Volání minulosti

Volání minulosti

Přeloženo z německého vydání (Lockruf der Vergangenheit, 1990) anglického originálu. Píše se rok 1857, když se Leyla Pembertonová vrací po smrti matky na rodné sídlo svého rodu. Ačkoliv zde prožila dětství, vůbec nic si z něj nepamatuje, dokonce si nevzpomíná ani na své příbuzné, kteří ji zde přivítají. Ačkoliv se k ní všichni chovají zdvořile, Leyla vycítí, že je to jen přetvářka. I přes tvrdošíjné mlčení obyvatel Pemberton Hurst se pouští do pátrání po vlastní minulosti i domnělém prokletí, které prý na její rodině už po léta ulpívá. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1382/volani-minulosti-1382.jpg 4220

Curse this house (1978)

Vydáno:, Ikar (ČR)

andrea.m

Knize chyběl náboj a byla poměrně předvídatelná, k přečtení bych spíše nedoporučila. Autorku mám velice ráda, ale tato kniha mezi její nejlepší díla určitě nepatří.

Cipori
17. červnaodpad!

Totální kravina.

Liduka

Mě se kniha líbila. Měla v sobě napětí, lásku a intriky - co víc si přát.

PeťkaW.

Něco tomu chybělo. - To byl nejsilnější dojem, který ve mně kniha po dočtení zanechala. Zpočátku se děj, postavy i prostředí jevily jako velmi tajemné a díky tomu dostalo čtení takový napjatý nádech, což se mi líbilo. Ale pak se Woodová začala opakovat v motivech a myšlenkových pochodech postav a gradace se totálně zasekla. A i když závěr měl být asi velkým překvapením a epickým vyvrcholením, tak se tak bohužel nestalo. Prostředek knihy uspal natolik, že to posledních 30 stran nedokázalo zvrátit a kýžené trnutí strachem a nedočkavostí se opravdu nedostavilo. Nehledě na to, že bystřejší jedinci přijdou na to, kdo je hlavní pachatel, zhruba ve čtvrtině knihy, takže se nekoná ani závěrečné chápavé "Ahááá", ale jenom "Hmmm", kdy sami sebe můžete poplácat po rameni, že jste si to mysleli celou dobu správně, ale to je asi tak všechno. Co mě ale asi nikdy nepřestane fascinovat a bavit na Woodové, jsou její znalosti. Každá její kniha je z jiného prostředí, doby, kultury, etniky, země... a pokaždé máte pocit, jako by daný příběh psal spíš nějaký profesor, který má dané téma totálně v malíčku a jenom si tak pro svou radost odskočil od psaní studií k prozaické knize. V tomhle směru chovám ke spisovatelce opravdu hluboký obdiv.

aktijnov

Už jsem od této autorky četla i lepší knihy.

Pav
11.11.2016

No, je vidět, že se autorka časem vypracovala. Tato kniha nepatří k jejím nejlepším. Taková oddychovka. A moc se mi nezdál překlad, který obsahoval podivné výrazy.

Miška.Miška
04.03.2016

Kniha se mi velmi líbila. Příběh byl zajímavý a hned od začátku napínavý, neuvěřitelné zvraty které v knížce byly mě opravdu dostali se vším všudy. Knihu doporučuji a chystám se na další knihy od této autorky.

miruska1
28.02.2016

Veľmi pekna kniha. Romantiku však nečakajte. Je to docela napinave riešenie umrti........ Pre mňa bola kniha zaujimava od začiatku až do konca.

pedi
05.02.2016

Dobře se to rozvíjelo ,ale po půlce už to nebylo ono.Znám lepší knížky od Barbary Woodové

Makaja
09.01.2016

Mno, upřímně řečeno, už jsem od Wood četla lepší kousky, přečetla jsem, dočetla jsem, ale tak nějak bez emocí, rozuzlení očekávatelné, tipovala jsem správně " kdo, proč a jak" (abych neprozradila pointu, ti co četli vědí a ti co nečetli se nechají překvapit) asi tak už v třetině knihy.....

Andrea81
06.01.2016

Tak toto mě opravdu nezaujalo...

milunka21
06.01.2016

Skvělá,skvělá,skvělá.Kniha je napínavá od začátku do konce.

Fanny-nka
27.12.2015

Pro mě to byla také první kniha od této autorky a velice se mi líbila, byla čtivá a napínavá už od začátku. Nemám ráda, když je v knihách dlouhý úvod a omáčka kolem, jen aby se zápletka oddálila a pak se všechno strašně rychle vyřeší a konec, a proto se mi moc líbilo, jak se záhada pomalu začala řešit již od začátku a stále se různě zamotávala, přidávaly se další otázky, podezření a měnily se hrdinčiny názory, až se to všechno "hezky" rozlousklo. Za mě určitě doporučuji :) Jen pokud jste ještě knihu nečetli, tak buďte opatrní ve čtení komentářů, aby to ještě mělo smysl ;D

alef
18.11.2015

Příjemné čtení, pohybující se někde na hranici mezi detektivním, psychologickým a romantickým příběhem. Mluvíme tu o napínavém vyprávění se záhadnou zápletkou v podobě pečlivě ukrývaného rodinného tajemství, ale hlavně o vyprávění o pocitech ... svázaných společenskými konvencemi. A já si tohle pátrání po minulosti celkem užila :-).

dagsvob
18.11.2015

skvělé čtení, určitě si přečtu další od této autorky

Moniks
12.11.2015

Musím říci zvladnuto za sobotu.fajn pěkně napínavé čtení.četli se to samo.

tatjana1737
04.10.2015

Při čtení jsem byla nadšená - patřičně pochmurná atmosféra, tíživé rodinné tajemství, odkrývání vlastní i rodinné minulosti... čím víc moje nadšení rostlo, tím větší bylo zklamání z rozuzlení děje.

