Globuska

Smrtící tajnostiSmrtící tajnostiRobert Bryndza

Robert Bryndza mě tentokrát velmi mile překvapil. Jeho knížky mám ráda a stejně tak jeho Eriku Fosterovou, ale v posledních dílech to bylo trochu na jedno brdo (i když dobré). Teď to vzal za jiný konec a moc se mu to vyplatilo. Napínavé až do konce, překvapivý závěr i další sodna do osobního života oblíbených postav. Za mě veliké ano.

02.05.2019

Nikdyuš: zkoušky, jež podstoupila Morrigan CrowováNikdyuš: zkoušky, jež podstoupila Morrigan CrowováJessica Townsend

Tyhle knížky mě baví. I když je všude hodně inzerováno, že je to jako Harry Potter, tak není. Sice tam najdete některé podobnosti a možná byste tam našli i analogii k jeho postavám, ale je to postavené trochu jinak a celý svět Morrigan je vytvořený na jiných základech. Nebála bych se toho. Neměla jsem od toho žádná očekávání a asi se mi to vyplatilo. V záplavě jiného čtení, příjemná změna.

HračkářHračkářAndrew Mayne

Theo je prostě týpek, co vás vyvede z rovnováhy a ukáže vám svět z trochu jiného úhlu. Jeho metody jsou neotřelé, stejně tak chování. Opět stojí proti šílenci, který páchá zlo největšího kalibru. Tentokrát bych řekla, že je to uvěřitelnější, i když je závěr trochu ustřižený jakoby ve zkratce. I tak je to ale husté čtení, při kterém mrazí. A obálka... Jo prostě...

02.05.2019

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelkyPříběhy na dobrou noc pro malé rebelkyElena Favilli

Bezkonkurenčně dokonalé. Ideální cesta jak dopřát menším i větším dětem inspiraci do budoucího života nenásilnou formou. Knihu ocení i

17.06.2018

Noc s Marilyn MonroeNoc s Marilyn MonroeLucy Holliday

Trochu slabší pokračování prvního dílu. O vtip tu také není nouze, Libby nezklame, ale už to není takové to "ach" jako v prvním případě. I tak se ale čte dobře, na letní dovolenou ideální čtení.

17.06.2018

Hadrový panákHadrový panákDaniel Cole

Knih s podobným konceptem najdete hodně. Ale nedá se upřít snaha a zajímavost. Když najdete panáka sešitého z několika těl, to už chce sakra žaludek. Ale kniha je velmi čtivá, čte se prakticky sama, děj úměřně ubíhá, postavy jsou ke snesení, fantazie ohledně vražd opravdu barvitá... Za mě určitě doporučuji.

16.12.2017

Zvláštní, ale pravdivéZvláštní, ale pravdivéJohn Searles

Příliš mnoho neznámých a dívka, která zřejmě věří v duchy... Asi nikdy nebyl příběh lásky v mnoha podobách napsát tak syrově jako v tomto případě. Ale název by nemohl být výstižnější. Nevím, jestli je to kniha, která se dá číst dvakrát. Je to ale kniha, která stojí za přečtení a následné vstřebání dojmů.

Zmizelé z Cooley RidgeZmizelé z Cooley RidgeMegan Miranda

Detektivek se píše hodně, ale psát děj nejdříve chronologicky a hned následně pozpátku, to už chce sakra kuráž. Megan Miranda si s tím však dobře poradila a z vcelku obyčnejné zápletky vytvořila velmi zajímavé čtení. Nemůžete věřit v podstatě nikomu. Ani hlavní postava ve vás zrovna moc důvěry nevzbudí, ale stojí za to číst až do konce.

Temné hlubinyTemné hlubinyRobert Bryndza

Po dvou dílech přichází Bryndza trochu s jiným konceptem a ten se mu rozhodně vyplatil. I přístup k hlavní postavě. Víc vtipu, víc osobitosti, zapeklitý případ. Perfektní trojka!

Tiché dívkyTiché dívkyEric Rickstad

Trochu slabý rozjezd, velmi silný závěr - to bych řekla na okraj. Jednotlivé postavy (a zvlášť pak Rath) jsou fajn, mají spoustu šedých zón, které čtenáře mohou bavit. Ale děj dost pokulhává. Naopak závěr je plný všeho, co od detektivky čekáte. Zvraty, zajímavá zápletka a její vyřešení a otevřený konec, který si tak nějak podvědomě "přejete".

