Harold Harold komentáře u knih

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Bylo to naprosto perfektní. Začátek perfektně napínavý, příběh byl velmi spletitý a rozuzlení kvalitní a překvapivé. Doporučuji i audioknihu, je skvěle namluvená. Bratislava - Prešpurk jako dočasné hlavní město Uher rozhodně nezklamala. Prostituce a chod města byly perfektně popsány. Z knih autora mám zatím vždy pocit, že se ocitám na popisovaném místě. Konec 16. stol. je velmi zajímavá doba.
Škoda, že další Slováci málo hledají svoji minulost v tisícileté historii Uher.

26.08.2023

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Skvělé, přesun vyšetřování známé trojice do sídelního města Habsburské říše se opravdu povedl. V knize nechybí zapeklitý případ, složitosti vyšetřování, výslechy, občasné mučení a především akce. Rudolfinská Praha rozhodně nezklamala, takže atmosféra prostředí je rozhodně skvělá. Dozvíme se i něco z temné minulosti kaprála.

06.08.2023 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Skvěle napsané, akční, perfektní popisy zbraní i střelných a jejich fungování. Neotřelé téma, zajímavé postavy, surovost doby a prostředí. Jedná se o detektivku i o thriller, historický román. Vřele doporučuji

24.07.2023 5 z 5

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Skvělý závěr série popisuje bitvu, která rozhodla na další dvě století o dějinách Britských ostrovů. V hodinách dějepisu a povědomí běžných lidí docela neznámá, přesto však klíčová. Třeba se díky tomuto vynikajícímu autorovi dostane do povědomí. Rozhodně k tomu má právě našlápnuto...

01.09.2022 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

První díl byl zaručeně lepší, napínavější a s větším spádem. V druhém díle se neustále opakoval příběh první skrze dialogy a doplnění autora. Zajímavé bylo využití ložisek železné rudy pro zpracování. Musím říct, že Wolframovi nebo Tasovi jsem více věřil, že díky jejich zkušenostem a výcviku dokáží zvládnout každý souboj nebo válečnou událost, ale "holobrádek" Ondřej mi v této připadal chvílemi zkušenější než oni dva dohromady - škoda.

22.08.2022 3 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Skvělý detektivní a především dobrodružný příběh. Děj perfektně odsýpá, celá kniha se čte jedním dechem. Chvílemi dost napínavé, ovšem celkově odpočinkové čtení. Líbí se mi detaily zbraní hlavním hrdinů i padouchů. Prostředí Podkrkonoší je velmi dobré, temné lesy s potoky počátku 17. stol. si dokáži živě představit. Chvílemi se jedná docela o krvavou záležitost, ale veškerá syrovost dobře sedí místu, času i hrdinům, kteří si prošli mnohé střety s Turky v minulosti. Vřele doporučuji

10.08.2022 5 z 5

Normani v evropských dějinách Normani v evropských dějinách Charles Homer Haskins

Starší ale řekl bych základní kniha pro orientaci v dějinách Normanů. Dozvíme se nejenom o vybudování Normandie ve Francie, ale též o dobytí Anglie, vzniku kontinentální a ostrovní říše, o normanském panství jihu Itálie a především Sicílie a též o jejich významech pro tehdejší svět. Především jejich schopnosti přizpůsobit se prostředí a spojit danou oblast - nejlepším příkladem je tehdejší Sicílie a jih Itálie.

27.02.2022 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Jednoduše skvělé, série navazuje velmi volně na období "rytířů z Vřesova", úplně novými postavami a dějem posunutým o cca 20 let dopředu. Každopádně hlavní hrdina není rytíř, který by vyšel z každého souboje jako vítěz, není to tedy elitní bojovník Wolfram nebo ostřílený voják Beneš, ale i přes své mládí si musí umět pomoci především hlavou doplněnou přeci jenom již nějakými zkušenostmi. Ondřej získá malý hrad, mírně připomínající Talmberk ze hry KCD, alespoň mi to tak přišlo. Nejspíš je to tím, že šlechtické hrady těch nepříliš bohatých urozených se stavěly plus mínus podobně, s ohledem na terén. Každopádně to, jak si hlavní hrdina poradí s organizací hrádku, řeší základní funkční organizaci své nové državy, problémy, které dosud neměl možnost zažít, je skvělé. Kniha perfektně odsýpá a já se proto nemohu již dočkat dalšího pokračování. Boje v knize jsou již též mírně rozšířeny a jsou tedy podrobnější než byli, a je možné, že si to vzal autor k srdci.

