hanička82 Online hanička82 komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Velké díky za každého dobrého českého autora, jímž Kateřina Tučková určitě je. U téhle knihy mi tak úplně nesedlo zpracování, když čtu, nemám ráda střídání nezáživných částí s těmi silnými. Nutí mě to přeskakovat. A asi bych se morálně zastavila nad tím, využívat skutečné osoby pro smyšlené linie příběhu. Alespoň pozměnit jim jména by asi nebylo nic tak složitého, čtenáři je to přece úplně jedno, stejně si tu většina myslí, že se jedná o skutečnost a ne převážně fikci. Oceňuji téma, zajímavé zpracování, kvalitní stylistiku. Nebavily mě naopak ty "erotické" vsuvky, ale to už dneska musí být všude, když ve filmu nevykoukne párkrát něčí nahý zadek, prsa a pár dvojic si ve tmě nezaheká, tak to snad ani nemá smysl pouštět mezi lidi. A knížkám se to bohužel také nevyhýbá. Máme vlastně štěstí, že u biologických funkcí se spisovatelé zastaví jen u toho rozmnožovacího procesu a nepopisují nám detailně i vyměšování hlavních hrdinů. No a na LGBT jsem holt stará, stejně jako žítkovské bohyně, to už patří naštěstí té další generaci.

17.05.2022 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Zamilovala jsem si ten styl psaní, popisy, nářečí, nádherné perličky vytažené z říše zapomnění. Ale postavy a jejich příběhy už mě tak nechytly, trošku ploché, předvídatelné, skoro seriálové. Něco opravdu nebylo třeba a dala bych pět hvězdiček. Stále ale opravdu kvalitní počin.

15.12.2021 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Na Šumavě to máme s úrodou těžké, ale za to se nám tu vždycky rodili a pořád rodí výborní spisovatelé. Moc dobře napsané, zajímavé téma viny napříč generacemi a procházka nedávnou minulostí. Možná bych uvítala poznámku, z jakých pramenů autorka čerpala, abych si mohla přečíst k tématu i něco dalšího. Jinak detektivka napínavá, strach a překvapení na konci. Dva dni jsem se od knížky nehnula, vypustila rodinu a dokonce i oblíbené seriály.

04.11.2021 5 z 5

Kniha o skutečné svobodě, bolavých srdcích a hlavách, pro které je divočina a vzdálenost od "civilizace" jedinou šancí. Dobře napsané, hlavně výborně pokládané otázky a neotřelé téma. Donutí člověka zamyslet se.

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Napsané tak, že se prostě budete bát. Nezáleží na tom, jestli tomu všemu člověk aspoň trochu věří nebo čte jenom tak. Bát se bude a basta.

04.11.2021

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Skvělá knížka, propracovaný příběh i postavy, přenese vás rovnou do prokletého kraje, ať jste ve skutečnosti kde chcete. Není to klasická detektivka, ale co vlastně je klasická detektivka? Vraždu tu máme, pátrání také, zbytek je prostě krása a poezie. Na podobné vlně se nesou i Prameny Vltavy od Klabouchové, shodou okolností vyšly ve stejném období a můžu říct, že naše české spisovatelky a Šumava předčí všechny severské krimi dohromady.

29.12.2021 4 z 5

Kocovina šumavského léta Kocovina šumavského léta Martin Sichinger

Nevím, proč má kniha celkem nízké hodnocení. Moc dobře napsané, líbilo se. Jako bych tam to léto byla s nima. A dostala jsem chuť na Šumavské bylinné. Kde jen by se dalo sehnat a co ono to v něm vlastně bylo? Mám ráda současné šumavské autory.

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Křehké dílo o křehkých osudech v děsivě křehkých časech. Moc líbilo. Toto téma je věčné a vděčné, před Sudetským domem jsem četla i Prameny Vltavy od Klabouchové a doporučila bych oboje. Mám ráda kvalitní české autory i naší černobílou historii, popsanou z člověčího pohledu. Jen tak dál. Zdá se mi, že česká literatura se začíná znovu probouzet do krásy a moudrosti.

22.09.2022

... a bude hůř ... a bude hůř Jan Pelc

No, nikdy nekončící příběh... Já cítila smutek a nebylo to jen o režimu, ta kniha se dostane pod kůži, stejně jako pesimismus, který tu byl tenkrát, dnes i zítra.

