Finskej Finskej komentáře u knih

Dvojí spravedlnost Dvojí spravedlnost Patricia Briggs

Celá série Alfa a Omega je báječné čtení, nicméně tento díl vyniká i tak. Hrdinové jsou jako konzultanti přizváni k pátrání po sériovém vrahovi, které vede FBI, a začnou se rozvíjet hned dvě roviny: zaměstnanci různých složek bezpečnosti (tedy „lidé“) zvědavě „oťukávají“ vlkodlaky (v rámci obyvatelstva planety Země tou dobou oficiálně novinku) a společně se snaží vypátrat a polapit pachatele řetězu nikdy neodhalených vražd. Obě atmosféry se podařilo autorce zachytit skvěle. A skvělý je i závěr, syrový a realistický, v žádném případě ne spokojeně šťastný a velice věrohodně ilustrující, co by se asi tak mohlo stát, kdyby lidská a v ideálním případě slepá spravedlnost najednou měla začít platit i pro ne-lidi. P.S. Kromě toho, že samotný příběh je čtivý, se navíc zde popsaný vývoj v realitě autorčina světa vztahuje i k původní sérii o Mercy Thompsonové.

10.04.2021 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Kotleta mě baví celý, Tomáš Kosek z Kotlety nejvíce. Svižné, vtipné, rázovité, kvalitní standard současné moderní české fantastiky. Duchem sebeironie připomíná Kotleta Žambocha a právě ona sebeironie činí jej stejně snesitelným na rozdíl od některých autorů, kteří se ve svých superhrdinech berou až příliš vážně. Platí pro všechny 3 díly i 21 úderů.

04.08.2020 5 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Dobrá antologie se stylově různorodými povídkami. Většině čtenářů se patrně nebudou líbit všechny, na druhou stranu většinu čtenářů zaujmou alespoň některé. (Osobně mi jich přišla zajímavá většina a ta jedna mě prostě jen nezaujala. Tak vysoké procento zájmu u většiny antologií nemívám.)

04.08.2020 4 z 5

Indiánské historie Indiánské historie Václav Šolc

Kniha, která nemá chybu a lze ji, jak běží čas, číst vícekrát dokola. Ve věku dětském i dospělém. A jeden by měl, pokud chce o indiánech vědět i víc, než nám sdělují romantické mýty.

26.01.2020 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Veskrze výborná záležitost, která nám přibližuje atmosféru stalinského Ruska a období jejího konce, a tak se stane, že jisté nelogičnosti jeden rád odpustí ve prospěch vylíčení atmosféry a její syrovosti. Vzniklo vynikající rozhlasové zpracování (viz server Panáček v říši mluveného slova a heslo Dítě číslo 44) a taktéž obstojný film (viz ČSFD a heslo Dítě číslo 44), obé lze doporučit. Je to zkrátka příběh, který nutno zkonzumovat v několika podobách a verzích. Jedince chtivé reálných podkladů odkazujeme na heslo ve Wikipedii s názvem Čikatilo. Protestovat lze jen proti dvěma věcem a obě se, kupodivu, týkají kritik: ne, není nepředstavitelné, že tam tehdy panovaly takové poměry. Panovaly. A ne, není nepředstavitelné, že mohla existovat společnost, která samu myšlenku "vadného člověka" popírala – existovala.

26.11.2019 4 z 5

A felséges piramisok A felséges piramisok Vojtech Zamarovský

A) naučná publikace a přitom B) skvělé čtivo. Zamarovský byl génius. Sice se opakuji, ano, ale ono se to dá prohlásit prakticky o každé autorově knize. A když jich člověk pár zvládne, vzdělání si rozšíří podstatně a ani si nějaké námahy nevšimne :-)

Za tajemstvím říše Chetitů Za tajemstvím říše Chetitů Vojtech Zamarovský

A) naučná publikace a přitom B) skvělé čtivo. Zamarovský byl génius.

Na počátku byl Sumer Na počátku byl Sumer Vojtech Zamarovský

A) naučná publikace a přitom B) skvělé čtivo. Zamarovský byl génius.

08.10.2019 5 z 5

Bohové a hrdinové antických bájí Bohové a hrdinové antických bájí Vojtech Zamarovský

Nejlepší a přitom skvěle čtivá encyklopedie antických bohů, polobohů, mytických bytostí, hrdinů, králů a tak dále a tak dále a tak dále, co vůbec máme. Dá se to číst pořád dokola.

Aféra Niny B. Aféra Niny B. Johannes Mario Simmel

Po všech stránkách velice dobrá věc. Do klasického středního románu schoval autor téma "zločin a trest" a udělal to kvalitním způsobem.

