Godvind Godvind komentáře u knih

Příběhy mořeplavců: Češi a Slováci, kteří obepluli svět Příběhy mořeplavců: Češi a Slováci, kteří obepluli svět kolektiv autorů

Kniha je složena z autentických vyprávění patnácti různých mořeplavců. Každý autor se své části zhostil po svém, a tak jsou některé části slabší, jiné čtivější. Stejně tak někteří autoři mi byli blízcí, na jiné jsem se "naladit" nedovedl... Respekt si jistě zaslouží všichni, kniha je však značně nevyvážená a jako celek spíše průměrná.

12.02.2019 3 z 5

Konejšivé signály – Na jedné vlně s vaším psem Konejšivé signály – Na jedné vlně s vaším psem Turid Rugaas

Útlá knížečka, velmi přehledně psaná. Jako doplnění vzdělání ji každému chovateli psů rozhodně doporučuji.

29.11.2018 4 z 5

Border kolie od A do Z Border kolie od A do Z Carol Price

Poměrně přehledný a lidsky psaný průvodce chovem border kolií. Místy je možná až příliš na výkon zaměřený, ne vše zvládnete aplikovat, přesto ho všem zájemcům o chov tohoto úžasného plemene doporučuji k přečtení.

Po více než třech měsících zkušeností s výcvikem border kolie mohu říci, že rady skvěle fungují a pokud ne, je potřeba jen lehká úprava. Kdykoliv jsem narazil při výcviku na problém, kniha mi poskytla srozumitelnou odpověď. A pokud jsem něco při prvním čtení nechápal, brzy jsem pochopil.

Ne vším se řídím, rady si adaptuji a výcvik přizpůsobuji našim podmínkám. Ale přečetl jsem toho o výcviku psů hodně, tato kniha prostě funguje nejlépe a přes své rozměry se mnou už čtyři měsíce jezdí v batohu vlakem do práce.

Pokud sdílíte domov s borderkou, patří tento titul rozhodně do Vaší knihovny. Doporučuji přečíst a pak se průběžně vracet.

29.11.2018 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Příběh astronauta Marka Watneyho mne pohltil a nepustil, dokud jsem ho nedočetl...
Je skvěle psaný, plný zvratů, napínavý do poslední stránky, přitom uvěřitelný a vědecky přesvědčivý (autor věnoval dostatek času studiu orbitální mechaniky a historii pilotovaných kosmických letů).
Převážná část knihy je psána formou deníku, která příběhu dodává hřejivé lidskosti a pomáhá udržovat napětí. S Markem zažíváte emotivnější chvíle ("Pos**** jsem to a možná tady umřu.") a následně sledujeme, jak již s klidnější hlavou postupně rozplétá nejprve zdánlivě neřešitelné problémy.
"Marťan" je prostě po všech stránkách skvělá knížka, kterou ocení nejen příznivci žánru.

06.11.2018 5 z 5

Les - Návod k použití Les - Návod k použití Peter Wohlleben

Tohle byla moje druhá kniha od pana Wohllebena. Jeho Tajný život stromů jsem vloni přečetl jedním dechem a nesmírně ve mne rezonoval... Tato knížka nebyla špatná, byla milá, ale byla už slabší. Možná proto, že některé kapitoly mně mnoho nepřinesly (jako kluk z venkova a bývalý skaut prostě vím, "jak si v lese nenamáchat boty"), jiné se trochu vlekly nebo byly více o aktivitách autora než o lese. Možná to prostě nebyla kniha určená tak úplně pro mne... Pokud bych to měl shrnout: Chcete-li číst Wohllebena, sáhněte nejprve po Tajném životě stromů. A až budete chtít otevřít další, projděte si možná napřed obsah.

06.11.2018 3 z 5

Pax, můj liščí přítel Pax, můj liščí přítel Sara Pennypacker

Chlapec se hledá se svým lišákem... Zní to jako klasická pohádka, ale tahle knížka je úplně jiná. Není pohádková a rozhodně není veselá. Strhne vás, často dojme skoro k slzám. Donutí vás přečíst ji jedním dechem.
Nechá vás nahlédnout do myslí školáka a jeho lišáka, zavede do liščích brlohů a ukáže "náš svět" pohledem, jakým ho možná neznáte. Ohavně pravdivým pohledem.
Občas zadrnká na vaše vlastní obavy a chmury, občas ukáže, že věci se často nedějí a nekončí tak, jak si přejete. Po dočtení budete možná potřebovat od někoho pohladit.
Nelituji jediné minuty strávené nad touto knížkou. Vřele ji doporučuji vnímavějším dospělým a odrostlejším dětem.

04.10.2018 5 z 5

Jako letní oddechové čtení nebyla tato knížka vůbec špatná. Čte se příjemně, je krásně ilustrovaná, moc toho od vás nevyžaduje. Ano, mnoho převratných informací se v ní nedozvíte, někdy má na můj vkus příliš materialistký přístup, místy trochu zavání product placementem a autorovi občas chybí rozhled za hranice Dánska. Představte si, že Dánové si o adventu počítají dny do Vánoc - taková specialita...
Ale pokud v sobě necháte text jen trochu rezonovat, vytvoříte si "propojky" do svého života a zalistujete ve vzpomínkách, není tohle čtení vůbec zbytečné.

