Finn69 Finn69 komentáře u knih

Dva roky, osem mesiacov a dvadsaťosem nocí Dva roky, osem mesiacov a dvadsaťosem nocí Salman Rushdie

Vždycky mě potěší, když objevím nějakého Rushdieho, kterého ještě neznám, protože ty knížky jsou vždycky chytré, plné magické atmosféry a navíc se moc dobře čtou. Tentokrát se rozhodl spojit Pohádky tisíce a jedné noci s naším světem, a řekl bych, že se mu to povedlo naroubovat docela přesvědčivě. Já jsem toho názoru, že pár džinů nikdy neškodí a jelikož Rushdie jich v téhle knížce nachystal pěknou řádku a k tomu přidal i zajímavý příběh, dávám 4 hvězdičky.

21.12.2023 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Stephen Fry

Tak tahle knížka je snad ještě lepší než Trója. A vůbec, neumím si představit zábavnější způsob čtení řeckých pověstí, než vzít do ruky tyhle převyprávění od Stephena Frye. Pokud chcete vědět jestli trpěl Oidipus oidipovým komplexem, proč přišel Théseus o zadek nebo jak to bylo s Héraklovým inteligenčním kvocientem, tohle je rozhodně kniha pro vás.
A já doufám, že se mi konečně povede sehnat v knihovně i Mýty.

17.12.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Mario Vargas Llosa

Když jednou Tasurinči přemýšlel, co by si tak přečetl, padla mu do ruky knížka Vypravěč od Maria Vargase Llosy. A jářku, ta se mu docela líbila, takže si řekl, že si ji jednou musí přečíst znovu, možná.
To bylo tenkrát.
A teď, když si na ni vzpomněl a přečetl si ji znovu, zalíbila se mu ještě víc, a tak jí přidal ještě jednu hvězdičku. A příště třeba přidá další, snad.
Tak jsem to aspoň slyšel.

04.12.2023 4 z 5

Ráj je až za rohem Ráj je až za rohem Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa málokdy zklame, a tenhle neortodoxní životopis (nejen) Paula Gauguina bylo ohromně zajímavé čtení. Netušil jsem vůbec, že Gauguin měl tak revolucionářskou babičku a že Flora Tristánová revolucionářka v nejednom směru byla, na to můžete vzít jed. Ti dva si byli přes všechny rozdíly v ledačems podobní, konečně bohémy a revolucionáře to k sobě tak nějak táhne odjakživa.
Oba měli svůj cíl a šli za ním přes všechny překážky. A celý život ten svůj cíl oba hledali, ten svůj vysněný ráj. Ráj, který je ale vždycky až za tím dalším rohem a nikdy ho nenajdete. Není to nějak veselá četba. Tomu svému hledání oba obětovali úplně všechno, nebrali žádné ohledy na nikoho, ani na svoje nejbližší.
Četl jsem kdysi knihu Urozený divoch, což je taky Gauginův životopis, tahle kniha je nicméně daleko syrovější a zdaleka ne tak puritánská. Asi bych doporučil přečíst si obě.

03.12.2023 5 z 5

Trója Trója Stephen Fry

Jestli hledáte pěkně a čtivě převyprávěnou Trojskou válku, tak jste ji právě našli. A až si ji přečtete, budete vám daleko jasnější nejen co se tam všechno dělo, ale budete mít i představu kdo s kým, kdy, kde a co za to. Stephen Fry přitom jen tak mimochodem dokáže rozmotat všechny ty propletence rodinných vztahů řeckých bohů, polobohů a smrtelníků, ukáže vám, co je k Tróji přivedlo a ledacos dalšího. A navíc se u toho docela dobře pobavíte.
Nejlepší na tom je, že tohle všechno se mu povedlo, aniž by nějak vynechával nebo zjednodušoval a proškrtával ve stylu "Ilias for dummies". Prostě klobouk dolů.
Doporučuji a určitě se podívám i na Mýty a Hrdiny.
A pro starší a pokročilé ještě upozorním na Gravesovy Řecké mýty, tam už ale anglický humor moc nečekejte :)

28.11.2023 4 z 5

Crota Crota Owl Goingback

Když jsem přemýšlel, k čemu bych Crotu přirovnal, napadly mě "béčkové", nebo "céčkové" filmy s obřími krokodýly, pavouky, hady či chobotnicemi, před kterými prchají temnými tunely vnadné blondýny. Samozřejmě jen do okamžiku, kdy narazí na moudrého domorodého šamana, který je díky své znalosti prastaré moudrosti předků zachrání.
Tady chyběla ta blondýna, jinak scénář celkem sedí. Ale jelikož zase úplné Žralokonádo to nebylo, přidám tam i tu třetí hvězdičku. Ale je to těsně.

