fvalek fvalek komentáře u knih

Vlkochodci Vlkochodci Samuel Sattin

Opravdu moc hezká fantasy pohádka, která čerpá z irského folkloru a dokáže čtenáře přenést přesně do takové nálady. Možná to dělají zrzavé vlasy hlavní hrdinky nebo to kouzelné prostředí, ale vážně jsem cítil takovou tu divokou Britskou historickou atmosféru. Kniha je navíc moc hezky nakreslená, a i když to je hlavně efekt papíru a čte se rychle, tak je i celkem obsáhlá.

Po dějové stránce je to v podstatě klasická pohádka, která trošku spadá do schématu Disneyho pohádek typu Rebelka apod. Dvě sympatické postavy vymykající se dobovému očekávání se setkávají a společně zažívají dobrodružství, do toho se pletou rodiče, kteří jsou nakonec dobří, no a samozřejmě nesmí chybět opravdový záporák, který nakonec chystá horší věci, než se zpočátku zdají. Asi to není příliš originální, ale to ani nemusí být, v tom je kouzlo pohádek. Originálním prvkem jsou Vlkochodci a jejich mytologie a schopnosti, to mě bavilo.

Cílová skupina jsou spíš mladší čtenáři, ale i jako dospělý jsem si čtení užil a setkal se se zajímavými literárními jevy i dějovými zvraty. Na konci knihy se ukazuje nějaká chystaná kniha v podobném stylu nebo možná celé edici, takže se na ni určitě chystám. :)

07.10.2023 5 z 5

Mycroftova nebezpečná hra (komiks) Mycroftova nebezpečná hra (komiks) Mickey George

Je otázkou, jak reagovat na tyhle "překresy" filmových postav do komiksu a komiks celkově vedený v tomto stylu... Mně osobně se to moc líbilo. Albatros chystá v listopadu komiksovou adaptaci první knihy a tam se mi nelíbí přílišná dětinskost kresby a zjednodušení příběhu. Tenhle styl Mycroftovy nebezpečné hry mi přijde možná příliš strojový a zbytečně neoriginálně "filmový", ale je minimálně dospělejší a láká na detaily a doslovnější vyjádření. Navíc kdo si oblíbil filmovou verzi, tak může kresbu v tomto stylu ocenit i z tohohle hlediska.

Samotný příběh je sice asi méně důležitý než zápletky knih, ale líbí se mi návaznost na dosavadní děj a pěkně vykreslené charaktery postav. Píšu méně důležitý, protože zrovna Mycroftův únos je spíš taková komická věc, ale bavíme-li se o anarchistické buňce, tak to zase tak banální není. Začetl jsem se poměrně snadno a komiks jsem si užil. Sice se nevyskytne nic přímo dechberoucího nebo nějaké úžasné novum, ale stejně jako filmy má i tenhle grafický román takovou pohodovou konstantní dynamiku, která se k detektivce hodí. :)

07.10.2023 4 z 5

Čarodějova nevěsta 18 Čarodějova nevěsta 18 Kore Yamazaki

V minulém díle mě hodně příjemně potěšila přítomnost Bohyně , takže musím vychválit zejména finální zápletku, no a samozřejmě se těším na rozuzlení v dalším díle, přestože už tak trošku doufám, že se to tam uzavře. Po nějakých deseti dílech je přece jen dění na akademii a ohledně Philomely dost vyčerpané a protahované. Stále mi pak chybí čím dál víc ten hezký start, kdy Čise objevovala kouzelný anglický venkov a všechny magické tvory okolo, což je teď překryté neustálými problémy se spolužáky a pohybem pouze v akademii... Úplně se mi nezdá ani aktuální osobnost Čise a její magické umění, protože v posledních dvou dílech se zdá, že je nejmocnější čarodějkou široko daleko a úplně se mi to nehodí. Možná se to ale vše vysvětluje právě přítomností Bohyně, ze které Čise čerpá(?) sílu.

