Jak na věc

Šestatřicetiletý Will Freeman je přesvědčen, že nechce mít děti, a nechápe, proč mu to pořád všichni doporučují. Žije v londýnské čtvrti Islington v moderně zařízeném bytě, kde se neválejí žádné kostky lega, cédéčka nejsou upatlaná od marmelády a je pánem svého času, jehož má spoustu díky zděděným autorským právům na vánoční píseň, kterou v roce 1938 napsal jeho otec a která se s úmornou pravidelností každý rok line ze všech reproduktorů. Will ovšem podléhá kouzlu osamělých matek, zvlášť když vypadají tak krásně jako herečka Julie Christieová. Proto se také připojí ke skupině osamělých rodičů a vymyslí si, že má dvouletého syna, jehož nepřítomnost neustále vyžaduje nějaké nové vysvětlení. Marcus je dvanáctiletý kluk, jehož rodiče se rozešli. Jeho máma brečí už i u ranní misky s vločkami a to ho začíná děsit. Jeho účes, šaty, které se nenosí, ani záliba v písničkách od Joni Mitchellové mu pozici na nové škole v Londýně nijak neusnadňují. Stává se terčem pozornosti a šikanování. Protože mu okolnosti připletou Willa do cesty a protože Will aspoň ví, jak se děti oblékají a že Kurt Cobain nehrál za Manchester United, proč by toho Marcus nemohl co nejvíc využít?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/104071/jak-na-vec-104071.jpg 4.1168
Vydáno:, BB art

About a Boy (1998)

Kniha Jak na věc

Marbo
23.08.2017

Hezké a překvapivě výstižné, neboť Hornby opravdu dobře vystihl pocity dítěte, kterému chybí jeden z rodičů ( a nejen to ). K tomu si přičtěte opravdu povedený suchý britský humor a výsledkem je opravdu povedená oddychovka, která však místy donutí zastavit se a zamyšleně se dojmout.

sarekaslukova
21.04.2017

Kniha mě bavila, taková krásná oddechovka sice na trošku smutné téma, které však bylo pojato humorně. Co mě trošičku zklamalo byl konec, který byl podle mě trošku více přehnaný.

Crimble
13.03.2017

Skvělá knížka, při níž jsem se ani jeden odstavec nenudil. Sympatické postavy, špičkový humor i neotřelé situace. Takhle si představuju vtipnou knížku "ze života". Hornby je mistr, teď už jsem si tím jist.

Tess.96
23.05.2016

Ze začátku jsem se vůbec nemohla začíst a několik dní jsem i přestala mít chuť se ponořit do příběhu a pokračovat ve čtení, ale přemohla jsem se. Druhá polovina byla o dost lepší a zajímavější. Příběh je krásný a originální, ale Nick Hornby má divný styl psaní, takový, že jsem se nedokázala vcítit do postav v knize.

lusila
29.04.2014

Muž, ktorý sa správa ako pubertiak a dvanásťročný chlapec, ktorý myslí ako dospelý... Keď sa tí dvaja stretnú, o zábavu je postarané....

adelinka
21.04.2014

dobré čítanie....Marcus je mladý dvanásťročný chlapec, ktorý sa snaží zapadnúť do nového školského kolektívu...po rozvode rodičov žije len s matkou a je ovplyvnený vkusom matky - v hudbe v obliekaní.....pri náhodnom stretnutí sa zoznámi s Willom, ktorý vôbec nepredstavuje zodpovedného človeka - nikdy nepracoval ani nemal deti, ale dokáže porozumieť Marcovi........

Gity
02.02.2014

Pro mě byla kniha hodně dlouhá, víceméně bez děje. Občas se objevily humorné prvky, ale bohužel velmi zřídka. Nepřinesla mi žádný nový poznatek, nic mi nedala. Styl psaní byl sice milý a příjemný, dobře se to četlo, ale dějově opravdu velmi slabé, zdlouhavé, nezajímavé, nepřitažlivé. Další knihy tohoto autora zřejmě vyhledávat nebudu.

jarmik
27.09.2013

Jak na věc je skvělá kniha, určitě doporučuji. Přečetl jsem ji jedním dechem. Slyšel jsem, že p. Hornby je uváděn jako typický příklad "pop fiction" a klasik toho žánru. Je pravdou, že "Jak na věc" obsahuje prvky pop fiction: mladý hrdina ze současného velkoměsta, odkazy na současné kulturní fenomény, tu a tam i nějaké výčty oblíbených věcí.

Přesto bych řekl, že v rámci lehčí literatury se toto dílo velice povedlo. Chvílemi mě dojímalo, chvílemi rozesmívalo (jen cestopisné to moc nebylo), není to vůbec hloupé. Jednoznačně nejlepší věc od p. Hornbyho, kterou jsem četl.

Celá recenze zde: http://jarmik-pise.blogspot.cz/2013/08/jak-na-vec-nick-hornby.html