Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Závěrečný díl trilogie Vzpomínka na Zemi byl spektakulární výlet do daleké a ještě vzdálenější budoucnosti nepřátelského vesmíru jehož vražednost popsal druhý díl Temný les. Zde se dozvídáme kam až může zavést vývoj relativistických lodí a ovládnutí přírodních zákonů používaných jako zbraně mezi rozvinutými civilizacemi. Dočtete se o pořádné porci nápadů, které jsem musel číst pozorně a proto to není žádná vesmírná jednohubka, ale nápor na představivost. Ale za výdrž to stojí, nápady jsou originální ani nemusíte mít MatFyz.

01.02.2022 5 z 5

Hedvábnou stezkou Hedvábnou stezkou Lucie Drbohlavová

Skvěle a čtivě napsaný cestopis po Střední Asii. Pestrá mozaika států a zážitků z nich vás vtáhne do místopisu i chutě poznávat lidi a jejich zvyky. Historické souvislosti jsou zajímavým zpestřením popisu cest absolvovaných z minimem peněz a bez cestovní kanceláře. Velmi poutavá a poučná kniha. Vřele doporučuji.

05.01.2022 5 z 5

Klíč 17 Klíč 17 Marc Raabe

První případ Toma Babylóna nebyl žádný tuctový zločin, ale pořádně promyšlený akt pomsty za zločiny táhnoucí se do minulosti až za Zeď. Berlínskou zeď. NDR a tajné programy pro nepohodlné režimu, které po pádu režimu jeho strůjci nechtěli zastavit. Napínavý a chvílemi temný thriller vás nepustí dokud nedočtete epilog.

18.08.2021 5 z 5

Sbohem, Země: Poslední sbírka science fiction Sbohem, Země: Poslední sbírka science fiction Isaac Asimov

Sbírka povídek a esejů s podtitulem "poslední sbírka science fiction", vydaná po smrti autora. Velmi pestrý výběr povídek v první části a esejů a úvodníků v druhé a třetí části jsou nejen zajímavým shrnutím Asimovových prací, ale vhled do jeho spisovatelské kuchyně. Pro fanoušky SF a jeho "Zlatého věku" prostě povinná četba.

04.04.2021 5 z 5

Astrofyzika pro lidi ve spěchu Astrofyzika pro lidi ve spěchu Neil deGrasse Tyson

Chcete číst o nejnovějších objevech astrofyziky a přidružených věd v knize, kde jediný vzorec je notoricky známé matematické vyjádření Einsteinovy OTR a vše ostatní je podáno srozumitelným jazykem a inteligentním humorem? Pak hledáte tuto knihu. Víc netřeba dodávat.

21.03.2021 5 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

První kniha od tohoto autora, co jsem četl. Napínavé drama o genetických manipulacích rostlin a živočichů s jasným poselstvím nad morálním dilematem "co kdyby si rodiče mohli vybírat, jaké bude mít jejich dítě vlastnosti" Kniha na reálných událostech vysvětluje o co korporacím působících v GMO jde a svým příběhem nastiňuje, kam konkurenční boj o nadvládu může vést. Jednu hvězdu srážím za utahaný konec.

16.03.2021 4 z 5

Kolaps Kolaps Jared Diamond

Obsáhlá publikace s velmi poutavým tématem a napsaná s erudicí a zároveň velmi komplexně. Kniha není na pár večerů, ale má edukovat a rozšiřovat obzory. Nenechte se odradit hloubkou do které text zabíhá. Já to prokládal i lehčí četbou již dříve čtené knihy, když jsem si chtěl odpočinout. U této knihy musíte fakt přemýšlet a že je to pořádná porce informací, udělejte si čas na jejich zpracování. Doporučuji.

18.04.2024 5 z 5

Město knih Město knih Akram El-Bahay

Knihu jsem si pořídil pro ten název a anotace moc neprozradila. Úplně jsem neřešil zařazení do žánru fantasy, které moc nevyhledávám, protože jiné knihy nejsou tak pohádkové a přesto tam spadají. Tato kniha mi jako čisté fantasy přišla. Orientální pohádka, která více než knihy řeší bájné postavy, krále a nadpřirozené bytosti. Do poloviny mě i zajímalo jak se bude děj vyvíjet, ale pak se začal točit v kruhu s tím, že přibývaly další bytosti a kouzla. Fanoušky žánru jako odpočinek zřejmě bude bavit.

17.02.2024 2 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Náročné čtení, ale co čekat od Zoly. Jeho naturalismus v té době průkopnický, nyní poněkud zdlouhavý. Ač kniha má málo stran, klidně mohla být, bez opakujících se pasáží, zkrácená na novelu. Někdy až absurdní, za normalitou vykreslené obrazy, chování či myšlenky aktérů byla jistě v době napsání módní, mě však připadala až infantilní. Četl jsem ji jen kvůli zmínce v knize od Kinga a čtení mě spíš nebavilo.

03.12.2023 3 z 5

Tisíc ďáblů Tisíc ďáblů Frank Goldammer

Pokračování osudů postav ze Strašáka dva roky po válce bylo o hvězdu méně napínavé a více zaměřeno na zápas obyvatel Drážďan s následky prohrané války a nadvlády Sovětů. Zde Max Heller vyšetřuje úmrtí několika Rusů a hledá viníky mezi kovanými nacisty i obyčejnými trpícími lidmi. Některé scény byly velmi znepokojivé, autor však chtěl ukázat utrpení trvající i po skončení války. Přečtení nezpůsobí zklamání.

