Gabetka Gabetka komentáře u knih

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Thriller, od kterého se nedá odtrhnout. Případ mrtvého policisty zavede Cyruse
k minulosti Evie, o níž se dozvídáme hodně. Určitě nebylo řečeno úplně vše, ale závěr přeci jen nějakou etapu uzavírá. Proto doufám, že autor bude v této sérii pokračovat, protože Cyrus i Evie jsou skvěle zpracované a sympatické postavy, o které čtenář nechce přijít.

07.07.2022 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Za mě určitě skvělý nápad. Zajímavé pojetí a zapojení víl do alternativní historie osmdesátých let a plusové body za brněnské reálie. Kromě přehnaně roztáhlé střední části, kdy se Dominik až příliš nimrá ve svých pocitech a závislostech (nechápala jsem jak mohl zvládat nějaké vyšetřování a být v něm dobrý), je kniha velmi čtivá. Chytla mě hned první stránka, ta neuvěřitelně ponurá atmosféra, kterou je kniha nasáklá. Nadchl mě Dominikův nápad, jak vyřešit velký problém s parťačkou a vše, co z tohoto řešení vyplynulo. Závěr byl akční, napínavý a ve finále vyzněl pozitivněji, než jsem očekávala. Na debut paráda, těším se až si přečtu další autorčiny knihy.

07.07.2022 4 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Červenák je sázka na jistotu. Tentokrát v mé oblíbené Vídni a navíc je tématem velmi zajímavé období rekatolizace církve reagující na pokusy o její reformaci. Donutí vás zamyslet se a pochybovat nad tím, kdo je vlastně viník a kdo v právu. Ve výsledku je zjevné, že zlo prostě zase plodí zlo a že vždy je to o lidech, ne o jejich světonázoru. Zápletka je tentokrát vcelku jasná a přímá, i když na začátku jsem měla podezření, že za atentátem na arcivévodu bude někdo jiný. Věčné popichování Steina a Barbariče dodává těžkému tématu trochu nadsázky a kaprál Jaroš se svým mega mečem odvádí svou práci. Povedená historická detektivka.

15.06.2022 4 z 5

Rok v ráji Rok v ráji Sarah Goodwin

Moderní a podstatně čtivější verze Pána much. Nápad s reality show ukazující přežití osmi lidi na pustém ostrově mě zaujal, takže jsem se do knihy musela pustit. Vypravěčkou je celou dobu Maddy a již na začátku je nám naznačeno, kterým směrem se bude situace vyvíjet. A právě díky pohledu pouze jedné osoby mám s knihou trochu problém, myslím, že kdyby autorka vyprávěla příběh z pohledu všech zúčastněných, bylo by to mnohem zajímavější. Takto jsou jasně dané strany a vy víte, komu fandit, nekoná se téměř žádné překvapení. Některé věci mi přišly velmi nedotažené a opomenuté, ale nechci je zde vyzrazovat. Jakoby se autorka zaměřila jen na Maddyinu situaci a okolnosti, jak k ní došlo, pro ni byly vedlejší. Nic to však nemění na tom, že jsem si čtení užila a celou dobu byla neuvěřitelně zvědavá, jak to dopadne.

07.06.2022 4 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Nelze než obdivovat autorovu představivost a lehkost, s jakou dokáže své originální nápady předat čtenářům. Jsem moc ráda, že jsem Romana Bureše objevila, jeho knihy mě hodně baví. I zde se dozvídáme spoustu nového, tentokrát o Nebi - jeho fungování, pravidlech a k čemu lidé andělům slouží. A taky o andělské politice, která nám tak trochu připomíná tu naši. Já teda nevím, ale nešlo mi jinak než fandit Satanovi a jeho démonům, protože andělé vypadali jako pořádně prospěchářští parchanti. Nechybí ani Rónan, který je skvělým hrdinou, kterého si prostě oblíbíte. Na konci Inferia mě ani nenapadlo, že bude pokračování, teď se modlím, aby to další bylo co nejdřív. Na začátku mě trochu vystrašil rozsah, navíc v brožované vazbě (koho to napadlo), ale najednou jsem byla na konci a bylo mi líto, že víc se právě teď nedozvím.

04.06.2022 5 z 5

Strašení v Rookwardu Strašení v Rookwardu Darcy Coates

Vzhledem k tomu, že jde o sérii Strašidelné domy, těžko si můžeme stěžovat na to, že se příběh odehrává v domě, ve kterém straší, že? Šablona, které se autorka drží, je osvědčená a funguje, ale pokud jste četli všechny knihy série, může být i na škodu, protože vás hned tak něco nepřekvapí. Tím ale nechci říct, že bych se u čtení nebála, přece jen je autorka v budování těžké atmosféry velmi zběhlá. Ta bezvýchodná situace, kdy nemůžete uniknout, byla dokonalá. Ale pro lepší zážitek bych ubrala na rozsahu, aby byl děj údernější. Tentokrát byl přízrak velmi mocný, asi proto, že autorka přitvrdila a nebála se pořádných nechutností.

