gonga gonga komentáře u knih

Říše Říše Roman Bureš

Kniha velmi zábavná, paralely dění nacistickém totalitního státu s děním současném Russku více než patrné. První část jsem zhltl za den, ke druhé se musím nutit, vyprávění od konce mi nevyhovuje a je mi jedno, že druhá část je údajně také skvělá. Jinak ale příjemná jednohubka, škoda jen, že tak krátká.

29.06.2022

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Tak zatím nevím, knihu čtu a její zdejší hodnocení se mi zdá jako zmanipulované, protože jde o normální, nijak zvlášť čtivý brak. Navíc pěkně nudný brak, po většinu děje spolu postavy vedou plytké dialogy jako z nějaké telenovely, ještě, že mám tohle veledílo půjčené, dát za to peníz, přemýšlím o seppuku.

13.06.2022 1 z 5

Zakázané směry Zakázané směry Vilma Kadlečková

Je fajn, že to Kadlečková konečně dopsala, ale po tak dlouhém čekání jsem zjistil, že už mě kniha vlastně nezajímá. Koupil jsem si ji, ale do čtení se musím nutit. Hodnotit tedy zatím nebudu.

27.05.2022

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Rusko budoucnosti? Ale kdeže, žhavá současnost.

25.02.2022 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Vždy jsem se bál, že se realita popsaná v této skvělé knize začne naplňovat, to, co včera začalo Rusko na Ukrajině a co dělá již řadu let doma i v zahraničí, ukazuje, jak dobře Sorokin vidí do budoucnosti. Bohužel.

25.02.2022 5 z 5

Čtyři klíče Čtyři klíče Michael Crichton

Že jde o pěkné čtení, napsali mnozí, já chci zdůraznit skvělý překlad Jaroslava Kořána.

07.02.2022 4 z 5

Přehled hub střední Evropy Přehled hub střední Evropy Jan Holec

Fantastická práce. Pro milovníky hub něco, co je zabaví na dlouhé dny a vyvolá nepřekonatelnou chuť vyrazit do lesa.

08.01.2022 5 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Skvěla popsaná politická kariéra jednoho z největších monster české politiky všech dob. Poutavě a čtivě napsaná , faktograficky podložená. Po pravdě moc nechápu komentáře o snůšce nesmyslů. Vždyť ty věci se staly a je to dobře známo a podloženo. Zeman takový , jako se uvádí v knize, prostě je, ať se to někomu líbí nebo ne. Po Gottwaldovi nejhorší prezident/prezent naší historie.

06.01.2022 4 z 5

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

Vždy mě fascinovali (pozitivně i negativně) lidé, kteří za minulého režimu uměli v socialismu kapitalisticky žít. Mezi ně patřil Karel Gott a skvěle popisuje jak k tomu došlo a co všechno pro to musel udělat. Jde o fascinující čtení, skvělou sondu do té doby. Knihou se bohužel táhne páně Klusákův úšklebek nad Karlem Gottem třeba v podobě poznámky o skutečnosti, že se delikvent Gott načapaný při veřejné masturbaci nijak nezajímal o duševní zdraví dívek, které jej při tom viděly. V té době by se nezajímal nikdo, nikdo, vyjma pár odborníků, netušil, jaké škody může podobný zážitek napáchat. Vyčítat mladičkému Gottovi toto "pochybení "skutečně naznačuje autorovu zaujatost. Karel Gott byl fenomén ať už si o něm myslíme co chceme a taky byl jen člověk s chybami a přednostmi, jakkoliv by jej mnozí dnes rádi viděli na piedestalu jako zlaté tele.

03.01.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Za mě lepší než první díl, je skvělé jak autorka dokázala popsat jakým způsobem se nacionalismus podepsal a vždy podepíše na životě lidi a kam slova nácků a populistů typu Okamura či Babiš vedou. Historie se opakuje.

31.12.2021 5 z 5

Jak se Míša ztratil a zase našel Jak se Míša ztratil a zase našel Alois Joneš

Půvabná dětská knížka, napsaná pěkným jazykem bez poplatnosti době vzniku. A můj syn ji má moc rád, stejně jako já v jeho věku.

30.10.2021 4 z 5

Trochu divné kusy 3 Trochu divné kusy 3 Martin Šust

Hned první povídka mě úplně otrávila, doufám že zbytek bude lepší.

