Modrá sféra

V této strhující knize se Jeffery Deaver vydává do světa počítačových hackerů a pohybuje se v něm se svou typickou bravurou a samozřejmostí. Díky napínavému ději a geniální detektivní zápletce zasazené do prostředí nejmodernějších technologií čtenář navždy změní svůj pohled na obyčejný počítač. V počítačovém ráji v Silicon Valley umírají lidé rukou sadistického počítačového hackera s přezdívkou PHATE. Ten proniká do jejich počítačů, narušuje jejich životy a s mrazivou rafinovaností je láká do osidel smrti. Šéf oddělení počítačových zločinů státní policie v San José proto v zoufalství propouští z vězení hackera Wyatta Gillettea a navzdory hlasitým protestům ostatních zaměstnanců oddělení se ho snaží přimět ke spolupráci na vyšetřování. Gillette se poté s posedlostí příznačnou pro hackery marně snaží vystopovat vražedný počítačový virus PHATE. Jeho úsilí nezůstane bez odezvy: PHATE zasazuje týmu citelnou ránu, když zavraždí jednoho z jeho členů - počítačového „kouzelníka“ a průkopníka spletitého labyrintu počítačových sítí. Vyšetřování pak nabírá ještě zběsilejší tempo. Spojenectví Gillettea a detektiva Franka Bishopa, kriminalisty ze staré školy, který je zvyklý na osvědčené vyšetřovací postupy, je zprvu nelehké. Proti nim však stojí nelítostný a geniální zabiják PHATE, takže se oba musí vydat ze všech sil, aby šílence zastavili. Románem Modrá sféra Jeffery Deaver znovu potvrzuje oprávněnost své pověsti „mistra časovaného napětí“. Kniha je brilantní charakteristikou zločinu v informační éře a autor v ní nešetří napětím ani početnými zvraty. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60027/modra-sfera-60027.jpg 4.4627

lucie51997

Opět super napinavej pribeh

rlupinek
14.10.2021

Problémem těchto knih s tématem počítačů, počítačové kriminality a témat podobných je, že se musí přečíst v čase ne dlohém po vydání. Konkrétně tato kniha vyšla v roce 2001 a archaickými výrazy a ICT vybavením se jen hemžila. Těžko si dnes představit, že stůl vyšetřovatele je pokryt disketami a špičkoví hackeři se na internet připojují přes vytáčenou linku pomocí modemu... Samozřejmě, příběh se odehrává v roce 2001, tedy i prostředí a rekvizity budou poplatné době. Případ by nebyl úplně špatný, je plný zvratů (jak jsme u Deaveryho zvyklí), napětí a rozuzlení, jenom je trošku (dle mého názoru) za vlásky přitažený. V každém případě už téměř od začátku víme jasně, kdo je zlý a kdo je dobrý... I když ani v tomhle jsem si nebyl až do koce knihy úplně jistý. Stejně to ale dobře dopadlo, jako v každé dobré detektivce.

jaroiva
10.06.2021

Protože už mám nějakého toho Deavera přečteného, nevěřím autorovi už ani nos mezi očima, dokud neskončí poslední odstavec textu. Takže mě tentokrát zvraty a obraty ani nepřekvapily.
Modrá sféra je opět maximálně napínavá a celku prospívá to, že není v sérii, takže se člověk musí bát o všechny postavy, nikdo není "chráněn dalším dílem".
Co mě zaujalo, je to, že přestože byla napsaná před dvaceti lety, nepůsobí tak zastarale, jak bych při dnešní rychlosti vývoje technologií očekávala.
Napínavá až do konce, přečteno na dva dechy, ale jen proto, že za jeden pracovní den nestihnu přečíst 400 stránek.
Doporučuji, stejně jako další knížky od Deavera.

Ava365
01.05.2021

Deaverův velmi slušný standard tentokrát na téma internetová zločinnost. Autor umí psát a drží čtenáře ve stálém napětí. Konec byl jako vždy překvapivý.

R.E.M.
28.11.2020

První setkání s Deaverem nebylo nijak zvlášť zajímavé, odradilo mě od čtení dalších knih autora. Změnilo to až doporučení na Modrou sféru.

A protože změna je život, zkusila jsem otevřít modrobílý paperback a seznámila se s jedním sympatickým detektivem, který k tomu, aby zaujal, nepotřebuje být alkoholikem, nemusí mít doma nesnesitelnou manželku.

Sledovala jsem jeho staromódní policejní práci, potkala se s různorodými detektivy a v neposlední řadě jsem se s jedním hackerem ponořila do "modrého" světa a dívala se, jak prolamuje kódy, dešifruje nebo hackuje počítačové systémy.
Jo, a hledala pachatele a jeho komplice.

Čtení bylo průměrně vzrušující a napínavé, místy nadprůměrně, až k pomyslnému kousání nehtů, jest-li vyhlednutý cíl přežije, jest-li se postava stane obětí nebo šťastně unikne z připravené pasti.

Autor vložil do textu pár krvavých událostí, dávkoval ve vlnách vzrušení a zvraty, až na závěr, docela rozumně, děj měl spád. Prostředí hackerů bylo pro mě poutavé a mě tato počítačová detektivní kovbojka nadprůměrně bavila.

Marekh
24.08.2020

Knihu jsem obdržel jako vánoční dárek, který pro mě vybrala mamka s bratrem. Jednalo se o období, kdy jsem příliš nečetl, ještě jsem studoval. Pro tuto knihu se rozhodli z důvodu, protože se domnívali, že by se mi kniha mohla líbit, když se děj točí kolem počítačů. :)

grizlinka
12.05.2020

V dnesni dobe je to sice uz zastarale,ale i tak me kniha bavila.Deaver je dobry spisovatel a clovek vi,ze s jeho knihou neudela chybu.Zajimave videt co uz tenkrat pocitace dokazaly nebo mihly dokazat.Co teprve dnes...