hannah2000 hannah2000 komentáře u knih

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Jak se už tady o tom přede mnou jeden čtenář zmínil, i mě kniha zaujala anotací "Strhující a originální mix Dana Browna, Stiega Larssona a Arthura C.". Zároveň jsem hledala nějakou zajímavou knihu vydanou v roce 2016 a tahle byla přesně to, co já ráda. Thriller se zajímavým námětem, v tomto případě genealogií. V ději se prolíná minulost se současností. Přesněji řečeno události z minulosti začnou ovlivňovat současnost. Nechci ale opakovat anotaci, tu si každý přečte u popisu, chci popsat dojmy z příběhu. Takže hlavní hrdina JT je středního věku, není sice dokonalý, ale působí velice lidsky a sympaticky. Navzdory všemu nezdaru z počátku příběhu se nevzdává a postupně odhaluje jak tajemství, tak i svoji nezdolnou a sympatickou povahu. Děj se zpočátku pomalu rozvíjí a odkrývá potřebné informace k příběhu s několika dějovými liniemi, ale zhruba ve čtvrtině nabere spád a stává se napínavým až do konce, kdy se všechny příběhy spojí do nečekaného závěru. Kniha se moc dobře čte a příběh nemá žádná nepřehledná nebo hluchá místa. Jedinou věc bych trochu vytkla, i když jen málo, a tou byl sled událostí v závěru knihy. V jednom místě to působilo stejně, jako kdyby na jedno místo dopadl meteorit několikrát za sebou. Trochu nepřirozeně. Dan Brown to sice není, určitě ale knihu doporučuji všem, kdo rádi napětí a zajímavý námět. No a já jdu pátrat po genealogické mapě, třeba se mi podaří vytvořit rodinný strom a zjistím odkud pochází mí předci. ;-)

18.03.2016

Medvídek Paddington Medvídek Paddington Michael Bond

U téhle knížky mě zaujala anotace, že "Paddington je pro anglické děti něco jako pro české Krteček". Takže jsem ze zvědavosti zkoukla film a pak přečetla knížku. A musím říct, že knížka, která obsahuje příběhy nemotorného medvídka, je velice milá. Ze všech příběhů sálá nadšení, medvídek se pouští do všeho možného a nikdy se nenechá odradit neúspěchy. V dnešním světě, kdy se nějak vytrácí laskavost, je to dle mého názoru velmi příjemně a mile podaný vzor pro malé děti. Takže si tuhle knížku zařadím mezi pohádky, které budu číst vnoučatům. Myslím, že si zaslouží zařadit v knihovně právě vedle Krtečka a spol. ;-) Všem, co mají malé děti, vřele doporučuji a těm, co ještě žádné nemají nebo jim již odrostly jako mně, též. Při čtení se totiž přesunete do laskavého světa plného různých dobrodružství.

17.03.2016 5 z 5

Pět Tibeťanů Pět Tibeťanů Peter Kelder

Tuhle knížku mám doma už delší dobu. Pořídila jsem si ji, když jsem začala chodit na cvičení jógy, ale tenkrát jsem ji nedočetla, protože mi jaksi ještě nic neříkala. No a teď po čase jsem se k ní vrátila. Pět Tibeťanů už nějakou dobu po ránu cvičím a kniha se mi najednou zdála zajímavá. Upravila jsem podle ní provádění některých ritů a přidala afirmace, které mě zaujaly. Já od cvičení nečekám, že budu mládnout, ale cviky jsou sestaveny tak dokonale, že se člověk po ránu protáhne a rychle se probere k životu a to za pouhých pár minut.
A celkové zhodnocení knihy? Příběh o vzniku cviků je celkem zajímavě podán, cviky jsou dobře popsány. Závěr knihy je doplněn o afirmace, popis úskalí jednotlivých cviků a motivační omáčku pro nás, kteří Tibeťany cvičíme :-), protože nevěřícího Tomáše stejně nepřesvědčí. Kniha nemůže zaujmout každého. Dle mého názoru je vhodná hlavně pro vyznavače cvičení jógy a relaxačního cvičení na podobném základě.