Nicméně děj je to stále hezký a Čarodějova nevěsta je pro mě jedna z nejlepších fantasy mang, která oplývá neustálými originálními nápady. Je otázkou, jestli jí sluší spíš obecné zkoumání magie a různé méně důležité zápletky, nebo soustředění se na jednu linku a ignorování všeho ostatního. Pro mě osobně asi nemá Philomela takové charisma a spád, aby dokázala utáhnout celou svou ústřední dějovou linku, takže mi některé momenty přijdou nudné, ale jak říkám, určitě se to brzy dořeší a začneme nějaký nový super příběh. :)

07.10.2023 5 z 5

Vo tom to není! Vo tom to není! Shingo Natsume

Tenhle díl je pecka a série mě nepřestává příjemně překvapovat. V posledních dílech se spíš stává, že se objeví nějaký epizodní padouch, kterého hned porazí. Navíc je tam převaha různých hrdinů z Asociace a na Saitamu už moc prostoru nezbývá. Proto je příjemné, že v tomhle díle dojde hned k několika věcem...

Saitama sice nedostává o moc víc prostoru než obvykle, ale přece jen se objeví a tak nějak ve své dřívější roli. Navíc se mi moc líbí, jak Vánici vysvětlí, o čem je hrdinství. Navíc se znovu objevuje Sonický Sonik, což sice není má oblíbená postava, ale návrat starého nepřítele je pro tuhle mangu dost novinka a je to jedině dobře. Další pozitivum je budování nového silného záporáka. Sice víme, že Saitama dá všechno na jednu ránu, ale tady se nám postupně buduje "nestvůra", která by mohla být taky nějak mimořádně mocná. No a hlavně nám začala likvidovat hrdiny, čímž trošku redukuje ty nekonečné počty nových a epizodních postav a vyfiltrovává nám jakousi elitu hlavních a silných postav.

Devátý díl se celkově nese na méně vtipné a vážnější notě, což One-Punch Manovi sluší. Sice nejsem zastánce násilí a nelibuju si v sledování kreslené brutality, ale ty souboje a jak jim Garó dává, to vyvolávalo emoce. Těším se na další díly, snad to nebude zase jen epizodní role, ale budeme mít prvního velkého záporáka. :3

30.09.2023 5 z 5

Zaklínač – encyklopedie Zaklínač – encyklopedie Alain T. Puysségur

K téhle encyklopedii jsem přistupoval velmi skepticky, protože jsem bohužel u podobných fantasy zvyklý na nekvalitní a někdy až nesmyslné a hloupé vykrádačky, kdy se nějaký rádoby chytrák snaží popsat nějak jinak to, co všichni známe, a nadělá tam akorát tak chyby nebo něco poplete. Dostalo se mi ale opravdu hezké a zajímavé knihy, která sice není zase tak světoborná, ale rozhodně má řadu pěkných prvků.

Musím se právem rozplývat nad vizuálem knihy, protože od obálky až po papír je velmi kvalitní. Obálka navíc docela evokuje úpravu, kterou zvolilo Leonardo, takže i když má kniha jiný formát, tak jaksi "sedí do série". Pevná obálka a metalický nápis Zaklínač pak vyloženě lákají ke koupi a čtení. Vnitřní úprava je taky moc pěkná a líbí se mi hlavně napodobení starého papíru/pergamenu a různé zdobné ilustrované prvky, které skvěle vynikají na lesklém pevnějším papíře. Co je ale naprosto nepřekonatelné jsou ilustrace map, postav a bytostí (což je jen tak mimochodem i vnitřní tematická kompozice). Ilustrátorů je více a je to poznat, ale celkově dali vzniknout opravdu nádherným originálním kresbám, které skvěle vystihují postavy a bytosti na základě popisů z knih, ale přesto mají takový až herní nádech. Nejvíc mě upoutala asi Calanthé, která vypadá úžasně! Popravdě by se mi hrozně líbilo, kdyby s takovými kresbami vznikl nějaký komiks, ale to je asi jen zbožné přání.

