hannah2000 hannah2000 komentáře u knih

Obchůdek na rohu Obchůdek na rohu Nicola May

Jednoduché, ale odpočinkové a čtivé.
Hlavní hrdinka má svérázný přístup k životu, dalo by se přímo říct, že jí není nic svaté. Jenže to je tím, že se s ní život moc nemazlil a ona se takto brání proti zklamání. Záhadné dědictví jí ale vše otočí naruby. Postupně se děj čtivě zamotává a ač jsou některé části v podstatě předvídatelné, vtáhne to čtenáře do příběhu.
Toto je přesně ten typ knihy, po kterém ráda sáhnu, když si chci odpočinout od světa kolem nás. Když chci zapomenout na realitu a ponořit se do romantiky. Za mě doporučuji.

18.12.2020 4 z 5

Zapomenuté básně Zapomenuté básně Viktor Dyk

Já pro sebe V.Dyka-básníka objevila teprve nedávno a teď objevuji "nové a nové" kousky z jeho tvorby, které stojí za přečtení. A jen pro inspiraci a ukázku jedna báseň z této knihy:

JÁ PŮJDU DALEKO

Já půjdu daleko a nevím dobře, kam.
Zlého se nebojím, dobrého nečekám.
Když kříž svůj vzali jsme, tož donesme svůj kříž.
Jen jsem se zastavil a nezastavím již.
Já půjdu daleko a nevím, dojdu-li.
Noc. Mnozí nedošli a mnozí usnuli.
Já půjdu, na bránu zavřenou zaklepu.
A jestliže je noc, tož půjdu poslepu!

09.05.2020

Vraní zpěvy Vraní zpěvy Radek Malý

Tato sbírka není jen tak na odpočinkové počtení. Jsou to básně chmurné, až depresivní. Až mě překvapilo a zaskočilo, že někdo, kdo napíše milé sbírky pro děti, napíše i něco tak chmurného.
Těmto básním se musí dát čas... Ale pak zaujmou...
Posoudit je musí každý sám, sbírka je volně dostupná - viz odkaz nad anotací.

Mě jich zaujalo víc, třeba i tato:

DEN PRÁSKL DO KONÍ

Den práskl do koní Tma se řítí krajem
Nachová oblaka Patos a smíření
A máme ze tmy strach Tak na co si hrajem
Vteřinou zrození zaživa pohřbeni
Jsme kusy ledu Tajem

A potom vyrostem Tmy se nebojíme
Zombies a fantomy Monstra a mumie
Ze tmy jsme vzešli a v tmu se obracíme
Když oči zavřeme, ta tma tam taky je
Není kam zdrhnout Víme

Den práskl do koní Vítr mu rve vlasy
Ten stařec plešatej Jdem za ním Za světlem
Jdem hledat ohně hvězd Tma však hvězdy hasí
Jedna z nich bláhová zalítla nad Betlém
sníc o tom,
že svět
spasí
?

02.05.2020 4 z 5

Verše Verše Jan Zajíc

Tenounká knížečka, ale velmi pěkně zpracovaná (kvalitní papír, obálka i vazba).
Verše Jana Zajíce se střídají s kresbami výtvarnice Míly Prokůpkové, které celé dílo přesně doplňují. Hlavní důvod vydání této knihy - připomenutí Jana Zajíce, jeho osudu, ale i jeho básnění, je provedeno s citem a dokonale. Samotné verše, ač ne dokonalé, zaujmou. Některé jsou pesimistické, ovlivněné dobou, další jsou o lásce, ... Škoda tak mladého života i talentu.
Těm, co rádi listují v poezii, knihu doporučuji.

A přidávám ještě jeden krátký verš o lásce:

MÍŠA
Tvé oči jsou jak macešky
snad do nich chodí hvězdy spát
V tvých očích jsou vidět dálky
je z nich cítit vůni krásy vát.
Tvé oči jsou jako by povídaly
tu nejkrásnější povídku,
proto se nezlob, když ti řeknu
malý a něžný semišový medvídku.

