Heřmis Heřmis komentáře u knih

Zepelín na Měsíci Zepelín na Měsíci Ondřej Neff

Vzhledem k době vzniku povídek a jejich různorodosti nebo spíš pestrosti dávám nadprůměrné hodnocení. Od Ondřeje Neffa jsem si něco chtěl přečíst již dlouho a s touto knihou jsem určitě nešlápnul vedle.

25.01.2017 4 z 5

Lovec čarodějnic Lovec čarodějnic Sam Thomas

Tuto knihu bych označil za odpočinkovou četbu pro dlouhé zimní večery nebo klidně i na letní dovolenou. Je to příběh, který vám ukrátí volné chvíle a určitě neurazí, zároveň se ale nejedná o žádnou "wau" knihu, na kterou budete roky vzpomínat. To znamená průměr.

25.01.2017 3 z 5

Pod junáckou vlajkou Pod junáckou vlajkou Jaroslav Foglar

Knihy pana Foglara jsem měl rád jako žák základní školy a občas se k nim vracím i v dospělosti. Jakou jinou knihu vybrat do Čtenářské výzvy v kategorii Kniha o přátelství, než právě něco od Foglara.

14.10.2016 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Kmotr je výborná kniha. Skvělý příběh a zajímaví hlavní hrdinové - i když jsou mafiáni, tak jim fandíte. Hlavně Don Corleone, to je kapacita. Časem zkusím i další knihy autora.

14.10.2016 4 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Ano, Hrozny hněvu jsou opravdu pokladem, o tom žádná. Příběh je velmi autentický a jediné, čeho jsem litoval, bylo to, že už je konec. A úplný konec, i když zůstává pro čtenáře otevřený, je taky slušná káva. Plný počet, samozřejmě.

14.10.2016 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Mně osobně je jedno, zda byl McCandless blázen, snílek nebo sobecký sebestředný idiot, protože mi vždycky byli a budou tito dobrodruzi sympatičtí a je jedno, zda stopuje, chodí pěšky okolo světa nebo jede na kole skrz poušť. Vybral si vlastní cestu a zemřel velmi mladý, ale pravděpodobně ty poslední roky prožil šťastně a hlavně svobodně podle své vůle. Kniha se mi líbila a mohu doporučit také stejnojmenný film.

13.09.2016 4 z 5

Cizinec přichází ... Cizinec přichází ... Mika Waltari

Jedná se o útlejší prózu, než jsme od Waltariho zvyklí, ale jen co do počtu stránek. Příběh je to velice silný, vyspělý a skutečně úchvatný. Jedná se o poklad světové literatury a samozřejmě zaslouží plný počet hvězd.

13.09.2016 5 z 5

To už je život To už je život Jay McInerney

Kniha je výborná. Vůbec nevadí, že autor píše z pohledu mladé dívky a je potřeba to brát trochu s nadsázkou. Na druhou stranu, všude po světě žije "zlatá mládež", která tráví většinu času podobně jako hlavní hrdinka a její kamarádi, takže mi to ani vlastně nijak přehnané nepřišlo. Nejvíc bych chtěl ale vyzdvihnout překlad Tomáše Hrácha, který posouvá příběh ještě o level výš.

28.06.2016 4 z 5

Asterix IX-XII Asterix IX-XII René Goscinny

I za tyto díly dávám plný počet. A to hlavně proto, že když to čtete znovu v dospělosti, tak objevíte další drobné vtípky, které jste třeba jako děti nevnímali nebo nechápali. Je to zkrátka vhodné pro všechny generace.

28.06.2016 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Mě zaujal námět a proto jsem po knize šáhnul. Asi tak u 80té strany jsem se ale začal nudit, protože skupina stále jde, jde a občas někdo odpadne a to váš čeká ještě cca dalších 200 stránek, na kterých se děje právě stále to samé. Navíc i samotný konec je takový nemastný neslaný, takže za mě zklamání, což není u Kinga (nebo Bachmana) poprvé.