Merlinit
26.05.2015

Přijatelná historická romance. Na můj vkus trochu příliš protahovaná a "holčičí", jakoukoli myšlenku autorka uplatní několikrát po sobě, ale četla (a dočetla) jsem horší kusy.

Vlastucha
19.05.2015

Souhlasím s komentářem "orinka3" z 2.3.2014. Tahle kniha se BW vůbec nepovedla. Dalo by se říci, že je hrozná. Mě se nelíbila ani ta stylistika. Abych jen nehaněla, např. Modrý kámen je moc pěkné čtení.

Brus
15.01.2015

jo, dobrý. Ostatní knížky se mi tedy líbily více, ale celkově spokojenost. Už se těším na další Od BW.

LéňaM
26.11.2014

I když tato autorka má mnohem lepší knihy, přesto se mi i tato moc líbyla

CAM
28.07.2014

Napínavý děj od začátku až do konce. Vůbec jsem nečekala takový závěr příběhu. Kniha se mi líbila, měla jsem ji rychle přečtenou - nemohla jsem se odtrhnout od děje.

Jindřich osmý
25.05.2014

Co všechno jsou lidi schopný udělat pro majetek.Co je to za matku když zabije vlastní syny?

lena_itf
17.05.2014

Kniha mě do děje vtáhla okamžitě, netrvalo dlouho a měla jsem jí přečtenou. Asi od půlky knihy jsem věděla, že vrahem je babička, jen jsem nechápala proč.... A jako již tradičně u spousty knih bývá pravidlem, i tato měla velmi rychlé rozuzlení... škoda.
Woodová píše o moc lepší knihy, ale i přesto jsem dala 4*... do vlaku super čtení :-)

wiana82
22.04.2014

Moje první kniha od této autorky, tak nemám srovnání s ostatními knihami, ale určitě si přečtu i další....Děj mě vtáhl okamžitě, knihu jsem za dva dny přečetla...jen ten konec mě trochu mrzí, přišel mi divný, nedotažený a stejně jsem pořádně nepobrala proč, respektive si neumím dost dobře představit, že by to tak "ten člověk" udělal...

orinka3
02.03.2014

Jak mám autorku ráda, tady ji nemůžu chválit. Nestává se mi často, abych tolik nesouhlasila s hlavní postavou knihy a nacházela další a další nelogičnosti! Mladá hrdinka se po smrti matky dostaví do sídla rodiny, kde se usadí na delší dobu i přes mrazivé přijetí, podivné záhady a ani to jí nezabrání využívat hotelových služeb. Despotická babička drží v hrsti celou rodinu, naše hrdinka se hrabe ve vzpomínkách a znovu a znovu se vydává do lesíka, že se dá dohromady s černou ovcí Colinem je nabíledni...do toho docela hloupá zápletka s údajným "tumorem". Místo toho, aby se na rodinu vybodla a šla vše oznámit Scotland Yardu, umíněně pije čaj s digitalisem a čeká na to, že na všecko přijde. No, a konec jsem nepochopila, vůbec nerozumím motivu, proč ta stará babizna trávila celou vlastní rodinu. Autorka ji navíc nechala rychle umřít. Hvězdičky jsem dala za kvalitní, možná rutinní stylistiku, příběh je uměle natahovaný až směšný.

monna
27.02.2014

Právě jsem knihu dočetla a nebyla špatná, ale Woodová má i mnohem lepší knihy...

honajz
26.11.2013

Začátek je velmi dobrý, je vidět, jak má autorka načtené anglické romány z 19. století, je to napínavé, mírně hororové. Pak se začne odvíjet cosi jako detektivní zápletka, ale překvapivě právě zde, zhruba ve třetině knížky, dojde příběhu dech. Neustálé přemítání na již několikrát omletá témata, stejné scény, stejné a dlouhé dialogy, které děj nikam neposunují, jen se motají v kruhu. Za polovinou knihy se objeví nějaké nové náznaky, pak je opět chvíli větší propad, až před koncem se příběh opět rozběhne s očekávanému konci (MOŽNÝ SPOILER! ačkoliv lepší by bylo, kdyby samotná hrdinka byla tím vrahem z minulosti, to by byla zajímavější bžunda). Až na onu příběhovou rozkolísanost a zbytečnou okecávanou ve střední části jde ale o zajímavě a napínavě napsaný příběh ze staré Anglie, s mírně hororovými prvky a samozřejmě dojde i na onu očekávanou milostnou zápletku. Podle knihy byl natočen film, ale z knihy si toho moc nevzal, dokonce je příběh podaný zcela jinak.

Hřibče
10.06.2013

Řekla bych, že na Barbaru je to spíše komornější dílo, kde se rozebírají vztahy v rámci jedné rodiny a její minulost. Jedná se trošku o psychologický román, kde čtenář nemůže kromě hlavní hrdinky věřit absolutně nikomu. Výborně se to četlo, doporučuji! :)

rtesarova88
12.05.2013

napínavé, výborné čtení. Doporučuji.