heavy66 heavy66 komentáře u knih

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Císařovnu jsme s kamarádem četli tajně na gymplu jako erotickou literaturu. Na rozdíl od školní povinné četby obsahovala velmi otevřené sexuální scény. Politika a intriky nás nezajímaly, i když příběh nebyl špatný. Žít bych tam nechtěl, soudím, že současná Čína je důstojným nástupcem té staré.

09.09.2023 4 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Sirény se tváří jako seriozní sci-fi román o meziplanetární letech, cestování časem a teleportaci. Ve skutečnosti je to drogová vize způsobená nějakým hodně veselým matrošem. Padákový námořní lyžař Kurt Vonnegut v rauši předpověděl šedesátá léta a válku ve Vietnamu. Sirény jsou pokračováním Marťanské kroniky, trochu podobné Orwellovu 1984, ale veselejší.

07.09.2023 5 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Vtipné, zábavné, rumové a samozřejmě třešňové! Třešně tvoří takový faktor strachu, co kdyby se ta nákaza z Kuby vrátila zpátky k nám, i demokratické volby mohou nepříjemně překvapit, jak z historie víme!
Měl jsem podobného dědečka. Na Kubu jsme spolu sice nejeli, on byl pozoruhodnou kombinací prvorepublikového dragouna a poválečného komunisty. Když jsme mu s bratrem kladli záludné otázky o legitimitě jeho oblíbeného režimu, křičel, "Vy puberťáci, až něco v životě dokážete, pak můžete kritizovat!" Stejně jako v případě autorky, naše babička byla svatá žena, která včas servírovanou večeří jeho revoluční vášně krotila! Budiž jim oběma země lehká!

27.08.2023 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nesmíme zapomínat na staršího z bratrů Čapků, Josefa! Na Povídání o pejskovi a kočičce je patrné, jak ho bavilo psát pohádky, s jakou láskou a zájmem tvořil pro malé čtenáře! A generace dětí mu jeho lásku oplácejí a předávají pejska a kočičku dalším dětem. Přestože se jedná o jednoduché příběhy pro nejmenší, většina čtenářů si je pamatuje do dospělého věku.

26.08.2023 5 z 5

Chtěl bych mít také obě kapsy plné klenotů jako pan Čapek! Mám na mysli klenoty literární samozřejmě! Povídky jsou tématicky rozmanité - od klasických soudniček, přes ukázky analytického vyšetřování, až po akční a nechutné mordy. Jsou zde veselé kousky, i smutné až tragické, a všechny oplývají lidskostí, laskavostí a jazykovým mistrovstvím.

22.08.2023 5 z 5

Akupresurou ke štíhlé linii Akupresurou ke štíhlé linii Christian Meyer

Užitečná a zajímavá kniha vám ukáže, který bod na těle stisknout, abyste ztratili pocit hladu. A další, jehož masírování odstraní závislost na sladkém. Nebo jiný, který redukuje zásoby podkožního tuku..... Nevěříte, že je to tak jednoduché? Zkuste sami a uvidíte! Mých vlastních sto kilo se pod tlakem akupresurních bodů otřásá v základech!

19.08.2023 4 z 5

Moje chlapecká válka: Varšava 1944 Moje chlapecká válka: Varšava 1944 Bohdan Hryniewicz

Autobiografická kniha popisuje varšavské povstání v létě 1944 očima třináctiletého chlapce Bohdana, aktivního účastníka bojů. Bohdan vypráví o těžkých bojích v ulicích města, včetně smrti svého bratra a mnoha přátel, bez zvláštních emocí. Stejně tak o poválečné době, kdy musel z Polska utéct, protože veteráni povstání byli pronásledováni komunistickými úřady.

19.08.2023 4 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

"Derby pak popisoval to neuvěřitelné umělé počasí, které někdy Pozemšťané vytvářejí pro jiné Pozemšťany, když si nepřejí, aby ti druzí Pozemšťané obývali Zemi společně s nimi. V korunách stromů se s příšerným rámusem rozprskávaly šrapnely, vyprávěl, a dolů padal déšť nožů a jehel a žiletek. Pod šrapnelovými hvězdami se křížem krážem honily lesem malé kousíčky olova v měděných pláštích, hvízdaly kolem uší rychleji než zvuk."

Jatka č.5 uvádějí svědectví vojína americké armády Billy Pilgrima o dolech na mrtvoly v Drážďanech. Billy se kvůli tomu vypravil na planetu Tralfamador, aby měl větší nadhled. Taky se stal optikem, aby na to dobře viděl.

"Někteří lidé celý život stavějí domy a kostely, aby je jiní lidé mohli zapálit a zbourat. Jakkoliv je to nepochopitelné, dá se to vysvětlit jako přirozený proces neustálého opakování, protože se to děje odjakživa. Dokonce těm, co zapalují a bourají, ostatní lidé tleskají a oslavují je. Stavitelům netleskají, nebo až dlouho po smrti. Tak to chodí."

19.08.2023

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

"Dávka z beretty roztrhne Prófovi hlavu. Jako když se páře pohovka. Pohovka, ve které hledáte dědictví po choromyslné tetičce. Jenže v pohovce najdete leda polyuretan, a ne žlutou nádivku, která démonovi vyrazí z hlavy. Pokud tedy vaše teta nebyla fakt hodně choromyslná!"

Božská komedie o partě žoldáků v Pekle. Na každé stránce minimálně jeden popkulturní odkaz a cooltovní hláška. Autorova morbidní fantazie hladce poráží Danteho trojveršové schéma inspirované SWATou trojicí, nudné jak U2. Tak jen do toho!