28.06.2016 2 z 5

Ostrov v ledových mořích Ostrov v ledových mořích Jean van Hamme

Tak za mě průměr. Kresba se mi poměrně líbí, ale příběh mi přijde až moc stručný nebo zkrácený. Jako ve stylu "Viděli jste v minulém díle...."

20.05.2016 3 z 5

Hvězdicový ostrov Hvězdicový ostrov Terje Stigen

Tady pozor. Jedná se o severskou literaturu, ale není to žádný thriller, krimi ani letošní bestseller - zaplaťpánbůh. Je to skutečně velmi klidně plynoucí kniha, která vlastně ani nijak není uceleným příběhem - spíš jsou to takové střípky, storky ze života na ostrově, který obývají svérázné postavičky. Krásně napsané. Velká škoda, že od tohoto spisovatele nebylo do češtiny přeloženo více děl.

20.05.2016 5 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Přes poezii moc nejsem, ale na Havranovi je zajímavé, kolik již zlákala českých básníků k vlastnímu překladu. Viděl jsem jich asi 16 a je parádní vidět, jak si s tím jednotliví autoři poradili.

20.05.2016 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Eduard Petiška píše jednoduše, aby to bylo stravitelné i pro děti. Poznáte příběhy řeckých bohů, hrdinů, králů a dalších postav. Pro základní přehled o starověkém Řecku je to dobrý start.

26.04.2016 4 z 5

Mor Mor Albert Camus

Inu, co k tomu dodat? Určitě se nejedná o oddychové počtení na jeden večer. Je potřeba trochu zapojit závity a číst i mezi řádky. Asi se to nebude všem líbit, ale já jsem spokojen. Děj plyne v poklidu do "zdárného" konce.

26.04.2016 4 z 5

Járo, kakao! Járo, kakao! Lou Fanánek Hagen (p)

Jedná se o oddychové zábavné počtení a kdo má rád Tři sestry a občas si zahuláká jejich texty s kapelou na koncertě, tak se alespoň dozví pár souvislostí. Fanánek je dobrý vypravěč a ještě lepší textař.

31.03.2016 4 z 5

Mladí páni v kamaších Mladí páni v kamaších Pelham Grenville Wodehouse

Jedná se o oddychové povídky s jemným anglickým humorem, samozřejmě ovlivněnými dobou, ve které povídky vznikali. Je to hezky napsané.

21.03.2016 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moje první Agatha a musím říct, že je to pecka. Velmi čtivé, napínavé a ten konec je super. V průběhu čtení jsem měl několik tipů, kdo by to mohl být, ale byl jsem vedle, jak ta jedle.

16.03.2016 5 z 5

Ultra a dál - Jak se připravit na běhy od 50 km po 100 mil a dál Ultra a dál - Jak se připravit na běhy od 50 km po 100 mil a dál Hal Koerner

Mám rád knihy o ultramaratonech a obdivuji lidi, kteří tyto vzdálenosti dokáží zdolat. Stojí za tím tvrdá fyzická příprava, ale snad ještě větší podíl má psychická odolnost. Hal Koerner předává své znalosti z tréninku i závodů a uvádí vlastní zážitky. Kniha se tak čte velmi lehce a také máte chuť vyběhnout do lesů a skal. K pobavení je také návod, jak poznáte, že jste ultramaratonec - 1. vždy vám chybí alespoň jeden nehet na noze :) ...

01.03.2016 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

I když nejsem moc čtenářem S-F literatury, tak na Dunu jsem si brousil zuby několik let, protože pro fanoušky S-F se zdá býti kultovním dílem. No, popravdě se musí člověk trochu prokousat asi prvních 200 stran než se začne něco pořádně dít. Pak už příběh nabere na obrátkách a je to čtivé až do konce, ale po konci příběhu vás čekají ještě přílohy, které pro mě byly trochu utrpením. Jinak je to ale pěkně vykreslený svět a hlavně ti fremeni jsou zajímaví chlapíci. Než se pustím do dalšího dílu, asi to nechám pár let uležet. Jedno prvenství ale u mě Duna má - moje první kniha, kterou jsem přečetl na čtečce.

18.02.2016 4 z 5