03.01.2020 5 z 5

Čítanka jaro Čítanka jaro Jiří Orten (p)

Knížky veršů nečtu klasicky od začátku do konce, ale pomalu jimi listuji a čekám ... Čekám, jestli knížku zase pouze odložím na později nebo jestli mi něco padne do oka a do nálady. Tak ano, tato mi do oka padla a tyto verše mi zapadly i do nálady:

ČEMU SE BÁSEŇ ŘÍKÁ

chtěl bys to udělat?
V ústraní do hrsti vzlykat
a hodně míti rád

Slyšíš? To ona tiká
Tak zoufale si hrát

Snad víš že kolikrát
jsou slova strašně lichá
Bůh ústa uzamyká
nemůže více dát

DÉŠŤ

Slyšíte déšť? Já též jej slyším
je jistě z peří housátek
tak měkce dopadá zatímco píši
a vrací se k nebi nazpátek

Slyšíte déšť? Jak byste neslyšeli!
vždyť celou noc vám oknem hrál
usínal když jste ještě bděli
a velmi něžně uspával

Slyšíte déšť? Na rozloučenou hraje
tam zůstaňte tam v dálce slyšte jej
jak ustává jak zvolna ustávaje
zaplaví dívčí obličej

17.01.2019 4 z 5

Jmenuju se Tomáš Jmenuju se Tomáš Ota Kars

Tuto knihu je třeba brát jako náhled do osobního života. A to do té části života, která s filmováním nesouvisí. Vyprávění je podáno z části jako od Tomáše a z části vyprávěním lidí z jeho nejbližšího okolí. Co od něho věděli, co zažili i co prováděli a jak a kde vyrůstali. A je to bráno postupně od seznámení rodičů až po moment, kdy nikdo nechtěl uvěřit realitě... Chvílemi je sice vyprávění trochu kostrbaté, což je určitě způsobeno i tím, že vše sepsal člověk, co nemá se psaním mnoho zkušeností. Ale na druhou stanu se autorovi do vyprávění podařilo dostat hodně osobních pocitů lidí z Tomášova okolí, hodně historek a popsat jaký vlastně byl jeho život, když nefilmoval. A to od malého chlapce až po dospělého. Proto dávám, i přes nedokonalosti ve způsobu psaní, plný počet bodů. Pro autora i lidi z jeho okolí, kteří přispěli svými vzpomínkami ke vzniku této knihy, to určitě nebylo lehké vzpomínání. Vše je doplněno spoustou osobních fotek, informacemi o natočených filmech, důležitými momenty života. Vyprávění neobsahuje žádné přehnané pikantnosti a podobné, takže výsledkem je "fajn" kniha, která přinesla obrázek o životě kluka, který i navzdory své slávě byl obyčejným klukem.

23.09.2018 5 z 5

Krtek na návštěvě Krtek na návštěvě Kateřina Miler

Knížka je to velice pěkná. A to jak obrázky, tak texty. Čitelné písmo vhodné na první čtení, jednoduché smysluplné texty, podle kterých se děti můžou učit poznávat věci i barvičky. Sympatické, barevné, přehledné obrázky, nová postavička - paní Krtečková s růžovou mašlí a korálkovým náramkem na ruce. Kniha je tak akorát velká a je z tužšího papíru. Zkrátka dokonalé provedení. Z toho důvodu je vhodná jako první opravdová knížka pro mrňata, která se s knížkami učí teprve zacházet. Podle mé zkušenosti tak cca od 2 let. Bohužel ji 13.9.2018 na základě soudního rozhodnutí stáhli z prodeje. Doufám, že se vše v lepší obrátí a bude se moci zase prodávat.

