Helenan77 Helenan77 komentáře u knih

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Dopoledne jsem knížku vrátila do knihovny a cestou zpět jsem se zastavila do knihkupectví a koupila si ji :-). Budu si s ní zvedat náladu. Četla jsem teď sérii detektivek a dramatických příběhů a potřebovala jsem si vyvětrat hlavu něčím optimistickým. Závity ulit je osvěžující knížka. Oceňuji, jak se autorka nesnaží tvářit, že píše veledílo, ale ani nesklouzne k laciným klišé oddychové literatury. Příběh je jednoduchý, ale originální, čtenáři je jasné kam směřuje, přesto vývoj dokáže překvapit. Autorčin rukopis má švih a vtip; prostě umí psát. Pěkně vykreslené postavy, nádherná letní atmosféra, moc pěkné metafory a vůbec jazyk jakým je knížka napsaná. Tohle čtení mi udělalo velkou radost.

17.02.2022 5 z 5

Pérka, drátky, kolečka Pérka, drátky, kolečka Martina Málková

Tato kniha mě tak pohltila, že jsem ji přečetla za dva večery. Autorka má dar psát poutavě a svižně, že je opravdu snadné přečíst její knížky jedním dechem. Už jsem měla čest potěšit se s jejími předcházejícími tituly.
Pérka, drátky, kolečka mě přitáhla svou krásnou originální obálkou, a když jsem se pustila do čtení, byla jsem opet nadšená, autorčiným stylem. Vypráví krásný propletený příběh dvou sester, který se mě dotknul a zároveň mě nutil se smát. Tleskám, Martino Málková!

27.11.2022 5 z 5

Dvojitý gambit Dvojitý gambit Martina Málková

Moc fajn knížka, dobře napsaná. Zvláštní, že nemá vyšší hodnocení. Už jsem od autorky četla jednu její knížku a znovu mě nadchnul způsob jakým svoje příběhy vypráví. A taky obdivuji její odvahu napsat takto provokativní finále příběhu :-). Jako ostatní čtenáře, by mě samozřejmě taky zajímalo co je na "poslední stránce deníku", ale zároveň si cením prostoru, který dostala čtenářova fantazie. Považuji to za promyšlené a cílené. Autorka se nesnaží čtenáři podlézat předžvýkaným happyendem, ale asi to nebude pro každého, Já ale dávám palec nahoru a doporučuji.

25.09.2022 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Vyjímečná kniha, kterou z hlavy jen tak tak nedostanu. Hloubka příběhu mě zasáhla a čtení jsem si užívala každou stránku. John Irving je autor s jedinečným vypravěčským stylem, který nemusí každému sedmou. Mě však uchvátil. Jeho smysl pro absurno, komično a drama je dokonale vyvážený. Objevením tohoto autora se můj vnitřní svět obohatil o další rozměr.

23.03.2023 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Krásná knížka. Nechtělo se mi s ní loučit. Poutavě vyprávěný příběh, který nikdy nezapomenu. Chvíli jsem váhala, jestli si mám pustit i film, abych si nezkazila dojem, ale zklamaná jsem nakonec nebyla. Počítala jsem s tím, že dostat na plátno víc jak 600 stránek knihy není jen tak.

06.11.2022 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Velmi silné vyprávění. Svět baletu na mě vždy působil velmi křehce, ale tato knížka mě z této iluze vyvedla. Tvrdá realita drilu, odříkání, bolesti a slz. Mám balet moc ráda, ale díky této knize, budu za každým dalším baletním představením, na které půjdu, vnímat i krušné chvíle, které předcházet křehké ladné kráse na jevišti. Děj je skvěle vyprávěný na pozadí divokých 90. let. Zhltala jsem knížku za dva večery. Krátké kapitoly pomáhaly svižnosti vyprávění a pohltily mě od první stránky.

14.02.2022 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Myslím, že jsem se zařadila mezi nadšené vyznavače románů Johna Irvinga. Svět podle Garpa bylo moje první setkání a jsem nadšená. Líbilo se mi úplně všechno. Styl, postavy, příběh samotný. Myslím si, že by se to dalo nazvat fascinací Garpem :-) Bizarnosti, kterými autor rozhodně nešetří, příběhy v příběhu, které jsem hltala se stejným nadšením jako příběh samotný. Přečetla jsem si všechny komentáře pod touto knihou a musím říct, že Svět podle Garpa si čtenář buď zamiluje nebo ho zatratí. Patřím k té první skupině a jdu si do knihovny pro další Irvingův kousek :-)

03.04.2022 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Podle recenzí, které jsem si před tím přečetla, jsem očekávala trochu víc. Téma utrpení během druhé světové války je vypravěčsky vděčné, ale musí se ho chopit dobrý vypěravěč. Tím Jodi Picoult zajisté je, ale v tomto případě se jí vyprávění trochu zvrhlo. Oceňuji optiku, skrz kterou se rozhodla nahlížet na historii - vyprávění babičky, oceňuji otazníky, které klade za svědomí a pocit viny starce. Čekala jsem velký literární počin, ale když začal příběh sládnout jako tuctový sladkobolný románek, začalo mé nadšení polevovat. Netušila jsem však, že dojde ještě i na upíry, což knihu, podle mě, zabilo a degradovalo. Jakoby autorku něco nutilo jít na ruku "průměru". Velká škoda u někoho, kdo je opravdu dobrý spisovatel.

14.02.2022 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Moc pěkná kniha, pěkně vyprávěný příběh. Jediné co bych oželela, byl až moc detailně popsaný konec. Jakoby se autor snažil zajistit, že všichni čtenáři pochopí jeho záměr správně.

14.02.2022 4 z 5

Začátek nové éry Začátek nové éry Carmen Korn

U prvního dílu jsem se nudila. U druhého trápila. Do třetího jsem se nechtěla vůbec pouštět. Ale zvítětila zvědavost, co když autorka překvapí. Bohužel, to se nestalo, dokonce třetí díl považuji za nejslabší. Na všech třech dílech oceňuji reálie Hamburku a historické události na jejichž pozadí se trilogie odehrává. Ovšem styl psaní by otrávil i jedovatého hada. Mnohdy zbytečné a prázdné blábolení, dialogy plné banalit, některé postavy těžko uvěřitelné, zidealizované, bez vady na kráse či charekteru. Vzhledem k tomu, že jde o současné dílo, které vznikalo v novém miléniu, způsob psaní autorky je "nemoderní", zavání starými časy.

14.09.2022 2 z 5

Dcery nové doby Dcery nové doby Carmen Korn

Čekala jsem víc. Ale bavil mě Hamburk na začátku 20. století. Neseděl mi styl vyprávění. Nevěrohodné dialogy, klišé střídá klišé a patos. Byla místa, která mě bavila, ale to bylo způsobeno nečekanými zvraty. Pustila jsem se ale i do dalšího dílu.

14.09.2022 3 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Carmen Korn

První díl mě nenadchl, ale pustila jsem se do druhého v naději, že se to zlepší. Nezlepšilo, spíš naopak. Knihu jsem odkládala a prokládala jiným čtením. Opět mi vadil nezáživný styl vyprávění. Chybí mu švih a spád. Do tředího dílu jsem se už nechtěla vůbec pouštět, ale jsem od přírody zvědavá. Třeba autorka překročila svůj stín. :-)

14.09.2022 3 z 5