17.02.2016 4 z 5

Ušlechtilá vášeň Ušlechtilá vášeň Stephanie Laurens (p)

Kniha od mnou velmi oblíbené spisovatelky Stephanie Laurensové - jeden díl ze ságy Klub Bastion. Poutavě napsaný romantický příběh z regentské Anglie má od všeho něco - romantiku, napětí, trochu vášně, tedy vše potřebné pro odreagování nad knížkou. Doporučuji jako velmi příjemné čtení pro osamělé večery.

20.01.2016 4 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Knihu jsem začala číst s představou, že se jedná o takovou tu klasickou autobiografii, popisující dětství, úspěchy a tak. Byla jsem ale překvapená, že se jedná o otevřenou, přímou zpověď ženy, která to, navzdory své kráse a inteligenci nebo možná právě proto, neměla v životě vůbec jednoduché. Vše, co ji v životě potkalo, vypráví bez příkras, s ničím ani nikým si nebere servítky a nic není tabu. Kniha je velice poutavě napsaná a čtenáři odkryje jak život Adiny Mandlové, tak dobu ve které žila a to bez všech příkras.
Po dočtení jsem začala trochu přehodnocovat moje oblíbené "Upřímnost nade vše." Adina v knize totiž přiznává, že za spoustu jejich problémů v životě asi může právě její oblíbená upřímnost a ironický humor. Protože jak říká: "Svět chce být klamán."

16.01.2016 5 z 5

Tajemství posledního nacisty Tajemství posledního nacisty Iain King

Na stránkách Iaina Kinga jsem četla informaci, že chystá další knihu s hlavní postavou Mylesem. Takže už se těším a jsem zvědavá, jestli se autor zlepší a děj trochu víc "zamotá".

09.01.2016 4 z 5

Tajemství posledního nacisty Tajemství posledního nacisty Iain King

Tahle kniha mě zaujala svým popisem - Akční thriller na pozadí skutečných historických událostí. Hodně mi to připomnělo mé oblíbené knihy od Dana Browna, takže jsem neodolala a pustila se do ní.
A zhodnocení? Kniha se velmi dobře čte. Děj příjemně plyne, hlavní postava Myles je sympaťák, zápletka zajímavá a napínavá. Také informace o historických událostech na pozadí zaujmou. Jen mi v tom ději trochu chyběly výraznější zvraty a větší propracovanost. Tady děj běží přímo dopředu a ke konci už tušíte "kdo je vrah" :-) Doporučuji všem, kdo mají rádi napínavé příběhy s kriminální zápletkou a propletením na skutečné historické události, které smyšlený děj zajímavě oživují.

09.01.2016 4 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Tuhle knihu jsem si vybrala jako knihu autora, kterou napsal do svých 30 let. Je to úžasně napsaný osobní příběh. Autor sice při psaní použil hovorový jazyk, ale možná právě díky tomu byl do svého vyprávění schopný "nacpat" neskutečné množství emocí. Myslím, že i forma psaní, kromě samotného příběhu, udělala knihu velice čtivou. Přestože je to příběh vojáka, a já radši romantiku, tuhle knihu jsem doslova "hltala" a chvílemi jsem měla slzy na krajíčku. Takže za mě doporučuji ke čtení.

01.01.2016 5 z 5

Dětský lékař Dětský lékař Peggy Moreland

Příjemné čtení. Jednoduchý příběh, děj lehce plyne a dobře se čte. Ideální jednoduchá kniha na odreagování po náročných dnech.

