Fremr Fremr komentáře u knih

Kniha je pro mě nádhernou studií uvažování malé dívky. Nesouhlasím s těmi, kteří hlásají, že tato kniha je slabší (na Kinga) či jen taková jednohubka. Tohle je perla. Pokud čtete Kinga kvůli tomu, aby Vás vyděsil k smrti, tak tato kniha není pro Vás... ale pokud Vás zajímá i něco víc než jen strach, budete odměněni. I když, každého děsí něco jiného. Strach číhá i tam kde byste ho ani nečekali. King Vás vezme na procházku po lese ve společnosti Trishy McFarlandové, která se jen chtěla jít vyčůrat a na chvíli zmizet od svojí uhádané rodiny. Po tom co se vyčůrala, se podívala okolo sebe a zjistila, že neví kudy přišla i přesto, že měla pocit, že ví přesně kudy se na to místo dostala. Kniha je napsaná svižně, čtivě, uvěřitelně a závěr knihy je zvládnutý velmi dobře. Strach totiž na Vás nemusí číhat někde venku, nesete si ho uvnitř sebe. Stejně jako Trisha. Mám dojem, že ten konec hodně lidí nepochopilo. Ne všechno je tak, jak to vypadá na první pohled, stejně jako koruna stromu ve tmě.

23.06.2016 5 z 5

Durotan Durotan Christie Golden

Knihu jsem ještě nečetl, takže zatím nehodnotím. Ani nevím jestli ji budu číst, protože nechápu jedinou věc... Celou sérii Warcraft, včetně WOW, která v ČR zatím vyšla, překládal téměř celou a velmi dobře Jan Netolička. Dle data vydání knihy a filmu to vypadá na to, že tohle je hodně rychle spíchnutý překlad a to ani nevím jak dlouho vznikala kniha... Ach jo, kvůli penězům se bude mršit i Warcraft. Z toho je mi smutno a to, že děj je vycuclej kde se co hodilo z jiných knih či Warcraft univerza ani není třeba komentovat.

21.06.2016

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Tuto knihu jsem si zkusil přečíst přibližně před pěti lety. Po sto stranách jsem ji odložil... Nechápal jsem to, první kniha od Stephena Kinga, která mě nevzala. Nedalo se to číst a děj mi byl absolutně ukradený. Jako by to nebyl King. Tenkrát byla doba, kdy jsem ještě neřešil, kdo konkrétní knihu překládal... To se časem změnilo. Proto když se objevilo nové vydání této knihy, v novém překladu Milana Žáčka, řekl jsem si, že to zkusím znovu. Byl to asi nejlepší čtenářský nápad roku! Rozdíl mezi prvním a druhým vydáním je až neuvěřitelný. Už chápu, proč mají Tommyknockeři tady na databázi tak mizerné hodnocení (na Kinga). Nové vydání je totiž úplně jiná kniha! Co jsou Tommyknockeři? 700 stránkový román o lidském bytí a umírání, fascinujících věcech, velikosti, ale i malosti a zbytečnostech. Dále o jednom neuvěřitelném páru, Bobbi a Jimovi. Bobbi - nezastavitelná kopáčka vesmírného korábu a spisovatelka westernů a na druhé straně Jim, básník, opilec a člověk, který se už chtěl zabít, kdyby si neřekl, že ještě jednou zajde za Bobbi, skočit z útesu může přece až pak (taky si říkám).
Dále sledujeme tradičně po Kingovsku osudy malého města Havenu, ve kterém žije Bobbi a později i Jim. Pokud Vás příhody místních obyvatel a hlavně Jima a Bobbi chytnou, o to velkolepější pro Vás bude finále. Kniha totiž bezvadně graduje, jak je u Kinga zvykem. V klidu se s každým seznámíte a když už se znáte a máte se rádi, King si vezme Vaše srdce. Závěr je perfektně vygradovaný a to jak Tommyknockeři dopadnou sedí jak prdel na hrnec.

