Globuska Globuska komentáře u knih

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Za mě zatím nejlepší Holeovka, čemuž se těžko věří, když už je to jedenáctý díl. Asi vás napadne, že autor už nemá čím překvapit nebo šokovat, ale tentokrát mi přišlo, že svou už tak vysokou laťku přeskočil tak o metr. Děj je mnohem dynamičtější než v jiných dílech. Míň se rozmazává, je v něm víc humoru a napětí je cítit už od první kapitoly. Téhle knize prostě nechybí nic, má šmrnc, drive a odsýpá tak rychle, že se ocitnete na konci, ani nevíte jak. Každopádně mou žízeň neuhasila vůbec, naopak bych chtěla víc! :)

25.04.2017 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

O válce už bylo napsáno mnoho a z různých pohledů. Sůl moře je plná utrpení, zimy a strachu těch, kteří se snaží zachránit. Ale před čím vlastně prchají? V situaci, kdy jak utlačovatel, tak "zachránce", plení zemi, je těžké vybrat si menší zlo. Zvlášť pro děti, které musejí během několika let zestárnout o celá desetiletí.

Příběh Joany, Emilie a Floriana chytá za srdce a přesvědčivě dokazuje, jak hrozná doba to byla díky jejich svědectví. A ve chvíli, kdy se záchrana a lepší budoucnost objeví na obzoru, nastane katastrofa větší, než si kdo vůbec dokázal uvědomit.

Za mě perfektní příběh, protože na pozadí války, kterou všichni "známe" zleva zprava, proběhla katastrofa, o které jsem vůbec nevěděla. Síla vyprávění a skládačka jednotlivých postav - to je Ruta Sepetys.

06.04.2017 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Detektivka obrácená naruby... Čtivý, děsivý a na nervy brnkající příběh, který vás přesvědčí o tom, že lidská morálka a pohnutky často překročí hranici někam, odkud už není návratu. Moc příjemná je přímost autorky - s ničím se moc nebabrá a podává myšlenky jednotlivých postav bez příkras a zbytečné vaty. Za mě super.

30.03.2017 5 z 5

Výkupné pro krále Výkupné pro krále Graham Masterton

Irská mafie, podivné mocenské aktivity a žena uprostřed mužského světa, kde nic nedostane zadarmo. Super zápletka ne? Když k tomu přidáte trochu toho hororu, stříkající krev všude okolo, sem tam useknutou hlavu, máme bezva koktejl detektivky a hororu, který vás pohltí a na konci vyplivne jako žvýkačku. Za mě pěkné zpestření detektivního žánru, napínavý příběh, který graduje až do samého konce.

09.02.2017 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Robert Bryndza mě tentokrát velmi mile překvapil. Jeho knížky mám ráda a stejně tak jeho Eriku Fosterovou, ale v posledních dílech to bylo trochu na jedno brdo (i když dobré). Teď to vzal za jiný konec a moc se mu to vyplatilo. Napínavé až do konce, překvapivý závěr i další sodna do osobního života oblíbených postav. Za mě veliké ano.

02.05.2019 5 z 5

Zvláštní, ale pravdivé Zvláštní, ale pravdivé John Searles

Příliš mnoho neznámých a dívka, která zřejmě věří v duchy... Asi nikdy nebyl příběh lásky v mnoha podobách napsát tak syrově jako v tomto případě. Ale název by nemohl být výstižnější. Nevím, jestli je to kniha, která se dá číst dvakrát. Je to ale kniha, která stojí za přečtení a následné vstřebání dojmů.

Zmizelé z Cooley Ridge Zmizelé z Cooley Ridge Megan Miranda

Detektivek se píše hodně, ale psát děj nejdříve chronologicky a hned následně pozpátku, to už chce sakra kuráž. Megan Miranda si s tím však dobře poradila a z vcelku obyčnejné zápletky vytvořila velmi zajímavé čtení. Nemůžete věřit v podstatě nikomu. Ani hlavní postava ve vás zrovna moc důvěry nevzbudí, ale stojí za to číst až do konce.