Samotný obsah je tedy členěn na území s mapami, popisky postav a popisky bytostí, což je docela logické a funguje to. Vše začíná malým odstavcem vysvětlujícím konjunkci sfér, ale sakra... Musím upřímně říct, že to je snad první popis konjunkce, který ji podle mě nejen dobře vysvětluje, ale vystihuje ji přesně tak, jak ji Sapkowski zamýšlel. Jen se mi tam úplně nezdá ta fráze, že do konjunkce nebyla žádná magie, ta přišla až potom. To si úplně nemyslím, už jen tím, že elfové si magii přivezli už před konjunkcí, ale to je prostě subjektivní názor. Informace o královstvích jsou hodně zúžené hlavně na politické fungování, měnu, panovníka apod., ale popravdě už jsem načetl tolik atlasů a informací, že bych více o geografii ani nechtěl číst. Mapy jsou ale hezky rozdělené na konkrétní kousky, následně pak můžeme vidět i celkovou mapu, takže to je výborné. U Nilfgaardu bych ale možná místo popisku "mocná a starodávná říše" zmínil spíš minulost, kdy byl rozdrobený na drobná království a musel být sjednocen, což tam chybí. Postavy a bytosti pak mají jednotnou úpravu. Vždy začínají citací z knihy, která postavu/tvora uvádí a nějakým způsobem popisuje, což je podle mě skvělé a velmi dobře vymyšlené. Zavzpomínal jsem si na konkrétní úseky knihy a osvěžil si, kde přesně se daný tvor v knize vyskytl. Navíc je využitý nám známý překlad od S. Komárka z Leonarda, takže nešlo vůbec nic zkazit a úzus byl dodržen. Posléze následují informace, které jsou možná příliš strohé a zjednodušené, vystihují ale to nejdůležitější a zajímavé jsou i doplňující informace a různé zajímavosti. Možná bych to udělal obsáhlejší, ale co už. Co mě bohužel mrzí je, že encyklopedie se více zaměřuje na postavy než tvory, takže to nemá i přes pergamenovou úpravu vizi toho hrát si na "realistický almanach nestvůr". Postav je tedy výrazně víc a jsou členěné podle abecedy. Možná bych je členil spíš podle důležitosti nebo chronologie, nebo bych klidně nechal abecedu, ale vyhradil bych zvlášť hlavní trio, které sice místo dvojstrany dostalo stránky hned čtyři, ale je zamíchané mezi různé další postavy. Co mě pak hodně zamrzelo je, že se kniha zaměřuje i na méně důležité postavy a některé více důležité vynechává. Úplně třeba chybí Shani, Tissaia, Sabrina a jiné častější postavy. Naopak se pro mě nepochopitelně vyskytuje třeba Vissegerd, který popravdě vůbec nikoho nezajímá... No ale zakončím to zase plusem - v knize se vyskytují i velmi málo známá monstra, která se v knize jen mihla, ale byla nějak pojmenována, třeba barbegazi apod. Ale opět mi někteří chybí, třeba jednorožci. Naopak se tam vyskytují takové jako kontroverzní bytosti typu Živa, která asi taky není úplně důležitá a ještě je její původ příliš tajemný.

Je důležité říct, že veškeré informace v encyklopedii jsou převzaty pouze z knih a není zde nic z her nebo seriálu. Mně osobně to vůbec nevadí, protože pro mě jsou kánon hlavně knihy, překousl bych ještě hry. Ale jelikož existuje atlas Zaklínač a jeho svět, který je naopak čistě herní, tak spolu obě knihy mohou skvěle fungovat a doplňovat se. Nevím pak, jak velký, jestli vůbec nějaký, dohled měl nad knihou Sapkowski, ale podle tiráže od něj minimálně pochází některé texty a rozhodně pak zdrojové texty z knih, takže za mě asi slušné a důvěryhodné. Zaujaly mě některé překlady, které jsou obecně známy jinak, ale to se vysvětluje právě těmi překlady z knih vs překlady z her (Mlžák x Mlhavec). Pak je zvláštní, že žirytvu nazvali žravucha, mohli tu žirytvu aspoň uvést v odstavečku o různých názvech, ale to bude nějaká specialita českého překladu nejspíš.

