Podvod zlatého faraona

kniha od:

Podvod zlatého faraona https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414665/bmid_podvod-zlateho-faraona-KQY-414665.jpg 4 57

Na staré půdě bývají k nalezení různé poklady. Když však řemeslníci objeví starý deník v domě mladé Egypťanky s českými kořeny, spustí se v Káhiře nebývalý povyk. Lidé se ztrácejí za zvláštních okolností a někdo má enormní zájem na tom, aby si mladá žena deník svého pradědečka – českého milovníka archeologie Eduarda – nikdy nepřečetla. Jaké je tajemství Eduardova přátelství se slavným Howardem Carterem? Je objev Tutanchamonovy hrobky skutečně největším objevem století? A nestal se čirou náhodou zlatý faraon pouhým předmětem jednoho z největších podvodů v historii?... celý text

Komentáře (27)

Komentáře 27 Recenze 1

Radka1911
Radka1911
06.09.2023

I když téma knihy pro mne bylo zajímavé, nedočetla jsem ji pro její přílišnou rozvláčnost.

jarka8237
jarka8237
24.08.2023

Knihu jsem bohužel nedočetla. Přestože miluji historii, nejsem až takový znalec a fanda Starého Egypta, abych ocenila obrovské množství faktů a informací, kterými byla kniha doslova zahlcena, když to bylo na úkor čtivosti. Autorku samozřejmě obdivuji za to, co vše nastudovala a nashromáždila.... Ale méně často znamená více, že.. Vadilo mi také, že kniha byla téměř celá psaná kurzívou, to je dost nešťastné. Ale odradit se nenechám, zkusím další knihy, určitě Prameny Vltavy.


petrarka72
petrarka72
12.06.2023 2 z 5

Výrazná scéna, připomínající autorčiny pozdější knihy - proměna mumie. Jinak zbytečně překombinované a roztahané.

helena5329
helena5329
03.05.2023 2 z 5

Moc se mi líbila knížka Prameny Vltavy, tak jsem si chtěla od autorky přečíst něco dalšího. Tahle knížka má skvělé hodnocení, tak jsem se do ní pustila. Ale nebavila mě. Poslední třetinu jsem četla trochu na přeskáčku, abych se se dostala k pointě. No zkrátka to tentokrát neklaplo.

EmillyT
EmillyT
10.06.2022 5 z 5

Velmi povedená kniha, kde se autorce na pozadí skutečných historických událostí a postav podařilo vystavět úžasný příběh. Tématiku starověkého Egypta a archeologických nálezů mám moc ráda. Drancování hrobek dávných faraonů ve jménu "vědy" je bohužel smutnou skutečností a můžeme se jen dohadovat, o jaké zajímavé nálezy svět přišel v dobách, kdy archeologové upřednostňovaly kus zlata, před skutečnou historickou hodnotou svých nálezů. Kniha se moc pěkně čte, líbilo se mi střídání deníkových zápisů se současností a citáty, ze starověkých egyptských textů na konci kapitol. Myslím si, že po přečtení zanechá tato kniha ve čtenáři, alespoň malé zrnko pochybností, vzhledem k již prokázaným skutečnostem, co když je i to další pravda?! Každopádně atmosféra a prostředí knihy mě ještě víc naladilo na probíhající výstavu Tutanchamonova hrobka v Brně ke stému výročí jejího oficiálního objevení, na kterou se v létě chystám.

Alilka
Alilka
25.05.2022 5 z 5

Spadla mi brada při hledání informací... Petra Klabouchová i tuto knihu napsala na motivy skutečných událostí a skutečných lidí..., má můj neskutečný obdiv jak dokázala tyto události zpracovat, včetně nepokojů a demonstrací po masakru v Luxoru... Na wikipedii jsem se také dočetla, že George Edward Stanhope Molyneux Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu (*26. června 1866, zámek Highclere, Hampshire, Velká Británie – †5. dubna 1923, Káhira, Egypt) byl britský šlechtic a egyptolog, který proslul financováním vykopávek Howarda Cartera v egyptském Údolí králů, završených v roce 1922 nálezem Tutanchamonovy hrobky. A nejen to... V Brně se na výstavišti do konce září 2022 koná výstava Tutanchamon, jeho hrobka a poklady, tak tu si rozhodně nenechám ujít, protože poprvé od samotného objevu Tutanchamonovy hrobky je zde výstava, která umožňuje svým návštěvníkům znovu objevit poklady a pohřební předměty přesné v takovém uspořádání, jak byly odhaleny v roce 1922.