20.10.2021

Spěšný vlak CH.24.12 Spěšný vlak CH.24.12 Jan Poláček

Kniha je určitě napsaná dobře a dobře se čte, což je s podivem, když je příběh tak chudý, má své světlé momenty, aby skončila ve chvíli, kdy už se zdá, že by snad k něčemu mohlo dojít. Mohla být 2x delší, je napsaná pěkným jazykem a nenudí a dobře popisuje fiktivní poválečné poměry, jenže když se člověk začte, kniha končí. Plus mi vadilo, že hlavní hrdina je téměř nesvéprávný blb, který se nechá vláčet svou nevděčnou, debilní matkou, která byla celý život snad ještě pasivnější než on. Když Walter sebere síly a přece jen něco udělá, je to nesmyslný a zbytečný čin, který nikomu nepomůže a nejméně jemu samotnému.

13.10.2021 3 z 5

Léto s Venuší Léto s Venuší Ivan Gariš

Škvár od majora StB Antonína Prchala, odsouzeného nakonec aspoň za mlácení Třešňáka. To bych nemohl číst, ani kdyby to bylo dobré.

08.09.2021

Voják Voják Neal Asher

Klasický Asher, všechno jak má být a Klientka jako skvělá novinka. Jsem spokojen, i když nikoliv nadšen. Ale jak píše kolega výše, všechno teprve začíná a epické vyvrcholení nás zcela jistě čeká v dalších dílech.

20.08.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Nina upozadila sama sebe a nechala promlouvat obyčejné uprchlíky z jedné pro život nejhorších zemí světa. A je to vskutku výživné čtení. Každý blb, který obhajuje KSČ , by je měl číst, jakkoliv jsme se tady měli v porovnání s KLDR jako na Západě (Pravda, měli jsme se lépe i než v SSSR) Přesto mi leccos přišlo povědomé, byť to tady nebylo tak drsné jako v KLDR. V každém případě velice smutné a bezvýchodné čtení, každému čtenáři musí být jasné, že lidé v KLDR s tamním režimem nemůžou udělat vůbec, ale vůbec nic. Pokud někdy přijde změna, bude to buď shora nebo zvenčí.

09.07.2021 5 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Je mi líto, ale Ted Chiang se zcela jistě mým oblíbeným spisovatelem nestane, povídky, ač napsány velice chytře s netradičním pohledem na různé jevy, situace v životě člověka či jiných tvorů, vypadají spíš jako intelektuální cvičení, jak lze kterou úvahu rozvinout a probrat z jiných úhlů pohledu. Ale pro čtenáře jsou některé spíš rébusem, dá hodně práce vůbec pochopit, co chce autor říct a pokud si v tom jeden nelibuje, není to nijak zvlášť zábavné. Snad intelektuálně obohacujici, ale že bych toužil vědět jak povídka dopadne? Když, po přečtení jedné, dvou, vím, že nijak, už po dočtení netoužím

25.05.2021 2 z 5

Nejkrásnější brouci tropů Nejkrásnější brouci tropů Jaroslav Mareš

Jedna z nejkrásnějších knih mého dětství. Skvělý text bez jakýchkoliv ideologických vsuvek, vynikajíci fotografie, které by se neztratily ani dnes, jednoduše zázrak na tehdejším knižním trhu. Četl jsem ji stále dokola znovu a znovu až jsem ji uměl skoro nazpaměť.

18.05.2021 5 z 5

Padlá metropol Padlá metropol Ťia Pching-wa (p)

Naprostá literární lahůdka napsaná skvělým a bohatým jazykem ve vynikajícím překladu, pokud mohu soudit.
Na první stránce jsem se začetl a nemohl přestat až do konce, přestože má kniha cca 700 stran, pro mě by klidně mohla mít 3 x tolik. Autorův sloh je jako divoká voda plný množství výpůjček, narážek na čínskou historii a přísloví, které jsem si, díky poznámkovému aparátu na konci knihy, užíval i já, nijak zvlášť tématem nepolíben.
Ovšem myslím, že způsob vyprávění nemusí sedět každému, a proto doporučuji přečíst si alespoň ukázku.

08.04.2021 5 z 5

Vzbouřenci z Bounty Vzbouřenci z Bounty Richard Hough

Kniha nalezená v knihobudce se ukázala být naprostým pokladem. Tak skvělé vylíčení událostí na lodi Bounty ještě nikdo nenapsal. Autor si dal neskutečně moc práce se studiem pramenů a ukázal mi, že oproti svému přesvědčení toho o této události mnoho nevím. Fantastický popis života nás lodích té doby, interakce s domorodci a uvažování námořníků ji dělá zajímavou a napínavou od začátku do konce. V žádném případě není zdlouhavá či natahovaná, jak zde někteří tvrdí. Pouze se velmi poctivě věnuje každému aspektu vzpoury, pohnutkám účastníků a samozřejmě jejich následnému osudu.

04.04.2021 5 z 5