Takže celkově musím říct, že mě kniha velmi velmi příjemně překvapila a jsem rád, že si ji mohu zařadit do zaklínačské sbírky. Díky přímým odkazům na knihy a zdrojovému materiálu celkově skvěle funguje v knižním universu a tím, že se neplete do her, pak i skvěle funguje společně s jinými publikacemi a atlasy. Rozhodně to není brak, který jen vykrádá a čerpá z originálu, ale i přes svůj opisný a nepříliš originální charakter velmi dobře shrnuje zajímavé informace. Nejvíce si cením hlavně ilustrací, které téhle knize dodávají to nejdůležitější a jsem z nich opravdu paf. Takže se vší úctou, hurá na to! :)

29.09.2023 4 z 5

Avengers: Hrdinové v akci! Avengers: Hrdinové v akci! kolektiv autorů

Tahle série je stižená jedním velkým negativem, a to je podivná věková nevyhraněnost. Pro děti od sedmi let je to rozhodně velmi složité a matoucí a není to podle mě úplně materiál pro "můj první komiks". Hodně to pak působí jen na děj a na efekt postav, aby si děti řekly: "OMG, je tam Hulk a všechny mlátí!", ale vlastně to nijak nepochopí a nic si z toho jakožto prvního čtení nevezmou. Navíc kromě Ultrona tam jsou celkem složitě zvolení záporáci a celkový příběh je prostě moc hutný a přepatlaný. Naopak pro dospělého je to hodně primitivní a tak jako o ničem v podstatě.

Čtyři drobné příběhy, které se nakonec víceméně slijí v jeden. Samo o sobě to nezní špatně a jsou tam prvky, které mě bavily a přišly mi nosné. Ultronova vzpoura, snaha využít Hulka, pomsta proti Captainu Americovi, spojenectví zla... To všechno je fajn. Výsledek je ale hrozně neuspokojivý, protože tyhle kapitoly vlastně nemají žádné vyústění a většinou se řídí naprosto primitivní logikou - něco se stalo, pane bože - záporák, Avengers do boje a hurá, vyhráli jsme! Nic mezi tím. Naopak opět malý argument proti tomu, že to je pro malé děti - hrozně moc zbytečného okecávání se složitými frázemi a hláškami.

Já nevím, chápu, že děti na nějakých komiksech začít musí a je jich v téhle edici hodně, které to splňují, ale zrovna tihle Avengers jsou takový mix složitého a zbytečně zdlouhavé s nevhodně zkráceným a zjednodušeným. Mělo se ubrat nudných dialogů a špatných návazností a přidat raději více inteligentních soubojů, představení postav a silných momentů, které postavy dokreslí a udělají první dojem. Tak snad příště lépe.

29.09.2023 2 z 5

Říše víl Říše víl Cullen Bunn

Musím říct, že na to, jak pro mě byl první díl cizí a nepochopitelný vlivem návaznosti na původní sérii, tak u druhého dílu jsem se už plně začetl, pochopil a přijde mi to jako hrozně super série. Rozvíjení univerza běsů světem víl je super nápad a popravdě mi to hodně vyvolávalo vzpomínky na Faunův labyrint, což je můj oblíbený film, takže to automaticky mělo pozitivní dopad na moje prožívání.

Berenika je sice trošku moc sebevědomá a myslí si, že ví všechno a do všeho jde s protivnou jistotou, ale jako postava je fajn a to čarodějnictví tam sedí. Na to, že je evidentně tak mocná, tak v podstatě za celé dva díly ještě nepředvedla nijak mocná kouzla, takže to je takový příjemný kontrast, který vyvolává očekávání, ale nevytváří předimenzovanou postavu. Naopak Georgína hraje takový ten zranitelný lidský prvek, nicméně v tomhle díle se předvedla jako skvělý člen týmu a vcelku jsem si ji taky oblíbil.

