historikola historikola komentáře u knih

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Knížka má děsivý příběh z války. Je výborně napsaná. Spisovatel dal do knížky svůj život. Spisovatel píše tak poutavě, že se knížka špatně odkládá k dalšímu čtení. Nejraději bych ji přečetl hned a celou. Ale nejde to. Po každé kapitole Vás to nutí přemýšlet. Po přečtení knížky jsem se rozhodl kouknout do mapy a podívat se kudy spisovatel utíkal na svobodu.
Knížku jsem četl s pokorou a spisovateli děkuji za to, že převedl svůj život na papír a sepsal svůj příběh do knihy.
Ještě jednou děkuji za možnost si přečíst jeho život.

03.08.2015 5 z 5

Jaro 1941 Jaro 1941 Ida Fink

Spisovatelka píše hodně krátké kapitoly, ale i přes to je tam vše. Knížka je velice pěkně napsaná. Knihu jako takovou jsem kupoval ještě zabalenou ve fólii. Do poslední chvíle než jsem ji začal číst jsem ji nerozbalil. Po otevření krásně voněla lepidlem a papírem. Přebal knížky je z tvrdého papíru a listy jsou uloženy do gázy s kapitálkem. Po dlouhé době zase pěkně vyrobená knížka.

28.07.2015 5 z 5

Ďáblův doktor: Paracelsus a svět renesanční magie a vědy Ďáblův doktor: Paracelsus a svět renesanční magie a vědy Philip Ball

Zdravím Vás čtenářky i čtenáře,

knížka byla hodně zajímavá. Zase jsem se dozvěděl něco nového. Bohužel, ale to je asi můj problém. Byla knížka psána trochu jinak než bych chtěl. Někde moc vláčná a někde moc rychle či stroze. Čekal jsem, kdy se děj rozjede...Dočkal jsem se. Bohužel u posledních cca 5-6 kapitol. Knížku si i tak schovám do knihovny, ale popravdě nevím jestli ji budu znovu číst. Každopádně si dám týden oddych a srovnám si myšlenky z knížky. Třeba se to srovná a přijdu ději na kloub :)

Rozhodně to není knížka kterou čtete bez myšlení na dovolené. Popravdě nevím jak dlouho, ale dal jsem si s touto knížkou na čas než jsem ji celou dočetl.

19.07.2015 5 z 5

Šifra podle kabaly Šifra podle kabaly Dorit Silberman

Zajímavá knížka, zajímavý děj. U knížky se nemáte čas nudit. Je pravdou, že mi požitek z četby kazil fakt, že v knížce byl špatně poskládaný tisk. Takže občas neseděl pád nebo chyběla předložka. Bohužel je to pravidlem cca 4 krát v jedné kapitole. Není to chyba překladu. Je to chyba v tiskárně. Ale pokud se přenesete přes tyto chyby. Tak děj je to nádherný. Další a snad poslední nešvar co mají knížky jsou lepené vazby. Škoda, že nejsou šité a nemají pevnou vazbu i obal. Výhoda je, že se knížka lépe čte. Také více vydrží. Nevýhoda je, že se zvedne cena.
Mé rozhodnutí je i přes tyto malé nemoci knížky, že si ji nechám :)

30.05.2015 5 z 5

Povídky zednářské lóže Povídky zednářské lóže Rudyard Kipling

Na celé knížce mě zaujal přebal. Na hlavním hřbetu knihy je vytlačený obrázek. Samozřejmě, že tam jsou zednářské znaky. Knížka se čte docela dobře. Jen člověk musí znát vazbu na zednářské myšlení a více informací než začne číst. Některé pasáže knížky byli opravdu pěkné. Některé se mi zdáli zase moc dlouhé a nezáživné. Ale každý je jiný a tak někomu se líbí někomu ne.

17.05.2015 4 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Děsivý i když pravdivý příběh. Popravdě čekal jsem konec jiný. Bohužel. Při čtení deníku skoro pořád mrazí. Je to jedna z mála knížek co mi zůstane v knihovně.
David

PS: doplním tu i interaktivní pohled na jejich úkryt, kde se schovávali. Odkaz je na webové stránky nadace Anny Marie Frankové.

interaktivní pohled do domů kde se ukrývali:

Odkaz na Gogle play aplikaci Anne's Amsterdam

20.04.2015 5 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Knížka krásně navazuje na první díl příběhu. Děj je ze začátku trošku rozvláčný, ale pak přijde mnoho zajímavých částí, kde je zase škoda, že děj běží rychle. Když se čtenář zamyslí tak tam najde plno historických pravd a podprahových vsuvek. Děj je do poslední chvíle napínavý a čtivý. Na jednu stranu je škoda jak to vše skončí tak jak to skončilo, ale na druhou stranu, kdyby to skončilo jinak tak by knížka zase musela být od začátku jinak psaná. U této knížky musí čtenář hodně přemýšlet.

