Podvod zlatého faraona

Na staré půdě bývají k nalezení různé poklady. Když však řemeslníci objeví starý deník v domě mladé Egypťanky s českými kořeny, spustí se v Káhiře nebývalý povyk. Lidé se ztrácejí za zvláštních okolností a někdo má enormní zájem na tom, aby si mladá žena deník svého pradědečka – českého milovníka archeologie Eduarda – nikdy nepřečetla. Jaké je tajemství Eduardova přátelství se slavným Howardem Carterem? Je objev Tutanchamonovy hrobky skutečně největším objevem století? A nestal se čirou náhodou zlatý faraon pouhým předmětem jednoho z největších podvodů v historii?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414665/big_podvod-zlateho-faraona-KQY-414665.jpg 4.342

Kniha Podvod zlatého faraona

Alilka

Spadla mi brada při hledání informací... Petra Klabouchová i tuto knihu napsala na motivy skutečných událostí a skutečných lidí..., má můj neskutečný obdiv jak dokázala tyto události zpracovat, včetně nepokojů a demonstrací po masakru v Luxoru... Na wikipedii jsem se také dočetla, že George Edward Stanhope Molyneux Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu (*26. června 1866, zámek Highclere, Hampshire, Velká Británie – †5. dubna 1923, Káhira, Egypt) byl britský šlechtic a egyptolog, který proslul financováním vykopávek Howarda Cartera v egyptském Údolí králů, završených v roce 1922 nálezem Tutanchamonovy hrobky. A nejen to... V Brně se na výstavišti do konce září 2022 koná výstava Tutanchamon, jeho hrobka a poklady, tak tu si rozhodně nenechám ujít, protože poprvé od samotného objevu Tutanchamonovy hrobky je zde výstava, která umožňuje svým návštěvníkům znovu objevit poklady a pohřební předměty přesné v takovém uspořádání, jak byly odhaleny v roce 1922.

Alilka

Zpočátku jsem se nemohla začíst..., ale najednou mě kniha pohltila... Je to výborná kniha! Krásně to napsal Killingjoke, jen bych se opakovala, jo a brala bych klidně pokračování. Teď jdu surfovat internetem a hledat další informace... :-D

mira.l

No tak tohle byla jízda!! Jak to ta Petra Klabouchová dělá, že dokáže sepsat naprosto fiktivní příběh, který obsahuje tolik reálií (jména, místa, události), že při jeho čtení si člověk říká: "Sakra, co když je na tom něco pravdy? Co když byl Carter opravdu mazaným zlodějem?" Anebo jinak, že on tím zlodějem více či méně byl, to už je asi dneska jisté, tady je spíš na místě otázka, zda Howard Carter nebyl jedním z největších zlodějů všech dob. V jednom místě knihy jsem objevil tuto Carterovu charakteristiku: "Gaston Maspero udělal již v jeho pětadvaceti letech z Howarda vrchního inspektora pro Horní Egypt. Proti mínění všech. Potřeboval ho. Více než kohokoli jiného. Masperovi by žádný z místních klanů hledačů nesvěřil ani to nejmenší tajemství. Mezi ním a lidem Nilu vyrostla zeď, kterou mohl překlenout pouze Carter. Howard byl jeho zlatou spojkou, vyslancem, který přináší ty nejcennější informace. Jak moc byl tvrdohlavý a vznětlivý, tak dobře nakonec uměl uspokojit všechny strany. Rasúly a rodiny vykradačů zaslouženým podílem, památkovou správu připsáním dalších vzácných objevů na seznam jejich úspěchů, muzea po celém světě skvělými nabídkami stále nových nálezů a soukromé, velmi movité sběratele jedinečnými kousky do jejich majestátních salónů. To byl skutečný Carter. Zloděj džentlmen, vědec vesničan." Já bych řekl, že je to velmi výstižné.
Posledních cca 100 stran jsem i já absolvoval víceméně s prsty na klávesnici. O starověkém Egyptě už něco načteno a nakoukáno mám, ale i tak mě některé nedávno objevené "náhody", o kterých jsem nevěděl, překvapily a zase o trochu víc nahlodaly ten obraz poctivého archeologa, který by pro blaho vědy položil život. Ostatně když si člověk přečte pár knih a shlédne pár dokumentů, tak to, že práce archeologů v Egyptě v závěru 18. a po většinu 19. století asi spíš připomínala zlatou horečku někde na Klondiku, to není nic zase až tak nového.
Autorka si velmi zdařile pohrála s mnoha fakty, které se dneska dají ověřit během několika desítek vteřin (a světe div se, naprostá většina z toho je více či méně přesně pravda), naroubovala na ně něco ze své fantazie a dala vzniknout krásným jazykem napsanému, nesmírně čtivému příběhu, jehož výsledkem je to, že asi nejeden čtenář si po zavření knihy za poslední stránkou řekne: "Co když to ve skutečnosti opravdu bylo trochu jinak, než je světu už po celé století předkládáno?" Je pravda, že celý příběh objevu Tutanchamonovy hrobky (ovšem nejen ten Carterův, ale i některé objevy učiněné později) vykazuje ve světle postupem doby odhalených faktů jisté nesrovnalosti, pochyby, náhody až příliš náhodné a milovníkům různých teorií tak nechává docela dost prostoru k uvolnění fantazie.

MarieH

Zajímavé, ale knize by pomohlo kdyby měla polovinu stránek, je to dost rozvláčné a ke konci nuda.

hanička82

No tak takhle knížka mi zasela tisíc pochybností do hlavy, jak to tedy bylo nebo nebylo? Miluji příběhy založené na historických podkladech. Tohle je krásně zpracované, spisovatelka si musela o Egyptě opravdu hodně nastudovat. Dobře se to četlo, klidně bych brala i pokračovaní.

alva1

Objev této knihy mě naplnil radostí a očekáváním. Patrně byla má očekávání příliš velká neboť tento příběh mě nenadchl. Hlavní hrdinové mi k srdci nepřirostli.

tereza1198

Já si vždycky říkala, že archeologové minulého století byly často vykradači hrobek. Rychle s věcmi na trakaře a šup pryč. Ani Indiana Jones mě nepřesvědčil. Kniha byla zajímavá a celkem věrohodná. Popis drancování historického bohatství byl docela přesný. Chamtivost a hnus. Kniha nutí se dost zamyslet. Protože co je v historii pravda a co jen dobře vymyšlená lež?

takana
07.10.2021