Hotovson Hotovson komentáře u knih

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Pěknej román s lehkou detektivní zápletkou a nádechem tajemna. Popis krajiny slatin, skal a vřesovišť, ale i samotný hospody je působivej, až jsem si připadal, jako bych tam byl.

29.11.2019 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Sice jsem měl obavu, jak to všechno Barbarič zvládne sám bez Steina a Jaroše, ale nakonec se s tim popasoval a já se opět bavil a knížku přečet na jeden zátah.
Moc se mi líbila atmosféra hradu Sitno a k tomu tajemství pokladu. Na konci mi bylo líto, že výslechu "in tortura" nebude přítomen kaprál Jaroš s jeho instrumenty, ale byl jsem příjemně překvapen.

14.10.2019 5 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Nikdy bych nečekal, že mě bude kniha z učitelkskýho prostředí tak bavit, ale povedlo se. McBaina mam rád, ale nevěděl jsem, že psal i něco jinýho než detektivky. Tohle se každopádně povedlo a my tak můžeme nahlídnout pod pokličku americkýho učňovskýho školství, který je opravdu džugle. Ke všemu hodně drsná.

Člověk hned kouká na učitele trochu jinak, zvlášť na tutěch speciálních školách. Asi to fakt neni povolání, ale poslání, já bych to každopádně dělat nemoh a ani nechtěl a musí to bejt fakt těžký neupadnout do toho stavu, že je mi všechno fuk a hlavně to nějak vydržet do vejplaty a takhle furt dokola a udržet si tu víru a nadšení, že ty lidi něco naučim.

27.06.2019 5 z 5

Liška Bystrouška Liška Bystrouška Rudolf Těsnohlídek

Moc hezká knížka, kterou jsem si vybral k odpočinku v pátek odpoledne a rozhodně to nebyla chyba.

Původně jsem měl za to, že je to knížka pro děti, ale po přečtení mi to tak nepřišlo.

24.05.2019 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tak tohle jsem opravdu nečekal.

11.10.2018 5 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Geniální! Místy možná trošku přitažený za vlasy, spíš trošku víc, zvlášť když obyvatelé městečka postihla prostřednictvím Tommyknockerů mánie bastlit z čehokoliv naprosto úžasný a ulítlý vynálezy poháněný monočlánkama :D Hlavní postava, básník a notář Gard byl naprosto skvělej a hroznej sympaťák, ač mu teda nedělalo problémy zpíjet se pravidelně do němoty, jeho kamarádka spisovatelka Bobbi byla taky fajn, dokud se jí teda nezmocnili emzáci, pak už jsem jí teda nefandil. Čimž bych se dostal k tomu asi 100+ stránkovýmu úvodu. Dalo by se říct, že se nic nestalo, ale já si myslim, že to bylo důležitý, protože právě tady jsem si oblíbil Garda, když se King prostě rozepsal o něm a o Bobbi, a nepřišlo mi to nudný, naopak kdyby to chybělo, nevěřim, že bych si k postavám vytvořil takovej vztah.

Do tuhýho začlo jít možná až tak v půlce celý sedmisetstránkový bichle a že to pak byla jízda. U Kinga mi ten rozsah prostě nevadí, já si tady užíval každou stránku. Z ostatních postav bych ještě zmínil dalšího týpka s ocelí v hlavě a to dědu Everetta Hillmanna, kterej se ukázal jako těžkej frajer, škoda, že nedostal víc prostoru, páč na konci teda fakt zabodoval. A když už jsem u konce, tak jsem měl trošku obavy, aby to nebyl třeba takovej WTF konec jako Pod kupolí, z nějž jsem byl trošku rozpačitej, ale tady si myslim, že to King zvládnul jako king. Spokojenost. Sice šílená fantasmagorie, ale neskutečně zábavná.