25.05.2022 3 z 5

Bohové a monstra Bohové a monstra Shelby Mahurin

Měla jsem problém se začíst. Převládal pocit, že autorka skládala slova a věty zcela náhodně a beze smyslu. Unikal mi příběh. Nevím, zda to bylo překladem a množstvím chyb, nebo jsem se jenom nemohla zorientovat v ději, protože od dočtení druhého dílu uběhla nějaká doba, ale bylo to hodně rušivé. Až k jezeru jsem se tedy trochu trápila, pak mi část očištění přišla zdlouhavá a příběh se pořádně rozjel až po Reidově kouzlu. Úplný závěr byl možná trochu rychle utnutý, ale jinak šlo o vcelku povedené ukončení série. Snad u každé trilogie mám pocit, že mě první díl nadchne, ale ty další se ubírají jiným směrem a má očekávání nedokážou naplnit. Ale to je můj problém, není to chyba autorů.

23.05.2022 3 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Od toho se nedalo i přes pomalejší začátek odtrhnout. Neříkám, že příběh neměl žádné mouchy (lehká předvídatelnost, nějaká ta nejasnost v logice a otázka pravděpodobnosti), ale neuvěřitelná svižnost děje, čtivost a velmi sympatická ústřední dvojice to pro mě vytáhla až na plné hodnocení. Závěr nebyl jednoznačný, část příběhu zůstala pootevřená, tak mohu doufat, že se Daniel a Reni vrátí.

13.05.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Po Prokletém kraji je tohle má druhá kniha od autorky a opět jsem se trefila do prostředí malé vesnice v horách s pár stálými obyvateli. Klevisová dokáže skvěle vystihnout atmosféru malé vesnice, kde si sousedé vidí do talířů, ale zároveň pečlivě drží svá temná tajemství. Popis obyvatel a jejich vztahů mi přišel zajímavější než řešení vraždy. Celou dobu jsem měla pocit, že jsem součástí příběhu a zajímalo mě, jak to s každým dopadne. Vraha jsem nedokázala odhadnout, na to mne mátlo příliš mnoho různých odboček a detailů. Bergman i Sylvie mě zaujali, určitě se pustím i do dalších dílů série.

13.05.2022 4 z 5

Nepohledný princ Nepohledný princ John Moore

Kniha se vymyká běžným žánrům, je to směsice několika pohádek, ovšem v podání pro dospělé. Spousta věcí se mi líbila, většinou jsem se culila nebo uchechtávala, ale bylo tam bohužel i dost hluchých míst. Jde o oddechovou jednohubku, ve které hrají hlavní roli zadlužené království, kouzelný meč, kolovrátek a velmi dobře opečovávané vlasy. Princ Hal byl sympaťák, ale podle popisu jsem si jeho hlavu představovala jako bramboru. Karolínin plán na záchranu prince zakletého v žábu, včetně precizního zpracování, mě fakt dostal.

09.05.2022 3 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Autorka už mi podruhé ukázala, že výborně rozumí duším náctiletých, jejich nejistotám a strachům. Navíc píše svižně, její dialogy působí přirozeně a baví, no a postavy jsou sympatické, přestože byste s nimi nejraději většinu času třásli, aby se vzpamatovaly a nebály se požádat o pomoc ostatní. Nadnesená témata umí zaujmout a nesmělost první lásky ve vás vyvolá vzpomínky a úsměvy. Těším se na další příběhy.

03.05.2022 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Autor měl zápletku promyšlenou, v závěru jsem ocenila detaily, které nakonec dobře ladily s celkem. Některými odbočkami umně sváděl čtenáře z cesty a komplikoval odhalení totožnosti vraha. Závěr proběhl ve stylu, za který by se nestyděl žádný akční film. Ovšem hlavně ze začátku jsem měla problém s podivně šroubovanými dialogy, které vůbec neplynuly přirozeně a působily strojeně a uměle. Tak by se přece nikdo nebavil, natož policisté. Postupně se to zlepšilo, nebo jsem si zvykla. Přesto je autorův debutový počin na poli detektivek zajímavý a další knize bych dala šanci.

01.05.2022 3 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Oproti většině komentujících mi kniha v první části nepřišla nudná a zdlouhavá. Seznámení s postavami a jejich povahami mělo svůj účel. Dění na odbočce v lese nabralo rychlý spád a od čtení se nedalo odtrhnout, na konci každé kapitoly jste potřebovali vědět, co bude dál. Závěr přišel nečekaně rychle, vysvětlení bylo velmi stručné a kupodivu uvěřitelné, ale vadilo mi, že v kontextu všech událostí, které se v lese děly, mi přišel nedostatečný. Zpětně všechny záhady a jevy působí nahodile navrstvené, aby bylo docíleno mrazivé atmosféry. To se autorce povedlo dost dobře, proto mě ten jakoby odbytý konec mrzí.

