Hřibče Hřibče komentáře u knih

Krásné zítřky Krásné zítřky Katherine Boo

Kniha, která mnohým lidem otevře oči a díky které si spousta z nás uvědomí, že se máme ještě pořád hodně dobře. Autorka popisuje životní situace obyčejných lidí žijících v Indii bez příkras a naprosto upřímně. I když vím, že kniha popisuje skutečná místa a skutečné osudy lidí, tak i přesto mi po jejím přečtení stále dělá problém uvěřit, že v takových obtížných/otřesných podmínkách opravdu někde lidé žijí. Není to lehké čtivo, ale to není ani život hrdinů v indickém slumu, rozhodně si ale kniha váš čas zaslouží.

23.04.2014 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Panebože, to byla úžasná knížka! :) Poprvé po dlouhé době mám chuť dát místo 5 hvězdiček 6, ale protože to nejde, tak je dám alespoň takto ******!
Jedná se o příběh plný emocí a silných citů, který rozhodně chytne za srdce. Když se nad tím tak zamyslím, tak je to jedna z nejemotivnějších knih, co jsem za poslední roky četla. Mísily se ve mně emoce, kdy jsem měla chuť s knihou praštit, protože jsem nemohla snést jak osud hlavní dvojici nepřeje, ale neudělala jsem to, protože zvědavost mi nedala a já jsem prostě musela vědět, jak to celé dopadne. Rozhodně si s velkou chutí přečtu další příběhy od této autorky. :)

05.04.2014 5 z 5

Manželská past Manželská past Jennifer Probst

Četlo se to lehce, bylo tam hodně erotiky (asi si to doba žádá), mně se líbila italština, která tam často zaznívala. Celkově mi kniha přišla jako průměr, ale jako odpočinkové čtivo je to OK. ;)

13.03.2014 3 z 5

Odcizená krajina Odcizená krajina Jaroslav Čejka

Odcizená krajina je román, který úplně nelze zařadit mezi odpočinkové čtivo. Na rozdíl od běžné románové produkce nakladatelství MOBA je poměrně těžký, stejně jako období, na které se autor ve své knize zaměřil. Tím nechci říct, že by byl příběh špatný, ba právě naopak. Kniha vás donutí nad dějem přemýšlet a i když je značná část příběhu věnována politické situaci, byť z pohledu obyčejného člověka, tak je hodně čtivá. Hlavních postav tu vystupuje hned několik a i když jsem necítila úplně ke všem sympatie, tak mě v mnohém zaujaly a bavilo mě sledovat jejich počínání. Co však Odcizenou krajinu hodně odlišuje od jiných románů, je přítomnost vypravěče, tedy pana spisovatele, kterou si čtenář uvědomuje po celou dobu čtení. V podstatě jsem měla pocit, jako kdyby mě vypravěč po celou dobu držel za ruku a je fakt, že někdy jsem za to byla celkem ráda. :) Velké plus dávám Odcizené krajině za skvělé vystihnutí nejen poválečné doby, ale hlavně za připomenutí doby relativně nedávné a nepříliš chválihodné.

04.03.2014 5 z 5

Podfuk Podfuk John Grisham

Pro mě je Grisham a jeho Podfuk velmi příjemným překvapením. Vůbec se mi do knihy nechtělo, ale jakmile jsem přečetla pár řádků, tak jsem pochopila, že jsem se jí obávala neprávem. Velmi dobře napsaný právnický thriller a abych byla upřímná, tak na mě možná až moc, protože jsem se chvílemi v ději ztrácela a unikala mi pointa. Pořád jsem si říkala, o co jako Grishamovi jde? Ale k závěru mi to všechno docvaklo a já pochopila, že mě autor ne jednou, ale vlastně hned několikrát nachytal. :)

09.02.2014 4 z 5

Vánoční příběhy: Daniel a anděl / Slyš! Toť herold / Vyměněné srdce / Zázraky Vánoční příběhy: Daniel a anděl / Slyš! Toť herold / Vyměněné srdce / Zázraky Judith McNaught

