Gabča67 Gabča67 komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Příběh o odlišnosti. Příběh o tom, jak je život složitý, pokud jste jiní než-li ostatní. Krásné popisy přírody i lidských charakterů. Knížka pohladí po duši a závěr mě překvapil.

15.06.2023 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Kniha mého dospívání. Krásný příběh, který jsem přečetla za svůj čtenářský život několikrát. Opět jsem se k ní vrátila po mnoha letech v rámci plnění ČV - ,,Kniha, kterou nebudete číst poprvé". Já dodávám, že jistě ne naposledy. Ke knihám se nevracím, nečtu je opakovaně, ale tahle má u mě doživotní vyjímku.

23.07.2023 4 z 5

Co dodat. Opět se mi potvrdilo, že vysoké hodnocení knihy jinými čtenáři nemusí nutně uspokojit mé čtenářské nároky. A platí to i obráceně. Někdy mě knížka s nízkým hodnocením mile překvapí.

19.02.2021 2 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Laskavá a poučná knížka od obdivovatele a znalce přírody. Změnila můj pohled na stromy a les. Vše krásně vysvětleno. Škoda jen, že součástí knížky nejsou ilustrace nebo fotografie.

28.03.2020 4 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Útlá knížka, která v čtenáři vyvolá řadu otázek a nutí vás přemýšlet, co je a není v životě důležité. Děj se točí kolem myšlenky, která je tu často zmiňována: ,,Když chceš něco získat, musíš o něco přijít". A právě přesně to hlavní hrdina zažívá. Mladý muž pod vlivem událostí hodnotí a rekapituluje důležité momenty svého života a činí různá rozhodnutí. Byla jsem moc ráda, že se název knihy nenaplnil a kočky ze světa nakonec nezmizely. Byla by to škoda.

10.10.2023 4 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

(SPOILER) Knížka se četla pěkně a mě stále něco pohánělo dopředu otáčet další stránky. Hořko-smutný příběh děvčátka Lilly je plný emocí, dějových zvratů i napětí. Knížkou probíhá i druhá dějová linka, a sice dívky Julie. Osudy obou hrdinek se protnou v závěru celého příběhu. Nestává se mi často, abych odhalila konec knížky, ale v tomto případě to zase až tak složité nebylo. Co mě však určitě překvapilo, byla postava a role otce. Dávám 4* a ráda se k tvorbě paní autorky někdy vrátím.

31.08.2023 4 z 5

To To Stephen King

Ráda čtu knihy, které pojednávají o dětství nebo vypráví děj z pohledu dítěte. A zároveň mám ráda knihy o ,,mnoha" stranách. V tomto případě se mi dostalo obojího. Poutavý příběh dětí o jejich společném boji proti zlu, sledujeme až do dospělosti hlavních hrdinů. Knížka potvrzuje i moji zkušenost, že pevná přátelství vznikají v dětském věku a právem si zaslouží 5*.

08.02.2023 5 z 5

Životní moudra, která pohladí, potěší a poučí.

24.10.2022 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Tihle dva mě vážně baví.

04.12.2020 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Mám dočteno. Strach je moje třetí knížka od pana autora a jistě ne poslední. Musím si ale jeho tvorbu dávkovat postupně..., čas od času. Knížka byla karikovsky ,,temná" prostředí slovenských hor dodává příběhu na autentičnosti. Závěr knihy mi nedokázal vše vysvětlit a tím mě trošku zklamal. Proto i celkový dojem z knížky mám takový nedokončený. Přesto zůstávám věrnou čtenářkou pana Kariky a těším se na jeho další knihu.

10.01.2023 4 z 5

Na pokraji temnoty Na pokraji temnoty Barbara Erskine

Stará dobrá Erskinová. Po hodně dlouhé době jsem opět sáhla po její knížce. Autorčinu tvorbu bych rozdělila na ,,hodně dobrou" a ,,slabší". Tento příběh patří do balíčku těch lepších. Nicméně sama sebe již asi nepřekoná. Mám na mysli její první romány Žila jsem již před staletími, Království stínů a Oheň je tvým osudem. To je za mě to nejlepší, co napsala.

23.11.2022 4 z 5

Italské dvojhubky Italské dvojhubky Marta Kučíková

Laskavé, milé, humorné čtení protkané krásnou životní filozofií a láskou k lidem. Děkuji.

