykreslit ponekud plasticteji radu historickych postav, ale ruku na srdce, nedari se mu to. Jeho popis Velke francouzske revoluce me neskutecne otravoval - porad se v textu objevovaly (spise knihou mihaly) nove a nove uplne zbytecne postavy, ktere byly zcela zbytne. Rada informaci se v knize ponekud utrpne opakuje (treba slozeni masti na zuby, ci duvody pro vegetarianstvi), coz nesklerotickeho ctenare muze ponekud obtezovat.. Zkousel jsem pretrpet nektere dejove linky, abych se dostal zpatky k tem zajimavym, ale byla to fuska.
Nektere skutecnosti mi pritom prisly dost neverohodne - treba ze by Napoleon prozradil svuj prekvapivy vojevudsky zamer lehke holce? Vyliceni Thoreaua mi take prislo prekvapive (jsem cetl, ze mu do jeho samoty prinasela jidlo matka, zdaleka pry nebyl tak sobestacny, jak se to v jeho knihach zda). A psat v 99 letech otevrene o svem bohatem dosavadnim sexualnim zivote a pak pri popisu mladych let znovu sklouznout k divci upejpavosti a ostychavosti? To mi taky prislo dost nekonzistentni (cekal bych spise shovivavy nadhled nad tehdejsim ponekud posetilym chovanim).

Celkove me to vubec nenadchlo a autorovi uz zrejme dalsi sanci nedam. Srovnani se stoletym starikem mi prijde ponekud usmevne - tohle neni psano ani vtipne, ani lehce.

10.01.2023 3 z 5

Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Ivo Hudeček

Prijemne. Sice protahovane, ponekud nesourode a neprilis dokonale sestavene, ale hezky psane.

08.01.2023 3 z 5

Vražda ze zdvořilosti Vražda ze zdvořilosti Jiří Štefl

Pekny pribeh, poutave napsane, ale verohodnost nulova - u "profesora etikety" (ci etiky?) bych ocekaval vyssi citlivost a alespon zakladni empatii.

06.01.2023 4 z 5

Lepší polovička: Proč jsou ženy geneticky silnější Lepší polovička: Proč jsou ženy geneticky silnější Sharon Moalem

Treti kniha tohoto autora prelozena do cestiny. Podle meho nazoru z tech tri je tato nejslabsi - a presto stoji za precteni :)
Kdyby to nebylo na tlustem papire a nebyly u toho poznamky a seznam literatury, tak by to byla utla knizecka - precetl jsem ji behem dvou odpoledni. Poznatky jsou velmi zajimave, ale ruku na srdce, zakladni poselstvi se az moc casto opakuje. V nekterych kapitolach autor opakuje dokonce i faktograficke informace (rakovina ledvin).

Celkove je kniha poucna, zajimava a stoji za precteni - pocitejte vsak, ze Vas muze iritovat neustale opakovani zakladniho poselstvi ;)

02.01.2023 4 z 5

Fakt Fakt Tomáš Komárek

Miluju podobne knihy, mam jich doma spoustu.
Diky tomu mohu rici, ze tato je spise pro "zacatecniky". Rada veci v ni je pomerne bezne znama, radu jsem cetl v jinych knihach, videl v dokumentarnich serialech, ci slysel ve skole (treba zrovna tu o vode z kokosu). Nektera fakta nejsou prilis prekvapiva a jsou lehce dohledatelna - treba (relativni) velikosti jednotlivych kontinentu a oceanu jsou zakladnim ucivem fyzicke geografie. Podobne notoricky zname jsou informace o velikost zornice s ohledem na rozpolozeni cloveka (siroke zornicky prozrazuji zajem - proto si divky rozkapavaly oci atropinem, aby byly pritazlivejsi), nebo nejvyssi hora sveta (havajska Mauna Kea, sest kilometru vysky je pod hladinou oceanu), ruzove zbarveni plamenaku souvisejici s jejich potravou atp.
Krome toho jsou nektere veci zastarale ci prilis zjednodusene (prumerna delka zivota je 72 let), ci zmatecne ("muzi pachaji sebevrazdu 4x casteji nez zeny"....? lze spachat sebevrazdu vicekrat? pokud jde o pokusy o sebevrazdu, tak tam je vyssi vyskyt u zen, pokud jde o dokonane sebevrazdy u muzu jako celku, tak je mnohem vhodnejsi napsat "sebevrazdY" - protoze jde o hodne muzu a hodne sebevrazd). Podobnost rostliny s organy, ktere leci, je bizarni z prstu vytazena souvislost - rosltinne alkaloidy ovlivnuji biochemicke deje, ktere se projevuji v rade organu, mezi jinymi i v tech citovanych.
S terminologii jsou autori obcas nastiru :"potravinovy retezec" neni totez, co retezec potravni, oznaceni "aminokyselina glutamova" rozesmeje nejen chemiky...

Autori tvrdi: "V knize si najde sve uplne kazdy, kdo se zajima o svet, chce vedet vice...". No, ti, kteri se takto chovaji uz nejaky ten rok, toho v knize az tak moc nenajdou. :(

Hvezdicku pridavam za graficke pojeti knihy. Bez nej by slo o tenoucky sesitek, ale tlusty papir, pekna grafika a pouzity font vyrazne zvysuji hodnotu knihy.