Děj ohledně běsů, kteří dělají bordel v říši víl, následně pak falešná Emma a pátrání po vílí královně, to bylo hodně fajn. Ne nutně nějak moc originální nebo nové, ale taková klasická fantasy zápletka. Rozuzlení ohledně královny ale celkem překvapující bylo a otevřená otázka ohledně války vytváří zázemí pro další díl nebo díly. Za mě tedy spokojenost. :)

29.09.2023 4 z 5

Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Tom King

Je opět škoda, že komiks, který se věnuje primárně padouchům, si toho Batmana prostě neodpustí... I když je pozitivní, že ho to ukazuje v docela slabším světle, nebo alespoň mně se část, kde ho Penguin i Riddler vyřadí jedinou větou, dost líbily. Nicméně je to takový tradičně netradiční příběh s padouchy v hlavní roli, asi nic nového, ale přesto osvěžující a zajímavé.

Příběh s Penguinem se mi líbil asi více. Byl akčnější, ukázal Oswaldovu dobrou stránku a jakousi čest a férovost. Dokonce ukázal, že je schopný přátelství a jeho tým se mi opravdu líbil, ať už divná Lily, vyšinutý synek ex-zaměstnance nebo dívčí vražedný gang... Prostě to mělo energii a bylo to hezké čtení. Takový ten klasický antihrdinský příběh o tom, že i padouši mají duši a dělají něco dobrého.

Pravým opakem byl Riddlerův příběh, který běžně zábavného a možná trošku laciného Riddlera ukazuje v brutálním děsivém a temném světle. Odhaluje se jeho minulost, která byla úžasná. Sice asi nechápu, proč pak jde na dráhu zločinu, ale nějaké to daddy issue tam je. Nicméně jeho přítomnost byla vážně silná a tak nějak mě stresovala a uváděla do zoufalství. Riddlerovi sice nemusí vždy slušet komická fazona, ale tohle zlo bylo tedy až extrémní...

Zajímavé, asi by bylo dobré, kdyby takovéhle příběhy vyšle i jiným záporákům, ale asi bych trošku vyrovnal tu atmosféru antihrdinství a absolutního zla, protože Penguin mě příjemně namotivoval, zatímco Riddler mě extrémně dorazil... :D

Volba Volba Mark Waid

Ačkoliv to bylo asi docela pěkné finále, tak musím říct, že to bylo zároveň i docela velké zklamání. Máme tady finální knihu Doctora Strange a je složená jen ze čtyř sešitů, které na sebe navíc příliš nenavazují a mapují nezajímavé a nudné věci, jako pátrání po démonovi u nějakého páru doma, nebo snad halloweenskou seanci s přáteli. A anotace to rozhodně přehání s tím, že jde o nepřítele, o kterém si lidé budou vyprávět ještě roky, nebo snad s artefaktem, který Strangeovi ničí život apod., trošku příliš vysoká nadsázka...

Co bylo pozitivní bylo jakž takž zakončení vesmírného dobrodružství, i když se ukazuje, že si doktor nechává stále kostlivce ve skříni... Druhá věc pak byla hlubší, i když postranní, dějová linka týkající se Strangeových rukou. Tam to takový finálový nádech velkého rozuzlení mělo, i když to nemělo takovou sílu, aby to utáhlo finále celé série. Ruce si měl vyřešit dávno a finále se mělo raději týkat něčeho magického, ale proti gustu... Nicméně mě to dost zklamalo. :(