18.01.2019 5 z 5

Apatykář Apatykář Lucie Hlavinková

Na knížce mi bylo sympatické zasazení děje do moravského Štramberka a do prostředí lékárny. V knize je pěkně popsáno, a zároveň mě i překvapilo, co vše bylo tehdy náplní práce lékárníků. Chválím paní autorku za to, že nechala místní obyvatele promlouvat jejich nářečím. To dodávalo knize svěžest. Líbil se mi i vzkaz věčně nepoučitelnému lidstvu v závěru knížky. Tuhle jednohubku bych asi historickou detektivkou nenazvala, přestože určitá záhada v ději je. Nicméně musím přiznat, že mě knížka příjemně překvapila. Dávám 4*.

27.04.2024 4 z 5

Nejtemnější hodina Nejtemnější hodina Barbara Erskine

Když jsem před mnoha lety B. Erskinovou objevila, byla to láska na první čtení. Střídání časových rovin, silné ženské hrdinky a zajímavý příběh byly tehdy v literárním světě něco úplně nového. Až později, když mi její příběhy začaly připadat hodně podobné a předvídatelné, následovala čtecí pauza. Po knize Nejtemnější hodina jsem sáhla v rámci plnění ČV a byla jsem velmi mile překvapena. Tak, jak jsem kdysi hltala autorčiny první romány, stejně tak jsem si užila i tuto knížku. A protože jsem spolu s hlavními hrdiny strávila několik pěkných chvil,
dávám zasloužených 5*.

20.04.2024 5 z 5

Frankie Frankie Jochen Gutsch

Vždycky jsem si myslela, že mluvit uměl jenom kocour Mikeš. A ejhle, ono né :). Máme tady konkurenci. Frankie je kocourek, který zná 10 jazyků a vtipně komentuje lidský i zvířecí svět. Pokud se chcete pobavit, zasmát a třeba se i zamyslet nad důležitými kočičími myšlenkami, rozhodně si příběh Frankieho přečtěte. Knihu jsem četla v rámci plnění ČV a původně jsem ji přiřadila, jak jinak nežli k tématu číslo 1. Po dočtení jsem ale usoudila, že knížka lépe splňuje jiný bod ČV a přesunula jsem ji tématu č. 11.

16.01.2024 4 z 5

Volání minulosti Volání minulosti Barbara Wood

Od autorky jsem četla lepší knihy a některé mám i ve své knihovně. Bohužel děj této jednohubky má i přes zajímavý začátek sestupnou tendenci. Stručně řečeno: neohrožená hrdinka se zdravými názory se vlivem událostí dostává do podřízené role a příjímá svůj osud jako nezvratný, aby na konci knihy opět prozřela. Hodnotím 2.5 * a knížku posílám dál do světa.

15.11.2023 3 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Detektivní případy královského prokurátora a jeho pomocníků mám ráda. Oddechové čtení, které mě baví i pobaví zároveň. ,,Špičkování" mezi Otou a Divišem dodává sérii šťávu a humor. Svatba na konci tohoto příběhu se mi zdála až moc ideální. Ale na druhou stranu, co od knížky očekávám, to dostanu. V tom je pan autor mojí jistotou. Takže, vstříc dalším dílům.

28.08.2023 3 z 5

Mariana Mariana Susanna Kearsley

Romantická oddechovka. Těžko se k ní asi někdy vrátím, ale četlo se to vlastně pěkně. Někdy je potřeba pustit si do života urostlého muže s očima barvy hlubokých lesů, který jezdí na šedém koni, že? :-)

02.01.2023 4 z 5

Chlapec s kamínky Chlapec s kamínky Sophie Loubière

Do knížky jsem se začetla od prvních stránek a přečetla jsem ji za 3 dny. Těšila jsem se na každou chvilku čtení, krátké kapitoly měly spád a zápletka postupně gradovala až do překvapivého závěru. Thriller není můj oblíbený žánr a vlastně ho vůbec nevyhledávám, ale možná je to škoda. Občas bych mohla udělat výjimku a zpestřit si svůj čtenářský život.

03.04.2024 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Kdo by nemiloval příběh Krásky a Zvířete. Nesmrtelná pohádka v novém kabátku. Po přečtení mnoha kladných komentářů jsem čekala o trošičku víc. Ano, pokud bych knížku četla v 15,16,17 letech, byla bych určitě nadšená. Na druhou stranu autorka uchopila pohádkovou předlohu ,,jinak", což vzhledem k množství knižních i filmových verzí nebylo úplně snadné. Hodnotím ***.

06.03.2024 3 z 5