17.06.2016

O lanýžích, šampaňském a jiných požitcích O lanýžích, šampaňském a jiných požitcích Peter Mayle

Peter Mayle v této knize požitkářsky vypráví o každodenním životě v luxusu. Kaviár, klobouky, obleky šité na míru, perfektně stará whisky, lanýže, šampaňské či boty. Knihu jsem četl úplně náhodou, potřeboval jsem něco odlehčenějšího a perfektně mi to káplo do noty. Já osobně vím, že luxus k životu nepotřebuji ani nevyhledávám. V této knize jsou ale každodenní radosti a strasti tohoto životního stylu vylíčeny naprosto dokonale, až tak, že máte chuť koupit letadlo, jít si vybrat novou košili na míru za několik tisíc dolarů, k tomu ještě boty, oblek a hurá vyrazit ochutnat svého prvního lanýže či pravé šampaňské. Parádní oddechová četba psaná s nadhledem, humorem a elegancí.

12.06.2016 4 z 5

Malá kniha o velkých plánech Malá kniha o velkých plánech Richard Newton

Malá kniha o velkých plánech vycucává ostatní knihy podobného žánru. Není špatná, ale je to průměr z literatury osobního rozvoje. Je velmi znát inspirace Austinem Kleonem (kterého Newton v knize přímo cituje), což je asi kámen úrazu. Kleon radí - kraďte a kraďte všude nebo kraďte a inspirujte se, přetvářejte. Richard Newton si asi řekl, že bude vykrádat přímo Kleona, nejen textem, ale i ilustracemi, kterých je v knize velké množství. Jako celek kniha působí hodně roztříštěně a rady v ní uvedené je asi lepší čerpat někde jinde, protože autor vždy jen nakousne a jde dál. Několik míst v knize je ovšem sympatických a mám takový pocit, že jsou to zrovna místa, které Newton vytvořil sám (nebo možná nevím odkud je ukradl) a ty jsou fajn, bohužel je jich poskrovnu. Pokud bych měl doporučit knihu se stejným tématem, ale smysluplně a lépe zpracovanou, byla by to kniha Pekelně dobré plány nebo jedna z knih od Austina Kleona.

10.05.2016 3 z 5

Hello, Ameriko! Hello, Ameriko! J. G. Ballard (p)

Hello, Ameriko! je trochu jiné hledání amerického snu a svobody po globální klimatické změně. Parta lidí pluje do pouští zahalaných trosek Ameriky. Každý hledá něco jiného, někdo ani neví co. Je to nepředvídatelné dobrodružství. Kniha je skvělá, hlavně díky zvláštnímu vyznění, náladě (podobné dobrodružným románům) a atmosféře. Sci-fi prvek je zde pouze klimatická změna a přeměna Amerického kontinentu. J. G. Ballard není autor, který sedne každému. Za sebe ale mohu doporučit.

24.04.2016 4 z 5

Pohádky a obrázky Pohádky a obrázky Vladimír Sutějev

Nádherné ilustrace a poučné pohádky. Jedna z nejmilovanějších knih mého dětství. Jako malému mi to přišlo dokonalé, jako velkému mi to přijde úplně stejně dokonalé. Nemám co dodat.

24.04.2016 5 z 5

O úspěchu O úspěchu Ivo Toman

Velmi slušně zpracovaná kniha zabývající se úspěchem. Dle mého názoru se jedná o nejpovedenější knihu z autorovy tvorby. Skvěle pracuje s historickými fakty a o úspěchu se dozvíte bez okolků vše co potřebujete. Knihu doplňují zajímavé ilustrace a v knize nejsou hluchá místa kde by se pouze přežvykovalo nebo se rozebíral nepodstatný bod tématu (tak jako v některých jiných autorovo knihách). Proto z Tomanovy tvorby doporučuji právě tuto knihu.