21.04.2022 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Příjemná oddechovka, naštěstí nepříliš dlouhá, takže stránky s lehkostí letí... Jen to bylo všechno tak nějak nereálné, uvažování a chování hlavních postav, celý ten uzel k rozmotání. Zřejmě kulturní rozdíly, myslím že středoevropanka by se takhle rozhodně nechovala, snad dvanáctileté děvče, ne schopná a emancipovaná učitelka. Trošku trubka, naivka, nepříliš chytrá a důvtipná, zápletka odhadnutelná opravdu od prvních stránek, kde základní indicie schválně naaranžované autorkou přímo bijí do očí.

05.06.2022 3 z 5

Oddíl Oddíl Nick Cutter

No, myslím, že se mi ještě nikdy při čtení nestalo, abych musela některé odstavce přeskakovat, protože to bylo opravdu moc na můj žaludek. Knížka má v sobě filmového ducha, jenže při sledování filmu stačí při nechutných scénách zavřít oči a o pár vteřin později po všem. Ale v knížce je to všechno pomalu, pěkně slovo po slově, věta po větě... Zajímavé téma, dobře zpracované postavy, velmi nepříjemný pocit, co se vás drží až do konce. Asi i strach, hnus, naděje a fandění těm malým chudákům. Doporučuji, žádná velká literatura se nekoná, ale jako děsivá oddechovka hodně dobré.

14.05.2022 5 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Moc a moc fajn knížka. Oceňuju hlavně originální námět, to už se dneska podaří jen těžce. Nepustí vás, je to příběh k čtení na jeden zátah. Hodně děsivý, výborně zpracované postavy i prostředí. Od půlky to pak nabírá rychle na otáčkách a jde se do tvrdého finále. Za mně super překvapení. A opravdu chci vědět, jak to končí v té holandské verzi.

08.05.2022 5 z 5

Podvod zlatého faraona Podvod zlatého faraona Petra Klabouchová

No tak takhle knížka mi zasela tisíc pochybností do hlavy, jak to tedy bylo nebo nebylo? Miluji příběhy založené na historických podkladech. Tohle je krásně zpracované, spisovatelka si musela o Egyptě opravdu hodně nastudovat. Dobře se to četlo, klidně bych brala i pokračovaní.

21.03.2022 5 z 5

Sama v černém lese Sama v černém lese Cass Green (p)

Nic moc. Hlavní hrdinka nesympatická, až přihlouplá a člověk by jí občas dal rád ránu. Příběh fajn, ale žádný wow efekt. Možná to chtělo trošku jinak zpracovat. Takový ten béčkový americký film s afektovanými postavami, co nepřekvapí.

18.06.2022 3 z 5

Hlubina Hlubina Nick Cutter

Pro mě celkem kvalitní horor, od autora ale preferuji knihu Oddíl. Některé popisy psychické nestability hlavních postav byly pro mě příliš dlouhé, hlavně ke konci, když jsem si přála vědět, jak příběh skončí jsem přeskakovala celé stránky a nechyběly mi...což není dobrý signál. Závěr možná ne příliš uvěřitelný, nebo vlastně ani uvěřitelný být neměl, protože jsem se tak trochu ztrácela v tom, co je reálné a co ne. Tohle byl určitě autorův záměr a vyšlo mu to.

05.06.2022 3 z 5

Černá kniha minulosti Černá kniha minulosti Václav Bureš

Děsivá knížka a děsivě zapomenutá. O nacismu by se daly knihy přehazovat vidlemi po tunách a tohle se přitom tak těžce shání. Děkuju.

29.12.2021 5 z 5

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

No nevím, asi musím ještě autorce přijít na chuť. Tahle kniha byla ze všech z letošního Knižního čtvrtku nejopěvovanější, ale musím říct, že si mě získali zcela jiní autoři. Je to takové snad až chvílemi nudné, alespoň pro mě. Dlouhý výčet, mizerný děj. Knížka měla určitě potenciál na skutečnou lahůdku, ale chutná jako špagety s kečupem.

15.12.2021 2 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Stále aktuálnější. Moudrá kniha.

08.12.2021 5 z 5