Gity Gity komentáře u knih

Útěk do samoty Útěk do samoty Nicholas Sparks

Knížka se mi nelíbila, je to taková novodobá, nepříliš povedená červená knihovna. Postrádá téměř vše, co mám na knížkách ráda - humor, napětí i spád. Působí velmi amatérským dojmem. Nechci být k autorovi moc krutá, ale po přečtení knihy mě napadlo, že měl raději zůstat u ekonomie, které se dříve věnoval :-).

Modrá sféra Modrá sféra Jeffery Deaver

Tato "Deaverovka" se mi líbila méně než některé jiné. První tři čtvrtiny knihy se mi zdály zdlouhavé, nenapínavé. Myslím také, že kniha bude velmi brzy působit zastarale. Deaverovy knihy s hlavním hrdinou Lincolnem Rhymem jsou pro mě zajímavější a napínavější.

Nebeská krůpěj Nebeská krůpěj Vlasta Javořická

Pěkná kniha, hlavním motivem je zde víra Aninky v Boha, její věrnost, trpělivost, počestnost, dobrota, a to, že svého muže nakonec také přivede na dobrou cestu. Žena má být čistou nebeskou krůpějí, která může osvěžovat a obohacovat život muže :-).

Monzun Monzun Wilbur Smith

Knížka je velmi obsáhlá. Její děj trvá mnoho let, zachycuje osudy mnoha postav. Moc se mi líbila - mé největší sympatie získal Tom, který se během románu proměnil z divokého mladíka v charakterního, silného, chytrého muže.

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Knížka se mi velmi líbila, byla velmi zapeklitá a překvapivá. Oproti Sběrateli kostí postrádala nechutnost a drsnost. Skvělé byly popisy práce Kathryn Danceové - vysvětlení, jak se lidé tváří a chovají při lži.

02.02.2014

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Skvělá knížka!

Případ koktavého biskupa Případ koktavého biskupa Erle Stanley Gardner

Asi nejslabší Gardnerova detektivka, co jsem četla.

Pistolník Pistolník Stephen King

Knihu jsem četla před pár lety - oč v knize vlastně jde, jsem pochopila jen díky tomu, co jsem si přečetla na předsádce, z knihy samotné jsem nepochopila nic. Kniha se mi vůbec nelíbila, byla to pro mě nejen nejslabší Kingovka, ale celkově nejhorší kniha z mnoha jiných, v té době čtených knih. Děj mi naprosto unikal, myšlenky při čtení poletovaly úplně jinde a knize jsem vůbec nerozuměla. Samé náznaky, žádný jasný děj. Pro mě příliš nerealistické, mysterické, fantazijní. Tehdy jsem si ke knize poznamenala poznámku: doporučit lze pouze nepříteli nebo za trest :-). Leč nezatracuji ji úplně - je pravda, že jsem tehdy nevěděla "do čeho jdu" a hodlám jí dát ještě jednu šanci - až budu mít pocit, že jsem pro knihu dozrála, přečtu si ji ještě jednou a třeba už bude mé hodnocení úplně jiné :-).

Parazit Parazit Peter James

knížka mi připadala příliš zdlouhavá, zejména první polovina. Z Jamesových knih pro mě byla nejslabší. Zápletka byla mnohdy až překombinovaná. Kniha spekuluje o nebezpečích kryonismu a přílišného rozšíření užívání počítačů v životě.

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Mně se kniha velmi líbila - naprosto originální, nezvyklé téma - určitě si ji člověk zapamatuje. Sice morbidní, ale nutící čtenáře k zamyšlení nad tím, proč do toho vlastně chodci jdou, co lidi vede k podobným činům.

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Knížka byla velmi čtivá, napínavá, překvapující. Obsahuje spoustu zajímavých historických informací a vyvolává spekulace o historicky starých "pravdách", o pravdě Bible. Pro křesťany je určitě pobuřující. Mně se velmi líbila.

Princezna Princezna Vlasta Javořická

Kniha byla hezká, čtivá, vcelku milá. Ústředním tématem je to, že nikdo z nás není dokonalý a že láska umí odpouštět. Mladá, nekompromisní dívka životem a nabytými zkušenostmi dozrává, zmoudří, je tolerantnější, velkorysejší a ujasňuje si, co je pravé životní štěstí.

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Pro mě byla kniha slabší než jiná Kingova díla. Zdlouhavá. Šťávu a spád získala až v závěru, kdy je Rose a Norman ve světě obrazu. Nadpřirozené síly obrazu nejsou vysvětleny - zápletka tím pádem působí příliš lacině a neuceleně. Tohle Kingovo dílo bych doporučila spíše fajnšmekrům přes Kinga, začátečníkům asi ne :-)

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Knížka byla příjemně čtivá, líbila se mi více než Harrisovo Mlčení jehňátek.

V moci zla V moci zla Peter James

Knížka je typická Jamesova tvorba - napínavá, strašidelná - spíše v první polovině, pak napětí stagnuje a závěr je řekla bych rozplizlý. Jiné Jamesovy knihy se mi líbily více.

Znamení lyry Znamení lyry Václav Erben

Kniha je typicky "předlistopadová", spíše podprůměrná, z pro mě nezajímavého prostředí. Rozuzlení není nijak napínavé, stejně tak jako celý děj. Nelíbila se mi, myslím, že z autorových detektivek je to jedna ze slabších.

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Knížka se mi moc líbila - čte se opravdu jedním dechem. Velmi zajímavý je také podrobný popis kriminalistických technik, díky nimž lze získat co nejvíc informací o pachateli. Místy je kniha sice velmi morbidní a drsná, ale rozhodně ne účelově a ne proto, aby čtenáře šokovala, spíše je to prostý popis děje a prostředí. V knize jsou celkem podrobně vysvětleny zdravotní potíže Lincolna, což ji pro mě také činilo velmi zajímavou a poučnou.

Jak na věc Jak na věc Nick Hornby

Pro mě byla kniha hodně dlouhá, víceméně bez děje. Občas se objevily humorné prvky, ale bohužel velmi zřídka. Nepřinesla mi žádný nový poznatek, nic mi nedala. Styl psaní byl sice milý a příjemný, dobře se to četlo, ale dějově opravdu velmi slabé, zdlouhavé, nezajímavé, nepřitažlivé. Další knihy tohoto autora zřejmě vyhledávat nebudu.

Proroctví Proroctví Peter James

Kniha zdůrazňuje, že není dobré zahrávat si s temnými silami - ani v legraci. Částečně vědecky vysvětluje přenosy energií z minulosti - v předmětech, stěnách se zachycují "otisky" = do elementárních částic, kterými jsou předměty tvořeny, se vstřebávají emoce a tak přežívají.
Čtení bylo velmi napínavé; dost morbidní a nechutné části - autor se vyžívá v popisu mrtvol nebo umírání.

Proti zákonu Proti zákonu Vlasta Javořická

Hlavním tématem této knihy je zachytit "Boží spravedlnost", ukázat pravdivost pořekadla, že "Boží mlýny melou pomalu, ale spravedlivě". Vykreslení lásky mezi mužem a ženou je odsunuto do pozadí, spíše je zdůrazněna láska mateřská a synovská. Kniha na mě působila trpce, pesimisticky, výstražně - zlo je tvrdě ztrestáno, dobro odměněno.