Honzeecheck Honzeecheck komentáře u knih

Lionel Aspo Lionel Aspo Martin Amis

Už od první věty ve stylu "je mi 15 a šukam svojí babičku" jsem věděl, že tohle bude především nehorázná zábava. Kurvahošigutntág po anglicku, dá se říct. A i když stejně jako Dědictví celkem srozumitelně tepe do kapitalsitický společnosti, budu si pamatovat především zábavný scénky konfrontace burana s těma "lepšíma lidma". Zásadní rozdíl není v tom, že Lionel je vopravdovej hajzl ale v postavě Desmonda, který je v podstatě jen pozorovatel a snaží se žít podle svého navzdory strýčkovu řádění. Nad vší tou bžundou se celou dobu sbírá tma, která exploduje ve skvělým finále. I když je to v podstatě banální kniha bez nějaký větší myšlenky rozhodně doporučuju.

09.02.2015 5 z 5

Proč obrazy nepotřebují názvy Proč obrazy nepotřebují názvy Ondřej Horák

Skvělá kniha, kdyby byl trošku lepší příběh tak bych neváhal doporučit i dospělým. Anebo naopak příběh vypsutit úplně, to nejdůležitější je stejně v těch poutavých a civilních dialozích. Každopádně povinnost pro všechny, kteří si někdy řikaj: "taková mazanice, to bych zvládl taky"

30.01.2015 3 z 5

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Guy Delisle

Tak nejdřív, tady je ten obrázek https://lh4.googleusercontent.com/-aH_4Wxn2laY/VLzDFIqsqNI/AAAAAAAAAVg/PChp9l1Oxq0/w426-h237/opice.jpg který marta níže vyhodnotila jako přirovnání opic k židům. Jseš vůbec normální????

A teď k věci - o tomhle konfliktu už bylo napsáno asi vše, z každýho myslitelnýho pohledu a nevyřešilo to absolutně nic. Delisle není a nechce být Sacco (na což několikrát vtipně naráží), nedělá ze sebe novináře a proto není jedinej důvod, proč by se musel snažit bejt objektivní a snažit se dát ke všemu pohled lidem z druhý strany. Stejně jako v předchozích knihách prostě popisuje co viděl během ročního pobytu v cizí zemi. Zatímco Barma a Pchjongjang jsou z vašeho pohledu jednoduchý, protože vás jen utrzovaly v už dávno hotovým názoru, tady jste najendou konfrontovaný s realitou (a snad nebudeme zpochybňovat, že Delisle píše jen o tom co opravdu viděl), která není tak jednoduchá jak by si člověk přál. V dnešní době, kdy každej řádnej českej buran, kterej hranice svýho kraje překročil jen když jel na megakoncert Kabátů, trdí, že Islám představuje zlo a ohrožení tradičních křesťanskejch hodnot se nějak nehodí popisovat jak jsou arabové ve vlastní zemi občany druhý kategorie setrvale šikanovaný z oficiálních míst i od běžných lidí. Jednoduchá pravda v tomhletom konfliktu prostě neexistuje, vždycky je to o lidech. A tady platí princip kolektivní viny a protože se tamhle palestinec odpálí tak to nikomu nedává právo jinýmu palestnci zbourat barák. Kniha ukazuje spoustu naprosto absurdních situací - ulice, kde každý etnikum smí chodit jen po svém chodníku, sítě na odpadky aby si je lidi navzájem neházeli na hlavu, malý komunity usazený v nepřítelskym prostředí, který hlídá víc vojáků než je osadníků samotných, ultraortodoxní fanatiky, který nesmí mluvit s ženama atd. Ano, některý případy vyznívají zcela jednoznačně, viz zabírání domů po palestincích, nebo jejich odstřižení od proudu apod. Není to ale proti židům obecně ale proti konkrétním lidem.