14.08.2018 3 z 5

Legenda H + Z - První cesta Legenda H + Z - První cesta Jiří Hanzelka

Africkou část cesty jsem četl jedním dechem. Po přeplutí Atlantiku se ale změnil nejen kontinent, ale v mnoha kapitolách i styl knihy. Přiznám se, že jsem se místy těšil, aby daná pasáž byla už za mnou... Před "Druhou cestou" si dám trochu pauzu.

14.08.2018 3 z 5

Pokud bych Analfabetku četl jako knihu, asi by na mne byla místy příliš rozvláčná a utahaná. Jako by autor psal na počet stran. Možná bych uvažoval, jestli nemám čas věnovat "hodnotnější" literatuře. Určitě by mne zklamal nemastný a neslaný závěr.

Jenže já příběh poslouchal s přestávkami jako audioknihu v autě. A přesně tam ji doporučit mohu. Vyprávění můžete kdykoliv zastavit a pokračovat klidně o týden nebo dva později. Přitom nudu na dálnici příběh vyplní hezky.

18.04.2018

O duši a dívce - Pohádky z hor O duši a dívce - Pohádky z hor Martin Vopěnka

Krásně ilustrovaná knížka chytrých, poutavých a netradičních pohádek. Sešli jsme se u nich večer "v pelechu" pokaždé všichni a napjatě čekali, kam nás pan Vopěnka zavede tentokrát.

Jestli jsou to pohádky pro děti? Určitě ano. Hlavně pokud jste zvyklí si s nimi číst, povídat o světě kolem a občas i něco dovysvětlit.

03.04.2018 5 z 5

Jak postavit železnici - Technická pohádka ze století páry Jak postavit železnici - Technická pohádka ze století páry Martin Sodomka

Velmi pěkná knížka, kterou mohu doporučit všem malým milovníkům vláčků. Se synkem (7 let) jsme ji zhltli téměř jedním dechem, nenudil se ani jeden z nás.

Hezký příběh z doby vzniku železnice, nádherné ilustrace a spousta ponaučení navrch.

31.03.2018 5 z 5

Jedny z nejkrásnějších pohádek na dobrou noc pro malé děti.

26.11.2017 5 z 5

Pohádky o mašinkách Pohádky o mašinkách Pavel Naumann

Moc krásné pohádky. Některé jsou delší, takže doporučuji spíše pro větší děti (5+).

26.11.2017 5 z 5

O nepotřebných věcech a lidech O nepotřebných věcech a lidech Arnošt Goldflam

Na knížku jsem se hodně těšil, název mne vysloveně oslovil a mnohé sliboval. Nakonec mne ale kniha zklamala. Ani u dětí pohádky příliš nezabraly - s výjimkou několika kousků (pohádka "O hovínku" prostě u dětí nemůže nezabrat)... Nakonec jsme se všichni spíše těšili, až se pročteme k jiné knížce.

26.11.2017 2 z 5

Zákulisí velkoměsta Zákulisí velkoměsta Eduard Škoda

Tuto knížku jsem jako kluk zbožňoval. Několikrát týdně jsem si v ní po příchodu ze školy domů listoval. Opratroval jsem ji, zachovala se v úžasném stavu a dnes si v ní rádi listují mí dva synkové.

Už vím proč 2. Už vím proč 2. Eduard Škoda

Už vím proč 1. Už vím proč 1. Eduard Škoda

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

K mému velkému překvapení kniha odvyprávěla děj slavného filmu dříve, než jsem se dostal k polovině svazku. Ta druhá část, po trochu táhnoucím se začátku, byla částí napínavější a zajímavější. Když už jsme dostali "Zachránce" do Fantazie, musíme mu pomoci zase zpět. Cesta to bude neméně obtížná... Knížka pro všechny, kdo se nestydí zabořit tvář do Falcovy nadýchané hřívy. Bez ohledu na věk.

25.11.2017 5 z 5

Můj přítel rys / Z medvědích a vlčích brlohů Můj přítel rys / Z medvědích a vlčích brlohů Ludvík Kunc

Moc pěkná knížka od člověka, který má co říci.

21.11.2017

Cech objevitelů Cech objevitelů Kevin Costner

K přečtení mne lákal příslib "klasického" dobrodružného příběhu a zajímavé vizuální zpracování. Vizuální stránka se opravdu povedla. Kniha je krásně udělaná a vyprávění je protkáno zdařile provedenými komiksy.
Příběh samotný mne však spíše zklamal. Děj ubíhá zběsile kupředu a je "mělký". Všechny zápletky se bleskurychle vyřeší a zase utíkáme dále. Hlavně rychle dále. Měl jsem až pocit, že cílem bylo objet zeměkouli za každou cenu a na zastávky nezbyl čas. Knize bohužel příliš neprospěl ani český překlad. Některé věty v něm nedávají smysl.
Cech objevitelů rozhodně nebyl tak špatný, abych ho odložil. Až do konce mne udržel v napětí, co bude dále. Ale skvělý prostě není. Nejsem si vůbec jistý, jestli sáhnu i po druhém dílu.

09.11.2017 3 z 5