24.04.2016 4 z 5

Posedlost úspěchem Posedlost úspěchem Ivo Toman

Tato kniha již pouze rozmělňuje téma úspěchu, které je velmi dobře rozebrané v knize O úspěchu od Ivo Tomana, kterou mohu s klidem doporučit. Jde totiž přímo k věci a zabývá se podstatnými fakty, které na úspěch opravdu můžou mít vliv, navíc hezky pracuje s historií a je celkově komplexní. Tato kniha je jakýsi dodatek, který sám o sobě není natolik zajímavý. Pokud se tedy teprve rozhodujete jakou knihu s tématem úspěchu zvolíte, přečtěte si radši O úspěchu.

24.04.2016 2 z 5

Zakázaná oblast Zakázaná oblast Jan Cimický

Každému se dějí v životě náhody, ovšem napsat o tom knihu s tím, že to vydá na celý román...? Jen tak tak to přesáhlo sto stran a o románu se ani mluvit nedá. Kniha nemá děj. Autor popisuje několik náhod spjatých s motorovými vozidly v jeho rodině a zabývá se otázkou "Proč se to děje zrovna nám?". Chápu, že když se přihodí něco nehezkého člověku, je to pro něj intenzivní zážitek, ovšem pro třetí osobu - čtenáře, je to v Cimického podání na hranici čitelnosti. Po dlouhé době jsem se musel přemáhat dočíst knihu.

23.04.2016 1 z 5

Rádio Svobodný Albemut Rádio Svobodný Albemut Philip K. Dick

Velmi zábavná vize naší společnosti, ve které je jednou z důležitých postav sám autor. V knize se setkáváme s Philipem a jeho nejlepším kamarádem Nicholasem. Nicholas začne brzy komunikovat s bohem/Valisem a snaží se s jeho pomocí narušit chod celého systému společnosti, které vládne velký FFF. Stačí ale spojení s bohem na to aby byl znovu nastolen rovný řád pro všechny lidské bytosti? Skutečně povedená utopická sci-fi ve které se i mezi řádky dozvídáme střípky z Philova života.

03.04.2016 5 z 5

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Naprosto strhující vyprávění sympatické ženy, která to v životě neměla lehké... a někdy to měla kurevsky těžké. U člověka může přijít bod zlomu, místo ze kterého není návratu. A o tom to je. Dolores sedí na policejní stanici, kam sama dobrovolně přišla a v dvěstěstránkovém monologu nám vylíčí co všechno se jí v životě stalo, včetně dominantních událostí posledních let - úmrtí jejího manžela a vdovy pro kterou pracovala. Dolores nikdy nechtěla moc, jen dostat to co si odmakala a o co se zasloužila. Někdy ale člověku osud nepřeje a je čas vzít věci do vlastních rukou... King opět válí, tentokrát transformovaný do starší ženy, která nám potřebuje něco říct. Doporučuji naslouchat. Stojí to za to.

25.03.2016 5 z 5

Počkej si na loňský rok Počkej si na loňský rok Philip K. Dick

Některé věci nezměníte i kdybyste mohli cestovat časem tam a zpět. Třeba rozpad vztahu se ženou nebo roztříštění vlastní osobnosti. Vlastní trable si berete sebou a je jedno kam i kdyby to bylo 50 let dopředu. Ocitáme se ve válce tří světů a zároveň v lásce i nenávisti jednoho manželského páru. Vynikající román, ve kterém naleznete klasické motivy Dickovy tvorby. Nejhodnotnější na knize jsou ovšem myšlenkové pochody hlavních postav, tak jako vždy u Dicka. Scéna kdy hlavní hrdina Eric pozoruje dva žluťoučké koně a drží v ruce G-Totex blau je úžasná. JJ-180, droga, na které vzniká okamžitá závislost, ovšem posune Vás na chvíli v čase... zkusili byste ji?

05.03.2016 5 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Pohádka pro dospělé. V Gaimanovo tvorbě se vůbec nemusí stydět vedle Koraliny, Hvězdného prachu a Knihy hřbitova. Lettie je zkrátka úžasná kamarádka pro kluka v tomhle věku. Škoda, že jsem taky takovou neměl. A kdyby navíc přišla z jiného oceánu... Poklady jsou všude okolo nás, stačí jen otevřít oči. A představte si ten šedivý svět, který by zbyl, kdyby ho někdo začal mazat.