19.01.2015 4 z 5

Baby Jane Baby Jane Sofi Oksanen

Mám rád takovýdle knihy. Krátký, úderný, trefný. Tedy přesnej opak toho klišovitýho blábolu, kterej někde dole pode mnou napsala uživatelka Nemesis (sorry). Dal jsem to svý přítelkyni prakticky poslepu jako vánoční dárek a když jsem se pak sám dal do čtení, docela jsem se zhrozil. Sofia se s tim moc nepárá a po krátkym romantickym úvodu skočí v čase, kdy je s idylkou utrum a člověk se zpětně dozvídá jak se to celý podělalo. Z lásky je nenávist, kdy si lidi ubližujou, jak si můžou ublížit jen ty, co se strašně milovali, a pak ještě hůř - lhostejnost. Jakožto muž jsem občas vyloženě trpěl, protože podle knihy bych měl dojem, že neni nic směšnějšího a ubožejšího než nadrženej chlap. Hlavní hrdinka má moc, je si jí vědomá a neštítí se jí zcela chaldně a účelově využívat. Kromě toho kniha obsahuje asi nejlepší popis psychický nemoci, jakej jsem kdy četl (no možná mladej Vonnegut, ale to už je dávno). Stejně jako u Stalinovejch krav (který jsou objektivně lepší kniha) se nejedná o žádný literární veledílo, spíš má člověk pocit, že se celou dobu brodí sračkama, ale stojí to za to. Citace z Cure a Joy Division už jsou ale na hraně kýče... EDIT: Tady ty moudra v komentářích jsou fakt epesní: "Jedna hvězdička je pouze za to, že jde o známou autorku. "

09.01.2015 4 z 5

Královna andělů Královna andělů Greg Bear

Šílená kniha, už jednou jsem to rozečetl a vzdal na straně 100. Jelikož ale nesnášim mít doma nedočtený knihy, vrhl jsem se na to podruhý a nakonec to přemohl. Byl to ale boj, prvních 200 stran je tak zoufale nudnejch a nečtivejch, že se v tom všechny nadějný nápady utopěj. A že jich ale je! Možná až moc, Bear se nezdržuje jakýmkoli vysvětlováním takže jsem spoustu věcí jednoduše nepochopil. Ale k věci: Příběh se odehrává ve čtyřech proudech, který se navzájem po dějový stránce dotýkají jen lehce. Nosná myšlenka knihy je skoro až filosofická - co z toho, co jsme, je ve skutečnosti naše vědomá osobnost a co jsou vrozený/podvědomý procesy, který nemůžeme ovlivnit. Z tohohle hlediska pak řeší význam a formu trestu pro společnost i jednotlivé zločince. Je to bezesporu zajímavý a ve svejch nejlepších částech vskutku hodné zamyšlení, jako celek je to ale ubitý ve slovním balastu a strašném množství nových a nových nápadů. Méně je někdy více... a tak víc než zymšlení nad tím, zda-li je "terapie" věcí správnou, nebo cestou k "stádnosti", nebo nad tím jaké efekty může mít polidštění počítačů, si z knihy budu pamatovat jen jednu strašně dlouhou nudu,

05.01.2015 2 z 5

Sex není zadarmo Sex není zadarmo Chester Brown

Respekt za takový veřejný obnažení, tohle je opravdu hodně osobní. Nemám problém s tím co Chester dělá a říká, ale já to tak prostě nevidím. Ano emoce opravdu nejsou racionální, ale díky bohu za ně. Jestli někomu nevadí bydlet s expřítelkyní a jejím novým klukem, kvuli kerýmu ho opustila, tak fajn. Názory od takovýdlho robota (jak ho nazývají vlastní kamarádi!) jsou sice zajímavý, ale spíš na teoretický rovině. Souhlasim, že by si lidi mohli dělat cokoli, co nikomu neubližuje, ale to je tak celý. Chození za kurvama řeší spoustu věcí, vnitřně naplňovat to ale může fakt jen promile jedinců. Autorova vize ideálního světa v roce 2080 je pak vyloně magořina.

15.12.2014 4 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Týhle knihy jsem se vždycky bál, nakonec jsem, stejně jako třeba u Kafky, zjistil, že nejlepší je zahodit za hlavu všecky předsudky a jít do toho s čistou hlavou. Přes svojí komplikovanost se to totiž čte víc než dobře, základní myšlenka je poměrně srozumitelná a že člověk něco tak úplně nepochopí naopak dává možnost interpretovat si to po svém. Ve svých 30 letech jsem asi dokonalej prototyp měšťáka (z vesnice :-), nemam potřebu zkoumat svoje hranice - naopak, mám rád svůj klid... přesto jsem si z knihy vzal dost. Marně vzpomínám, kdy jsem naposled šel tak "do sebe"... tohle je osobní, každej ať se s tim popasuje po svym, nemam potřebu přidávat sem další obecný plky. Rozhodně ale nadčasová kniha, vždyť utápění se v bezobsažný zábavě nebo devalvace reprodukované hudby se zhusta řeší i teď. Samotnej konflikt "zvířecí" osobnosti vs. civilizační vrstvy je taky věčnej ať už tomu zvířeti v sobě řikáte stepní vlk nebo gorila (V518)

