Gimli Gimli komentáře u knih

Asylum Asylum Madeleine Roux

Povrchní plagiát a kompilát lepších knih či filmů na stejné téma. Rozhodně teenager udělá líp, když si přečte třeba něco od Stephena Kinga. A chce-li skutečné napětí s mládeží v hlavních rolích, Foglarova Stínadelská trilogie poslouží mnohem lépe. Ale musím uznat, že to odsýpalo.

28.03.2022 2 z 5

Teorie nevzdělanosti: Omyly společnosti vědění Teorie nevzdělanosti: Omyly společnosti vědění Konrad Paul Liessmann

Mrazivě aktuální a pravdivé čtení. Škoda, že patrně jedinou možnou cestou ven je jít do politiky mezi ty psychopaty, kteří za to můžou.

09.03.2022 5 z 5

Skandální odhalení Skandální odhalení Michael Crichton

To, co mám na Crichtonovi rád, je zde v plné parádě. Strhující a napínavé drama na téma, které si autor pečlivě nastudoval, a dovede tak poučit a donutit k zamyšlení. Přečetl jsem to jedním dechem za víkend. Co víc od románu chtít?

07.03.2022 5 z 5

O povaze fyzikálních zákonů O povaze fyzikálních zákonů Richard P. Feynman

Podepisuji komentář paní Tulenik. Dodávám, že v každé kapitole se najde postřeh či vysvětlení nebo myšlenka, které by se daly tesat do kamene a svědčí o hlubokém autorově vhledu do vědeckého bádání.

21.02.2022 4 z 5

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Jako první samostatné čtení je to fakt dobré. Jako něco, co dítěti čtete vy, je to už slabší.

15.02.2022 3 z 5

Bez loga Bez loga Naomi Klein

Po delší době kniha, které mě opravdu zasáhla a kterou nedokážu pustit z hlavy. I kdyby dnes, o dvacet let později, i díky masivnímu rozvoji internetu fungoval svět nadnárodních korporací a jejich vliv jinak, Kleinová poodhaluje nepravosti, o nichž buď netušíme nebo je ignorujeme. Každopádně jsem si při čtení mnohokrát vzpomněl na vyprávění mé maminky, která pracuje v supermarketu Albert nadnárodní společnosti Ahold. Až překvapivě často se její zážitky shodovaly s hovadským přístupem velkých firem, o němž Kleinová píše.

07.02.2022 5 z 5

Prolomený kód života Prolomený kód života Walter Isaacson

Skvěle napsaný příběh metody CRISPR. Oceňuji zejména důraz na roli a nezbytnost základního výzkumu, bez nějž by (nejen) CRISPR nebyl.

25.01.2022 5 z 5

Chemie na talíři Chemie na talíři Ondřej Dvořák

Svěže podané informace a zajímavosti o roli chemie, biochemie a fyziky ve vaření i gastronomii jako celku. Hromadu znalostí jsem si oprášil a spoustu nového a užitečného jsem se dozvěděl. Jsem spokojený.

15.01.2022 5 z 5

Na ostří hřebenu Na ostří hřebenu Ephraim Kishon

Ano, nejrůznější totalitní režimy stojí na absurdních základech. A když na to někdo poukáže průměrnou satirou, lze udělit i tři hvězdičky.

26.12.2021 3 z 5

Tajemný hrad Svojanov Tajemný hrad Svojanov Bohuslav Březovský

Tohle je docela ujetá variace na pohádku o kohoutkovi a slepičce s překvapivou pointou. S dcerkou jsme si čtení moc užili!

Svěřte případ Kallovi Svěřte případ Kallovi Astrid Lindgren

I druhý Kallův případ nás s dcerkou bavil. I když tentokrát to víc než detektivka byla prazdninová dobrodružství party dětí, na jejichž pozadí postupně prokvétal zločin.

Proti všem Proti všem Alois Jirásek

Jirásek je mistr slohového útvaru, který jsem ve škole nenáviděl - líčení, popisu. Ovšem je vidět, že když se to umí, lze čtenáře vtáhnout do živého světa. Vždy, když Jiráska čtu, pohltí mě atmosféra popisované doby. A zde se mu to opět podařilo.