09.05.2017

Noční lovNoční lovRobert Bryndza

Robert Bryndza už v prvním díle ukázal, že nejen severští autoři umí psát dobře konstruované detektivky, které umí čtenáře posadit na zadek. Spojení s britským humorem, silnou ženskou povahou a zajímavou zápletkou je to trefa do černého a tak trochu čerstvý vítr na tomto žánrovém poli. Druhý díl s komisařkou Fosterovou je na tom podobně. O to víc, že staví na případu, který se opravdu stal. Děj utíká, je čtivý. Jednotlivé postavy se dál rozvíjí a víc se soustředí i na samotnou hlavní hrdinku.

02.05.2017

My ostatní tu prostě žijemMy ostatní tu prostě žijemPatrick Ness

Nástrahy dospívání tak trochu s nadsázkou... Pěkně zpracovaná YA, která osloví mladší i starší čtenáře. Autor perfektně vykresluje období nejistoty, strachu z nového a neznámého a stejně tak z toho, co se děje přímo teď v živote teenagera. Zasazení děje do apokalyptického zhroucení města mi přišlo dokonalé. Perfektně tak vyjadřuje myšlenku celého dospívání, kdy je třeba pozvánka na rande tím největším problémem, ať se děje co se děje. :)

02.05.2017

Jackie - Čtyři dny, které jí změnily životJackie - Čtyři dny, které jí změnily životMaud Guillaumin

Pokud jste viděli stejnojmenný film, tušíte, že ani jako kniha to nebude lehké téma. Jackie strne ve čtyřech dnech po smrti JFK a vzpomíná na doby minulé. Jackie byla a je stále ikonou své doby a popsat ji "lidsky" je o to těžší. Tady ale máte pocit, že se ukazuje ve všech barvách, objektivně, bez příkras. Prostě tak, jak to bylo a jaká byla ona. Doporučuji přečíst ještě Tajemný život v Bílém domě, protože tam ji vidíte z pohledu služebnictva. Je to zajímavý kontrast. :)

Za mě trochu těžší udržet pozornost, ale její příběh je opravdu zajímavý.

ŽízeňŽízeňJo Nesbø

Za mě zatím nejlepší Holeovka, čemuž se těžko věří, když už je to jedenáctý díl. Asi vás napadne, že autor už nemá čím překvapit nebo šokovat, ale tentokrát mi přišlo, že svou už tak vysokou laťku přeskočil tak o metr. Děj je mnohem dynamičtější než v jiných dílech. Míň se rozmazává, je v něm víc humoru a napětí je cítit už od první kapitoly. Téhle knize prostě nechybí nic, má šmrnc, drive a odsýpá tak rychle, že se ocitnete na konci, ani nevíte jak. Každopádně mou žízeň neuhasila vůbec, naopak bych chtěla víc! :)

25.04.2017

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Nenechte se odradit bichlí, protože tahle knížka patří mezi ty otylejší. O to silnější je ale příběh uvnitř. Nádherně vypsaný příběh několika aktérů 2. světové války, kdy každý prožívá svou vlastní válku na pozadí hlavních bojišť, kde se prolévá krev a ničí vše, co jim přijde do cesty. Pullizerovu cenu dostal autor právem. Jeho vytříbený jazyk, květnatý projev a dokonalé vyjádření emocí i dějin mě opravdu dostal. Doporučuji.

23.04.2017

Lovec králíkůLovec králíkůLars Kepler

Autorské duo si opět pohrálo s nervy čtenářů. Na brilantnost příběhu a spád dějové linky jsme všichni zvyklí. Zápletka je prostě dokonalá. Sice se mi zdálo, že některé linky by šly klidně vynechat, celkově ale perfektní severské mrazivé krimi, jak jsme zvyklí.

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

O válce už bylo napsáno mnoho a z různých pohledů. Sůl moře je plná utrpení, zimy a strachu těch, kteří se snaží zachránit. Ale před čím vlastně prchají? V situaci, kdy jak utlačovatel, tak "zachránce", plení zemi, je těžké vybrat si menší zlo. Zvlášť pro děti, které musejí během několika let zestárnout o celá desetiletí.

