Podvod zlatého faraona

Na staré půdě bývají k nalezení různé poklady. Když však řemeslníci objeví starý deník v domě mladé Egypťanky s českými kořeny, spustí se v Káhiře nebývalý povyk. Lidé se ztrácejí za zvláštních okolností a někdo má enormní zájem na tom, aby si mladá žena deník svého pradědečka – českého milovníka archeologie Eduarda – nikdy nepřečetla. Jaké je tajemství Eduardova přátelství se slavným Howardem Carterem? Je objev Tutanchamonovy hrobky skutečně největším objevem století? A nestal se čirou náhodou zlatý faraon pouhým předmětem jednoho z největších podvodů v historii?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414665/podvod-zlateho-faraona-KQY-414665.jpg 4.325
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, XYZ (ČR)

Kniha Podvod zlatého faraona

jaroiva

Začátek mě pohltil, navnadil mě k tomu, abych si přečetla zase i něco "seriózního" k tématu.
Postupně mi kniha připadala už moc rozvláčná. Líbila se mi změna pohledu vyprávění, která udržovala dynamiku, ale stejně mě druhá půlka knihy už moc nebavila.

Iluš

Kniha ,která nutí čtenáře dohledat další informace ( je to celé smyšlené, je tady zrnko pravdy?) Navíc se velice dobře čte.

ivka67
12.05.2020

Zajímavé čtení o hledání a vykrádání hrobů faraonů,překrucování historie,prahnutí po slávě.Některé pasáže byly trochu rozvleklejší proto jedna hvězda dolů,ale jinak poutavé čtení.

bilamysicka
05.05.2020

Přidávám ve své knihovničce mezi nejoblíbenější v posledních letech. Hezké a chytré čtení, po kterém nemám pocit, že jsem zase jen ztratila čas nad tuctovým příběhem o ničem. Zkusím si ještě dohledat informace, autorka mě k tomu dokopala. Pozor! Žádný americká trhák, co stříká krví na všechny strany. Napínavé, napsané krásnou češtinou a s láskou k tématu. Děkuju.

Ignis
04.05.2020

Uff, tak dlouho jako tuhle knížku jsem snad ještě žádnou nečetla. Strašně se to vleklo a několikrát jsem měla chuť to vzdát, neudělala jsem to v podstatě ze 2 důvodů - nerada nedočítám a byla jsem zvědavá jak to tedy "bylo".
Přitom nevím proč, "papírově" to bylo zajímavé téma, ani nemůžu říct, že by to bylo nějak špatně napsané (možná jen zbytečně dlouhé), ale prostě mě to děsně nudilo. Ano, dost mě štvala ta absolutně nesmyslná část zápletky, že by 3000 let někdo udržel tajemství hrobek a také to tajemné spiknutí, ale zásadní důvod, proč mě to nebavilo, to není.
Holt jsem asi na jiné vlně.