Alilka
Alilka
25.05.2022 5 z 5

Zpočátku jsem se nemohla začíst..., ale najednou mě kniha pohltila... Je to výborná kniha! Krásně to napsal Killingjoke, jen bych se opakovala, jo a brala bych klidně pokračování. Teď jdu surfovat internetem a hledat další informace... :-D

mira.l
mira.l
14.05.2022 5 z 5

(SPOILER) No tak tohle byla jízda!! Jak to ta Petra Klabouchová dělá, že dokáže sepsat naprosto fiktivní příběh, který obsahuje tolik reálií (jména, místa, události), že při jeho čtení si člověk říká: "Sakra, co když je na tom něco pravdy? Co když byl Carter opravdu mazaným zlodějem?" Anebo jinak, že on tím zlodějem více či méně byl, to už je asi dneska jisté, tady je spíš na místě otázka, zda Howard Carter nebyl jedním z největších zlodějů všech dob. V jednom místě knihy jsem objevil tuto Carterovu charakteristiku: "Gaston Maspero udělal již v jeho pětadvaceti letech z Howarda vrchního inspektora pro Horní Egypt. Proti mínění všech. Potřeboval ho. Více než kohokoli jiného. Masperovi by žádný z místních klanů hledačů nesvěřil ani to nejmenší tajemství. Mezi ním a lidem Nilu vyrostla zeď, kterou mohl překlenout pouze Carter. Howard byl jeho zlatou spojkou, vyslancem, který přináší ty nejcennější informace. Jak moc byl tvrdohlavý a vznětlivý, tak dobře nakonec uměl uspokojit všechny strany. Rasúly a rodiny vykradačů zaslouženým podílem, památkovou správu připsáním dalších vzácných objevů na seznam jejich úspěchů, muzea po celém světě skvělými nabídkami stále nových nálezů a soukromé, velmi movité sběratele jedinečnými kousky do jejich majestátních salónů. To byl skutečný Carter. Zloděj džentlmen, vědec vesničan." Já bych řekl, že je to velmi výstižné.
Posledních cca 100 stran jsem i já absolvoval víceméně s prsty na klávesnici. O starověkém Egyptě už něco načteno a nakoukáno mám, ale i tak mě některé nedávno objevené "náhody", o kterých jsem nevěděl, překvapily a zase o trochu víc nahlodaly ten obraz poctivého archeologa, který by pro blaho vědy položil život. Ostatně když si člověk přečte pár knih a shlédne pár dokumentů, tak to, že práce archeologů v Egyptě v závěru 18. a po většinu 19. století asi spíš připomínala zlatou horečku někde na Klondiku, to není nic zase až tak nového.
Autorka si velmi zdařile pohrála s mnoha fakty, které se dneska dají ověřit během několika desítek vteřin (a světe div se, naprostá většina z toho je více či méně přesně pravda), naroubovala na ně něco ze své fantazie a dala vzniknout krásným jazykem napsanému, nesmírně čtivému příběhu, jehož výsledkem je to, že asi nejeden čtenář si po zavření knihy za poslední stránkou řekne: "Co když to ve skutečnosti opravdu bylo trochu jinak, než je světu už po celé století předkládáno?" Je pravda, že celý příběh objevu Tutanchamonovy hrobky (ovšem nejen ten Carterův, ale i některé objevy učiněné později) vykazuje ve světle postupem doby odhalených faktů jisté nesrovnalosti, pochyby, náhody až příliš náhodné a milovníkům různých teorií tak nechává docela dost prostoru k uvolnění fantazie.

MarieH
MarieH
09.05.2022 2 z 5

Zajímavé, ale knize by pomohlo kdyby měla polovinu stránek, je to dost rozvláčné a ke konci nuda.

hanička82
hanička82
21.03.2022 5 z 5

No tak takhle knížka mi zasela tisíc pochybností do hlavy, jak to tedy bylo nebo nebylo? Miluji příběhy založené na historických podkladech. Tohle je krásně zpracované, spisovatelka si musela o Egyptě opravdu hodně nastudovat. Dobře se to četlo, klidně bych brala i pokračovaní.

alva1
alva1
02.02.2022 3 z 5

Objev této knihy mě naplnil radostí a očekáváním. Patrně byla má očekávání příliš velká neboť tento příběh mě nenadchl. Hlavní hrdinové mi k srdci nepřirostli.