28.12.2015 3 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Tak a je dočteno. A dojmy?
Knihu zhodnotím tak, jak by to udělal Q. Tak za 1. je knížka velmi poutavě napsaná a opravdu se dobře čte. A hlavně za 2. je to příběh o mladých lidech, ale ne jen pro mladé, i když možná hlavně pro ně. Ale také za 3. je knížka vtipná, každou chvíli jsem se při čtení musela usmát. Sice za 4. trochu kopíruje knihu "Hledání Aljašky", ale to neva. No a hlavně za 5. je tam spousta zamyšlení - Kdo jsem? Kdo je ona? Co je důležité? Je to pravda, nebo je to jenom moje představa? A to je za 6. právě na celém příběhu to pěkné.
Ale dost hodnocení ve stylu Q. Teď já. Mně se kniha líbila. Děj je psán z pohledu hlavního hrdiny a velmi lehce plyne. Já jsem se při čtení bez problému vžila do pocitů hlavních hrdinů, jejich pohledu na svět, jejich myšlení a rozhodování i váhání. Není to sice klasická "lovestory", ale já bych řekla, že se jedná o typickou Greenovku a doporučila bych ji všem, co mají rádi přemýšlivé příběhy a Johna Greena :-) .

21.07.2015 5 z 5

Záměna Záměna Sandra Brown

Autorka opět nezklamala. Příběh napínavý od začátku do konce, přečetla jsem jedním dechem.

05.03.2015 5 z 5

Jóga krok za krokem Jóga krok za krokem Svámí Gítánanda Giri

Také ji mám na doporučení lektorky jógy. Jde procházet stále dokola a pořád v ní nacházíte nové a nové informace. Není rozhodně určená k tomu, aby jste podle ní začali cvičit, přestože mimo jiné obsahuje i popisy jednotlivých cviků a sestav včetně účinků. Určitě ji ale doporučuji všem, kteří kromě základního cvičení jógy chtějí více proniknout i do životního přístupu jogínů. V dnešním uspěchaném světě to přináší určitý nadhled a úlevu od starostí.

04.02.2015 5 z 5

Pokušení lásky Pokušení lásky Nora Roberts

Jednoduché pro odreagování.

02.01.2015 4 z 5

Krotitelka snů Krotitelka snů Simona Monyová (p)

Úžasná knížka, humorná s trochou smutku. Vše je nadávkované tak, aby si čtenář přišel na své. Myslím, že se jedná o nejlepší knížku od Monyové. Na začátku děje hlavní hrdinka, matka dvou dětí, vše pouze pasivně přijímá. Pak se ale vzchopí a rozhodne se bojovat, navzdory tomu, co jí život servíruje. To je dle mého názoru asi nejvýraznější na celé knize. Při čtení jste velmi rychle vtaženi do děje a s napětím čekáte, co přijde. To je další pozitivní stránka knížky – dějové zvraty, které omezují předvídatelnost děje. Doporučuji všem, co rádi čtou příběhy ze života. Ale nečekejte příběh z červené knihovny. Je to zkrátka příběh ze života se vším, co k životu patří.

27.12.2014 5 z 5

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

Tohle byla moje třetí knížka od Monyové a nevím, co říct. Ty dvě předchozí („Střípky z ložnic“ a „Krotitelka snů“) byly úžasné. Humorné s trochou smutku, vše nadávkované tak, aby si čtenář přišel na své. Tahle knížka byla bohužel úplně jiná. Tragikomická a depresivní. Napsaná byla zase tak, že jste okamžitě příběh prožívali s hlavními postavami, v tom Monyová vyniká. Hlavní postavy jsou zde dvě - jedna, (jiný výraz mě bohužel nenapadá) bláznivá sobecká stará babka a druhá, idealistická mladá žena, která si nechce připustit, že některé věci nebo spíš lidské povahy nejdou změnit. Asi v půlce jsem uvažovala, že knížku zkrátka odložím a nedočtu, že mi to za tu depresi nestojí. No samozřejmě mi to nedalo a nakonec jsem dočetla až do konce. Ale bohužel s tím, že po dočtení jsem podlehla stejné depresi jakou prožívala hlavní postava a trvalo mi chvíli, než jsem ji rozchodila :-(. Rozhodně je to příběh, který může potkat i někoho z nás. Doporučuji číst pouze těm, co od knížky nečekají odreagování od denních starostí. Nižší hodnocení dávám kvůli pocitu, který ve mně knížka vyvolala. Z hlediska podání a schopnosti autorky vtáhnout čtenáře do děje by si zasloužila hvězdiček víc.