14.09.2018 5 z 5

Párkař Párkař Josef Hiršal

V anotaci ke knížce se píše, že básně Hiršal napsal v padesátých letech k pobavení svých přátel. Na knížku jsem natrefila náhodou a po začtení jsem byla překvapená a také pobavená.
Jsou to povětšinou krátké humorné básně napsané ve stylu známých českých básníků a jejich společným prvkem je titulní postava párkaře a párků. Je úžasné, jak si autor pohrál se slovy a zároveň vystihl styl psaní jednotlivých básníků. Někde jsem četla, že jeho tvorba (tedy jak tvorba vlastní, tak překlady) je zvukomalebná. To je hezké pojmenování a 'sedí' i na tyto básně.
Doporučuji jako odpočinkové čtivo pro relaxaci a pobavení :-).

A přidávám malou ukázku:

SVATOPLUK ČECH

Milujme se! Nedejme se!
S pýchou Vlast ať na nás zří.
Nevaďme se!
V zlobě, v plese
jezme, co se uvaří.

V každé větě v cizím světě,
v každém jídle číhá lest.
Proto zve tě
v zimě, v létě
český párek – naše čest.

České bydlo, české jídlo
naším příkazem vždy buď!
Komu šídlo
nevystydlo,
za náš párek nastav hruď!

15.06.2018 5 z 5

Sinón Sinón Dan Torsten Sehlberg

Opět napínavé, čtivé, se zajímavou zápletkou. Chvílemi měl děj takový spád, že jsem se přistihla při tom, jak zrychluji čtení, jen abych stíhala sledovat děj :-D.
Oproti prvnímu dílu tady nejsou podstatné tajné služby, ale šílený záměr zkombinovaný s fanatikem a zmutovaným virem. Ale sympatický hlavní hrdina se zkrátka nemíní jen tak nechat porazit.
Samotná zápletka je sice trochu scifi, ale při tom všem, co se dnes děje, se nabízí myšlenka, že to třeba až tak smyšlené a nepravděpodobné být nemusí. Peníze občas ovládají všechno, i lidský rozum.
Doporučuji všem, kdo mají rádi napětí. Počítejte ale s tím, že pokud knihu začnete číst, budete ji odkládat jen velmi neradi. Hlavně v druhé polovině. A určitě je dobré si nejdříve přečíst první díl Mona.
A ještě musím zmínit, že mě zase zklamala obálka českého vydání. Obálka slovenského vydání sedí ke knize mnohem více.

25.01.2018 5 z 5

Mona Mona Dan Torsten Sehlberg

Napínavé, čtivé, zajímavé. Pospojováním zajímavého vynálezu, zneužití IT technologie teroristy, reality problémů a války na Blízkém východě a osudů hlavních hrdinů vznikl skutečně napínavý příběh. Už dlouho se mi nestalo, že bych vydržela číst až do rána, protože jsem knihu jednoduše nedokázala odložit. Ačkoliv je děj zčásti předvídatelný a v některých bodech trochu nadnesený, neubírá to na celkovém dojmu. Připomnělo mi to zpracováním knížky od D.Browna. Obyčejný hrdina se nechtěně připlete do cesty zločincům a aby přežil, musí dělat možné i nemožné, k tomu se připletou tajné služby, a celé je to okořeněné nějakým tragickým i romantickým příběhem. Trochu mi ke knížce nesedí obálka českého vydání, na tu dramatičnost je taková fádní a nevýrazná, a díky ní jsem čtení dlouho odkládala (slovenské vydání vypadá zajímavěji). Kniha ale stojí za přečtení a díky zčásti otevřenému konci budete určitě okamžitě shánět druhý díl, stejně jako já.