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nenechte se odradit bichlí, protože tahle knížka patří mezi ty otylejší. O to silnější je ale příběh uvnitř. Nádherně vypsaný příběh několika aktérů 2. světové války, kdy každý prožívá svou vlastní válku na pozadí hlavních bojišť, kde se prolévá krev a ničí vše, co jim přijde do cesty. Pullizerovu cenu dostal autor právem. Jeho vytříbený jazyk, květnatý projev a dokonalé vyjádření emocí i dějin mě opravdu dostal. Doporučuji.

23.04.2017 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

U knížek s podobným tématem je dost těžké přiklonit se na jednu nebo druhou stranu. Četla jsem ji ještě předtím, než se zvedla "vlna odporu" a názor jsem na ní nezměnila ani teď. Mně chytla. Nedělali si z nemoci srandu prvoplánově. Oba si prošli peklem, které bychom nikomu nepřáli a vyrovnat se s něčím takovým chce pořádnou dávku odhodlání a síly. Dnešní mladí dospělí jsou mnohem víc cyničtější než bývali jejich předchůdci. Takže těžko soudit (a myslím si, že nám to ani nepřísluší), jak by se měli chovat.

V knize se ale dá najít mnohé. Minimálně dojemný cit, který naráží na nepřekonatelné překážky, láska v mnoha podobách, která přeje, trpí a je prožitá na 100%. Jako novodobí Romeo a Julie, kterým nepřejou hvězdy.

04.04.2017 5 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Jestli se bojíte, že máte v rukou sladkobolnou červenou knihovnu, která vás utluče stereotyp, budete velmi mile překvapení. Pocity, které doprovázejí první lásku, ta nejistota, stud a zároveň první "dospělácké" krůčky - tohle všechno tam je. Při čtení se sami vrátíte k vlastním zážitkům, úplně se to nabízí. Je to milé a čtivé a víc není potřeba. :)

04.04.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Ten pocit, že se vám mráz dostává až pod kůži - to jsem cítila při čtení Dívky v ledu. Perfektně zpracovaná kniha, která vás nenechá spát, dokud se nedostanete na poslední stránku. Chladnokrevnost, britský odstup i skryté emoce. Tohle všechno prostě od správné detektivky chcete. A taky to dostanete. Za mě velmi zdařilý příběh! A už se nemůžu dočkat, co si autor připraví příště.

30.11.2016 5 z 5

My ostatní tu prostě žijem My ostatní tu prostě žijem Patrick Ness

Nástrahy dospívání tak trochu s nadsázkou... Pěkně zpracovaná YA, která osloví mladší i starší čtenáře. Autor perfektně vykresluje období nejistoty, strachu z nového a neznámého a stejně tak z toho, co se děje přímo teď v živote teenagera. Zasazení děje do apokalyptického zhroucení města mi přišlo dokonalé. Perfektně tak vyjadřuje myšlenku celého dospívání, kdy je třeba pozvánka na rande tím největším problémem, ať se děje co se děje. :)

02.05.2017 4 z 5

Poslední deska Poslední deska Andrew Cartmel

Poslední deska je tak trochu mix kdečeho - detektivka, romance, hipster sonda. Má humor, napětí a co jí určitě nechybí, je šmrnc. Prostředí vinylu je prostě chytlavé, a i když si možná říkáte, že vás to nezajímá, určitě si nějakou starší nahrávku pustíte - už pro ten pocit. Kniha má spád, typický britský humor a ještě ke všemu se vzděláte v jazzu. :)

06.04.2017 4 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Liane Moriarty se k českým čtenářům dostala velmi blízko už svou knihou Manželovo tajemství. Způsob, jakým umí představit emoce, pocity i skryté myšlenky je prostě perfektní. Dalo by se říct, že píše odpočinkové knihy, u kterých se zasmějete. Ale je v nich mnohem víc. V případě Třech přání je to velmi silné rodinné pouto, které přes překážky osudu, ostatních lidí i hlavních aktérů nevyjímaje prostě vydrží. Směsice pocitů, které vyvolává, jsou přirozeně podané. K ničemu nenutí. Je jen na vás, jestli se necháte strhnout.