27.12.2014 3 z 5

Jak ty mně, tak já tobě Jak ty mně, tak já tobě Ellen Berg

Tuhle knížku bych zařadila mezi jednoduché oddechovky. Je celkem chytlavě napsaná, takže jsem občas měla problém ji odložit.
Rozhodně to není běžný příběh ze života. Vše je silně přibarvené a laděné do stylu bláznivého, místy černého humoru. Peripetie tří kamarádek se vyvíjely tak nepředvídatelně, že jsem místy až "zírala", co vše je možné vymyslet. Kniha sice není žádný literární skvost, ale já se při ní pobavila, odreagovala a o to mi šlo. Hodnocení bych dala tak cca 70%, ale to hvězdičky neumožňují, proto hodnotím pouze ***, ale s velkým +.

24.09.2014 3 z 5

Čtyři moudra, která jsou zcela jasná, ale málokdo se jimi řídí.
Před časem jsem se dostala do velmi složité a pro mě náročné situace, a v té době jsem na tuto knihu náhodou natrefila. A právě ona mi pomohla dostat se dál. Hlavně moudra: "Nic si neber osobně a nic si nepředstavuj."
Nyní se ke knize občas vracím. Musím přiznat, že jsem ji četla letem světem a důkladně jsem přečetla jen samotná čtyři moudra. Ale právě ta moudra mě neskutečně zaujala. Měla by z nich být taková moderní modlitbička. Po probuzení odříkat, aby člověk nezapomněl a hned by mu bylo na světě líp :-).

21.03.2014 5 z 5

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Zajímavé. Určitě stojí za přečtení a zamyšlení. Vystihuje dnešní svět. Nikdy není nic jisté, ať si to přejeme sebevíc. Škoda.

21.03.2014 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Tak tuhle knížku považuji za slabší. Ději chyběla větší razance a spletitost. Myslím, že knihy zabývající se historií mu jdou líp. Ale protože se jedná o jeho prvotinu, dá se to odpustit.

21.03.2014 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Po přečtení zdejších hodnocení jsem byla zvědavá, jak bude kniha působit na mě. A musím říct, že jsem byla velmi mile překvapena. Zhodnotila bych ji takto.
Jedná se o typickou "Brownovku". Mnoho historických informací z minulosti Florencie, Benátek a pod. (a to velmi velmi zajímavých informací) je spojených kriminální zápletkou, kterou nás provází známý a sympatický Robert Langdon. A vše je podáno tak dokonale manipulačně, že při čtení se naše představy ubírají zcela jinou cestou, než kam směřuje skutečnost. Proto zažije čtenář několik velmi šokujících zvratů v ději. Když jsem na tyto zvraty narazila, nelenila jsem a přečetla si znovu některé předchozí části, jestli tam náš dononalý Dan Brown náhodou neudělal nějakou logickou chybu. A ne, neudělal. On jenom umí u čtenáře vyvolat ze správně popsaného děje bez pozdějších znalostí zcela mylné závěry. A v této knize je to dokonalé. A mimochodem, během čtení knihy jsem dost často seděla u wikipedie a zkoumala historii Benátské republiky, prohlížela si obrazy a prohlížela si památky. Tak poutavě na mě Brownův popis historie zapůsobil. Tuto knihu hodnotím jako velmi povedenou.

21.03.2014 5 z 5