Gimli Gimli komentáře u knih

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

I přes jistou schématičnost postav a leckdy průhledný sled nadcházejících událostí je Follettův styl natolik strhující, že si Pilíře téměř zaslouží plný počet.

15.01.2023 4 z 5

Madynka zachránkyně Madynka zachránkyně Astrid Lindgren

Madnyčin návrat je naplněn šťavnatými dobrodružstvími, do nichž je umně vpleten výchovný prvek nabádající děti ke starosti o druhé. Mám pocit, že něco takového prvnímu dílu chybělo.

27.11.2022 5 z 5

Dějiny Blízkého východu Dějiny Blízkého východu Bernard Lewis

Komplexní a přitom čtivé pojednání o Blízkém východu, které se výborně doplňuje s Dějinami Turecka a Íránu, které jsem četl předtím.

20.11.2022 5 z 5

Zhltl jsem to za dvě odpoledne. Rozhodně jde o příjemně střízlivý příspěvek ke zdravému stravování. Uvítal bych víc podrobností, které patrně budou v navazující knize.

28.09.2022 4 z 5

Hovory o lidském štěstí Hovory o lidském štěstí Plútarchos

Byť na tom vlastně není nic k divení, je stejně pozoruhodné, že i přes dvěma tisíci lety řešili lidé v zásadě totéž co dnes.

28.09.2022 4 z 5

Hvězdolet Vltava Hvězdolet Vltava Tomáš Lipner

Svižná a napínavá hard sci-fi pecka prodchnutá perfektně dávkovaným humorem!

18.09.2022 5 z 5

Dějiny Íránu Dějiny Íránu Michael Axworthy

Velmi čtivé dějiny Íránu. Mně to dalo hlavně hlubší porozumění různým směrům islámu. Jedná hvězdička dolů za naprosto diletantskou editorskou práci. Na to, že jde už o třetí vydání (četl jsem to z roku 2022), je tam ohromné množství překlepů (např. "vláda Sporných států" na str. 176)

22.08.2022 4 z 5

Lásky černého barona Lásky černého barona Miloslav Švandrlík

Vtipné povídky pro příjemné chvíle na záchodě!

12.08.2022 4 z 5

Propletený život Propletený život Merlin Sheldrake

Pro houbového neználka jde o skvělou exkurzi do světa hub. Pro evolučního biologa jde o představení skvělého modelu pro studium řady zajímavých otázek.

05.08.2022 5 z 5

Čtyři klíče Čtyři klíče Michael Crichton

Velmi svižná a napínavá jednohubka. Opět lepší než film, jak už ostatně u Crichtona bývá zvykem. Tentokrát filmu zcela chyběl onen umě zpracovaný exkurz do dějin viktoriánské zločinnosti.

03.08.2022 5 z 5

Dějiny Libye Dějiny Libye Eduard Gombár

První půlka knihy je v zásadě telefonní seznam různých vládců od egyptských, přes římské či arabské, po osmanské, italské a jiné. Tahle část se čte velmi špatně. Zlepšení nastane až v období Libyjského království ve 20. století a zejména pak v poslední třetině, která je věnována diktatuře Muammara Kadáfího. Celkový dojem je tak rozporuplný.

25.06.2022 2 z 5

Dějiny Finska Dějiny Finska Eino Jutikkala

I kdybych si měl odnést jen to, že do dějin Finska zasáhli mj. básník Eino Leino či předseda Finského lidového výboru Kullervo Manner, stálo to zato. Ale bylo to čtení mnohem zajímavější!

29.05.2022 4 z 5

Dějiny Madagaskaru Dějiny Madagaskaru Pavel Hošek

Velmi čtivě napsaná kniha, kde se snoubí romantika objevů, pirátství a králů s hrůzovládami a utrpením. Dějiny Madagaskaru jsou většinou nadějné, ale konec je velmi trpký až smutný. Dozvěděl jsem se hodně o zemi, o níž jsem předtím nevěděl nic. Třeba to, že jde v podstatě o poslední větší území osídlené člověkem (na přelomu našeho letopočtu!), pro mě bylo docela šokující zjištění. Za větší nedostatek považuji absenci nějaké podrobnější mapy, která by usnadnila orientaci. Dvě mapky, které v knize jsou, jsou v tomto ohledu naprosto nedostačující. 4,5/5

17.05.2022 5 z 5

Dějiny Číny Dějiny Číny John King Fairbank

Informačně nabitá, ale dost těžkopádně napsaná kniha. Obtížně se čte. To, co jsem si ze čtení odnesl, bylo v zásadě shrnuto v několikastránkovém doslovu. Četl jsem vydání z roku 1998.

09.05.2022 3 z 5

Soví zpěv Soví zpěv Iva Procházková

Obdivuji, jak Procházková dokáže poutavě vykreslit postavy i na tak malém prostoru. Silný vhled do duše hlavního hrdiny i jeho příběh.

28.04.2022 5 z 5

Alenka v kraji divů a za zrcadlem Alenka v kraji divů a za zrcadlem Lewis Carroll (p)

Vyprávění tak ujeté, že si umím představit, že s dcerkou přečtu i Alenku v říši kvant od Roberta Gilmorea, protože by vlastně nepoznala, že se učí něco o kvantové mechanice.

28.04.2022 4 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Plnokrevný román, který bují životem. Leckoho může nasrat, ale pokud máte rádi spíš květnatou a na zážitky bohatou cestu a ne nutně velkolepý cíl, tak do toho jděte.

22.04.2022 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Překvapivě slabé po tom humbuku okolo. V zásadě jde o bezkrevnou love story, která by upadla rychle v zapomnění, kdyby se neodehrávala v Osvětimi. Morrisová není dobrá spisovatelka. Jen konstatuje, nedokáže postavám vdechnout život a ty tak zůstávají jen schématickými figurkami. Říkám si, co by z toho příběhu mohlo být, kdyby měl víc třeba Jiráskova popisu a Kingovy propracovanosti vnitřního světa postav. Nemůžu si nevzpomenout na knihu Asylum, kterou jsem nedávno četl. Ovšem ta teenagerovská vyprávěnka se nesnaží předstírat, že je něco víc než brak na delší cesty vlakem.

14.04.2022 2 z 5

Kaleidoskop (70 povídek) Kaleidoskop (70 povídek) Ray Bradbury (p)

Hororové a scifi povidky jsou většinou dobré, zbytek už mě tolik nebavil. Celkově to však bylo slabší, než jsem čekal.

08.04.2022 3 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Svižná vyprávěnka, která je ale svým stylem vyplývajícím z autorova záměru příliš povrchní. Přesto ale přesahem do lidské evoluce dostál Crichton tomu, proč ho mám rád.

08.04.2022 3 z 5