28.11.2014 4 z 5

Žabák z Bali Žabák z Bali Šárka Schmidtová

Mno... pro vysvětlení, knihu jsem koupil za 39 Kč, pár dnů potom co jsme si koupili letenku na Bali. Věděl jsem, že to bude píčovina, ale tak vzhledem k tomu, že to jsou krátký povídky navíc s erotickym nádechem, jsem doufal, že by to mohlo bejt zábavný. A svym způsobem i je, jenže asi jinak než by autorka chtěla. Jako napsaný je to ještě relativně dobře (zkušenost z ženskejch časopisů se nezapře) ale až tak dobře aby to vynahradilo absentující děj určitě ne. Drtivá většina povídek je vo tom jak hrdinka shání vocas, pak ho sežene, ale ukáže se, že je to uplnej idiot. OK, nejsem cílovka, ale stejně mi nepřijde veselý, když je pointa v tom, že má někdo malý péro nebo zuby po dědovi. Horší je těch pár povídek, který se berou vážně... v těch se něžně nasedá na tvrdý penis, zem se třese a výkřiky extáze se linou pralesem. Podle fotky mi nepřijde že by spisovatelce bylo pod 15, takže je mi za ní trapně.
Navíc to, že se kniha odehrává na Bali bych nepoznal, nebejt několika konkrétních Balisjkejch reálií. Asi jsem byl na jinym ostrově, ale svalnatý vysoký mladý borce jsem za 3 tejdny nepotkal. Neprostupnejch džunglí s primitivníma domorodcema tam taky moc nebylo. Tohle nemělo nikdy vyjít pohromadě!

20.11.2014 1 z 5

Mr. Nice - Příběh drogového krále Mr. Nice - Příběh drogového krále Howard Marks

Zrovna jsem dočetl a mam takový smíšený pocity. Od začátku je to jízda, Marks se s ničim moc nemaže, historka střídá historku, postav je za chvilku tolik, že se v tom přes veškerou snahu nedá zorientovat. Jenže... sympatickej to on je (alespoň dle vlastních vyjádření :-), inteligentní bezesporu taky, zavírat lidi za kouření marihuany je píčovina a praktiky americkýho úředního aparátu jsou vážně nechututný. Přesto mám problém přijmout tu jeho mučednickou roli z poslední cca pětiny knihy. Vybral si relativně snadnou cestu, která zajištovala obrovský příjmy za hovno práci, a rizik, který za to musí zaplatit, si byl jednoznačně vědomej. Nic neni zadarmo a drtivá většina takhle schopnejch lidí na tohle prostě odmítá přistoupit. Bojoval proti systému a až přehnaně se mu vysmíval a systém ho za to posral, tak to prostě chodíl. Spoustu let si žil jako král a musel za to strávit pár let ve vězení, to je prostě karma. Nezapomínejte na to že částečně financoval teroristy, kamarádil se s vrahama, provozoval bordel atd... Navíc ne každej si pak může dovolit špičkový právníky a neštěkne po nich ani pes. Jeho žena z toho měla jednoznačně taky výhody a když nic jinýho, tak za přihlížení trestnému činu (nebo jak se ten skutek jmenuje) si ten rok ve vězení podle mě taky zasloužila.Že pak taková vazba vypadá tak jak vypadá je věc druhá. Mmch. v roce 2001 se s Judy rozešli a Howard od propuštění žije ze svýho statusu celebrity, píše knihy, dělá přednášky, hraje ve filmech atd. čistě proto že byl pašerák.

13.11.2014 4 z 5

Narkopolis Narkopolis Džít Tháil

Extrémně lákavý prostředí indickýho podsvětí, nominace na Booker prize... tohle mi mělo podle všeho utrhnout hlavu. Ne že by to nakonec bylo špatný, to ne, ale prostě to nějak nesepnulo. Jedná se spíš o různě propojený smutný a vulgární historky, který se navzájem proplétají, než o opravdovej román. Kromě drsnejch popisů sexuálních aktů všeho druhu mi toho v hlavě moc nezůstane se obávam.