Cílová čára Cílová čára Joshua Williamson

Po nekonečné sérii Flashova rebirthu tu konečně máme finále, které se nese v duchu sjednocení a možná i... nového startu? Uvidíme. V průběhu série kvalita dílů lehce kolísala. Některé byly zajímavé, některé tolik ne, hodně jich bylo takových jako by do série ani nepasovaly, ale celkově se dá říct, že se hezky jelo k tomuhle závěru. A hlavní hvězdou je jako obvykle Eobard Thawne! Cením si toho, že zápletka byla docela dobře pochopitelná a lineární, protože se během série stávalo, že některé věci byly hodně složité nebo takové jako hodně nedotažené, třeba ty ostatní zdroje síly, klidu apod. nebo nějaké časové skoky u Ranařů a zásahy Lexe Luthora.

Co se mi obzvláště líbilo, a je to sice klišé, ale naprosto nutné a nepostradatelné, je spojení flashových nepřátel a proti nim flashovy rodiny, a to dokonce z různých dob. Proto jsem v závěru ocenil vysvětlivky a pojmenování jednotlivých padouchů a hrdinů účastnící se nepřehledné závěrečné bitvy. Byla to taková malá občanská válka flashovského charakteru, ale o to zajímavější. Bohužel co mě moc nepotěšilo bylo absolutní finále a takový jako zase "restart"? Úplně nedovysvětlili, co to znamená. Jestli se dosavadní události gumují nebo zůstávají a jen něco je jinak? A jak tedy bude Flash pokračovat? Williamson tu nechal čisté plátno pro dalšího autora, ale přece jen se mohl posnažit a něco naznačit, je to škoda.

Deadpool ve vesmíru Deadpool ve vesmíru Gerry Duggan

Na Deadpoola jsem měl vážně chuť, takže jsem si čtení užil, přestože běžně nadávám na příliš komickou formu, která nemusí být vždy vtipná a na porušování čtvrté stěny takovým tím otravným nudným způsobem. Ale tady to ještě tak nějak funguje. Samotná Deadpoolova cesta do vesmíru je super a vtipná. Celkově pak i takový ten nepsaný zápas s Nova Corps. Objevuje se řada mimozemšťanů, přátelských či nepřátelských a dokonce i starý známý vetřelec. To bylo vážně bezva. Problém pro mě nastává zase s takovým tím nastaveným příběhem u "obálkoverza" a Čárákem, což je prostě nudné, trapné a vůbec mě to nebavilo. Raději bych rozšířil klasický příběh, než se pořád věnoval nějakým takovým kravinám. Takže konec to pro mě úplně zazdil. Jasně, je potřeba nějak vyuřívat toho, že je Deadpool neuchycená postava v Marvel realitě, ale i on si zaslouží nějaký pořádný děj a nejen řešit kraviny mimo stránky a panely. :/

Sunstone: Milost!: Kniha první Sunstone: Milost!: Kniha první Stjepan Šejić

Nečetl jsem ještě původní Sunstone, takže úplně nevím, co mezi sebou postavy mají, ale beru to jako nový příběh s novými začátky a líbí se mi to. Není to klasický erotický komiks, na to je to příliš ukecané, ale má to v sobě ten náboj a lehká erotika podněcuje k dalšímu čtení. Alan je takový zajímavý nerd, který tedy začíná jako stydlín a pak se z něj stává takový jako kliďas, co jde do všeho, naopak Ally se tváří jako ošlehaná, ale vlastně taky teprve začíná. No a pak Anne, která řeší spíš takové první pošťuchování se stejným pohlavím. Asi mě více bavila Alanova linka, ale příběh hezky seděl na spojení obou příběhů. Erotické výjevy mě asi nijak nepohoršují, i když asi bych kreslíři vzkázal, že když už, tak pořádně, nejen náznaky, když už tam ty partie kreslíš... :D

Ne, je to zajímavá série, která rozšiřuje obzory takovou až telenovelovou formou. V některých místech skutečně až příliš ukecané, ale v mnoha scénách zábavné a vzrušující. Bude to pěkná nová série ve sbírce. :)