27.02.2022 5 z 5

Na zemské stezce Na zemské stezce Martin Nesměrák

Tak na tuhle knihu jsem se tedy již předloni velmi těšil...Hrad Landštejn jsem navštívil, je to krásný hrad, skutečný hrad, žádná přestavba na zámeček. Je to tvrdá pevnost v pohraničí proti středověkému Rakousku - v té době východní marce. Tedy místo románu skvělé - krásný hrad, hluboké lesy, pohraničí, okolní vesnice a vznikající městečka. Ideální středověké prostředí. Kniha obsahuje skvělé informace popisující do detailu význam tzv. manské služby, dále situaci království na počátku 13. stol. Tedy některé fakty z historie skutečně poučné a přínosné. Hlavní hrdina má rodinu ukrytou na statku hluboko v lese, i to je zajímavé, možná i netradiční. Příběh i děj kniha rozhodně obsahuje. Problémem knihy, tedy kromě některých rozhovorů, které spíše odráží dnešní dobu, než myšlení středověkého člověka (zlatý Vondruška a jeho přepokládaná posedlost vesničanek a služek po sexu s náhodným sympatickým lufťákem) , je přílišná ale opravdu přílišná rozvláčnost knihy. Některý děj, mám dojem, se tam snad opakoval. Hlavní hrdina mi připadá morálně lepší než plantážník Mirek Dušín ve středověké podobě. Tolik idealizovanou postavu ve slušném historickém románu ze středověku jsem ještě neobjevil....Prvotina, dal jsem mu šanci, ale kdyby sto padesát stran ubylo, nic špatného by se knize nestalo, naopak. Prosím chvalme všichni Františka Niedla a jeho série - Rytíři z Vřesova - průměrných 260 stran plných odsýpajícího děje, zázrak.

21.02.2022

Útěk z pevnosti Ticha Útěk z pevnosti Ticha Harry Sidebottom

Harry opět nezklamal. Skvělá knížka, dobře se čte, děj se svižně odvíjí. Je to docela napínavé, celou dobu řešíte zrádce ve skupině vojáků, kteří dostali nejspíše sebevražedný úkol, vysvobodit z pevnosti Ticha prince Sasána. Je to opět skvěle zasazeno do historických souvislostí a autor dodržuje to, co sám bere jako svůj úkol, nepsat fantasy, ale držet se maximálně skutečných dobových reálii a historických faktů. Za mě je to nejlepší autor historických románů z doby antického Říma, co jsem četl...

18.11.2020 5 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Jedním slovem skvělé. Knihu jsem přečetl jedním max dvěma dechy během dvou dnů na dovolené. Velmi zajímavé je líčena situace v Českém Království. Pozice Jana Lucemburskeho je velmi slabá, Eliška Přemyslovna značně podrážděná vývojem v jejím dědictví, odbojná šlechta spolupracuje nejen mezi s sebou ale už i s Habsburky... Roman dobře popisuje události a děje na pozadí románového příběhu. Nechybí břitký humor, zajímavé bitvy, rytířské klání. Kniha je velmi odpočinková svým ražením, ale i historicky poučná. Doporučuji

22.07.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Úžasná kniha, skvělý děj, spousta akce a přitom to vše je realita a zároveň česká nedávná historie. Takto jednoduše lze shrnout tuto knihu o českém odboji za druhé světové války. Nechybí samozřejmě aktivity Tří králů, těžkosti odbojářů, útoky gestapa, atentát na Heydricha až po samotnou bitvu v kostele. Vřele doporučuji, Čtěte, další důkaz že jsme měli skutečné hrdiny.