Za mě je knížka výborná, ale krátká. I tak děkuji za krásné čtení a super příběh.

07.04.2015 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Tato knížka je napsaná tak, že pořád Vás nutí číst. Není kousek knížky, kde by to drhlo nebo bylo zbytečně dlouhé.
Knížka se mi četla velice dobře. Četl jsem ji vždy večer, někdy až do rána.
Děj knížky ke konci nabírá smutný životní zvrat, ale patří to k životu.
Je to jedna z knížek, která mi zůstane v knihovně.

30.03.2015 5 z 5

Deník Michelangela blázna Deník Michelangela blázna Rolando Cristofanelli

Děj knížky popisuje život Michelangela. Děj je zajímavý. Dozvěděl jsem se zase více o dějinách umění. Bohužel, že spisovatel nepřiložil do knížky i obrázky. Hned by se lépe četlo a mohl jsem si pořádně prohlédnout díla mistrů té doby.

18.03.2015 5 z 5

Obnažená Obnažená Sylvia Day

Zdravím Vás čtenářky a čtenáři,

tuto knihu jsem dostal ke čtení od své kamarádky. Dnes již jsem rád, že jen půjčenou.
Děj eroticko podivného příběhu mi přišel trošku moc strojený a v některých pasážích i trošku delší než bylo nutné. Hlavní dvě postavy se neměli setkat. Když se nad tímto příběhem zamyslím, tak děj je prapodivně složený. Hlavní představitelka snad nemá pořádný život. Práce, cvičení, jídlo a sex. A to je jedno v jakém pořadí. Autorka mě dostala detailním popisem scén. Teď nemyslím sexuálních, ale dějových. Když se zaměřím na detaily tak nejprve je napíše a v další smyčce je opomíná. Třeba jako zatmavovací zeď v pracovně Gideona. Mám to chápat tak, že potom již tu zeď a dveře nezatmavovali při sexu. To jako na ně ostatní koukali? To zajisté ne. Prostě autorka zapomíná na detaily. Popravdě, kdyby se mě někdo zeptal jestli je to dobrá knížka a má ji cenu číst tak asi řeknu, že ne. Mě osobně to nějak nenadchlo. V některých částech knížky jsem si vzpomněl na knížku Tarantule (http://www.databazeknih.cz/knihy/tarantule-uveznena-pamet-65493) tam jsem si alespoň početl a bylo to zábavné. Mělo to spád a pořádný děj. Nevím proč jsem si na tuto knížku vzpomněl. Možná jsem ji podvědomě srovnával (děj a vyprávění).
Za sebe bych to viděl, že do mé knihovny nepatří. Uvidíme co spisovatelka napíše dále. Je mi jasné, že nelze odsoudit spisovatelku po přečtení jedné knížky. Každý má slabé chvilky :)

15.01.2015 3 z 5

Zdravím Vás přátelé knížek i písmenek,

dočetl jsem tuto knihu a mohu říci, že je to knížka, která Vás nenechá chladnou či chladným. Při čtení jsem se dostal v ději na hodně zajímavé místo a knížka se nedala odložit :) Četl jsem celou noc a nelituji toho. Kniha je výborně napsaná, jsou tak i zajímavé fotografie. Spisovatel psal výborně. U každé stránky jsem mu věřil a byl jsem zvědavý co bude dál. Knížka není bohužel pro čtenáře, kteří čtou knihy nárazově a mají ji tedy rozloženou na měsíc či rok. Děj knihy Vás totiž nenechá zaklapnout po pár stránkách a odložit ji. Rozhodně nelituji, že jsem si knížku půjčil. Budu se těšit na další spisovatelský počin.
Nebudu prozrazovat děj knížky, to ať si každý přečte. Ale jedno je jasné. Knížka je výborně napsaná a částečně se opírá o historická fakta.