World of Warcraft: Temní jezdci World of Warcraft: Temní jezdci Mike Costa

Neustále zkouším nějaké komiksy a knihy ze světa WoW s tím, že doufám, aby mě to chytlo ,ale bohužel stále nic a nic. je to pro mě asi příliš cizí a neprozkoumaný svět, komiksy na sebe nenavazují nebo mapují různé časové události. A jako neznalec hry je to pro mě celé nějaké těžko uchopitelné. Takže musím hlavně pochválit vizuál. Nebyl sice nejlepší, ale měl takovou fantasy zajímavou kresbu pro tenhle příběh přívětivou. Docela se mi líbil i děj, přestože pro mě neměl žádné zajímavé přesahy. Docela mě i zajímaly ty artefakty a jak to celé dopadne. Takže vlastně dojem není negativní, asi bych si to i užíval, kdybych měl lepší základy...

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

Zajímavý začátek série, o kterém bohužel musím říct, že mě zase tolik nezaujal. Ať už docela nelíbivým vizuálem, velkou drsností nebo možná jen tím pro mě dost nesympatickým hlavním hrdinou. Nejsem úplně fanda antihrdinů nebo hrdinů, co si jdou svou temnou vražednou cestou, přestože Guts zabíjí ty zlé, ale v podstatě jenom, když sám chce, a kdo se mu hodí. Pro mě osobně to docela držel elfík, který tam hrál ten neskonale pozitivní a dobrý prvek, který Gutse sice otravuje, ale nasměruje ho na lepší cestu. Nebo se o to jen snaží.

Nicméně i přes zatím omezené informace a chabém vykreslení světa okolo nebo snad minulosti a motivaci Gutse je to docela zajímavá manga, která se mi svým fantasy vyzněním asi líbí. Takže se chystám pokračovat a uvidíme, co z toho vyleze. :)

Spy x Family 1 Spy x Family 1 Tacuja Endó

Tak tohle bylo zajímavé překvapení. Netradiční děj, který je ale v nějaké šílené manga sérii zcela uvěřitelný. Formování rodiny na základě potřeb tajné akce, kdy každý člen má nějaké své tajemství a svým způsobem se mu celá tahle habaďůra hodí. Všemu přihrává vyobrazení světa, kde spolu dvě mocnosti neustále vedou mocenské boje, zejména skrze špionáž a sabotáže. A kromě tohohle velkého pozadí sledujeme mikropříběh dysfunkční falešné rodiny, která se snaží dostat na prestižní školu, která je tak... mimo, až to někoho pedagogicky vzdělaného bolí. Ve své podstatě je to hrozně absurdní příběh, který ale naplňuje podmínky žánru a je to celkově vtipné a zajímavé čtení. Takže asi moje nová série ke čtení! :)

Legendární zabiják Legendární zabiják Júto Suzuki

Tohle je takový ten absurdisticky komediální žánr, který funguje jaksi sám pro sebe. Ona už jen samotná premisa, kdy bývalý špičkový vrahoun ztloustne a jde pracovat do obchodu je sama o sobě vtipná a netradiční. Zamíchejte do toho další vrahy, přísnou manželku a telepata a je z toho docela sympatický mišmaš. Telepatie by mi asi přišla zbytečná, ale ten prvek toho, že pan Sakamoto skoro nemluví, je hodně důležitý. No a pak tu jsou ty myšlenkové zabijačky, které taky mají svou úlohu.

Celkový děj byl takový o ničem, nevím, jak by se pan Sakamoto uživil, kdyby najal každou zbloudilou duši na práci. A proč by nějaká vražedná mafie chtěla dělat v krámě, ale jak píšu, tohle je takový ten "nehledejte logiku a užívejte si" styl. Snaha Sakamota zabít nebo zlanařit je docela vtipná, ale hlavně jeho schopnosti jsou uchvacující. První díl byl rozjezd, ale teď jsem zvědavý, jak se to bude dál vyvíjet a zda to vybočí ze zatím omezených kolejí.