23.08.2023 3 z 5

Lidožrouti Lidožrouti Pavel Radosta

Satirická knížečka o setkání pilota a domorodého kmene. Přečteno v rámci čtenářské výzvy - kniha z méně než 200 stranami. Jednou stačilo.

15.05.2023 2 z 5

Poslední neandertálská žena Poslední neandertálská žena Claire Cameron

Nemohl jsem se začíst. Kniha je určena pro čtenářky, které by rády poznaly rozdíly nastávajících matek v současnosti a před 40 000 lety. Těžký úděl vymírající skupiny lidí v boji s přírodou i ostatními skupinami je popsán velmi podrobně. Pro mě až únavně. Nedočteno

13.05.2023 1 z 5

Oxfordský slovník světové politiky Oxfordský slovník světové politiky Joel Krieger

Velmi poučná a velmi podrobná kniha o světě politiky a historie politických světonázorů. Taková bible pro politology.

08.04.2023 5 z 5

Krvavý cukr Krvavý cukr Laura Shepherd-Robinson

Zařadil jsem knihu do čtenářské výzvy k tématu boj za lidská práva kvůli tématu otroctví a boji proti němu.
Hlavní linka je hlavně detektivní - proto jen tři hvězdy - námět autorka hledala ve skutečných, a dost otřesných, událostech spojených s obchodem s otroky a boji těch, kteří z něho bohatli a těch, kteří ho chtěli zrušit. Tato zápletka čtenáři zaručí dostatek napětí a nepěkných úmrtí, avšak na rozsah to bylo vyšetřování vleklé a hrdina nadlidsky odolný. Kdyby byl děj svižnější nebo autorka více rozvedla celou anabázi dovážení otroků na úkor několika kombinování a lží postav, dosáhla by jistě na 4 hvězdy. Trochu mě mrzí nevyužití látky a po půli knihy zamotané chování všech postav. Pokud však hledáte pouze historickou detektivku, určitě svůj účel splní.

02.04.2023 3 z 5

Poslední dny noci Poslední dny noci Graham Moore

Po delší době kniha co si zaslouží plný počet. Je poutavá, je poučná a hlavně mě vytáhla ze čtecí krize. Tuhle knihu jsem četl kdykoliv jsem měl chvilku času, tak jsem byl zvědavý jak ten příběh pokračuje.
Je to historický román o boji, kdo zavede osvětlení v USA a jakým proudem bude napájen, vedený mezi lety 1886-1895. Postavy jsou skutečné a děj upraven tak, aby se dobře četl v románové podobě. Veškeré odchylky od skutečnosti autor podrobně vysvětluje a je vidět, že práci se zdroji umí. Titul vřele doporučuji.

27.01.2023 5 z 5

Životní odysea Arthura C. Clarka Životní odysea Arthura C. Clarka Patrick Moore

Obsáhlá životopisná publikace o jednom z největších spisovatelů sci-fi. Končí rokem 1992 takže některé vyhlídky v ní uvedené jsou beznadějně zastaralé, ale co se pohledu do historie týče, má kniha nespornou kvalitu. Nejvíce mě bavili pasáže o vzniku jeho děl. Jeho potápění či výjezdy na kongresy byly méně zábavné. Pro mě jako skalního fanouška žánru a tohoto autora byla kniha "povinná".

26.08.2022 4 z 5

Enjoy Enjoy Solange Bied-Charreton

Tak úplná ztráta času to nebyla, pokud se smíříte s tím, že kniha je o několika dnech v životě závisláka na sociální sítě, který potká dívku, která nemá profil pro něj nejdůležitější síti. "Kdo není online, jakoby nežil"
Autorka se nám snažila hodit do protikladu dva světy: toxická posedlost virtuálního světa a krásu skutečného světa umocněného četbou "skutečných" papírových knih a vnímání přírody. Poselství je jasné, jen příběh mohl být hlubší i když má své zajímavé zvraty.

17.08.2022 3 z 5

Muž s podivnou minulostí Muž s podivnou minulostí Ken Follett

Jak došlo k první světové válce z pohledu Angličanů? Děj knihy v předvečer ničivého konfliktu trochu vrhá světlo na několik postav jenž chtěli válce zabránit a postavil proti sobě soky v politice i v lásce. Jen ten Churchill mi neseděl. Ale pan Follett to musel vědět lépe. Pěkné 4*.

27.07.2022 4 z 5

Přes zákruty řeky Přes zákruty řeky Aimie K. Runyan

Trochu mě zaráží to nízké hodnocení, hlavně od čtenářek. Že by tento válečný román, s přesahem do nedávné minulosti, nebyl správně zařazen jako "pro ženy"? Za mě výborná kniha, popisující bitvu v Hürtgenském lese a její následky očima lékaře, který se zamiluje do německé dívky a jeho dcery hledající tuto dívku po 60 letech. Román však popisuje mnohem víc osudů dalších postav, které vykreslují vzestup a teror nacismu v Německu. Krásné 4,5 *. Doporučuji.

25.06.2022 4 z 5

Arabella z Marsu Arabella z Marsu David D. Levine

Román o dívce ze začátku 19. století, kdy historie objevů umožnila našim předkům osídlit Mars, kde se narodila a vrátila se do Anglie. Ale brzy zjistila, že se musí tajně vrátit na Mars, aby zachránila svého bratrance. A tak se vydává za muže a nastoupí na obchodní loď, kde zažije mnoho dobrodružství. Kniha je psaná na verneovský způsob a to se mi moc líbilo. Děj byl plný překvapení a nutil číst dál, a i když se objevili chvíle kdy už jsem očekával co se stane, byl jsem rád že to tak autor napsal. Vážně dobrá fantastika, mohu doporučit.

04.05.2022 5 z 5