Útěk do divočiny

Tragická odysea mladého dobrodruha, putování, na jehož konci čekala smrt...: předloha ke stejnojmennému filmu Zajímavá kniha amerického novináře rekonstruuje příběh mladého chlapce z dobře situované rodiny, který tragicky zahynul při své osamělé cestě na Aljašku. Skutečný příběh z roku 1992 zaujal autora natolik, že se nejen snažil prověřit jeho poslední cestu, ale také zjistit pokud možno i motivy, které mladého chlapce k riskantnímu dobrodružství vedly. Dvaadvacetiletý student odešel po promoci od rodičů, zbavil se veškerých peněz a po vzoru Londonových hrdinů odešel do divočiny, aby tak nalezl sám sebe, oprostil se od všeho zbytečného a hlavně dokázal, že člověk může žít v souladu s přírodou bez pomůcek, které nabízí civilizace. Několik osudných chyb ho stálo život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87158/utek-do-divociny-W18-87158.jpg 4.3669
Literatura světová, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Columbus (ČR)

Into the Wild, 1996

Kniha Útěk do divočiny

Dolik13

Blázen, naivní šílenec a snílek? Nebo dobrodruh, který vzal svůj život za pačesy a chtěl ho prožít tak, aby mohl umírat s pocitem uspokojení? Od obojí trochu.

Myslím si, ale že Chris byl skutečně až moc naivní a to ho dovedlo k smrti. Věřím ale, že za svůj krátký život prožil tolik dobrodružství, co většina z nás nezažije za celý život. Kniha mě od první stránky chytla a nemohl jsem se odtrhnout.

Přiznávám se, že i přes to, že kniha obsahuje příběhy jiných dobrodruhů, tak pro mě to byl trošku rušivý element, ale i tak knihu rozhodně doporučuji.

misa.krcalova

Útěk do divočiny mě opravdu zasáhl. Chris byl na jednu stranu hrozně zvláštní člověk, ale na druhou stranu byl svůj a šel si za svým snem. Někomu se může zdát, že ten kluk prostě neměl rozum a rozhodně nemohl být normální. Ale já si myslím, že každého čeká nějaký osud a Chris si svůj osud sám zvolil. Logicky to nemohlo skončit dobře, ale nemyslím si, že by byl Chris nešťastný. Byl klidný a vyrovnaný. On to tak chtěl. To však nemění nic na tom, že i když jsem se snažila mu porozumět, stejně se mi to nepovedlo. Muselo to být ale neuvěřitelné dobrodružství. Příroda je krásná, ale je nutné si uvědomit, že pro samotného člověka může být i velmi nebezpečná. Velmi silný a inspirativní příběh, doporučuji přečíst...

walin
31.12.2020

McCandless je pro mě po přečtení knížky a nějakých dodatečných informací opakem hrdiny, nebo někoho, kdo by měl být oslavován, natož kolem něj budován kult. Do sebe zahleděný kluk, který si myslí, že ví všechno nejlíp, ačkoli jeho názory oplývají zjevnými rozpory a paradoxy. Tyhle vlastnosti mu připravily bohužel neodvratný konec. Krakauer se snaží v knížce jeho přešlapy omlouvat, vysvětlovat a dát jeho cestě větší rozměr. Je to ale snaha samoúčelná a autor neopomene zmínit i svoje dobrodružství.

vemrazik
14.12.2020

Chris mě doopravdy irituje. Knihu jsem četla poprvé cca ve 20, teď o 7 let později mu stále nerozumím. Prostě je v něm něco, co mě zkrátka dráždí - asi proto, že mi přijde, že ten člověk snad vůbec nemá rozum... Ale když se nad příběhem i knihou zamyslím víc, musel být opravdu osobnost. Už jen kolik lidí na něj vzpomínalo, určitě to byl moc hodný a ochotný člověk, jen zkrátka můj mindset bude asi na hony vzdálený tomu jeho.
Knížka se mi ale četla dobře, rozhodně byla lepší a obsáhlejší než film.

ajaworld
01.12.2020

Naprosto skvělé. V knize autor popisuje několik podobných případů odchodu do divočiny a snaží se dobrat osobnostních profilů a paralel u těchto lidí (mužů). Popisuje i vlastní riskantní dobrodružství na Ďáblově prstu. Kapitoly uvozují zajímavé citace nutící k přemýšlení. V teple a bezpečí domova se čte skvěle.

Phyl
21.11.2020

Příroda jest krásné místo, o to nebezpečnější. Žít a přežít v ní je pro člověka stále nebezpečnější, těžší a dá se říci, že v dnešních dnech nemyslitelné. Přesto ta svoboda a dobrodružství za to stojí.

plutoking
13.11.2020

ne všechny ideály jsou ideální :)

Tyrkysová
10.11.2020

Jako novinář odvedl Jon Krakauer velmi úctyhodný výkon - dohledal velké množství materiálů, výpovědí svědků, mluvil s Chrisovými přáteli, známými, rodiči a sourozenci i náhodnými svědky jeho putování. Vydal se také na mnoho míst, kde Chris pobýval, prošel v jeho stopách i Stampende Trail, zkoumal příručky, které Chris četl, doptával se přírodovědců, dobrodruhů, ochranářů pracujících v parku... A s každým z těchto pohledů přidal další dílek do obrovské skládačky Chrisova života i posledních dnů. I když se názory čtenářů na Chrisův příběh mohou různit, jedním z autorových záměrů bylo jistě podat jeho příběh natolik podrobně, aby si z něj každý z nás mohl vzít to své. A to se mu povedlo.
4,5*/5*