17.03.2020 4 z 5

Pád říše římské Pád říše římské Jiří Kovařík

Na začátek musím říci, že na popisované období jsem se nejvíce těšil. Trochu mne zklamalo, že se cca 350 let historie a změn v římské armádě vešlo do jedné publikace o 330 stranách textu, zatímco druhý díl římských válek, který líčil události cca 150 př.nl. - 70 př.n.l tedy 80-ti let, měl stran 370. Též mi přišlo jako Richie1, že autor poněkud spěchá s dokončením. Nicméně i tak je kniha velmi zajímavá a přináší zmapování období dosud mezi českými autory a historiky nepříliš oblíbeného. Jako velký přínos shledávám informace o Markomanských válkách, popis krize třetího století, vývoj ve výbavě vojáků, vojenských postupů, taktice a strategii napříč obdobími, Constantinův nástup k vládě nad celým impériem, Julianovy boje v Galii a největší tažení římské armády ve 4. století tedy Julianovu výpravu proti Persii, a nakonec vpád Gótů, který prakticky přinesl rozklad impéria, alespoň jeho západní části.

17.03.2020 4 z 5

Zrada Zrada Anthony Riches

Kniha vyšla před dvěma lety od autora, který již napsal sérii historických románů z doby antického Říma. Proto mi je trochu podezřelé, že zatím nikdo nenapsal komentář. Po pravdě řečeno knihu jsem nedočetl. Nedařilo se začíst. Autor má zvláštní vlastnost vybrat si velmi zajímavé téma, ale z mého pohledu ho nedokáže správně uchopit. V knize autor neustále vysvětluje, aby i nejhloupější čtenář pochopil, celé stránky jsou popsány informacemi, co si postavy myslí, další stránky jsou popsány nekonečnými rozhovory Viz rozhovor Vitelia s Juliem Civilem(velitelem batávské vzpoury) zavřeným ve věžení, kde Vitelius do detailu popisuje germánovi s římským občanstvím, co a jak chce přesně udělat, jaké má mocenské plány a co kdo z toho bude mít. No nechci zabíhat do politiky, ale proboha, copak by se nějaký velitel svěřoval s nejniternějšími pocity a plány potenciálnímu nepříteli? V podobně tématických historických románech děj vyplývá z kratších dialogů a popisů, přičemž čtenáři je naznačeno, respektive z textu si udělá obrázek. A kupodivu to stačí... Kniha tedy podle mne mohla být poloviční, co se stylu psaní a příběhu týče.

17.03.2020 1 z 5

Římská krev Římská krev Simon Scarrow

Již 17. román a příběh o nyní již legendární dvojici Macrona a Catona. Jako pozitivum rozhodně shledávám výběr místa událostí (Sýrie + Arménie) i celkovou příběhovou linku (dosazení vyhnaného krále zpět na trůn). Nicméně celá zápletka mi přijde od desáté kapitoly úplně jasná. Bohužel stále jsem se nezbavil dojmu z této série, že jde o malou skupinku lidí uvnitř děje. Podle knihy táhne několika tisícové vojsko do Arménie a já mám při líčení dějů stále pocit, že vojáků je do stovky. Malý spoiler - proč při nočním útoku na Ligeju odloží pretoriáni veškerou výzbroj i štíty a nechají si pouze kopí? (Nejsem si úplně jistý, že by pretoriáni používali kopí místo velmi osvědčených těžkých oštěpů pilum, které měl každý legionář v římském vojsku.) Rozumím, že chtěli postupovat tiše, ale štíty by jim rozhodně byly platné při ústupu nebo i v útoku. Legionář se mohl velice účinně bránit všem střelám přikrčen za svým štítem, ale bez něj byl jen snadným terčem pro nepřítele.

19.02.2020

Tábory římských legií 27 př. n. l. - 378 n. l. Tábory římských legií 27 př. n. l. - 378 n. l. Duncan B. Campbell

Polovina knihy byla, jak píše Pes Filipes, o přesunu římských legií, to mi přišlo velmi přínosné. Takový soupis informací o vzniku zániku a přesunech legií od Augusta po bitvu u Adrianopole je nevídaný. Rozhodně je ale ovšem důležité popisovat, kde a kdy procházely nebo sídlily legie. Jelikož bez posádky tábor velice rychle ztrácel smysl. Co mi chybělo byla hlavně absence informací o obranných prostředcích uvnitř "trvalých" táborů nebo případy pokusu dobývání těchto táborů či v pozdějších dobách spíše malých pevností.