Tip: Pokud přečkáte ten začátek, což chápu, že někdo dá těžko a někdo ne, tak potom je to fakt jízda :D

22.01.2024 5 z 5

Spálená země: kniha první Spálená země: kniha první Jakub Hoza

Ze začátku jsem si řikal, že to bude zřejmě na jedno brdo jako "Do pekla a zpět", a začátek tomu i odpovídal, i když o sto let později, pak příběh ale nabral nečekanej spád a já už se nemoh od knížky odtrhnout (a jsem rád, že nemusim čekat na pokračování kdovíjak dlouho). Čet už jsem jiný postapo, hrál jsem Fallouty, ale ani ve snu mě nenapadlo, že by se to mohlo odehrávat v naší kotlince, tohle je naprosto geniální a zároveň i trošku děsivý, že by se nás to jednou mohlo týkat taky. Když odmyslim tu fantasmagorii s Nesmrtelnýma, ale to knížce právě dodává ten správnej říz. Strašák se opět s ničim a nikym nesere a moc se těšim na to pokračování!

Gigantický hmyzáci, krysy a jiný potvory, to je paráda! Nikdy bych to nechtěl potkat!!!

31.08.2023 5 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Nebylo to špatný, ale asi ani nejlepší, prostě taková klasika s Oldřichem z Chlumu na dvě odpoledne. Co se týče závěru, nejsem historik, ale tak nějak to možná proběhnout mohlo, když ten nemoh na tamtoho a ten zas na toho z určitejch právnickejch důvodů XIII. Století (nechtěl bych tu spoilerovat), nicméně se mi zdá, že podobný závěry už jednou Vondruška použil, koneckonců těch knížek už je asi 30 a já si je fakt všechny nepamatuju. Což dává ovšem dobrou šanci na znovučitelnost :) A ještě co se rytířů a jinejch urozenců týče, tak mam všeoběcně problém pamatovat si jména, natož když je to Někdo z Něčeho, popř. ještě s přídomkem zvířete a šílenejma staročeskejma jménama jako Budivoj, Ratmír, Habart, Hejlík, Vchyna, Nechvala či Chluk, o těch mniších měnících si jména kvůli řeholi ani nemluvě :)

Obzvlášť zabrat mi dali ty Heřmani a Hermani, tady si myslim, že to bylo asi zbytečně překombinovaný.

30.06.2023 4 z 5

Drsný muž Drsný muž Geoffrey Household

Za mě dobrý. K roku napsání jsem samozřejmě přihlídnul a i když místy by se kniha zdála poněkud rozvleklá, tak jsem si na její tempo zvyknul a vůbec mi nevadilo. Žití, respektive přežívání v podzemním doupěti muselo bejt opravdu drsný, nechtěl bych to zažít. Se zakončením knihy jsem spokojen.

12.09.2022 4 z 5

Predátor Predátor Jan-Erik Fjell

K téhle sérii jsem se dostal víceméně náhodou, když jsem za nákupy u Dobrovskýho dostal e-knihu zdarma. Trvalo mi asi rok, než jsem se do ní pustil, ale potom už nepustila mě. Zbytek dílů série jsem si vypůjčil v knihovně a teď s potěšením zjistil, že J-E Fjell má napsány další čtyři díly, co ještě nebyly přeloženy a já pevně věřim, že budou. Čim dřív, tim líp.

Ač severská krimi, tak je fajn, jak už tu psalo víc lidí, že to neni jenom o potocích krve a různejch bizarních brutalitách. Hlavní hrdina Anton Brekke mi padnul do oka hned od začátku a je sympatický, že je to v podtatě běžnej člověk, žádnej superman, se všim co k tomu patří, každej má svoje klady i zápory. Sympaťák je i jeho skoroparťák Magnus Torp, kterej věřim se v dalších dílech zase vrátí plnohodnotně do hry.

Ve všech dílech mi navíc bavilo střídání minulosti se současností, má to hlavu a patu a člověk se v tom neztrácí. Jen tak dál, série je to parádní, moc se mi líbí!

29.08.2022 5 z 5

Pavučina Pavučina John Wyndham (p)

Od knížky co má 112 stran bych teda čekal, že se v ní začne dít něco zajímavýho dřív než v půlce. Ta první byla utrpení, popis výpravy a ostrova šel shrnout na pár stránkách, ne na padesáti. Od chvíle připlutí na ostrov a objevení pavouků se to už zlepšilo, přesto neměla knížka takovej spád jako bych očekával a určitě měla potenciál, ze kterýho šlo dostat daleko víc. Postavy byly celkem jalový, ale to by asi tak nevadilo, když se o většinu beztak postarali pavouci, takže nebyl ani prostor se s nima nějak víc seznámit.