tereza1198
tereza1198
21.01.2022 4 z 5

Já si vždycky říkala, že archeologové minulého století byly často vykradači hrobek. Rychle s věcmi na trakaře a šup pryč. Ani Indiana Jones mě nepřesvědčil. Kniha byla zajímavá a celkem věrohodná. Popis drancování historického bohatství byl docela přesný. Chamtivost a hnus. Kniha nutí se dost zamyslet. Protože co je v historii pravda a co jen dobře vymyšlená lež?

takana
takana
07.10.2021 4 z 5

Zajímavá knížka

milary
milary
20.06.2021 5 z 5

Líbilo - a moc. Jako zkušená "vykradačka" jsem si tenhle tip na skvěle vystavěný příběh přisvojila z komentářové pokladnice kolegy Killingjoke (a chvíli ho nechala ležet ladem, protože tak se to přece s nelegálně nabytými cennostmi dělá, že?) :))

Komentář už si ovšem nepřisvojím; ostatně - líbily se mi téměř všechny zde uvedené, zejména ten od cturadcturad, a tak se zdržím nápodoby. Jen připojím své obdivné okouzlení nádherně zbeletrizovaným příběhem nalezení Tutanchamonovy hrobky, dokonale vylíčeným historickým pozadím i podmínkami archeologických počinů, nadřeknutými tajemstvími oficiální egyptologie, tajemnem z nepředstavitelných hlubin věků, napětím, jazykem, výchozím nápadem tohohle přepychového vyprávění...

Ale zrovna tak se mi tajil dech (a ne příjemně) nad těžko uvěřitelnými popisy drancování, chamtivosti, snobismu, barbarského chování, zlodějnou, korupcí, šmelením s důkazy, s dědictvím kohosi jiného… Jakže to bylo?… mastné huby zírající přes sklo na obnažené mrtvé panovníky Egypta… Nějak takhle z toho my „civilizovaní“ vycházíme… A ani domácí si tu úplně nepotrpí na fair play...

Poslední čtvrtinu knížky už jsem trávila rovným dílem četbou a u počítače. Nějak to nejde jinak.
Trochu mě zamrzela tvář dost nemilosrdně přisouzená Carterovi.
A obešla bych se bez poněkud profláknutého posledního „odhalení“ :).
Přesto – velká a nečekaná paráda.

jaroiva
jaroiva
14.03.2021 3 z 5

Začátek mě pohltil, navnadil mě k tomu, abych si přečetla zase i něco "seriózního" k tématu.
Postupně mi kniha připadala už moc rozvláčná. Líbila se mi změna pohledu vyprávění, která udržovala dynamiku, ale stejně mě druhá půlka knihy už moc nebavila.

Iluš
Iluš
16.02.2021 5 z 5

Kniha ,která nutí čtenáře dohledat další informace ( je to celé smyšlené, je tady zrnko pravdy?) Navíc se velice dobře čte.

ivka67
ivka67
12.05.2020 4 z 5

Zajímavé čtení o hledání a vykrádání hrobů faraonů,překrucování historie,prahnutí po slávě.Některé pasáže byly trochu rozvleklejší proto jedna hvězda dolů,ale jinak poutavé čtení.

bilamysicka
bilamysicka
05.05.2020 5 z 5

Přidávám ve své knihovničce mezi nejoblíbenější v posledních letech. Hezké a chytré čtení, po kterém nemám pocit, že jsem zase jen ztratila čas nad tuctovým příběhem o ničem. Zkusím si ještě dohledat informace, autorka mě k tomu dokopala. Pozor! Žádný americká trhák, co stříká krví na všechny strany. Napínavé, napsané krásnou češtinou a s láskou k tématu. Děkuju.

Ignis
Ignis
04.05.2020 1 z 5

Uff, tak dlouho jako tuhle knížku jsem snad ještě žádnou nečetla. Strašně se to vleklo a několikrát jsem měla chuť to vzdát, neudělala jsem to v podstatě ze 2 důvodů - nerada nedočítám a byla jsem zvědavá jak to tedy "bylo".
Přitom nevím proč, "papírově" to bylo zajímavé téma, ani nemůžu říct, že by to bylo nějak špatně napsané (možná jen zbytečně dlouhé), ale prostě mě to děsně nudilo. Ano, dost mě štvala ta absolutně nesmyslná část zápletky, že by 3000 let někdo udržel tajemství hrobek a také to tajemné spiknutí, ale zásadní důvod, proč mě to nebavilo, to není.
Holt jsem asi na jiné vlně.

