helusa2 helusa2 komentáře u knih

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Posloucháno jako audiokniha a musím říct, že se toho Vojta Kotek zhostil vskutku na výbornou! Sedí mnohem víc než Vojta Dyk v jedničce - ten si z toho udělal takovou malou pěknou soukromou šou, kdežto Kotek víc “slouží” knížce, což je super! (mmch mám je ráda oba ;-)
Nejvíc mě bavilo setkání s “mužem, který vládne vesmíru” a jeho kočičkou :-) Taky gramatika pro cestovatele byla bomba! Jo a vznik mentality lidstva je zde nastíněn poměrně pravděpodobně… ;-)

29.07.2022 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Opět čteno/posloucháno (dle aktuálních možností) a to zcela symbolicky - když už jsem se kvůli věku konečně dověděla odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec ;-)
No a tentokrát v jízdě pokračuji - mám v plánu pěkně to všechno sjet :-)
Jsem zvědavá na další pokračování!

25.07.2022

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Napůl čteno, napůl posloucháno - obojí bylo BOŽÍ (jak příhodné… :-D) Asi Gaimana nepřestanu obdivovat a milovat - jeho schopnost volit slova naprosto přesně tak, aby zcela nepředstaviteleně dokonale vystihla atmosféru konkrétní situace - ta jeho schopnost je prostě NADPOZEMSKÁ ;-)
A jdu se podívat na seriál…

18.07.2022 5 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Z nějakých důvodů jsem ke knížce přistupovala s lehkou nedůvěrou (kvůli Americe?) - ovšem zcela zbytečně!!! Opět jedna z nejlepších knih, které jsem “četla ušima” (skvěle namluveno!!!). Já prostě toho Gaimana miluji :-) Knížka, jejíž hrdinové, humor, plynutí… mi teď po doposlouchání bude fakt chybět :-)

13.07.2022 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

Výborná knížka!!! Jedna z těch, kvůli kterým ze srdce děkuji za čtenářskou výzvu - bez ní bych se k téhle knížce asi nikdy nedostala - a to by byla velká škoda…
Úžasné, někdy bolestivé, jindy dojemné, hrůzné i krásné propojení osudů dvou rodinných klanů. O minulosti a skutečnostech, o afrických reáliích mi to řeklo víc, než semestr studia historie. Díky!

06.07.2022 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Opět skvostné - a tentokrát bez atomové bomby! I když… místo ní tam byl Ole :-D
Opět posloucháno jako audio, výborně jsem se doma při úklidu bavila! S takovou možná tu domácnost přes prázdniny zpacifikuju :-D

02.07.2022 5 z 5

Poslechnuto podruhé a stále se nemohu zbavit dojmu, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy slyšela :-)
Nombeko je prostě úžasná a celá ta parta okolo ní rovněž - prostě mě baví. Humor, který mám ráda. Díky Nombeko mi také Analfabetka sedí více než Stařík, protože je mi prostě mnohem více sympatická.
Hodlám s Jonassonem pokračovat. Třeba mě osloví i další knihy. A jestli ne, ráda se zase vrátím k Analfabetce, až budu potřebovat na chvilku vypnout, potěšit duši a rozjasnit tvář :-)

23.06.2022 5 z 5

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

(SPOILER) Tak tato kniha je pro mě nehodnotitelná... Za co by si zasloužila několik hvězd? Za napínavost. Za lákavé a pro spoustu dětí velmi oblíbené téma vesmíru, kosmických lodí, planet... Za čitelné postavy, u kterých mají děti vcelku jasno jestli jsou + nebo -.
Bohužel ale tyto hvězdy nemůžu udělit a to z jednoho velkého prostého důvodu. Je to naprosto hmatatelně VYKRADENÝ HARRY POTTER. V jiných kulisách, v jiné době. Hlavní trojice jen rozdělená na čtveřici. Totožné záporné typy postav, zápletka se záměnou hlavního záporňáka, osoba "admirála", "kapitánky", "G-mecha".... škola, předměty, sport, porušování pravidel v zájmu záchrany světa, "skorovyloučení"... Prostě dle stejného "mustru"...
Své čtenáře si Písečníci najdou a zaslouženě. Příběh je to zajímavý, napínavý, poučný... Jak by ne, má špičkovou příběhovou kostru. Někdo kouzla nemusí a radši se vydá do budoucnosti a do kosmu. Přeji mu šťastný let. Já zůstanu věrná Bradavicím. Mimo jiné i proto, že po stránce jazykové a z hlediska promyšlenosti to Harrymu zkrátka nesahá ani po... třeba stehna? :-D

14.06.2022

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Tak mám Prašinu za sebou celou… Jako - dobré. Napínavé, trochu temné a strašidelné, brnká to na podobnou strunu jako Foglar, jen v nové době. Nemá cenu to nějak víc srovnávat. Věrohodnost je samozřejmě minimální, ale o to tu snad fakt nejde ;-)
Zaujalo mě to, byl to i pro mě (mimo cílovou skupinu) příjemně strávený čas - no a pokud to chytne nějaké dítko a podrží ho to na chvilku nad knížkou - díky Bohu za ty dary :-)