17.02.2016 4 z 5

My, zvířata My, zvířata Justin Torres

Příběh o dospívání malých chlapců v ne zrovna ideální rodině. Život z toho tryská na všech stránkách a to je to co udělalo tuto knihu. Každý má totiž z dětství příhody, které se nejspíše vezme do hrobu. Jsme vychováni nemluvit o tom špatném či nehezkém a tak vyprávíme všem jen smetanu z vrchu hrnku. Torres ovšem podává i to co je hezky vespod, schované před vnějším světem v každém z nás...

14.01.2016 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Solaris mě zasáhl až do nitra. Je to opravdu hutný filozofický sci-fi materiál. I po čtyřech letech od přečtení mám z toho stejně silné pocity. Dokáže Vám, že stvoření živé bytosti či život samotný, je zázrak. Je jedno jestli jste tady nebo v hlubokém vesmíru, pocitům a lásce neutečete, nikdy. A hlavně nic z toho asi ani nikdy nepochopíte. Chybí mi vstávání v modročervené záři...

27.12.2015 5 z 5

Pekelně dobré plány Pekelně dobré plány Hugh MacLeod

Výborná kniha ve stylu knih Austina Kleona. Myšlenky předány v jasném a přehledném textu, doplněny vtipnými vizitkami Hugha. Kniha není o penězích, i když myšlenky v ní obsažené se dají přetáhnout i na ekonomickou sféru. Pro mě je to spíš kniha, která říká, že né každý pro Vás dobrý nápad stojí za to a že mít pekelně dobrý plán, který dává smysl, rozhodně není na škodu. U všeho je ale důležité jedno, mít otevřenou mysl a oči. A nikdy nic nevzdávat, pokud máte v danou věc víru.

27.12.2015 4 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Solidní pokračování skvělé prvotiny, které pokračuje v šílené "krasojízdě" Forresta. Doporučuji všem, kterým se líbil první díl, nebudete zklamáni, i když ke konci knihy jsem již byl nasycen úspěchy a pády, které Forrest zažívá. Jsem rád, že to autor utnul v tom nejlepším momentě a díky tomu konec vyznívá nenuceně a lehce.

03.12.2015 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Příběh, který s nadsázkou líčí život jednoho člověka, který má o kolečko méně. Forrest je chlapík, který žije stylem "horská dráha" a jeho životní radosti i strasti stojí fakt za to. Výbuchy smíchu, krásné momenty a zároveň smutek a prožívání chvil, kdy se to tak nějak všechno zase pohnojilo. Kniha je neskutečně živá a realističtěji podaná než filmové zpracování. Film mám rád, ale že bych se přidal do zástupu lidí, kteří hlásají, že film předčil knihu? Tak to by mě fakt nenapadlo. Knižní Gump není totiž okleštěný, jako ten filmový, který nám ukazuje slušňáka debila, kterej zažívá podobný životní osudy, ovšem s naprosto jiným vyzněním. Kniha Gumpa líčí tak jak to bylo původně, jako člověka, který žije a veze se po tej šílenej atrakci, které si říká život. A to je mi o moc sympatičtější.

03.12.2015 5 z 5

Vnější tma Vnější tma Cormac McCarthy

Tak to mám za sebou, přečetl jsem Vnější tmu. Nebylo to lehký čtení. Je to nejzvláštněji napsaná kniha, jakou jsem zatím přečetl. Nevím jestli mi otevírá nebo zavírá oči. Jsem ztracenej stejně jako oni, brácha a ségra, ve Světě kterej je takovej jakej je. Je mi z toho divně jako mi nikdy nebylo...
Vzpomněl jsem si při čtení na tohle: V jednom z nemnoha rozhovorů (pro The New York Times) je McCarthy popisován jako „společenský samotář“ a odhaluje, že není příznivcem autorů, kteří se „nezabývají otázkami života a smrti“. „Nerozumím jim,“ říká. „Pro mě to není literatura. Mnoho spisovatelů, kteří jsou považováni za dobré, považuji za divné.“..

29.11.2015 4 z 5