18.11.2017 5 z 5

Krylogie Krylogie Karel Kryl

Kryla beru hlavně jako písničkáře, kterého si ráda poslechnu. Písničkáře zpívajícího příjemným, naléhavým hlasem, zvláštní, melodické písničky. A člověk si rád poslechne kromě líbivé melodie i obsah textů. Aby ne, když je psal básník. A proto mě zaujala tahle knížka, na kterou jsem náhodou natrefila. Pro mě je to taková ta knížka ve stylu - co tím chtěl básník říci :-). Vyprávění, proložené texty jeho básní a písní, u kterých je vždycky napsáno, co tím vlastně myslel a co ho k napsání inspirovalo. Jak se píše v anotaci, původně to byly pořady vysílané na pokračování v rádiu Svobodná Evropa. Vyprávění je to zajímavé a sympaticky podané. Doporučuji všem, co mají rádi Krylovy písničky.

01.09.2017 5 z 5

Co s láskou Co s láskou Nicholas Sparks

Tahle knížka mě fakt dostala. Neskutečně emotivní příběh, který jsem pár dní dostávala z hlavy. Úžasně napsané.

07.06.2016 5 z 5

Medvídek Paddington Medvídek Paddington Michael Bond

U téhle knížky mě zaujala anotace, že "Paddington je pro anglické děti něco jako pro české Krteček". Takže jsem ze zvědavosti zkoukla film a pak přečetla knížku. A musím říct, že knížka, která obsahuje příběhy nemotorného medvídka, je velice milá. Ze všech příběhů sálá nadšení, medvídek se pouští do všeho možného a nikdy se nenechá odradit neúspěchy. V dnešním světě, kdy se nějak vytrácí laskavost, je to dle mého názoru velmi příjemně a mile podaný vzor pro malé děti. Takže si tuhle knížku zařadím mezi pohádky, které budu číst vnoučatům. Myslím, že si zaslouží zařadit v knihovně právě vedle Krtečka a spol. ;-) Všem, co mají malé děti, vřele doporučuji a těm, co ještě žádné nemají nebo jim již odrostly jako mně, též. Při čtení se totiž přesunete do laskavého světa plného různých dobrodružství.

17.03.2016 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Knihu jsem začala číst s představou, že se jedná o takovou tu klasickou autobiografii, popisující dětství, úspěchy a tak. Byla jsem ale překvapená, že se jedná o otevřenou, přímou zpověď ženy, která to, navzdory své kráse a inteligenci nebo možná právě proto, neměla v životě vůbec jednoduché. Vše, co ji v životě potkalo, vypráví bez příkras, s ničím ani nikým si nebere servítky a nic není tabu. Kniha je velice poutavě napsaná a čtenáři odkryje jak život Adiny Mandlové, tak dobu ve které žila a to bez všech příkras.
Po dočtení jsem začala trochu přehodnocovat moje oblíbené "Upřímnost nade vše." Adina v knize totiž přiznává, že za spoustu jejich problémů v životě asi může právě její oblíbená upřímnost a ironický humor. Protože jak říká: "Svět chce být klamán."

16.01.2016 5 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Tuhle knihu jsem si vybrala jako knihu autora, kterou napsal do svých 30 let. Je to úžasně napsaný osobní příběh. Autor sice při psaní použil hovorový jazyk, ale možná právě díky tomu byl do svého vyprávění schopný "nacpat" neskutečné množství emocí. Myslím, že i forma psaní, kromě samotného příběhu, udělala knihu velice čtivou. Přestože je to příběh vojáka, a já radši romantiku, tuhle knihu jsem doslova "hltala" a chvílemi jsem měla slzy na krajíčku. Takže za mě doporučuji ke čtení.

01.01.2016 5 z 5

Jóga krok za krokem Jóga krok za krokem Svámí Gítánanda Giri

Také ji mám na doporučení lektorky jógy. Jde procházet stále dokola a pořád v ní nacházíte nové a nové informace. Není rozhodně určená k tomu, aby jste podle ní začali cvičit, přestože mimo jiné obsahuje i popisy jednotlivých cviků a sestav včetně účinků. Určitě ji ale doporučuji všem, kteří kromě základního cvičení jógy chtějí více proniknout i do životního přístupu jogínů. V dnešním uspěchaném světě to přináší určitý nadhled a úlevu od starostí.