Příběh Joany, Emilie a Floriana chytá za srdce a přesvědčivě dokazuje, jak hrozná doba to byla díky jejich svědectví. A ve chvíli, kdy se záchrana a lepší budoucnost objeví na obzoru, nastane katastrofa větší, než si kdo vůbec dokázal uvědomit.

Za mě perfektní příběh, protože na pozadí války, kterou všichni "známe" zleva zprava, proběhla katastrofa, o které jsem vůbec nevěděla. Síla vyprávění a skládačka jednotlivých postav - to je Ruta Sepetys.

Poslední deskaPoslední deskaAndrew Cartmel

Poslední deska je tak trochu mix kdečeho - detektivka, romance, hipster sonda. Má humor, napětí a co jí určitě nechybí, je šmrnc. Prostředí vinylu je prostě chytlavé, a i když si možná říkáte, že vás to nezajímá, určitě si nějakou starší nahrávku pustíte - už pro ten pocit. Kniha má spád, typický britský humor a ještě ke všemu se vzděláte v jazzu. :)

06.04.2017

Všechny malé zázrakyVšechny malé zázrakyJennifer Niven

Římsa školní zvonice, ON a ONA... Víc nepotřebujete. Všechny malé zázraky pro mě byly velkou neznámou. Ačkoliv jsou YA knihy (mimo fantasy) pojímány podobně, tohle je trochu zázrak i pro mě. Opravdovost a síla příběhu, jemná gradace, která ústí ve velké finále. Ten příběh má všechno, co potřebujete, abyste JIM fandili, chápali je a snažili se jim dodat tolik optimismu, kolik to jen jde. Prostě perfektní!

05.04.2017

Hvězdy nám nepřályHvězdy nám nepřályJohn Green

U knížek s podobným tématem je dost těžké přiklonit se na jednu nebo druhou stranu. Četla jsem ji ještě předtím, než se zvedla "vlna odporu" a názor jsem na ní nezměnila ani teď. Mně chytla. Nedělali si z nemoci srandu prvoplánově. Oba si prošli peklem, které bychom nikomu nepřáli a vyrovnat se s něčím takovým chce pořádnou dávku odhodlání a síly. Dnešní mladí dospělí jsou mnohem víc cyničtější než bývali jejich předchůdci. Takže těžko soudit (a myslím si, že nám to ani nepřísluší), jak by se měli chovat.

V knize se ale dá najít mnohé. Minimálně dojemný cit, který naráží na nepřekonatelné překážky, láska v mnoha podobách, která přeje, trpí a je prožitá na 100%. Jako novodobí Romeo a Julie, kterým nepřejou hvězdy.

04.04.2017

Eleanor & ParkEleanor & ParkRainbow Rowell

Jestli se bojíte, že máte v rukou sladkobolnou červenou knihovnu, která vás utluče stereotyp, budete velmi mile překvapení. Pocity, které doprovázejí první lásku, ta nejistota, stud a zároveň první "dospělácké" krůčky - tohle všechno tam je. Při čtení se sami vrátíte k vlastním zážitkům, úplně se to nabízí. Je to milé a čtivé a víc není potřeba. :)

04.04.2017

Manželé odvedleManželé odvedleShari Lapena

Detektivka obrácená naruby... Čtivý, děsivý a na nervy brnkající příběh, který vás přesvědčí o tom, že lidská morálka a pohnutky často překročí hranici někam, odkud už není návratu. Moc příjemná je přímost autorky - s ničím se moc nebabrá a podává myšlenky jednotlivých postav bez příkras a zbytečné vaty. Za mě super.

30.03.2017

Ostrov lhářůOstrov lhářůEmily Jenkins

Ke knize jsem přistupovala hodně zdrženlivě, protože jsem na ní slyšela tolik chvály, že to ani není možné. Možná jsem od ní čekala něco jiného, nakonec mě ale pohltila a četla jsem ji jedním dechem. Není psaná klasicky jako každá YA, snad právě ty útržky, krátké věty a jednotlivé myšlenky dodávají knížce šmrnc. A rozuzlení opravdu překvapilo. Myslím, že fajn změna mezi tolika jinými.