31.12.2022 2 z 5

Suma sumárum Suma sumárum David Eagleman

Zpocatku jsem byl zklaman, protoze jsem knihu kupoval kvuli autorovi. Bohuzel se vsak nejedna o odborny neurologuv nazor na "zivot po zivote", ale spise o filosofizujici dilo o ruznych moznostech, ktere by hypoteticky mohly po nasi smrti nastat.
Pribehu je 40 a vetsina z nich je opravdu zajimavych ci usmevnych, ale nekolik mi prislo zcela nenapaditych ci "obslahnutych" (protoze na podobne tema uz jsem nejake povidky cetl). V ramci tech neotrelych byly nektere opravdu velmi zajimave a inspirativni - napriklad bych vyzvedl "Kdybych byval", ktera ma velmi peknou pointu.
Kapitoly jsou kratoucke (98 stran knihy na 40 kapitolek), ale dilko je treba rozumne davkovat, aby mel ctenar moznost trochu o jednotlivych "navrzich" premyslet.

28.12.2022 4 z 5

Morová rána Morová rána Betty MacDonald

Pani Medveckou mam moc rad, ma velmi prijemny hlas. Sice se tak uplne nehodil k predstave "obezni" Betty (beztak nebyla vubec tlusta), ale byl velmi mily.
Vlastni pribeh ze sanatoria patri do pomerne dlouhe radky podobnych - dojemnych a desivych. Betty mela velke stesti.
Ponekud rusive na me osobne pusobily jen doslovne citace a casove udaje z doby po nastupu, kdy Betty nesmela psat, tudiz ani si delat poznamky.... Kdyz o radu stranek dal priznava, ze ani nevedela, jaky je den, je to dost nesourode. To je ale jen hnidopisska poznamka k jinak velmi pusobive knize :⁠-⁠)

27.12.2022 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Dekuji Ceskemu rozhlasu za audioverzi a Igoru Baresovi za pekny prednes.
Libi se mi Maweruv zapal a prace na resersich - ve skole jsme se ucili, ze Mendelova prace nezapadla kvuli obsurnimu periodiku, ve kterem ji publikoval (tehdy casopisu celkove moc nebylo a velke knihovny je mely prakticky vsechny podchycene) - dokonce vytisk zaslal i Darwinovi (v jehoz knihovne se nerozrezany nasel). Skutecne byl Mendel nedoceneny a nepochopeny a Mawer jej v knize vyborne vykreslil.
Postava Benedicta Lamberta je osou dejove linky, ktera cely roman zpristupni beznym ctenarum. Na pozadi jejiho neuteseneho osudu jsou podavany obecne informace z genetiky. Tato linka je cirym zoufalstvim velkeho muze v malem tele. Velmi poutave, nuti k zamysleni.
Nejsilnejsi pasazi pro me osobne byl Benyho prispevek na konferenci v Brne - mazec!

21.12.2022 5 z 5

Na povrchu Na povrchu Martin Martinka

Filosofujici text vystaveny na pozadi zoologickych realii. Delsi dobu mi trvalo se do textu ponorit a s postavami se seznamit. Ale pote uz text plynul lehce, postavy byly plasticke, motivy verohodne, dobrodruzstvi napinava. A pointa je proste krasna :⁠-⁠)

Misty mi to pripominalo Flauberta a jeho Byli jednou dva pisari. Nikoliv zfilmovanou verzi se Sovakem a Hornickem plnou humoru, ale tu puvodni filosofujici predlohu ;⁠-⁠)

19.12.2022 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Uf...
No, aspon, ze jsme si odpocinuli od Jurka. Misto nej jsme dostali noveho "padoucha", ktereho si budu fakt pamatovat, byt vyznat se v nem je fakt fuska...
Skoro mam dojem, ze autoři detektivek uz jen procitaji psychiatricke ucebnice a hledaji nejvetsi bizarnosti k jejich zakomponovani do svych knih... ;⁠-⁠)

Celkove to bylo az do bizarniho finale dobre :⁠-⁠)

19.12.2022 4 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Poslechnuto na Ceskem rozhlasu - naprosta lahudka. Smekam pred protagonisty (Jana Stryková, Dušan Sitek a Coco Rafajová). Stylem vypraveni (stridani osob s typickou poetikou - ocenuji kvalitni literarni praci!!), humorem i smutkem mi to hodne pripomina Fredrika Backmana a jeho Úzkosti a jejich lidé. Akorat ten pribeh je takovy "cestejsi", bez zasadnich prekvapeni a rozuzleni. Presto autorovi moc dekuji a jdu si sehnat nejakou jeho dalsi knihu ;)

12.12.2022 5 z 5

Stigma Stigma Karin Slaughter

Ctu serii postupne, ale v tehle mi zpocatku dost nesedelo stridani dvou casovych linek. Zpocatku to ponekud drhlo - v linkach se hodne lisil vztah Sary k Jeffreymu. Ke konci se to vsak sladilo a uznavam, ze to bylo promyslene dobre a take finalni gradace byla velmi prijemna a ctiva.

02.12.2022 5 z 5