F. L. Věk V. F. L. Věk V. Alois Jirásek

Důstojný závěr celé pentalogie, na jehož konci jsem konečně pochopil, proč Jirásek nedopřál svým hrdinům trochu lepší osudy, v něž jsem, sžit s postavami, doufal. Jsou totiž paralelou k osudům českého jazyka v habsburském mocnářství. A o to šlo v knihách především, už od začátku.

28.10.2021 4 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Napínavá fantasy pro malé děti. Z toho, co jsem zatím od Lindgrenové s dcerou přečetl, je tato kniha stylově skutečně někde jinde. Ovšem v dialozích je autorčin rukopis znát. Nemám pocit, že by šlo o nějakou knihu o smrti nebo knihu s filozofickým přesahem větším, než najdeme ve většině pohádek. Spíš to na mě působí tak, že svět Nangijaly je posmrtný právě proto, aby se zde mohlo dít relativně cokoli a nebylo potřeba mnoho vysvětlovat. Prostě dramaturgický záměr. Každopádně jde o skvělé dobrodružství!

21.10.2021 5 z 5

To nejlepší z poezie 19. století To nejlepší z poezie 19. století * antologie

Neumím posoudit, do jaké míry je výběr reprezentativní, ale obsahuje většinou dobré básně, někdy skvosty (např. Erben, Borovský) a někdy celkem slabé říkanky. Čili celkově dobrý průměr.

15.10.2021 3 z 5

Čelední služba v Čechách v raném novověku: Právní, sociální a ekonomické aspekty Čelední služba v Čechách v raném novověku: Právní, sociální a ekonomické aspekty Ladislav Nekvapil

Knihu jsem si pořídil, protože mě baví genealogie a chtěl jsem vědět víc o každodenním životě většiny mých předků. To se mi splnilo pouze částečně. Asi dvě třetiny knihy jsou věnovány zejména právním aspektům čelední služby. Byť jsem se zde dozvěděl mnoho zajímavého, pro praktické užití v amatérské genealogii toho bylo poskrovnu. V poslední třetině už se autor věnuje životu čeledi na Choltickém panství, kde přece jenom těch informací o životě bylo víc. Kdybych to měl shrnout, tak jsem čekal trochu něco jiného, ale i přesto četby nelituji, protože jsem se dozvěděl mnoho zajímavého.

12.10.2021 3 z 5

Co nás učí nádory Co nás učí nádory Jana Šmardová

Co nás učí nádory jsou vlastně knihy dvě. Jedna část je zasvěcená a přehledná učebnice kancerogeneze. Ta je prokládána kapitolami druhé části, kde se autorka zamýšlí nad paralelami nádorové transformace v lidské společnosti. A právě tahle druhá rovina povyšuje knihu na mimořádné dílo, které je místy až mrazivě aktuální.

04.10.2021 5 z 5

Madynka Madynka Astrid Lindgren

Hezké a nápadité příběhy ze švédského venkova. Madynčiny eskapády jsou uvěřitelnější než ty Emilovy v Emilových skopičinách a dobrodružství realističtější než v Dětech z Bullerbynu. Navíc je tu vždy i nějaké poučení.

19.09.2021 5 z 5

F. L. Věk IV. F. L. Věk IV. Alois Jirásek

Z počátku se mi zdálo, že už Jirásek ztrácí dech s tím, jak se upozaďují a jak odcházejí známé postavy. Ale nové příběhy, zejména ten Heldův, mě nakonec pohltily natolik, že se těším na to, jak to v posledním díle všechno dopadne.

13.09.2021 4 z 5

Emilovy skopičiny Emilovy skopičiny Astrid Lindgren

Emilovy skopičiny jsme četli s pětiletou dcerou. Jednotlivé povídky jsou nevyvážené jak do kvality, tak do délky. U první z nich, kdy se Emil zasekne hlavou v polévkové míse, jsme se oba smáli nahlas. Ta byla výborná. Pak bych řekl, že kvalita postupně klesá a délka se prodlužuje, což není dobrá kombinace. U poslední povídky už dcerka opakovaně říkala, že se nudí, a já jsem se jí nedivil.

31.08.2021 3 z 5