17.11.2014 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Zdravím Vás přátelé písmenek a příběhů,

dočetl jsem tuto děsivě napsanou knížku. Děj vypráví bývalý vězeň z nacistického lágru. Knížka je napsaná výborně. Je to tím, že vypráví svůj příběh a není to jen smyšlenka. Co kapitola to přemýšlení o ději a o době, kdy bylo normální si kopnout do Žida. Autorovi děkuji, že zveřejnil jeho příběh. Takových knih je prostě málo a neměli by jsme dopustit, aby se životní chyby opakovali. Uznávám je to děsivé co se v autorově příběhu odehrávalo. Ale je vidět, že do knihy dal vše co mohl a je napsána výborně. Ano děsivě (příběhově). Je to ten styl knížky co Vás nutí potom přemýšlet. Já tuto knížku četl před spaním a pak jsem musel přemýšlet a znovu se vracet k příběhu v mysli než jsem usnul.
Jsem rád, že jsem se k této knížce dostal a mohl jsem ji přečíst.
Neuškodí si připomenout co se stalo a dnes již lehce dohledat více odpovědí v dalších knížkách (životních příbězích) nebo veřejných zdrojích.
Je to jedna z mála knížek, kde najdete informace, které firmy s nacisty spolupracovali a jaké jsou ještě mezi námi. Stačí se zamyslet. Některé firmy se za toto chování veřejně omluvili. Ale stačí to?
Děkuji autorovi, že jsem mohl číst jeho příběh.

08.11.2014 5 z 5

Povídky Povídky Edgar Allan Poe

Zdravím Vás přátelé písmenek a krásných příběhů,
kniha Povídky od Edgara Allana Poa byla hodně velká změna ve čtení. EAP píše jinak než ostatní spisovatelé. Možná proto byl zatracován a jinými vyzdvihován za to, že píše lépe než ostatní. Každopádně u knížky mě trochu potrápili velké písmena. Nejsem na ně zvyklí. Velké významné plus je zpracování knížky (tisk, obal) je vidět, že si někdo dal tu práci a vydal více peněz do obalu knížky a také do papíru. Je vidět, že se u vydání knihy přemýšlelo nejen nad ziskem, ale i nad přidanou hodnotou samotného příběhu a knihy.
Oceňuji vložení obrázku do desek knihy. Obrázek je ohraničen vyraženým rámečkem. Je příjemné zjistit, že písmena na obalu jsou plastická. Jsou vyražena do desek a nabarvena "zlatou" barvou. Výborně složené listy a pečlivě sešité. Takže drží tvar.
Dle mého za takovou knížku (zpracování) jsem ochoten vydat větší finanční obnos. Podle mého taková knížka déle vydrží a nerozpadá se. Vím, že některé postřehy jsou subjektivní, a někdo je přehlédne, někdo zase upřednostní.
Povídka jako taková se četla velice dobře. EAP umí napínat své čtenáře, někdy zase protahuje děj až na hranici zapamatování a stane se Vám, že se musíte vracet v textu několik odstavců nebo listů zpět, aby jste pochopil(a) děj. Popravdě děj knížky nejde rychle přečíst. Knížka si Vás musí vybrat a Vy musíte mít čas a náladu na čtení. Za sebe tuto knížku doporučuji. Je to opravdu "jiné" čtení.
Na závěr, aby jste pochopili autorský styl Edgara Allana Poa tak nestačí přečíst jen jednu knihu. Sám mám v plánu si sehnat více jeho spisovatelských počinů.

01.11.2014 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Dobrý den přátelé písmenek,

tato kniha je výborně napsaná. Ano někdy je předvídatelná co se stane, ale vůbec to nevadí.

Někdo tu srovnával knížku "Pravidla Moštárny" s touto knížkou "Modlitba za Owena Meanyho". Je to sice stejný spisovatel, ale děj i příběh je jiný. Částečně s tímto názorem souhlasím. Ale....
je tam vidět na některých pasážích stejné prvky jako Exeter, učitelé, škola, lokalita. Ale holt musíme si říci, že je to pořád jeden spisovatel a jedna hlava co to napsala. Jsou tam tedy drobné prvky stejné. Ale příběh jako takový ne. V tom podobu nevidím. U mě knížky od Johna Irvinga vyvolávají nutnost přemýšlet a pořádně studovat děj. Také tam vidím narážky na jiné knihy nebo postavy z nich.
Celkově tento spisovatel a jeho knížky si zaslouží svoje místo v mé knihovně. Do jisté míry si toto zaslouží i jeho scénáře nebo filmy s jeho příběhem.

20.07.2014 5 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Knížka byla zajímavá, některé pasáže jsou napsány velmi dobře, některé jsou trošku delší a člověk se tam zamotává. Ale jinak knížka je velmi dobře napsaná.
Přečetl jsem a vracím ji zpět.

