frantisek6180 frantisek6180 komentáře u knih

Do světa Do světa Hana Machalová

Knihu lze doporučit zejména začínajícím nadšencům do cestování. Autorka si předsevzala těmto lidem ukázat, že cestování je v možnostech každého z nás a většina našich problémů je obecně pouze v naší hlavě. Ruku v ruce s tím jde boření nejčastějších mýtů spojených s cestováním. V tomto kniha plní svou funkci na výbornou a upřímně bych jí doporučil i řadě lidí ve svém okolí, kteří přesně těmto mýtům podléhají. Vytknul bych pouze to, co je zde zmiňováno už vícekrát přede mnou. Některé pasáže se opakují, konkrétnější věci pak mohly být rozebrány víc podrobně. Ale jako celek 4*.

Pozn. kdo by chtěl něco podrobnějšího ražení a ještě o tom neslyšel, tak doporučuji rovněž Travel bibli.

19.08.2021 4 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Topka, byl jsem varován, měl trochu obavy a současně vysoká očekávání na základě doporučení. Kniha opravdu patří mezi jednu z nejlepších fantasy sérií, jakou lze v současné době číst. Ano, mnoho věcí zde již zmiňovaných je pravda, všechny ty postavy, místa, náznaky a dějové linky jsou náročné na sledování, ale za sebe musím říct, že zase ne tolik. Stačí se na to opravdu soustředit a číst to někde v klidu, pokud si to chce člověk opravdu užít. Také myslím neuškodí, pokud má čtenář něco podobného ražení a blížící se náročnosti načteno (za mě Anthony Ryan před touto sérií). Pokud jste ovšem spíše jen příležitostný čtenář, asi vám udělá větší radost spíše něco lehčího. Za mě však 95 %.

03.06.2021 5 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Moc hezky psaná kniha (sáhnul jsem po ní náhodou), autorka velmi čtivou formou představuje svou cestu na Pacifické hřebenovce především z pohledu svého vnitřního prožívání. Avšak návod jak to zvládnout technicky zde nehledejte, spíše inspiraci jak to zvládnout psychicky :-). Jediné co mi trochu nehraje, že autorka, která hned na začátku zmiňuje, že šla Camino tuto zkušenost zjevně vůbec nedovedla zužitkovat pro svou následující cestu (jak z hlediska příprav, tak pozastavování se na celou řadou věcí, kterými si tam musela jistě projít též).

11.05.2021 4 z 5

Na západ od ráje Na západ od ráje Harry Harrison

Velmi cením originální námět knihy, něco podobného nemá moc konkurenci, na druhou stranu má děj někdy tendence být zbytečně natahován, aby pak byly některé zápletky na můj vkus až příliš rychle ukončeny. Jako celek ale zdařilé čtení!:-)

08.03.2021 4 z 5

Prozřetelnost ohně Prozřetelnost ohně Brian Staveley

Opět výborné čtení, na autorovi musím vyzdvihnout, že neustále přichází s něčím novým, neokoukaným, stejně jako jeho schopnost učinit děj značně neodhadnutelným. Tentokrát za mě jednoznačně nejzajímavější Kadenova linka.

10.08.2019 5 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Skvělé počtení, příběh je vyprávěn lehkou, čtivou formou a je bezpochyby hodně originální. Navíc musím říct, že filmová verze ač se dějově rozchází, snad jako jeden z mála případů výrazně nezaostává za knihou a je její důstojnou inscenací. Věřím, že zejména lidé, kteří znají četné 80kové tituly zmiňované v knize si jí musí užít obzvlášť a i když toto není můj případ, nelze než dát 5*.

07.06.2019 5 z 5

Trnový princ Trnový princ Mark Lawrence

*3.5, u tohoto díla jsem opravdu váhal mezi 3 a 4 hvězdami. Hlavní hrdina je skutečně něčím, co tu dlouho nebylo, nicméně souhlasím s tím, že jeho chování a pohnutky si lze jen obtížně představit vzhledem k jeho věku, rovněž na mě působí zbytečně, že se příběh odehrává v nějaké verzi našeho světa, autor je mimo toto originální více než dost a tak to na mě osobně působí rušivě. Kromě toho má série určitě potenciál a určitě se vrhnu na další díl.

29.05.2019 3 z 5

Obklíčeni temnotou Obklíčeni temnotou Robert Anthony Salvatore

Další dobrá kniha o Drizztovi, čte se lehce a konečně se dočkáme i nějakých nečekaných zvratů, jen ta anotace z mého pohledu slibuje trochu něco jiného.