13.08.2023 4 z 5

Justina čili prokletí ctnosti Justina čili prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

V roce 1990, hned jak jsme odložili Kapitál a Komunistický manifest, pustili jsme se do objevování zábavnější literatury. Justina, jak jsem záhy zjistil, patří do kategorie "jednou a dost". Koncem 18. století to musela být skandální bomba a bestseller, v dnešní době úsměvná a nudná prasárnička. Vzhledem k osobě autora, který je dodnes hvězdou a synonymem psychopatologie, stojí za přečtení. Ovšem pouze jednou!

13.08.2023 3 z 5

Hraje František Smolík Hraje František Smolík František Černý

Kniha o Františku Smolíkovi dokazuje, že jeho život byl stejně pestrý a široký jako jeho herecký talent. V kladných rolích, například jako pardubický kat Jan Jiří, byl morálním vzorem. V záporných, třeba papežský legát v Janu Husovi, stal se zloduchem až do morku kostí. Mimikou tváře a tónem hlasu uměl skvěle zahrát všelijaké mazané hlupáky, konšely, měšťany, poustevníky a generály.
Nade všemi vyniká profesor Málek ve Vyšším principu. To je oskarový výkon!

13.08.2023 5 z 5

Penzión pro svobodné dámy Penzión pro svobodné dámy Josef Frais

Neromantická romance o krásné taxikářce Ireně Sladké, která sní o obyčejném životě....
No to je ale klišé, to se mi moc nepovedlo! Tak znovu!
Obyčejný příběh o krásné taxikářce, kterou život naučil, že krása není všechno....
Lepší? No, neřekl bych! Víte co, přečtěte si to sami!
Penzion platil kdysi za bestseller, třeba z bývalé popularity něco zbylo!

10.08.2023

Bezpečné známosti Bezpečné známosti Josef Frais

Autor měl špatné svědomí, že Ireně v prvním díle neopatřil pořádného chlapa, a chtěl to napravit ve volném pokračování. Kriminální nadporučík Hluchý pátrá po pachateli vraždy taxikáře na Jižňáku, a taky se snaží sbalit Irenu Sladkou. Přesvědčte se sami, zda se mu to podaří?!

10.08.2023 3 z 5

Slovo proměny Slovo proměny Květa Sokolovská

Prázdninový příběh pro zamilované mládence a dívky. Kniha vyšla, když mi táhlo na patnáct, a u babičky na vsi jsem byl zahleděný do slečny, která trávila prázdniny v sousední chalupě. Pocházela z Německa, domluva byla složitější, ale když se chce, jde všechno. Nebylo to takové drama, jaké prožíval hlavní hrdina příběhu, ale vzpomínky mám zalité sluncem, a na tu pusu, kterou jsem na rozloučenou dostal, si pamatuju dodnes. Uvítal bych nějaké slovo proměny, abych mohl vrátit čas, alespoň na pár dnů!

10.08.2023 4 z 5

Napříč rovníkovou Amerikou Napříč rovníkovou Amerikou Enrique Stanko Vráz

Enrique Stanko Vráz byl podnikavý a statečný člověk. Napsal poutavý cestovní zápisník v době, kdy divočina byla divoká a dobrodružství dobrodružné. Nebylo možné naplánovat trasu v Google mapě, žádné web kamery a internetové spojení nespolehlivé! V obrovské Amazonii lze najít opuštěnou divočinu dodnes, jen místní Indiáni mají místo luků a šípů džíny a motorky, a cestovatelé jsou po celou dobu online.

10.08.2023 4 z 5

Podzim v Pekingu Podzim v Pekingu Boris Vian

Jsem dlouholetým obdivovatelem Vianovy nespoutané, rozlítané a výbušné fantazie. Podzim v Pekingu je sklizeň nápadů, které byly mladé v jarní Pěně dní a silné v letním Srdcerváči.
Podzim je starší, dospělý, zralý, a pomalu se plouží po cestě vedoucí okolo transcendentálních pilířů singularity!

10.08.2023 3 z 5

Strašák Strašák Frank Goldammer

Drážďany, zima 44/45. Inspektor Max Heller pronásleduje démonického vraha žen. Vyšetřování je přerušeno únorovým bombardováním a po třech měsících inspektor pokračuje v pátrání, ovšem již za pomocí sovětských soudruhů. Příběh je pozoruhodnou směsicí detektivky, hororu po vzoru Edgara Wallace a válečného románu. Nesourodý celek je čtivý a napínavý, s pointou zajímavou byť trochu šroubovanou!

05.08.2023 4 z 5

Žoldnéři Žoldnéři Tomáš Bartoš

Řeknu vám, že v aktuálních vedrech je výlet do světa o teplotě 55 Kelvin více než příjemný. Lidstvo neuváženě vyškrtlo Pluto ze seznamu planet sluneční soustavy, takže zde můžeme potkat různé, často nepřátelsky naladěné entity. Autor se snaží přesvědčit vážené čtenáře, že Pluto jako vzdálená výspa, Dálný východ sluneční soustavy, musí lidstvu nadále zůstat! Drobné nejasnosti ve vyprávění jsou zřejmě způsobeny složitým přenosem datového signálu z velké vzdálenosti od matičky Země.

22.07.2023 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Souhlasím s Agatha84, Nespavost mě z nespavosti vyléčila velice rychle. Přečetl jsem ji celou, ale nedokážu vyprávět, o čem to bylo. Ne každý Mistrův kousek mě osloví!

22.07.2023 3 z 5

Jáma a kyvadlo, bohatá sbírka výborných povídek, které vás vyděsí, pobaví, rozesmějí, dojmou, poučí a přimějí k zamyšlení. Na první polovinu 19.století je to hodně široký záběr témat. Zajímalo by mě, zda tehdejší vážení čtenáři dokázali ocenit literární genialitu autorových próz nebo z nich měli noční můry?

22.07.2023 5 z 5