Příjemné oddechové čtení, které jsem teď zvláště ocenila, protože na čtení jsem neměla příliš času. Stačilo mi za večer přečíst povídku, čtení jsem si užila a hlavně jsem věděla, jak příběh dopadl. Nemusela jsem být napjatá několik dalších dnů, než jsem se zase k četbě dostala. Přiznám se, že jsem nečetla poslední povídku od A. Lamb, ale to proto, že už jsem byla přeslazená a rozhodla jsem se číst něco jiného. Nevylučuji, že se k ní ještě někdy vrátím. :) Příjemně mě překvapila povídka od J. Barnettové, byla velmi čtivá, romantická a opravdu taková asi nejvíc vánoční. :)

09.02.2014 4 z 5

Rusko sužuje pandemie Rusko sužuje pandemie Jana Vagnerová

Kniha se mi velmi dobře četla a bavila mě. Téma, kterému se autorka v příběhu věnovala, je velmi zajímavé a rozhodně ne nereálné. A i když už bylo apokalyptických knih na podobné téma napsáno bezpočet, tak přečtením Pandemie rozhodně nic nezkazíte. ;) Zasazení příběhu do ruského prostředí byla velmi příjemná změna, kterou jsem uvítala. Občas se děj sice malinko táhl, ale ne nijak radikálně. Vlastně je kniha velmi čtivá na to, že se děj motá hlavně kolem únavné jízdy v autě strachu z okolních vesnic a měst. Doufám, že bude pokračování. :)

10.01.2014 4 z 5

Druhá Druhá Táňa Keleová-Vasilková

O autorce jsem už dříve slyšela, ale z nějakého (teď mi nepochopitelného) důvodu jsem se jí vyhýbala. Marně, stejně mě dostihla a jsem tomu moc ráda! :) Kniha mě zaujala už na prvních stranách a velmi dobře se četla. Příběh je naprosto uvěřitelný a reálný. Celou dobu jsem měla pocit, že se mohl klidně nějakým dvěma ženám stát. Pro mě je Druhá rozhodně velmi příjemným překvapením a zaslouží si plný počet hvězd. :)

19.12.2013 5 z 5

Dlouhé stíny Dlouhé stíny Barbora Hrůzová

Velmi příjemný příběh ze života s lehkou detektivní zápletkou. Líbil se mi vývoj postav a dobrý konec. :) Dobrých konců není nikdy dost. ;) Spisovatelka si také zaslouží palec nahoru za věrné vylíčení veterinárního prostředí, ve kterém hlavní hrdinka pracovala.

20.11.2013 4 z 5

Křižovatky Křižovatky Wm. Paul Young (p)

Uf, to bylo! (myšleno v dobrém :)) Vůbec jsem si nemyslela, že mě tento román tak hluboce zasáhne, ale podařilo se mu to. U málokteré knihy mám dojetím na krajíčku, ale pan Young mě svým lidským příběhem dostal, až jsem si říkala, že to není možný, abych u knihy brečela jako nějaká cíťa. Ke konci jsem se musela hryzat do rtu a přemáhat své vnitřní pocity, abych byla chvílemi vůbec schopná číst dál. Ještě si musím celý příběh nechat projít hlavou, ale už teď vím, že na něj jen tak nezapomenu. Tak silný příběh plný lásky a naděje jsem už dlouho nečetla!

12.11.2013 5 z 5

Dokonalá milenka Dokonalá milenka Stephanie Laurens (p)

Tak nevím, dočetla jsem ji, ale úplně "odvařená" z ní taky nejsem. Mám ráda romantické knížky a nevadí mi, když ta romantika z nich pomalu i "kape", ale tato mě nějak výrazněji za srdce nechytla. Chvílemi zbytečně roztahané pasáže a až moc zbytečné hnípání v pocitech nejen vlastních, ale i toho druhého. Děj příjemně okořenila detektivní zápletka, bohužel vedla spíše k dalšímu natažení příběhu. Potěšil mě šťastný konec a postava Lady O. taky neměla chybu. Dala bych dvě a půl hvězdičky, ale protože to nejde, tak přimhouřím oko a za občasné připomenutí důležitých věcí ve vztahu dvou lidí, přece jen vztah není jen o sexu, dávám tři.