19.02.2020 4 z 5

Krvaví havrani Krvaví havrani Simon Scarrow

Plně souhlasím v hodnocení s Richiem1, pokusím se tedy příliš ho neopakovat. Dějově určitě lepší než v události předchozího románu odehrávajícího se v Římě. Nicméně obsahově nepříliš záživný a co se římského vojska týká, řečeno kulantně - velmi zvláštní. Římská pevnost byla absolutně nepřipravená na obléhání uprostřed divočiny. Byly vůbec vykopány příkopy? Nastraženy lilie a smrtící jámy? Ze střelných zbraní Římanů je vidět jen pár praků a oštěpů. Což je dost chabá výbava na pevnost, která má být určitým opěrným bodem na území nepřítele. Už Caesarovy pevnosti před sto lety obsahovaly torzní katapulty a škorpiony v bitvě u Alesie, i ve vybavení táborů legií. Tady po cca 100 letech navíc na území nepřítele bych čekal trochu víc.
Události se točí kolem velitele jízdy Querta, ve chvíli kdy je tento problém vyřešen dochází již jen ke zbytečnému protahování děje ve snaze nějak tento díl ukončit. Osobně jsem rád, že série nemá jen 5 dílů a tím pádem nás autor může provést různými událostmi na odlišných bitevních polích, ale na druhou stranu některé díly bych kompletně vynechal, jelikož mi nepřijdou nijak důležité nebo nápadité či převratné. Tento je přesně tím dílem.

10.02.2020 2 z 5

Pretorián Pretorián Simon Scarrow

Kniha mi přišla hodně překombinovaná. Přijde mi, že jak Macronovi tak Catonovi svědčí spíše velká vzdálenost od Říma i příběhově. Stále mám pocit z knih Scarrowa, že je tam pět a půl postav. Se Sidebottomem se to nedá srovnat.

10.02.2020 2 z 5

Čechy v době knížecí Čechy v době knížecí Josef Žemlička

Toto je pro mne zatím nejlepší publikace mapující období vzniku českého státu od 10. stol. do konce 12. stol. Co oceňuji nejvíce, je forma a přehlednost jakou dokáže autor díky svým obrovských znalostem a přehledu, předat informace o vývoji českých zemí raného středověku. Díky dokonale vypracovanému obsahu čtenář okamžitě nalezne, co ho konkrétně zajímá, aniž by musel pročítat celou knihu nebo konkrétní kapitoly. Šíře témat historikovy práce zabírá veškeré součásti fungování státu. Dozvíme se o církvi, knížatech, šlechtě, dějinách, i sociálních a kulturních změnách mezi lidmi, rozdílech mezi lidmi svobodnými a nevolníky a jejich přerod v lidi urozené a poddané, dále se seznámíme s rozvojem a fungování vesnic i o vzniku a funkcích měst a hradské soustavy, ekonomice daného období, kolonizaci a to vše v dějinných souvislostech spolu s událostmi v okolních státech a v kontextu evropských dějin. Dozvíme se tak, co podmiňovalo změny říšské politiky vůči českému státu a celé střední Evropě, můžeme sledovat, jak se jednotlivé prvky správy země prolínaly se správou Uher a Polska a v čem se naopak lišily s těmi ve Svaté říši římské.

13.10.2019 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Velice zajímavý historický román(a celá série) dokonce i ze zajímavého období počátku 14. století. Události mapující příchod krále Jana jsou podle mně popsány velmi zajímavě a přesto, že jde o vysokou politickou hru "velkých pánů", hlavními hrdiny tohoto příběhu jsou "obyčejní" zemané. Podobní zemané, kteří o sto let později budou velet vojskům, kterých se budou obávat všechny okolní státy. Ti zemané, kteří při službě králům a vysoké šlechtě, dávali všanc své životy a nesli tíhu bitev a šarvátek. Kniha umožňuje velmi příjemnou formou dozvědět se o mnohdy nelehkém životě nižší šlechty, jejich problémech, jejich činech v politice mocných. Dva hlavní hrdinové Beneš z Vřesova a Wolfram Katzinger z Olšové a jejich příběh jsou myslím velmi dobrým vzorkem pro představu života ve vrcholném středověku.

13.10.2019 5 z 5