30.03.2017

Tajný život v Bílém domě : svět za uzavřenými dveřmi Bílého domuTajný život v Bílém domě : svět za uzavřenými dveřmi Bílého domuKate Andersen Brower

Jak mile a s úctou zpracovat téma, které je zdánlivě v podstatě nezajímavé. Nečekejte drby, ale poctivý dokument o všech lidech "za oponou" Bílého domu, kteří ho dělají tím, čím je. I symbol může mít lidskou stránku.

24.02.2017

ZloZloBen Sanders

Zlo je taková novodobá westernovka. Neohrožený psanec s kolty u pasu honí zločince a sám se skrývá, jak před nimi, tak před policií. Trochu citů, hodně krve a hodně kulek... Ale čtivé to je. Čte se to dobře. Zápletka také ujde, její pointa je docela odhalitelná, ale pasuje tam. Prostě divoký západ.

ŘasnatciŘasnatciDana Kellnerová

Málokdy bývám z knihy rozčarovaná, ale tahle mě přesvědčila o tom, jaké můžu mít rezervy. Vyhrocená naivita hlavní hrdinky mě strašně rozčilovala. Samozřejmě je jasné, že záleží na zkušenostech a někdo hned pozná, kdo před ním stojí. Někdo ne a pak se zamotá do šíleného vztahu, ze kterého jako by nebylo úniku. Dá se říct, že v některých momentech se asi pozná každá žena, na druhou stranu je to moc vyhnané ad absurdum. Modlím se za to, aby se tohle nikdy nestalo, protože jinak mě jímá hrůza. Co upřít nemůžu, je autorčin styl a smysl pro psaní. Napsané je to dobře a stejně tak se to i četlo.

09.02.2017

Výkupné pro králeVýkupné pro králeGraham Masterton

Irská mafie, podivné mocenské aktivity a žena uprostřed mužského světa, kde nic nedostane zadarmo. Super zápletka ne? Když k tomu přidáte trochu toho hororu, stříkající krev všude okolo, sem tam useknutou hlavu, máme bezva koktejl detektivky a hororu, který vás pohltí a na konci vyplivne jako žvýkačku. Za mě pěkné zpestření detektivního žánru, napínavý příběh, který graduje až do samého konce.

Tři přáníTři přáníLiane Moriarty

Liane Moriarty se k českým čtenářům dostala velmi blízko už svou knihou Manželovo tajemství. Způsob, jakým umí představit emoce, pocity i skryté myšlenky je prostě perfektní. Dalo by se říct, že píše odpočinkové knihy, u kterých se zasmějete. Ale je v nich mnohem víc. V případě Třech přání je to velmi silné rodinné pouto, které přes překážky osudu, ostatních lidí i hlavních aktérů nevyjímaje prostě vydrží. Směsice pocitů, které vyvolává, jsou přirozeně podané. K ničemu nenutí. Je jen na vás, jestli se necháte strhnout.

30.11.2016

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Ten pocit, že se vám mráz dostává až pod kůži - to jsem cítila při čtení Dívky v ledu. Perfektně zpracovaná kniha, která vás nenechá spát, dokud se nedostanete na poslední stránku. Chladnokrevnost, britský odstup i skryté emoce. Tohle všechno prostě od správné detektivky chcete. A taky to dostanete. Za mě velmi zdařilý příběh! A už se nemůžu dočkat, co si autor připraví příště.

30.11.2016

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJack Thorne

J. K. Rowling změnila dětství nejednomu čtenáři. Dodnes si pamatuju, jak jsem se třásla nedočkavostí, než vyjde další díl. Byla to první knížka, u které jsem brečela. Když se objevily zvěsti, že vyjde 8. díl ve formě scénáře ke stejnojmenné divadelní hře, řikala jsem si, že už není co psát. Když jsem ale knížku otevřela a začetla se, musím říct, že není špatná. Jako bych se vrátila v čase a čekala na svůj vlaatní dopis do Bradavic. :D Zápletka je zajímavá, ať si kdo chce říká co chce. Ať už jde o staré známé postavy nebo ty úplně nové, umějí oslovit. Znovu nás pustila do světa své fantazie. Zase ukázala to, co víme už z dřívějších knih, že její smysl pro náznaky a jejich propojení jsou dokonalé a dokáže vytvořit nco, ci si s chutí přečtu. I když se pořád najde hodně škarohlídů, stojí za to si knihu přečíst. Je to prostě Harry Potter!

06.11.2016