20.02.2022 3 z 5

Dobrodružný život kapitána Singletona Dobrodružný život kapitána Singletona Daniel Defoe

(SPOILER) Na svojí dobu určitě úžasný a nadčasový dílo. Dalo by se říct skoro cestopis s popisem různejch dobrodružství kap. Singletona, ale bohužel dost repetitivní, co se popisu cest po Africe v první části knihy týče. Je tu jmenováno dost zvířat (fascinuje mě ten tygr, ale nejsem odborník, tak nevim, jestli se v 18. století nemoh do afriky nějak zaběhnout, i když mi to příde nepravděpodobný), jinak je to podle šablony - potkali jsme kmen domorodců, buď byl kšeft nebo jsme je postříleli, nalovili jsme zvěř do zásoby atd...

Druhá část na moři mi sice bavila víc, ale postupně upadá do stejný šablonovitosti, kde se zase jede stylem - přepadli jsme loď, vydrancovali nebo ne, podle toho jak jsme se domluvili, zboží někde prodali a tak dál. Zde je navíc postava kvakera Williama, která vyprávění docela oživuje, jinak by to byla nebetyčná nuda.

Ale chápu, že v tehdejší době to muselo bejt docela poučný, dnes už to tak samozřejmě působit nemůže.

26.01.2022 4 z 5

Král úletů Král úletů Philip K. Dick

Málokdy se mi "poštěstí", že mi všechny postavy v knížce serou. Téměř vždy je tam aspoň někdo normální a v pohodě. Tady ne. Je pravdou, že hlavní postava Jack, totální magor mi sral asi ze všech nejmíň a možná z toho ve finále vylez jako ten nejnormálnější. Co se týče Fay, tak to byla teda síla. Jestli někdo takovej, nebo jenom z části podobnej existuje, tak ho fakt nikdy nechci potkat. No a takovejch Nathanů a Charleych asi bude víc, ale to neznamená, že by mi srali o to míň. Kupodivu se to četlo celkem svižně, ale byl jsem rád, že je to jenom útlá knížka, víc stran bych dával asi jenom těžko.

13.01.2022 4 z 5

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Tak tu máme konec...no bude mi bez pana Uhtreda a jeho přítele Finana a dalších spolubojovníků i nepřátel smutno. Opravdu velkolepá série, ke kterej jsem se dostal jak slepej k houslím, ale pak už nešlo přestat číst a byl jsem cele pohlcen tim nádhernym a brutálnim světem Británie na přelomu 9. a 10. století. Možná těch knížek bylo až moc, nevim, mně to nevadilo, ani mi nevadilo, že se Uhtred ohání mečem ještě v 80 letech (věku jehož se v tej době dožilo tak 1% populace a to ještě ne na bojišti), i když ho sem tam někde píchne nebo mu lupne k koleni. Norny teda nakonec dopřály Uhtredovi život delší, než sám očekával (a i než já, jakožto čtenář očekával), ale na takový hrdinství a dobrodružství je v knížkách vždycky spousty místa.

Vynikající práce páně Cornwella, klobouk dolů a já časem načnu zase nějakou další sérii. Myslim, že jich tam ještě pár nepřečtenejch je :)

01.11.2021 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Ač je knížka útlá, na jeden zátah jsem jí nebyl schopen přečíst. Bylo to na mě moc depresivní čtení, ale na druhou stranu mi to donutilo se nad každou povídkou zamyslet. I nad těma lidma a jejich osudem a co je vlastně dohnalo k jejich rozhodnutí a co k němu může dohnat lidi v reálném životě, že se rozhodnou pro takový řešení svojí situace.

13.01.2021 4 z 5

Christina Christina Stephen King

Tak tohle byla teda pekelná jízda! Ke knížce jsem se dostal díky filmu, kterej jsem viděl náhodou v TV, jelikož mam zřejmě nějakou úchylku na filmy s autama, a pokud jsou vraždící, tim líp! :) Až dodatečně jsem zjistil, že je to natočeno podle Kinga, a tak jsem se pustil do knížky.