Ragnarok: Poslední boj 4 Ragnarok: Poslední boj 4 Takumi Fukui

Jo, tahle manga je ve své podstatě naprosto šílená, přesycená, přeplněná a velmi ambiciózní, ale možná že v tom je její kouzlo. Čtvrtý díl navazuje tam, kde třetí skončil a začíná tak další souboj. Pro mě osobně jeden z těch nudnějších, protože zrovna Kodžitó mě příliš nezaujal a ani jeho vleklá rozsáhlá minulost. Poseidon měl příběh o něco zajímavější a bohužel toho příliš nevyužili. Nicméně samotný souboj zajímavý.

Je to opravdu trošku moc, všichni ti bohové, plné tribuny, tisíce postav a kresba je někdy taková, že ani není pořádně vidět, co to je přes to všechno kolo. Ale je to originální a má to své neokoukané kouzlo. A hlavně člověk má potřebu fandit lidem a doufat v pokoření bohů. Přestože jsou bohové ti lepší a zajímavější, tak už jen taková ta čirá zvědavost a snaha to božské nadlidské porazit vyhrává. S čím stále trošku bojuji je to vyobrazení bohů v hodně asijské podobě, ale čtu japonskou mangu, tak co bych měl čekat, evropské obecenstvo nebyla primární cílovka... :D

Cagaster 2 Cagaster 2 Kachou Hashimoto

Tahle série mě popravdě úplně nebaví. A když už mě zaujali cagasteři a všechno to okolo nemoci, brouků a tak podobně, tak se od nich příběh úplně odklání a věnuje se raději nějakým mutantům a jiným konspiracím v tomhle světě, který mi je ale zatím natolik cizí a neblízký, že mě to vlastně zase tolik nezajímá. Do toho vstupuje ta romance mezi hlavními hrdiny, která je opravdu klišoidní a tolikrát zopakovaná... Vím, že to je uzavřenější kratší série, ale klidně bych věnoval ještě jeden díl budování toho světa a podmínek v něm, teprve pak bych přistoupil k hlubšímu pitvání se v pozadí. Musím ale naopak pochválit, že to celé není o lásce v těžké době, ale věnuje se to rovným ne-li větším dílem právě tomu, jak aktuální dobu rozlousknout a odhalit její tajemství.

Dívka ze země Venku 11 Dívka ze země Venku 11 Nagabe

Takže... Celá série byla zajímavá a četla se jako máslo. Fantasy prvky byly originální a okouzlující. Bohužel podle mě úplně nevyzněla ta božská linka černé Bohyně a bílého Boha, přitom bylo tolikrát naznačeno, že skutečně existují a třeba Bohyně se i párkrát ukázala. Vím, že se příběh soustředil na Šivu a pana učitele, ale klidně kromě dojemného finále mezi nimi dvěma mohli ještě doplnit nějaké finální rozuzlení nemoci a celé té mytologie. Bylo hezké hledat to dobré v té znatelně "špatné" straně černých přízraků a naopak vidět všechnu tu zkaženost a krutost rádoby čistých lidí.

No a jak vlastně dopadla Šiva s učitelem, to je tak trošku záhada. Myslím, žen jsem vcelku pochopil tu mytologii s půjčenými těly pro Boha a Bohyni, moc jsem ale nepochopil, kdo tedy vlastně byla Šiva. Nebo možná jo, ale úplně mi to nesedělo. Nicméně samotné finále bylo opravdu hezké a doufám, že to můžu brát jako krásný uzavřený malý konec a budou spolu žít šťastně až do smrti. A třeba se pak srovnalo i to ostatní špatné v tomhle světě, kdo ví. :)

Dívka ze země Venku 10 Dívka ze země Venku 10 Nagabe

Uf, četl jsem to jako maraton posledních čtyř dílů, takže asi už úplně nevím, co bych na tomto díle vypíchnul, takže více u posledního dílu! :)