Haloon Haloon komentáře u knih

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Z politických střípků nám Asimov tentokrát vykouzlil ucelený příběh, který mě ze všech dílů nadchl zatím nejvíc. Svět Nadace s každým novým příběhem roste a získává svou krásu a uvěřitelnost. Zcela a jistě klasika žánru science fiction.

24.05.2024 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Kruh je krimi thriller z fiktivního univerzitního prostředí kdesi na jihozápadě Francie. Co se týče hodnocení, není vůbec snadné vypíchnout nějaké ty superlativy, v knize jsem si žádné nenašel v pozitivním ani negativním smyslu.
Právě proto byla délka knihy docela znát. Vcelku pěkné popisy a vyprávění mi občas kazila nějaká ta příběhová podivnost a žádná z postav mi bohužel příliš nepřirostla k srdci. Za mě jde o vcelku průměrnou krimi.

13.04.2024 3 z 5

Mráz přichází z Hradu Mráz přichází z Hradu Michal Viewegh

Hranice skutečnosti, fikce a spekulace je tu rozmazaná do neurčitosti, ale já bych možná rád věděl z čeho si ta satira dělá srandu a zda se to vážně stalo, či zda si to autor vymyslel.
Protože co jiného v knize zbývá? Příběh ani postavy mě nijak nezajímaly, děj mě nevtáhl a už teď, krátce po přečtení, si ho skoro nepamatuji, takže oceňuji asi jen ten čtivý vypravěčský styl.

22.12.2022 3 z 5

Proroctví ráje Proroctví ráje Graham Brown

Nejde mi do hlavy, jak tohle mohl napsat ten samý autor, co první dva tituly. Známým postavám jsem moc nerozuměl a příběh, který prověřoval jejich charakter byl najednou nucený a plný kýče. Bylo by lepší, kdybych přestal u Černého slunce, toto bylo spíše zklamáním.

16.11.2022 2 z 5

Černý déšť Černý déšť Graham Brown

To byl dobrodružný příběh jak má být! Čtenář si může užít tajemnou atmosféru Amazonského pralesa s chrámy starověkých indiánských civilizací, včetně hrozby agresivního kmene. Kniha byla napínavá a strhující se srozumitelnými a charismatickými postavami. Kolikrát mě napadlo, že z tohoto počinu by mohl být z fleku film a ani by se nemuselo moc přepisovat.

06.11.2022 5 z 5

Kniha duší Kniha duší Glenn Cooper

Tentokrát méně detektivky a více dobrodružství, což mi sedlo o trochu více. Snad to mělo i na postavy dobrý vliv, neboť jsem k nim cítil více sympatií.

07.10.2022 4 z 5

Tajemství sedmého syna Tajemství sedmého syna Glenn Cooper

Příběhu zcela dominuje náročná zápletka, která probouzí celou paletu emocí… Napětí, zvědavost, znechucení, strach i údiv. Zpočátku je těžké vše pochopit, ale jakmile se nitky spojí, ten Aha efekt je obrovský. Škoda jen těch postav, které nebyly moc sympatické ani zajímavé.

15.05.2022 4 z 5

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

Po přečtení je mi jasné, že autor je výborným vypravěčem. To o čem vypráví, je už druhá věc.
Nevím jestli to na mě bylo moc intelektuální, či zda jsem neměl při čtení energii vnímat co visí mezi řádky, ale v příběhu jsem se orientoval spíše těžkopádně.
Také mi vadí, že z díla cítím dojem, přílišné moralizace, který příběhem prostupuje. Zdá se z toho, jako by měl autor patent na rozum, což si mé sympatie nezískalo.
Ale v rámci kapitol se to čte výborně.

13.04.2022 3 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Jako kdyby nám chtěl autor ukázat celý svůj nádherný svět, a tak nás tentokrát vzal především do exotických vzdálených zemí.
Méně intrik a válek, ovšem stále napínavé a čtivé, jen škoda konce, který jsem marně očekával ve velkolepějším stylu.

25.10.2020 5 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Kniha, která jede na krásu. Ať už se odehrává část příběhu v tropech nebo na mrznoucí Aljašce, autor vytvořil vždy atmosféru krásy skrz vodu pohledem hydrologa. Kvůli tomu byl z mého pohledu rozvleklý příběh odsunut až na druhou kolej. Za mne zvláštní, ale pěkná knížka.