05.11.2014 3 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Na muj vkus ze začátku poněkud přesexovaný... zdůrazňovat jak hlavní postavy obtahujou vše od teenagerů po téměř důchodkyně, v poutech, ve trojce, v kostýmech atd. a jak jsou v tom všichni kurevsky báječný, mi prostě u detektivky nepřijde až tak důležitý. Obzvlášť když v kontrastu s tím samotný vyšetřování ilegální prostituce a obchodu s ženama je takový nijaký a pouze na teoretický rovině. Taky mě na knize štve spousta náhod a klasický žánrový klišé jako nedodělání omráčenejch postav nebo nesmrtelnsot hrdinů. Co je to ale platný, když je to celý tak dobře napsaný, že se od toho nedá odtrhnout.Dát cokoli jinýho než 5* by bylo ode mě pokrytectví.

27.10.2014 5 z 5

Herzog Herzog Saul Bellow

Po všech těch škvárech co poslední dobou čtu jsem zase jednou dostal chuť, dát si nějakou tu "vyšší" literaturu. Herzog je nepříliš dějový román o židovskym intelektuálovi, kterej po náročnym rozvodu trpí existencioonální krizí s níž bojuje psaním dopisů různým (často už dávno mrtvým) lidem, které ale nakonec nikdy neodešle. Přiznam se, že polemiky s filosofskejma teoriema např. Kierkegaarda, Shapira, Nietzcheho a mraky dalších o nichž jsem doteď ani neslyšel, jsem nepobral. Kromě týhle linie je v knize naštěstí spousta zajímavých dialogů, scének z minulosti a poměrně srozumitelných úvah o životě (a smrti) v západní společnosti. Problémy mam hlavně dva - jednak se nějak nedokážu vcítit do tragédie stárnoucího člověka, který netrpí nouzí hmotnou ani citovou (natož sexuální), jednak mi vadí přehnaný důraz na židovství. Věřím, že jsou všichni lidi stejný a zdůrazňovat tolik odlišností židů (i když je to samozřejmě pohled zevnitř) je až téměř rasistický :-)

15.10.2014 3 z 5

Cizí dítě Cizí dítě Alan Hollinghurst

Souhlasím s tím, že to moc dějový není. Taky jsem čekal román o problematice homosexuality v upjatý viktoriánský době. Místo toho tu máme rozsáhlé dílo rozmáchlé přes jedno století, kterým se v 5i samostatných obrazech sice vine odkaz "teplýho" básníka Cecila, nicméně celý je to spíše o pomíjivosti historie a nových úhlech pohledu na ní. Začátek je nuda, ale postupně to graduje, nejvíc mě bavil čtvrtý příběh recenzenta Paula Bryanta. Se svojí nesympatičností, neschopnosti a naprostym nedostatkem sebevědomí je to neskutečně milá figurka a především díky ní dávam i čtvrtou hvězdu. Knihu jsem přečetl relativně rychle, ale umím si představit, že číst to dýl budu mít hroznej boedel ve jménech, protože se klidně postavy vynořujou po několika stech stránek, kdy o nich nebyla ani zmínka.

09.10.2014 4 z 5

Lovci Lovci Garth Ennis

Tohle by tu nemělo bejt, kniha už je evidována pdo jinym názvem http://www.databazeknih.cz/knihy/preacher-lovci-6922

15.09.2014 5 z 5

Darkness Darkness Garth Ennis

Dal jsem si za úkol, že okomentuju každou knihu co přečtu, ale tady je to těžký. Slušná řemeslná práce, jak oúvod do světa Darkness dobrý, člověk má hned chuť zahrát si ty hry. Na druhou stranu Ennis má navíc, skoro žádný hlášky a hlavní záporáci jsou takový nedomrlý. Nápad s celibátem je ale vynikající :-)

15.09.2014 4 z 5

Tabáková cesta Tabáková cesta Erskine Caldwell

Vynikající kniha o typickejch jižanskejch buranech. 90% knihy se odehrává na dvorku, kde se odnikud nikam plácá rodinka naprosto vylízanejch individuí. Tohle nejsou žádný sympatický prostí lidé, tohle je nefalšovaná vidlácká lůza. Není to prvoplánovitě vtipný, někoho by mohly ty věčně opakovaný dialogy, kdy nikdo nikoho neposlouchá a placá si furt to svoje asi brzo začít srát, já se bavil královsky. Celou dobu mě napadalo, že by to byla výborná divadelní hra, což mi doslov potvrdil. Ale srandu stranou - smutný je, že i v současnosti hraje spousta lidí stejnou hru, jen v jinejch kulisách. Naprosto nulový ambice, nepřijmutí odpovědnosti za vlastní život, závislost na pomoci druhých, drobná kriminalita, žádný vzdělání, brzkej sex, hromady dětí o který se nedokážou postarat, nulový plánování... pokračovat nemusím, abyste pochopili.