30.11.2016 4 z 5

J. K. Rowling změnila dětství nejednomu čtenáři. Dodnes si pamatuju, jak jsem se třásla nedočkavostí, než vyjde další díl. Byla to první knížka, u které jsem brečela. Když se objevily zvěsti, že vyjde 8. díl ve formě scénáře ke stejnojmenné divadelní hře, řikala jsem si, že už není co psát. Když jsem ale knížku otevřela a začetla se, musím říct, že není špatná. Jako bych se vrátila v čase a čekala na svůj vlaatní dopis do Bradavic. :D Zápletka je zajímavá, ať si kdo chce říká co chce. Ať už jde o staré známé postavy nebo ty úplně nové, umějí oslovit. Znovu nás pustila do světa své fantazie. Zase ukázala to, co víme už z dřívějších knih, že její smysl pro náznaky a jejich propojení jsou dokonalé a dokáže vytvořit nco, ci si s chutí přečtu. I když se pořád najde hodně škarohlídů, stojí za to si knihu přečíst. Je to prostě Harry Potter!

06.11.2016 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Radka Třeštíková je v poslední době fenoménem ženské literatury a podle mě naprosto oprávněně. Zasáhla do ní jako blesk. Její styl je syrový, ironický a naprosto dokonalý. To, jak zvládá zamotat příběh a zase ho rozuzlovat - klobouk dolů. To prší moře je první kniha, která se mi dostala do rukou a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Zapomeňte na červenou knihovnu a ponořte se do světa náhod, rozhodnutí a osudu a nechte se unášet na sarkastické vlně. To je Radka Třeštíková. Nečtěte ji, pokud chcete číst milý příběh. Ale pokud se chcete nechat překvapit a máte rádi dobré konstrukce příběhu, pak je to kniha pro vás.

27.06.2016 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Theo je prostě týpek, co vás vyvede z rovnováhy a ukáže vám svět z trochu jiného úhlu. Jeho metody jsou neotřelé, stejně tak chování. Opět stojí proti šílenci, který páchá zlo největšího kalibru. Tentokrát bych řekla, že je to uvěřitelnější, i když je závěr trochu ustřižený jakoby ve zkratce. I tak je to ale husté čtení, při kterém mrazí. A obálka... Jo prostě...

02.05.2019 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Po dvou dílech přichází Bryndza trochu s jiným konceptem a ten se mu rozhodně vyplatil. I přístup k hlavní postavě. Víc vtipu, víc osobitosti, zapeklitý případ. Perfektní trojka!

16.12.2017 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Knih s podobným konceptem najdete hodně. Ale nedá se upřít snaha a zajímavost. Když najdete panáka sešitého z několika těl, to už chce sakra žaludek. Ale kniha je velmi čtivá, čte se prakticky sama, děj úměřně ubíhá, postavy jsou ke snesení, fantazie ohledně vražd opravdu barvitá... Za mě určitě doporučuji.

16.12.2017 4 z 5

Jackie - Čtyři dny, které jí změnily život Jackie - Čtyři dny, které jí změnily život Maud Guillaumin

Pokud jste viděli stejnojmenný film, tušíte, že ani jako kniha to nebude lehké téma. Jackie strne ve čtyřech dnech po smrti JFK a vzpomíná na doby minulé. Jackie byla a je stále ikonou své doby a popsat ji "lidsky" je o to těžší. Tady ale máte pocit, že se ukazuje ve všech barvách, objektivně, bez příkras. Prostě tak, jak to bylo a jaká byla ona. Doporučuji přečíst ještě Tajemný život v Bílém domě, protože tam ji vidíte z pohledu služebnictva. Je to zajímavý kontrast. :)

Za mě trochu těžší udržet pozornost, ale její příběh je opravdu zajímavý.

02.05.2017 4 z 5