28.08.2019 5 z 5

Velitel šalupy Velitel šalupy Patrick O'Brian

Patrně by to mohla být příjemná dobrodružná kniha, ovšem český překlad jí dost ublížil a je zarážející, že některé očividně podivné dialogy, v nichž repliky mezi postavami zkrátka nedávají smysl, nikoho nezarazily, než došlo k tisku. (A na rovinu: nejen repliky a dialogy mají tento problém.) V druhém díle je to ještě horší a i když od třetího dílu dál už to není tak příšerné, v pořádku to není nikdy. Minimálně do pátého dílu, pak jsem došel k závěru, že pokračovat nelze a je třeba anglického originálu.

27.08.2019 2 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Je to novela, nikoliv román, ale jinak jde o dílko sice jednoduché, ale čtivé a zábavné. A napsat tak jednoduchý příběh tak čtivě a zábavně nám prozrazuje, že autor je v daném žánru skutečně mistr.

20.08.2019 5 z 5

Řeky času Řeky času Lyon Sprague de Camp

Rád bych to doplnil: Řeky času jsou neobyčejná sbírka povídek, protože se k nim člověk může vrátit i po dvaceti letech a zjistit, že z příjemné čtivosti a zábavnosti nic nevyprchalo, pročež lze konzumovati znovu. Jistě, seriózní literatura aspirující na zápis do učebnic to není, ale klasika ano. A ta repetitivnost, s níž hrdina vždy začíná své vyprávění, to je něco jako znělka na začátku dílu seriálu.

18.01.2019

Poklad ve Zlatém údolí Poklad ve Zlatém údolí Gabriel Ferry

Klasické dobrodružné dílko pro mládež, ovšem, jak kdosi správně podotýká, tu "ze starých časů," takže dneska už spíš nostalgie pro nás, žel, dávno dospělé.

09.01.2019 3 z 5

Bestie v sametu Bestie v sametu Jack Yeovil (p)

Na žánrovku, na niž člověk od počátku neklade velké nároky, až překvapivě dobře čtivá variace na dané rozparovačské téma. Z warhammerovek rozhodně to lepší.

04.11.2018 4 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Soubor osobitých a nanejvýš čtivých pohádek, který je snad i lepší než samotná původní série Griša. S jedinou výtkou: šest je ukrutně málo. Autorka se nemusí ostýchat, klidně by se jich sneslo 2x, 3x, 4x... Jo a technické upřesnění: kniha nepatří do žádné série, do kterých je zde na databaziknih.cz mylně zařazena – je to prostě soubor povídek z daného světa/vesmíru.

27.10.2018 5 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Příběhy železného druida, jako série, jsou vcelku zábavné a dobře napsané čtení. Tedy pokud se jeden přenese přes faktor „nemám rád, když hrdinové nakopávají do zadku bohy moc brzy“ – někomu to vadí, a pro toho tento cyklus není, jiný to zkousne, a tak ho čeká pár řemeslně dobrých dílů s přiměřenými zápletkami a i řadou vtipných pasáží. (Hlavně když dojde na mentální dialogy druida a jeho věkovitého psího přítele.) Ale jednu radu bych měl: série končí 9. dílem – Scourged – a ten nečtěte. Je příliš znát, že Hearne už to chtěl ukončit, a moc se mu to nepovedlo. Vlastně kdybych mohl vrátit věci zpět, devátý díl bych ze své hlavy vyzmizíkoval a spokojeně skončil osmým.

26.09.2018 4 z 5

Z. Burian – Pravěk Z. Burian – Pravěk Vratislav Mazák

Nemá chybu. Zamiloval jsem se jako kluk a vydrželo mi to až dodnes. Jednou za čas vždycky sáhnu a znovu si ten cyklus projdu.

10.07.2018 5 z 5

Návrat na planetu Zemi Návrat na planetu Zemi Ivo Železný

S antologiemi je ta potíž, že jsou to... antologie. Nicméně tuto by si příznivci sci-fi přečíst měli, protože i když možná tu a tam některou povídku přeskočíte, číst se jich dá většina a některé jsou vysloveně dobré. To je solidní výsledek.

23.06.2018 4 z 5

Boj o Filipíny Boj o Filipíny Miloš Hubáček

Všechny Hubáčkovy knihy o bojích v Tichomoří jsou dobré a čtivé, specialitou této je, že - víc než ty ostatní - donutí jednoho k zamyšlení nad tím, jak velkou úlohu na obou bojujících stranách sehrála ješitnost některých generálů, admirálů a dalších velitelů. Když se čtenář zamyslí nad tímto aspektem napříč celou pacifickou ságou, je to někdy na pováženou, ale právě na Filipínách vyvstane tento problém zvláště ostře a jasně.

03.12.2017 5 z 5