31.10.2013 3 z 5

Evangelium prokletých Evangelium prokletých Adam Blake (p)

Evangelium prokletých bylo poměrně dobré čtivo, kde se neustále něco dělo. Začátek měl velmi dobrý rozjezd, ale ve druhé polovině autor, podle mě, trochu nestačil s dechem. Paradoxem je, že druhá polovina knihy byla přitom akčnější, ale už mi přišla poněkud zbytečně natahovaná. Konec se sice dal lehce předvídat, ale měl celkem grády a byl i hodně napínavý. Hlavní hrdinka, Heather Kennedyová, si rychle získala mé sympatie a fandila jsem jí. Myslím si, že by si její postava zasloužila ožít ještě v nějakém dalším příběhu. Co se tématu týče, tak bych jej hodnotila jako průměr, který se ale dobře četl. Je to rozporuplná kniha, není jí co vytknout, ale přesto někde drhne.

13.10.2013 3 z 5

Dýchání pod vodou Dýchání pod vodou Alex Flinn

Romantické čtení (nejen!) pro dívky pojednávající o násilí v partnerských vztazích. Jedná se o velmi silný příběh, který sice není tak líbivý jako Netvor, ale o to víc je téma, které se v něm řeší, důležitější. Rozhodně by nebylo na škodu, kdyby si tuto knihu přečetla každá dívka, protože i dnes je hodně dívek chlapci a mladými muži týráno nejen fyzicky, ale i psychicky. Ti, kterým se líbila \"pohádkovost\" v Netvorovi, budou nejspíš trošku zklamaní. Tento příběh nemá s pohádkou nic společného, a to doslova. I když je Dýchání pod vodou určeno mladším ročníkům, než jsem já, tak bych řekla, že jsem si velmi dobře početla. :)

23.09.2013 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Pro mě osobně byla kniha skvělá, silná a nezapomenutelná. Myslím si, že je to jeden z Remarquových nejlepších románů! Během čtení jsem prožívala podobně neuchopitelný pocit lehkého smutku, snění, naděje a kruté reality jako při čtení Černého obelisku a Vítězného oblouku, a to jsem si myslela, že ten pocit už nezažiji! Díky tomuto příběhu jsem si uvědomila, že každá mince má dvě strany, že i Němci ve válce hodně trpěli a mnozí s ní nesouhlasili, a přesto za ni museli bojovat. Myslím si, že bychom měli podobné knihy číst častěji, strašně rychle totiž zapomínáme a jsou prostě věci, na které by se zapomínat nemělo...

17.09.2013 5 z 5

Vražda v lázních Skalka Vražda v lázních Skalka Jarmila Pospíšilová

Oddechová detektivka, která potěší čtenáře především českým prostředím a sympatickou hlavní dvojicí - detektivem Klenským a překladatelkou Marií, kteří pomáhají vyšetřit vraždu mladé ženy. Kriminální příběh příjemně plyne a ani se nenadějete a máte přečtenou půlku knihy. I když je detektivka dobře a poctivě napsaná, tak po přečtení mi dlouho v paměti nezůstala, každopádně mi několikahodinovou cestu vlakem zpříjemnila a urychlila. :)

08.09.2013 3 z 5

Tramín s příchutí krve Tramín s příchutí krve Věra Fojtová

Velmi příjemná detektivka, kde jsem se sice žádného velkého napětí nedočkala, ale na druhou stranu mi to vůbec nevadilo. :) Příběh se velmi dobře čte a je pravda, že až do 3/4 knihy jsem vůbec netušila, kdo může být vrahem krásné a mladé Lucie. Úžasná atmosféra jižní Moravy, která je popsána velmi barvitě, jen podtrhuje celkové kouzlo knihy. S velkou chutí si přečtu další detektivku z edice vinařských krimi. :)