Killingjoke
15.04.2020

Rekonstrukce starých domů sebou často přinášejí nečekané objevy ve sklepeních či na půdách. Pokud takový dům stojí ve staré části egyptské Káhiry, můžete se vsadit, že takový objev bude neobyčejný. A tak mladá Egypťanka s českými kořeny náhodou najde deník svého pradědečka Eduarda, egyptského imigranta ze Šumavy, zahaleného do peříček zlatého ptáčka, jenž sebou dle prastaré legendy, která se traduje mezi vykradači hrobek, přináší kletbu zlatého faraona… Na knížku jsem narazil náhodou, protože příběh o nalezení hrobky mladého faraona Tutanchamona patří k mým nejoblíbenějším. Za ty roky už mi rukama prošly mnohé knihy na toto téma a troufnu si říct, že se v tématu docela slušně orientuju. Znám tedy i hlavní nesrovnalosti, záhady, tajemství a kletby, které tento největší archeologický nález všech dob sebou přinesl. Ale přiznám se, že jsem netušil co mám čekat od této knížky. Co může česká autorka přinést nového k tématu, zvláště pokud svou knihu pojme jako román a zakomponuje do hledání hrobky českou stopu v podobě pradědečka Eduarda? Strašně moc! Spojovací příběh je tvořen z pohledu mladé Egypťanky a odehrává se v roce 2011 během tzv. Arabského jara, která si čte neznámou minulost své rodiny z deníku svého praděda, osobního přítele Howarda Cartera. A právě deníkové zápisy, jenž obsáhnou období let 1891 až 1940 jsou nosnou částí příběhu knihy. Před očima tak čtenáři vyvstanou dějiny starověkého Egypta, zejména dynastie kacířského faraona Achnatona, vedoucí Howarda Cartera k nalezení hrobky Achnatonova syna Tutanchamona. A právě tady se příběh odklání od oficiálních záznamů a noří se do hlubin obrovského podvodu, umně stavějícím na znalosti většiny nesrovnalostí, polopravd, lží a „pravých“ stanovisek oficiální egyptologie, jenž vlastně přetrvaly do dnešních dní a zcela jistě nás všechny přežijou, protože pravda je velmi mocná komodita, která nebude prodána lacino… Výtečně napsaný román, ve kterém detaily sedí velmi dobře až na několik malých nesrovnalostí, které však románu rád odpustím. Přesto, že se jedná o román, je plný velkým množstvím údajů a faktů, neskrývaně vyjadřující nesouhlasné stanovisko k hlavním představeným egyptologie a zatajování očividných faktů. A to mne opravdu bavilo. Stejně jako přesah a napojení na mně již známou teorii, která si bere na paškál samotnou Bibli. „Kletba“ zlatého faraona se táhne příběhem jako královská kobra, připravená uštknout každého, kdo by se odvážil světu sdělit nesmírná tajemství. Kdo však čeká přepálený thriller ve stylu amerických autorů bude zklamán. Petra Klabouchová napsala skvělou, nádhernou a čtivou knihu, která ač beletrií, nese v sobě po dočtení stránek jisté poselství. Je tedy na každém, zda jej odhalí a zda si neřekne, tady sakra něco nesedí… Výborná kniha!

P-puma-
09.04.2020

Knížku jsem potkala náhodou v knihovně a no páani musím říct, že mě mě vedla štěstěna. Strávila jsem nad ní Teda spoustu času, protože jsem se snažila dohledat skutečné informace. Autorka tu vzala všechny pochybnosti, povídáčky a příběhy, které svět okolo Tutanchamona má a proměnila v neuvěřitelně poutavý příběh.

ctuacturad
13.02.2020

Nějak originálně se dneska pustit do Tutanchamona, to chce koule :) Takže co nám tu připravila autorka? Vzala všechno, co si o tomhle největším archeologickém objevu myslíme že víme, zmačkala to a vyhodila z okna. Otevřela přehlížené otázky a zlehka nastínila možné odpovědi. Z hrdinů udělala parchanty, z parchantů hrdiny. Carter je možná zloděj a podvodník, vykradači hrobek pro změnu nekradou, ale brání majetek svého lidu a Tutanchamonovi nepatří ani jeho vlastní hrobka. Přidejte do toho zájmy egyptského státu, co jdou po krku odvážné archeoložce ( jejímž úkolem v knize je především vysvětlit každou novou technickou a historickou informaci i úplným neznalcům staroegyptských reálií ), a světe div se, ono to funguje! Zajímavé téma, pěkně napsané, dobře se čte. Tři časové linie, pro každou odlišný historický styl vyprávění, pro mě za jedna. Kdo je příznivcem antického Egypta, musí uznat, že se s knihou autorka vymazlila a zpracovala v ní hned několik dodnes kontroverzních témat archeologie. Možná některé čtenáře nakopne k tomu, aby se o danou tématiku více zajímali a nebáli se myslet vlastní hlavou. Krásný objev, navíc ve vodách české literatury.