Killingjoke
Killingjoke
15.04.2020 5 z 5

Rekonstrukce starých domů sebou často přinášejí nečekané objevy ve sklepeních či na půdách. Pokud takový dům stojí ve staré části egyptské Káhiry, můžete se vsadit, že takový objev bude neobyčejný. A tak mladá Egypťanka s českými kořeny náhodou najde deník svého pradědečka Eduarda, egyptského imigranta ze Šumavy, zahaleného do peříček zlatého ptáčka, jenž sebou dle prastaré legendy, která se traduje mezi vykradači hrobek, přináší kletbu zlatého faraona… Na knížku jsem narazil náhodou, protože příběh o nalezení hrobky mladého faraona Tutanchamona patří k mým nejoblíbenějším. Za ty roky už mi rukama prošly mnohé knihy na toto téma a troufnu si říct, že se v tématu docela slušně orientuju. Znám tedy i hlavní nesrovnalosti, záhady, tajemství a kletby, které tento největší archeologický nález všech dob sebou přinesl. Ale přiznám se, že jsem netušil co mám čekat od této knížky. Co může česká autorka přinést nového k tématu, zvláště pokud svou knihu pojme jako román a zakomponuje do hledání hrobky českou stopu v podobě pradědečka Eduarda? Strašně moc! Spojovací příběh je tvořen z pohledu mladé Egypťanky a odehrává se v roce 2011 během tzv. Arabského jara, která si čte neznámou minulost své rodiny z deníku svého praděda, osobního přítele Howarda Cartera. A právě deníkové zápisy, jenž obsáhnou období let 1891 až 1940 jsou nosnou částí příběhu knihy. Před očima tak čtenáři vyvstanou dějiny starověkého Egypta, zejména dynastie kacířského faraona Achnatona, vedoucí Howarda Cartera k nalezení hrobky Achnatonova syna Tutanchamona. A právě tady se příběh odklání od oficiálních záznamů a noří se do hlubin obrovského podvodu, umně stavějícím na znalosti většiny nesrovnalostí, polopravd, lží a „pravých“ stanovisek oficiální egyptologie, jenž vlastně přetrvaly do dnešních dní a zcela jistě nás všechny přežijou, protože pravda je velmi mocná komodita, která nebude prodána lacino… Výtečně napsaný román, ve kterém detaily sedí velmi dobře až na několik malých nesrovnalostí, které však románu rád odpustím. Přesto, že se jedná o román, je plný velkým množstvím údajů a faktů, neskrývaně vyjadřující nesouhlasné stanovisko k hlavním představeným egyptologie a zatajování očividných faktů. A to mne opravdu bavilo. Stejně jako přesah a napojení na mně již známou teorii, která si bere na paškál samotnou Bibli. „Kletba“ zlatého faraona se táhne příběhem jako královská kobra, připravená uštknout každého, kdo by se odvážil světu sdělit nesmírná tajemství. Kdo však čeká přepálený thriller ve stylu amerických autorů bude zklamán. Petra Klabouchová napsala skvělou, nádhernou a čtivou knihu, která ač beletrií, nese v sobě po dočtení stránek jisté poselství. Je tedy na každém, zda jej odhalí a zda si neřekne, tady sakra něco nesedí… Výborná kniha!

P-puma-
P-puma-
09.04.2020 4 z 5

Knížku jsem potkala náhodou v knihovně a no páani musím říct, že mě mě vedla štěstěna. Strávila jsem nad ní Teda spoustu času, protože jsem se snažila dohledat skutečné informace. Autorka tu vzala všechny pochybnosti, povídáčky a příběhy, které svět okolo Tutanchamona má a proměnila v neuvěřitelně poutavý příběh.

ctuacturad
ctuacturad
13.02.2020 5 z 5

Nějak originálně se dneska pustit do Tutanchamona, to chce koule :) Takže co nám tu připravila autorka? Vzala všechno, co si o tomhle největším archeologickém objevu myslíme že víme, zmačkala to a vyhodila z okna. Otevřela přehlížené otázky a zlehka nastínila možné odpovědi. Z hrdinů udělala parchanty, z parchantů hrdiny. Carter je možná zloděj a podvodník, vykradači hrobek pro změnu nekradou, ale brání majetek svého lidu a Tutanchamonovi nepatří ani jeho vlastní hrobka. Přidejte do toho zájmy egyptského státu, co jdou po krku odvážné archeoložce ( jejímž úkolem v knize je především vysvětlit každou novou technickou a historickou informaci i úplným neznalcům staroegyptských reálií ), a světe div se, ono to funguje! Zajímavé téma, pěkně napsané, dobře se čte. Tři časové linie, pro každou odlišný historický styl vyprávění, pro mě za jedna. Kdo je příznivcem antického Egypta, musí uznat, že se s knihou autorka vymazlila a zpracovala v ní hned několik dodnes kontroverzních témat archeologie. Možná některé čtenáře nakopne k tomu, aby se o danou tématiku více zajímali a nebáli se myslet vlastní hlavou. Krásný objev, navíc ve vodách české literatury.