08.06.2022 4 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Přečteno podruhé - “ušima”. Když jsem četla poprvé, nebyl ještě vydán 3. díl a pamatuji se, že mi to přišlo nedotažené a zmatené. Nyní jsem mohla plynule pokračovat, takže to určitě dojmu pomohlo ;-)

08.06.2022 4 z 5

Štěstí napodruhé Štěstí napodruhé Jiří Stránský

Knížka je z velké části plná myšlenkových toků pana Stránského, přes které jsem se přes veškerou mou snahu neuměla svižně překlenout…
Samotné Měsíce i Flašinet jsou tím povídáním, jak ho od pana spisovatele známe a očekáváme.
Hvězdičkami tentokrát nehodnotím, protože mému obdivovanému ČLOVĚKU neumím hvězdičky ubírat, ale byla to pro mě od něj zatím nejobtížnější četba.

05.06.2022

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Přečteno podruhé, tentokrát “ušima”. Víc jsem si proto všímala častokrát opakovaných slovních spojení a vět… Napínavá byla ale i napodruhé ;-)

04.06.2022 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Tak jasně - byla to tedy jízda…! Napínavé jak kšandy, plné zvratů, brutality pachatele, geniality bývalého policajta, šarmu chytré krasavice, trocha šmírácké zvědavosti ohledně života invalidy… Perfektně namíchaný koktejl! A já nevím, proč takové knížky čtu, když se pak bojím… :-D

16.05.2022 5 z 5

Štěstí (10 povídek) Štěstí (10 povídek) Jiří Stránský

Bratra Jiřího Stránského mám v obrovské úctě. Byl to milý návrat do historek z filmů, kterým skrze scénáře vdechl duši. Nikdy bychom neměli zapomenout, co se zde dělo!

11.05.2022 5 z 5

Babička Babička Petr Prouza

Když už jsem se dokopala k poslechu originální Babičky, prolistovala a přečetla jsem si i tuhle LIGHT verzi, co jsem koupila do školní knihovny :-)
Samozřejmě to nezachytí celou atmosféru původní knihy, ale ten příběh je převyprávěn vcelku pěkně. Pro malé děti schůdné řešení. Originál bych si já sama jen tak nepřečetla a očekávat, že zaujme dnešní děti - to je nereálná představa. Pro dospělého má zcela jinou váhu.

16.04.2022 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Klasika, které se mi podařilo 42 let vyhýbat v jakémkoli podání. Neviděla jsem filmy, nečetla jsem - jen jsem znala kousky z čítanek. V rámci ČV jsem si tedy dala opravdu výzvu! Pohádky Němcové jsem měla v dětství moc ráda a četla jsem je mnohokrát - a když jsem našla Babičku jako audioknihu, dala jsem jí šanci…
Sama jsem strašně překvapená, jak moc se mi to vlastně líbilo :-) Té pověrčivosti lidových zvyků už bylo na mě trošku moc, ale svět té doby měl své jisté kouzlo. Mám velmi podobnou maminku (a mé děti babičku), takže to pro mě byl vcelku dojemný příběh.
Musím ale říct, že kdybych to měla číst jako knihu, asi bych to nepřežvýkala. Ušima byla ta stará čeština přijatelnější ;-)

16.04.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha se mi nelíbila. Vůbec. Je zcela děsivě aktuální a pravdivá v každé době, nacpaná myšlenkami, šílenými a depresivními. Přesto nebo proto? nemohu dát nic jiného než 5 hvězd. Je geniální.
Čteno ušima, očima bych to nedala.

09.04.2022 5 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Já toho Gaimana prostě miluju :-) Krásný, trošku hororový námět, perfektní zpracování - mám jen jedinou výtku - přišlo mi to strašně krátké :-) Napůl posloucháno, napůl čteno, obojí skvělé. Hodlám koupit do školní knihovny (spolu s Koralinou).

04.04.2022 5 z 5

O chlapci, který se nestal číslem O chlapci, který se nestal číslem Ivan Klíma

Úplně nejjednodušší a nejvýstižnější vysvětlení, co to byl holocaust, pro ty nejmenší děti. Obrázky jsou milé a veselé - ovšem když člověku dojde, kdy, kde a proč byly malovány… Škoda, že je knížka vyprodaná - vzala bych ji do školní knihovny…

27.03.2022 5 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Mám tyhle syrové knížky ráda… Jasně, děj převyprávět nejde. Je to sbírka historek a vzpomínek a pocitů - ale přijde mi, že jsem na tom pivku vlastně byla taky… Je to zkrátka “ze života” :-)

21.03.2022 4 z 5