04.02.2015 5 z 5

Čtyři moudra, která jsou zcela jasná, ale málokdo se jimi řídí.
Před časem jsem se dostala do velmi složité a pro mě náročné situace, a v té době jsem na tuto knihu náhodou natrefila. A právě ona mi pomohla dostat se dál. Hlavně moudra: "Nic si neber osobně a nic si nepředstavuj."
Nyní se ke knize občas vracím. Musím přiznat, že jsem ji četla letem světem a důkladně jsem přečetla jen samotná čtyři moudra. Ale právě ta moudra mě neskutečně zaujala. Měla by z nich být taková moderní modlitbička. Po probuzení odříkat, aby člověk nezapomněl a hned by mu bylo na světě líp :-).

21.03.2014 5 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Jedna z nejlepších knížek, které jsem od Dana Browna četla. Napínavá, s lehkou milostnou zápletkou, s překvapivými zvraty v ději a s trochou sci-fi. Hlavní hrdinka je během děje tak dokonale vykreslena, že máte pocit, jako byste jí viděli před sebou, a její přítel je doopravdy sympaťák, který, přestože je vědec, si poradí v každé situaci. Kniha se moc dobře čte a nemá žádná hluchá místa. Nezbývá než doporučit.

20.01.2014 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Ještě bych chtěla u knihy ocenit, že jsem během čtení nenarazila na tiskové chyby, což je v poslední době dost vzácné. Stává se mi stále častěji, většinou u knih nedávno vydávaných a to i u knih dražších, že narážím na tiskové chyby, ale i chyby v překladu. Kolikrát zamění jméno postavy, vynechají nebo zamění písmenko, použijí nevhodné slovo v kontextu, a to skoro na každé stránce. Toto se dřív stávalo snad jen výjimečně. Myslím, že v dnešní době, kdy se už tolik nečte, by knihy měly prezentovat čistou češtinu. Knihy nestojí zrovna málo a proto mě štve, že si nakladatelství nedají tu práci a toto si nekontrolují.
Takže této knize dávám další plus.

29.01.2013 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Musím říct, že je velice čtivě napsaná. Občas slyším kritiku, že má jednoduchou slovní zásobu, ale možná právě to podtrhuje a zvýrazňuje čtivost. Určitě znáte to, že u některých knih, přestože mají zajímavý děj, je trochu problém prokousat se přes začátek. Tak u této knihy to určitě neplatí. Hltala jsem jí od prvních listů až do posledních. Také občas slyším, že se jedná o porno. No, určitě je tam několik, možná i víc erotických scén, ale to není to jediné. Pro mě tím autorka jenom dokreslovala děj. Co mě ale na ději velice zaujalo, bylo tajemno okolo hlavního hrdiny, které se postupně z děje vykresluje. Ze začátku není vůbec patrné, postupně se objeví jako slabá nitka a pak se začíná zvýrazňovat. Myslím, že to je ten hlavní důvod velké čtivosti. Postupně se objevuje spousta proč - proč se hrdina chová takhle, co se dělo v jeho minulosti, jak vše bude pokračovat. To byl hlavní důvod, proč jsem knihu během čtení nerada odkládala a proč se nemohu dočkat pokračování. Také bych ráda ocenila některá nápaditá pojmenování, například výraz moje vnitřní bohyně. Myslím, že každá "ženská" má svoji vnitřní bohyni, která ji našeptává pokušení navzdory rozumu ;-). Děj knihy se odehrává během velice krátkého časového úseku, ale obsahuje spoustu úvah hlavní hrdinky. Zajímavé oživení jsou také e-maily, pomocí kterých si hlavní hrdinové sdělují své pocity a názory. Jsem zvědavá, jak si autorka pohrála s pokračováním a jak budu knihu hodnotit na konci.

29.01.2013 3 z 5