01.07.2014 5 z 5

Ta druhá Ta druhá Joy Fielding

Zdravím Vás přátelé písmenek a krásných knih,

dostala se mi do ruky tato knížka. Vím, že je to román pro ženy, ale bohužel to jsem zjistil až jsem začal tuto knížku číst.
Poprvé jsem se s knížkou zarazil u toho jak Jill pořádala párty pro hosty a Niki ji řekla, že má ráda svého manžela. No tak jsem zavolal kamarádce co je to za knihu.... Pak mi přiznala, že je to román pro ženy. No tak jsem ji poděkoval :)
Ale knížku jsem dočetl a nelituji toho. Knížka je ze začátku taková né moc čtivá, ale v půlce knížky se to překlopí a čte se moc dobře. Knížka popisuje zálety manžela Jill Davida. Je to tedy pěkný záletník. Podle toho co jsem četl tak nenechal ani jednu sukni v okolí napokoji.
Děj je zajímavý a nebudu prozrazovat co se tam úplně děje. Pak by nemělo smysl knížku číst. Ale musím souhlasit s tím co udělala Jill v knížce i Beth.
Nakonec knížka krásně končí. Akorát se přiznám, že mi v knížce chyběla ještě jedna kapitola nebo tak 10 stránek děje. Myslel jsem, že se dokončí děj Beth. Takže tam zůstal otevřený konec. Možná je to kvůli pokračování v další knížce ?

21.06.2014 3 z 5

Deník z cesty do východní Indie Deník z cesty do východní Indie Robert Chasles

Zajímavý cestovatelský deník. Je to zase něco jiného než klasický román či poezie.
Deník je opravdu psán den po dni. Děj je zajímavý, ale je škoda, že se spisovatel v deníku moc nerozepisoval.
Za mě je to dobrá knížka.

08.06.2014 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Zdravím Vás přátelé písmenek,

tuto knížku jsem včera večer dočetl a jsem nad míru spokojený. Děj se krásně line stránkou a není podle mě moc natáhnutý. Jak tu někdo psal. Pro mě je děj trošku překvapením. Nečekal jsem, že se bude až tak moc lišit od filmu.
Za mě mohu říci, že kdo viděl film a nečetl knížku tak se připravil o hodně zajímavých zvratů v příběhu. Knížka se čte velice dobře a skoro sama. Je pravda, že mám rád spisovatele Irvinga, tak asi proto se mi čte dobře. Každopádně bych řekl, že je to jeden z mála autorů, který mi přidá do knihovny další řadu knih.

Zajímalo by mě, jak by si vedl film "Pravidla moštárny", kdyby byl zfilmován přesně podle knížky. Irving sám děj filmu upravil.

Díky za každé písmenko co bylo i bude Irvingu :)

18.05.2014 5 z 5

Embéčkem kolem světa Embéčkem kolem světa Michal Vičar

Zdravím Vás přátelé knížek i e-písmenek,

bohužel mám dojem u této knížky, že autor propásl velkou možnost napsat velice dobrý cestovatelský deník nebo cestovatelskou povídku. Měl jsem možnost dnes ráno dočíst půjčenou knihu Embéčkem kolem světa. A můj soukromý názor je, že se kniha nepovedla. Pamatuji se když cestovatelé vyjížděli i když dražili na internetu své auto.
Knížka je psaná stylem hodně podivným. Autor (Michal Vičar) zde pořád popisuje každého celým jménem. Když jsou to bratranci tak by stačilo přeci Michal a Martin. Přijde mi to, že poskládali krátké popisky co si zapsali cestou.
Prostě mi v knížce chybí děj cesty a zážitky, které cestovatelé zajisté mají.

Omlouvat se nebudu, snad někdo kdo to bude číst mi napíše, že to tak není. Rád si o tom popovídám :)
Bohužel tato knížka nebude patřit do mé knihovny. Snad příště.

01.05.2014 2 z 5

Bouře Bouře Régine Deforges

Po dlouhé době jsem se k této knížce vrátil.
Tuto knížku jsem měl přečtenou během chvíle.
Spisovatelka se tohoto žánrů zhostila mnohem lépe než ostatní spisovatelé. Dala do knížky cit a ne jen sex.
Její příběh v knize je uvěřitelný a dá se zažít. Oproti jiným erotickým příběhům. Tento má jasný děj a přímku postupu.
Dokázala, že erotický literatura může být dobře napsaná a většinu času se dá trávit mimo postel :)

29.04.2014 5 z 5