26.04.2019 4 z 5

Bezhvězdná noc Bezhvězdná noc Robert Anthony Salvatore

Navzdory lehkému zklamání z předchozího dílu, se mi tato kniha opravdu líbila. Jako vždy oceňuji, že se čte velmi lehce a dokazuje, že má Salvatore stále co nabídnout. Musím však souhlasit s ostatními, že návraty některých postav jsou spíše ke škodě než užitku celého příběhu.

03.04.2019 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Přečteno kdysi k maturitě a letos v rámci ČV. Ačkoliv to není úplně špatné, za celou knihu se mi nepodařilo přijít na to, co dělá zrovna z Krysaře tak "vyjímečné" dílo.

27.03.2019 2 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Váhal jsem mezi 3 a 4 *, nakonec jsem dal 3, motiv jako takový je bezvadný, autor zavádí do zcela nově pojatého světa, nicméně z mého pohledu by knize prospělo, kdyby byla o něco kratší a místy o něco akčnější, občas jsem se do čtení musel nutit. Dalším dílům ale šanci určitě dám.

24.03.2019 3 z 5

Odkaz Odkaz Robert Anthony Salvatore

Další dobrá kniha ze světa FR, bohužel však tentokrát pouze dobrá, neboť děj je v tomto případě až zbytečně natahován a tak máte po jejím přečtení pocit, že by šlo celou knihu snadno převyprávět v několika větách aniž byste něco zásadního vynechali.

04.02.2019 3 z 5

Z Nového zélandu přes Havaj do Austrálie: Za přírodnými krásami Oceánie Z Nového zélandu přes Havaj do Austrálie: Za přírodnými krásami Oceánie Leoš Šimánek

Hezké počtení a pěkné fotografie. V knize nicméně nelze očekávat moc praktických informací na cestu ani nahlédnutí do života místních, zato jí dominují popisné pasáže z míst, která autor se svou rodinou navštívil.

24.01.2019 3 z 5

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Kniha, kterou jsem málem v knihkupectví přehlédl, mě velice mile překvapila a nelze jí než doporučit každému, kdo má chuť sáhnout po méně profláklém autorovi dobré fantasy. Jediné co bych uvítal by bylo trochu více prostoru věnovanému Adare, ale tak třeba v dalších dílech :-)

20.01.2019 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Musím říct, že na mě poslední díl působil velmi rozporuplně, příběh má nepochybně své silnější, avšak i slabší části a z mého pohledu i některé zcela zbytečné dějové linky. I když jsem se na ságu jako takovou velmi těšil, musím se asi přiklonit k tomu, že Sapkowskimu povídky seděli podstatně lépe. Oceňuji prostor věnovaný závěrečným bitvám a překvapivé rozuzlení, ačkoliv zakončení ságy na mne osobně působí zvláštně...

13.01.2019 3 z 5

Austrálie Austrálie Leoš Šimánek

Nebylo to špatné, na druhou stranu, asi jsem čekal více zážitků a méně popisků míst, kterých vzhledem ke značnému počtu fotografií nebylo zas až tolik potřeba.

05.01.2019 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Za mě jedna z nejlepších knih o zaklínačovi, povídky jsou dle mého názoru ještě zajímavější (a vtipnější) než v díle prvním, kromě předposlední povídky, která alespoň na mě působila značně chaoticky si kniha rozhodně zaslouží přečtení, stejně jako 5 * :-)

24.10.2018 5 z 5

Atlas odlehlých ostrovů Atlas odlehlých ostrovů Judith Schalansky

Za mě zklamání, ale současně jsem od knihy zjevně čekal něco jiného....něco více faktografického, cestopisného, to jsem zde moc nenalezl, proto 3.

16.10.2018 3 z 5

Dávný čas Dávný čas Trevor Baxendale

Parádní kniha ze světa Doktora, která konečně po dvou předchozích dílech má hlavu a patu, nelze než doporučit ! ;-)

30.10.2017 5 z 5

Zuřící bouře Zuřící bouře Markus Heitz

Další výborné dílo od Heitze tentokrát líčí putování Aiphatona chronologicky po 4. dílu trpaslíků, slovo zde dostanou i některé staré známé postavy, nelze než plně ocenit a doporučit!

17.10.2017 5 z 5