Tak nějak jsem teda tušil do čeho jdu, ale knížka mi příde daleko lepší, než film, i když i ten se mi líbil, jenom mi přišel jako takovej výcuc, nebylo tam všechno.

Má to hrozně pomalej rozjezd, až do půlky se tam toho moc neděje, ale pak to nabere grády a závěr byl naprosto strhující a mrazivej, nejen díky všudypřítomným závějím a sněhovejm bouřím. Hlavně přízračnej LeBay za volantem a vůbec celá ta atmosféra okolo auta je fakt perfektní a dokázal jsem si to docela živě představit, oproti tomu je film opravdu čajíček.

Jako konečný řešení jsem očekával buldozer nebo něco na ten způsob, ale růžová Petůnie mě rozsekala :)

Zdá se, že se King stává mým oblíbencem, což bych do sebe nikdy neřek :)

12.03.2020 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Čekal jsem hodně, ale tohle vážně ne. Ani jsem tu předtim nečet komentáře, takže jsem fakt nevěděl, do čeho jdu a naprosto mi to překvapilo. Příjemně. Čekal jsem příběch z vězení, ale to přeskakování do jinejch životů, to mě fakt dostalo!
________________________________________________________

Zaujal mě příběh Daniela Fosse, jakožto takovej drsnější Robinson, i když k tomu se to asi moc přirovnat nedá, páč jestli někdo ztroskotal na pustym ostrově, tak to byl Daniel Foss, Robinson Crusoe ztroskotal v ráji :)

03.04.2019 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Tak tohle bylo naprosto skvělý! Teď abych si rval vlasy a nadával sám sobě, že jsem se k takovýmu autorovi nedostal dřív. Ale co na plat, na nápravu bude spousta času a já se těšim na další knihy Karla Klostermanna.

31.01.2019 5 z 5

(SPOILER) Dočteno. Sice to mělo bejt za odpoledne, ale nějak jsem musel i do práce a jednou u knížky usnul.

Dítě se ztratilo v lese. Pominu rozsah lesa, v USA jsou holt větší. Nepominu způsob ztracení. V devíti letech? Takovy způsobem? Jako vážně? A seběhnout z cesty a pak se ztratit tak, že dolezu pomalu do Kanady? Tady to napadá na obě nohy. Jestli je teda dítě tak dezorientovaný, že nedoleze dvacet metrů zpátky na cestu a nedoběhne mámu s bráchou, tak nechápu, jak potom může v lese přežít další tejden, nebo jak dlouho to bylo.

Další věc - bukvice. Měl jsem za to, že se to nedá žrát. Trochu jsem googlil a nedá, pokud člověk neni divoký prase. Ale zase to vysvětluje u holky ty nevolnosti a halušky, takže tady přimhouřim oko.

Třetí věc. Medvěd. Jestli jsem to dobře pochopil, tak to byl nejspíš baribal, proto ty vosy (pokud to nebyly halušky) a nějak neútočil, jinak si nedovedu představit, že by se po zimě (zmíněno v knize), jakejkoliv jinej medvěd zdržoval přemejšlenim, jestli daleko menší oběť sežere nebo ne, bez ohledu na komický baseballový postoje a házení walkmana.

Suma sumárum tak 3,5*, zaokrouhlim to nahoru, ale je to o medvědí chlup :)

31.01.2024 4 z 5

Dům tajemných stínů Dům tajemných stínů Darcy Coates

Oproti předchozím knihám je tu určitě zlepšení a dost tomu pomáhá zasazení děje do starší doby. Postav tu neni moc, což je určitě taky dobře a tentokrát jsou i víceméně sympatický, až na jednu, ale ta je záporná, takže tam jsou antipatie pochopitelný. Co se týče hlavní postavy Sophie, tak by se možná její chování dalo označit místy za naivní, ale vzhledem k době, kdy se děj odehrává, bych i řek, že se tak chovat může. (Co jsem tak přečet, tak většina ženských postav se v době koňských povozů chovala podobně). Jediný, co bych tak moh knížce vytknout, je předvídatelnost děje, což trošku kazilo zážitek. Dalo se docela snadno uhodnout, co se bude dít na další stránce. Pokud se ale série bude ubírat nadále tímto směrem, tak budu vcelku spokojen.

30.10.2022 4 z 5