03.09.2013 4 z 5

Nevinnost Nevinnost Stella Blómkvist

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale pak jsem si řekla, že dám 4, protože kniha nemůže za to, že se mi pletly jména a občas jsem nevěděla, kdo je kdo. Nevinnost byla mojí první detektivkou od Stelly Blómkvist a celkově i první severskou detektivkou. Do teď jsem se tomuto žánru celkem úspěšně vyhýbala, ale anotace této knihy mě natolik zaujala, že jsem po ní sáhla.
Stella je jako advokátka postavena před opravdu složitý případ a i když všichni v něm mají téměř od začátku jasno, jí to prostě nějak "zavání". Kromě vraždy nezletilé íránské dívky Soleen, musí řešit i zneužívání mladistvých dívek za účelem nechutných sexuálních hrátek, za které jsou dívky posléze odměněny drogami. Měla jsem určité tušení, že oba případy spolu budou nějakým způsobem souviset a přiznám se, že jsem měla radost, když se mé tušení potvrdilo. Ale vrah mi byl jasný až na konci, když autorka vyložila všechny karty na stůl.
Bavilo mě postupné odkrývání pravdy a moc se mi líbil Stellin přístup k policistům a celkově k mužům, respektive - líbila se mi Stella. :) Už jen kvůli ní si ráda někdy opět přečtu nějakou její další knihu. A proč jen 4 hvězdy? I přes to všechno mi sem tam přišlo, že příběh trochu polevuje a ztrácí na dynamičnosti a občas mi také unikaly souvislosti, ale jinak se četl příjemně a doporučuji jej. :)

13.08.2013 4 z 5

Kouzlo Kouzlo Rhonda Byrne

Člověku, který se ocitl na životní křižovatce a který neví jak dál, může kniha určitým způsobem pomoci, ale musí o tu pomoct stát a chtít změnu. Takový člověk pravděpodobně i ocení podrobné popisy kroků, které musí pro změnu svého života podniknout, pro ostatní asi bude kniha zbytečně podrobná a zdlouhavá. Jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky, díky ní jsem si uvědomila mnohé věci, které nedělám a dělat bych mohla, ale více mě kniha bohužel nezaujala. Tím ji nechci zavrhovat, někomu může opravdu hodně pomoci a pokud by to byl jen jeden člověk ze všech čtenářů této knihy, tak i to bude dobrý výsledek.

30.07.2013 3 z 5

Most do Země lásky Most do Země lásky Lenka Lanczová

Pane jo! To byla zase "lanczovka"! :) Most do země lásky je opravdu hodně emotivní knížka. Do půlky téměř idyla, ale pak to nabralo na obrátkách až jsem se nestačila divit a smekám před hlavní hrdinkou, že se vším dokázala nějak poprat a zvládnout to. A to jsem si knihu vybrala, že chci nějaké pohodové letní čtení o vodě a táborácích... no, tak příště. :) Každopádně přečtení této knihy nelituji a líbila se mi. :)

23.07.2013 4 z 5

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Postkatastrofický příběh v němž jsou hlavními hrdiny děti a teenageři, kteří našli bezpečný úkryt před okolním světem v městském obchoďáku. Děj knihy se točí hlavně kolem těch dospívajících, musí předčasně dospět a postarat se o bezpečí těch mladších. Zároveň musí naplánovat co dál, protože je jim jasné, že v supermarketu nebudou moci zůstat navždy. Kniha je určená spíše dospívajícím čtenářům, přesto by se mohla líbit i dospělým, protože katastrofy, které měly za následek nevratné změny světa, tak jak ho hlavní hrdinové znali, nejsou zase až tak nereálné. Děj je psán čtivě a dokáže zaujmout. U čtení jsem se nenudila a řekla bych, že je kniha celkem dobře napsaná. Na můj vkus tam možná bylo moc úvah hlavního hrdiny Deana, aby se neztrapnil před ostatními a co si o něm myslí ta a ta holka, na druhou stranu by tak asi uvažoval každý, pokud by byl delší čas zavřený jen s pár lidmi. Pokud tento žánr máte rádi, tak by Vaší pozornosti kniha Monument 14 neměla uniknout. ;)

14.07.2013 4 z 5