15.09.2014 5 z 5

Cosmopolis Cosmopolis Don DeLillo

Hodně těžká kniha, která šla ale úplně mimo mě. Samotnej námět řízený sebedestrukce je rozhodně nadějný, nicméně jednání všech zůčastněných jsem prostě a jednoduše nepochopil. A s tím mám problém, i když je mi jasný, že o příběh nejde, nemá to být román, spíš jen platforma pro předání zajímavejch úvah. Nevím, kde se stala chyba, četlo se to i docela dobře, ale nějak to po mě sklouzlo a nezanechalo po sobě vůbec nic.

08.09.2014 1 z 5

Fascinující, že je kniha víc než 120 let stará a přesto je zábavná. Po pravdě humoristickou literaturu vubec nečtu, maximálně tak Vonneguta, ale pokud si někdo dokáže dělat srandu především sám ze sebe, tak je mi to blízký. Spousta vtipů už zlidověla (práce mi nevadí, vydržím se na ní dívat několik hodin v kuse), pár jich vyjde na prázdno ale vzhledem k hubenosti knihy bych to doporučil každýmu.Hodně mě překvapili ty poetický pasáže, jasně je to nuda, nicméně fakt dobře napsaná. Jsem rád že Jerome nepodlehl týhle spisovatelský onanii a po pár stránkách barvitejch popisů to neváhá shodit blbym vtípkem.

03.09.2014 4 z 5

Chudáci Romové, zlí Cikáni Chudáci Romové, zlí Cikáni Norbert Mappes-Niediek

Vzhledem k nízkýmu hodnocení tady jsem čekal že to bude až jednostraně "procikánský", ale naštěstí ne. Že by to bylo vyloženě čistě objektivní se říct nedá, ale ono se k tomuhle tématu asi nedá postavit zcela nestranně. Hlavní myšlenkou, jak jsem alespoň pochopil já, je to, že tzv. "cikánskej problém" je v podstatě problém čistě ekonomickej. Je nesmyslný, aby se romové chovali podle hodnot většiny, pokud musej každý den řešit co budou jíst. Tzv. ekonomika chudoby neni žádná jejich specialita, ale celkem racionální chování. Že máme všichni stejný podmínky a není tu rasismus je blbost, viz příklady, kdy firmy po revoluci restruktuovaly a jako první šli na dlažbu právě cikáni. U kriminality je zajímavý poznatek, že v podstatě máme ve srovnání s latinskou amerikou nebo afrikou nejbezpečnější ghetta na světě. Alespoň poslední kapitolu by si měl přečíst každej internetovej myslitel - nebejt romů, tak by ty problémy nezmizely, jak píše AFA Cikáni nemůžou za váš posranej život. Při čtení mě napadala spousta věcí, o kterejch bych docela rád diskutoval, protože s předloženým názorem nesouhlasím, ale to je fajn... jakákoli kniha, která člověka donutí k zamyšlení je dobrá, ať už je psaná jakkoli. Takže doporučuju.

26.08.2014 4 z 5

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Klasickej horor o vyvraždování partičky víceméně nesympatickejch hrdinů, která překvapí snad jen nečekaným pořadím, v němž lidi umíraj a pak samozřejmě až perverzně detailním popisem jednotlivejch masakrů. První půlka se vleče jak tejden před vejplatou, ta druhá je naopak zběsile rozjetá. Problém mám především s obálkou, kde se píše moderní díla hororu - upřímně řečeno, tohle je moderní jak nohavičkový plavky takže se cejtím trochu podvedený. Ketchumův doslov mě ale pobavil (vyměním useklou hlavu za umlácení), ten druhej doslov hledá velký pravdy tam kde nejsou. Ale jako jo, dobrý pobavil jsem se a dokonce našel poučení - nikdy nikoho nenuťte k orálnímu sexu!

A komentář Apache mě rozesmál - já vim že komouši tady můžou za všechno špatný co se na našem území kdy stalo a v nejbližších minimálně 100 letech stane, ale vinit je z toho, že tu nevycházelo sadistický porno - to tu ještě nebylo :-)

07.08.2014 3 z 5