akinomV
akinomV
20.01.2020 5 z 5

Tak za mě také velké překvapení a příjemné. Sice jsem původně čekala trochu něco jiného - klasickou detektivku nebo thriller, ale nakonec jsem byla spokojená. Archeologický deník mě hodně bavil, vůbec jsem netušila, že objev Tutanchamonovy hrobky má tolik pochybností a určitě si chci o této problematice víc načíst. Dějová linka z přítomnosti byla trošku předvídatelná, ale jak říkám, mě víc zaujaly ty archeologické vykopávky a příběh okolo Tutanchamona. Závěrečná teorie už nemusela být, ale nevadí :-)

rozarada
rozarada
06.01.2020 5 z 5

I mě knížka přiměla dohledávat další informace. Skutečné historické události se mísí s autorčinou konspirací. A nebo to tak skutečně mohlo být?!

ddkk
ddkk
23.09.2019 4 z 5

K této zajímavé knize jsem se dostala jen díky doporučení oblíbených čtenářů tady na DK. A moc jim za to děkuji. Protože její čtení mi připravilo nejen velké překvapení, ale i nové téma k zamyšlení a pátrání po dalších zdrojích informací. Autorka si podstatu příběhu totiž nevymyslela, ale napsala ho na základě skutečných událostí a zejména pochybností, které se týkají dosud nejslavnějšího objevu v Údolí králů v Egyptě. To, o čem napsala, je natolik závažné, že - pokud je na tom alespoň trochu pravdy - by to byl skutečně obrovský skandál...A autorka nabízí i odhalení podstaty podvodu a rozluštění tajemství, které patří sice do kategorie spikleneckých teorii, ale proč ne? Konec není otevřený a čtenář tudíž není zklamaný.

Kniha mne v každém případě donutila pídit se po dalších informacích - koneckonců, téma vlády faraona Achnatona bylo pro mne vždy mimořádně zajímavé. Líbilo se mi to a doporučuji.

Terezzzka89
Terezzzka89
08.09.2019 5 z 5

Děkuji za krásné čtení. Myslela jsem, že mám v ruce klasickou detektivku obalenou egyptskými pavědeckými nesmysly, ale tak co, na dovolenou dobré... S příjemným překvapením zjišťuji, že detektivka ( navíc poutavě a příjemně psaná ) je tu pojítkem mezi současnou egyptologií, posledními archeologickými výzkumy a nejasnostmi, co si už dlouho žádají vysvětlení. Navíc tak hezky a s láskou podány osudy našich meziválečných emigrantů, můžu jenom doporučit.

blackisis
blackisis
09.08.2019 5 z 5

Ok, pro mě velké překvapení. Už jsem se na ní těšila od začátku léta a nezklamala, naopak. Žádný brakový sliz o úžasných profesorech a jejich asistentkách, ale delikátně vedená současná linka použitá jen pro dovysvětlování historických částí a pochybností. Hlavní hrdinka, u které se až do konce nedozvíte ani její jméno, pro mě super. Prostě miluju tuto tématiku, Egypt, záhady, polopravdy, archeologické konspirace. A tady je to zvládnuté na jedničku, přečetla jsem za jednu noc. A opravdu doufám, že bude něco dalšího.

Štítky knihy

záhady mumie dobrodružství starověký Egypt dobrodružné romány

Autorovy další knížky

Petra Klabouchová
česká, 1980
2023  95%U severní zdi
2021  82%Prameny Vltavy
2020  78%Anglická zahrada
2019  80%Podvod zlatého faraona
2014  78%Prokletí upírů

Kniha Podvod zlatého faraona je v

Právě čtených3x
Přečtených71x
Čtenářské výzvě13x
Doporučených11x
Knihotéce65x
Chystám se číst60x
Chci si koupit17x
dalších seznamech3x