24.11.2018 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Jestli druhý díl Metra byl spíše zklamáním, závěrečný díl trilogie znovu nasadil laťku na úroveň prvního dílu. Svět se tu poněkud záhadným a nelogickým způsobem změnil a mnohem více se odehrává na povrchu. Oproti předchozím dvěma knihám se mi zdál ješte temnější a mnohonásobně depresivnější, až jsem ji málem zaklapl, abych si nekazil letní prázdniny. Putování Arťoma bylo znovu drsné a nebezpečné, plné slepých uliček a všech možných forem padlého světa až po nejskrytější tajemství Moskevského metra. Konec byl s jasným poselstvím a stál za to. Hodnotím to jako velmi důstojný závěr této trilogie.

20.11.2018 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Přestože jde o zvláštní mix naší historie, fantasie a dokonce prvků typických až pro naši moderní dobu, samotný příběh je jak dělaný pro uchvácení dětských čtenářů.

20.11.2018 4 z 5

Matlockovo pověření Matlockovo pověření Robert Ludlum

Špionážní drama z univerzitního prostředí. To že jsem knihu dočetl vcelku ochotně mě až udivuje, neboť mi tento typ žánru nikdy moc nesedl. Ludlum ale umí psát pěkné a věruhodné scény, které dovedou udržovat pozornost a ačkoli jsem nebyl zrovna zaujat koncem, příběh jsem si užil.
Na závěr však nechápu, proč je na přebalu knihy letadlo, když v ději (naivně tuším) nehrálo ani nejmenší fyzickou, či metaforickou roli.

03.03.2023 4 z 5

Černé slunce Černé slunce Graham Brown

Pěkné pokračování, ale bohužel, dobrodružství ustupuje politickému pletichaření, děj se trochu topí ve vědeckých hypotézách a navíc se zde čas od času objeví nějaké to klišé. Psáno stále pěkně, ale na plný počet to už není.

06.11.2022 4 z 5

Tokijský ghúl 1 Tokijský ghúl 1 Sui Išida (p)

Zkusil jsem to, ale nejspíš to nebude nic pro mě. Řekl bych, že se to drží jen elementárních a jednoduchých prvků příběhu, logiky, postav a vůbec všeho a nic moc zajímavého na to neshledávám. Ale každý má svůj vkus samozřejmě.

03.03.2022 3 z 5

Základní princip Základní princip Brian Tracy

Život mi to sice nezměnilo, ale i tak se jedná o přehledné shrnutí pravidel, která jste už možná někde slyšeli, ale brzy je stejně zapomenete. Fajn je, že se v tom dobře listuje, takže si je můžete snadno připomenout.

12.08.2021 4 z 5

Králové Clonmelu Králové Clonmelu John Flanagan

Snaží se to být sympatické, postavy jsou věční vtipálci, co si ze sebe vzájemně stále tropí šprýmy (vždy v dobrém pochopitelně) a pomalu na každé straně čeká nějaká ta poučka, či moudro.
Ale kde je vývoj charakteru hlavních postav? Ne že by byl napsán špatně, on tam prostě není. Postavy jsou hrdinové bez barvy. Polovina dialogů je o ničem a s dějem vůbec nesouvisí. O zcela nadbytečných popiscích už se ani rozepisovat nechci.

06.07.2021 2 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Tento díl sice cítím jako emočně zdařilejší než to, co nám Flanagan pár posledních knih předkládal, ale jinak je to pořád stejná špatná písnička.
Už pěkných pár dílů zcela chybí charakterový vývoj postav a ani na Macindawu nedojde ke změně. Sám už nevím, jestli na tuhle “maličkost” autor zapomněl, či ještě hůř, že na ni zvysoka kašle…

25.06.2021 2 z 5

Pirátská odysea Pirátská odysea Michael Crichton

Velmi čtivý dobrodružný příběh, zavěšený na historický hřebík. Skvěle zachycená doba, nejasná hranice pirátství a privatýrství, skutečnosti a fikce. Jen je škoda, že jediné, co čtenáři dá, je pocit z kvalitního dobrodružství.

17.05.2019 4 z 5

Lidská bestie Lidská bestie Émile Zola

Další dílo od mistra naturalismu, tentokrát z prostředí železnic. Příběh nám znovu ukazuje pestrou škálu lidských špatností, toho jak ignorantsky přehlíží své vlastní bestie a tím sobecky ubližují svému okolí. Kniha jen utvrzuje v přesvědčení, že osobnost kolektivního lidství, se nijak nemění.
Hlavní hrdina se s ní přesto snaží bojovat a jeho příběh mne zatím ze všech Zolových hlavních postav bavil nejvíce. Kniha byla naturalisticky surová, realistická a nespravedlivá, tak jak to autor umí nejlépe.

06.04.2019 5 z 5