24.04.2022 4 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Hádanky, šifry, záhady a tajné chodby v tajemném sídle? Tu knihu jsem si prostě musela přečíst. Nejsem cílová skupina, ale žánr YA mi nedělá problém, naopak ho docela vyhledávám. Takže to může být rozhodující. Mě kniha i sympatická Avery chytly za srdce od první stránky. Děj svižně odsýpal, napínavý a bez hluchých míst, s nádechem romantiky a zmatených pocitů ohledně přitažlivosti. Závěr byl vcelku nečekaný, za celou dobu mě to nenapadlo, ale přinesl víc otázek než odpovědí. Nezbývá tedy než netrpělivě vyhlížet pokračování. A běda jestli česky nevyjde.

22.04.2022 4 z 5

Symfonie ozvěn Symfonie ozvěn Jodi Taylor

Druhý díl se nesl ve stejném duchu a tempu jako ten první. Banda historiků cestuje časem. Jak je to možné? To
při čtení nikoho netrápí, protože je to báječná zábava. Líbí se mi ten naprosto jedinečný odlehčený styl, nadsázka a sarkasmus. Jakoby nic nebylo bráno tak úplně vážně a ze všeho nejméně historici. Příhody jsou spíše epizodní, takže děj rychle plyne, ale celou knihou se proplétá téma načrtnuté již v prvním díle. Bavila jsem se, pochechtávala se a těším se na další pokračování.

14.04.2022 4 z 5

Nevinný záskok Nevinný záskok Lizzy Dent

Očekávala jsem vtipnou knihu pro oddech, ale byla jsem trochu zklamaná. Vtipu by se v knize vešlo sotva za nehet, dvojsmyslné narážky nemohou zachránit každou situaci, naopak občas působí spíše trapně. Autorce se bohužel nepovedla zásadní věc a to, aby čtenář sympatizoval s hlavní postavou a dokázal se do ní vcítit. Birdy mi prostě nesedla, možná až v závěru, kdy začala používat mozek. Podle mě knize nepomohl ani nepříliš povedený překlad.
Až na název, ten mi přišel vtipně dvojsmyslný. Jediné, co autorka dokázala popsat dokonale, byla atmosféra skotského venkova a milých povah zdejších obyvatel, takže tím u mě vyvolala touhu Skotsko navštívit. Proto knihu nezatracuji úplně, a pokud vám nevadí příliš ztřeštěné ženské hrdinky, tak klidně do ní.

06.04.2022 2 z 5

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Velmi zajímavý nápad vyprávět příběh z pohledu zemřelé dívky, která chování pozůstalých zasvěceně komentuje a zároveň konfrontuje s tím, co o nich věděla za svého života. Ano, je to místy násilně mravokárné, ale na druhou stranu pravdivé. Kdo ví, jak by se v extrémní situaci choval? Z některých postav mi bylo smutno. Další knihu autorky bych si klidně přečetla.

01.04.2022 4 z 5

Balzamovač Balzamovač Alison Belsham

Autorka umí psát velmi čtivě. Krátké kapitoly jsou brány z různých pohledů několika důležitých postav a nutí číst dál a dál. Zde se rozehrávají dva případy nezávisle na sobě, ten osobnějšího rázu rozvíjí události okolo Marni, druhý je věnovaný balzamovači a jeho cestě za pomstou. Líbily se mi obě linie a hlavně ke konci se nešlo od čtení odtrhnout. Jsem zvědavá na další pokračování, jak se to vyvine na postu náčelníka policie a kam se bude ubírat příběh Marni.

01.04.2022 4 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Kasie West

Autorku mám ráda, umí skvěle popsat své hlavní hrdinky, které jsou sympatické, plně chápete jejich trable a na konci knihy je jen neradi opouštíte. Tentokrát mě zaujalo i hledání identity kluka v masce Heatha Halla, které mělo zajímavé rozuzlení. A že víte, jak to dopadne a do koho se hrdinka zamiluje? No a, to k tomuto žánru přece patří.

14.03.2022 4 z 5

Na vlásku Na vlásku Lucy Score

Tak zaprvé, kniha byla čtivá a v těchto dnech příjemně oddechová. Ale kdyby byla o kapku kratší, vůbec by to neškodilo. Počáteční hašteření hlavních postav bylo vtipné a bavilo mě, v části "toužím po tobě k smrti, ale nemohu tě mít" mohla autorka klidně ubrat, následovala erotická smršť a pak červená knihovna jako vyšitá. Četla se fakt lehce a pokud nečekáte něco originálního a přínosného, tak si ji s klidem přečtěte.

14.03.2022 3 z 5