24.11.2023 3 z 5

Píseň, kterou se objasňuje svět Píseň, kterou se objasňuje svět Brian Evenson

Tak tahle sbírka vám svět rozhodně neobjasní, naopak vám nasadí do hlavy spoustu pochybností. Třeba o tom, jaký ten svět vlastně je, když se zrovna nekoukáte.
A nepomůžou vám ani biofokální brýle.

22.11.2023 4 z 5

Rezavé panny Rezavé panny Gwendolyn Kiste

Příběh Rezavých panen je hodně temný a na první dobrou vypadá až bezútěšně. Rozpadající se předměstí Clevelandu, krachující továrny a dívky měnící se v podivná monstra. Každá změna se zdá být k horšímu a jediný, kdo se změnit odmítá, je spolužačka "rezavých panen", maturantka a rebelka Phoebe. Sama proti všem může těžko vyhrát - ale třeba je naděje právě v rezavých pannách a v tom, co se z nich stalo...
Ta knížka mě totálně dostala, přečetl jsem ji skoro na jeden zátah a pak se ještě vracel zpátky. Zatím je to určitě to nejlepší z Medusy a pro mě jedna z nejlepších knížek letošního roku.

19.11.2023 5 z 5

Glennkill – ovce vyšetřují Glennkill – ovce vyšetřují Leonie Swann

Bylo to fajn, takové detektivní pohádky ovčí babičky. Skoro jako by to napsala Agatha "Merino" Christie. Ovčí vyšetřovací metody jsou sice poněkud nestandardní, mají ale výsledky a je to docela dobrá zábava. Pokud jste viděli Ovečku Shaun ve filmu, máte celkem dobrou představu i o téhle knížce. Časem určitě zkusím i druhý díl.

19.11.2023 3 z 5

Požár v Elysiu Požár v Elysiu Alastair Reynolds

Už je to pár let, co jsem se naposledy podíval do světa Odhaleného vesmíru, docela jsem se těšil. Celá ta série je mimochodem hodně dobrá a líbil se mi i Prefekt. Ovšem Požár v Elysiu bohužel znamenal trochu zklamání. Není to prostě ono, nechytilo mě to, přišlo mi to trochu naivní a zbytečně dlouhé. Ani dobrá scifi, ani dobrá detektivka.
Zkrátka a dobře, s prefektem Dreyfusem končím.

14.11.2023 2 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

McCammon mě tentokrát opravdu hodně překvapil, čekal jsem plnokrevný horor a dostal magický příběh jednoho klukovského léta z šedesátých let minulého století. Ano, i tady potkáte živé mrtvé nebo třeba lesní obludy, ale vidíte je očima dvanáctiletého kluka s hodně velkou fantazií a to všechno se tu objevuje tak nějak samozřejmě, jako by to bylo v Zephyru úplně běžně k vidění. Nabízí se srovnání s Kingovým To nebo Simmonsovým Temným létem, ale tahle knížka je prostě jiná - trochu magická, trochu detektivka, trochu horor, hodně nostalgie...
Krásně se to čte, už docela dlouho se mi nestalo, že by mě něco chytilo tak jako tohle klukovské vyprávění. Jasných pět hvězd a řekl bych, že si dám brzy repete.

Neodpustím si poznámku k názvu - v originále se tahle knížka jmenuje Boy's Life, nicméně nakladatel cítil potřebu ji přejmenovat na "Smrt před úsvitem". Moc to k ní nesedí, a nezdá se mi, že by mohlo mít nějaký zásadní vliv na to, kolik se prodá výtisků. Celkem bych přivítal, kdyby těchhle blbostí nechali.

11.11.2023 5 z 5

Hraniční válka Hraniční válka Neal Asher

Předchozí díl (Agent řádu) mě trošku zklamal, ale jak praví staré přísloví, dobrý konec (nebo pořádný nářez) vše napraví. Je to důstojné rozloučení s Agentem Cormacem, rozloučení za rachotu probíječek a záblesků laserů, doprovázené ohňostrojem vybuchujících vesmírných lodí a roztříštěných měsíců. Dávám čtyři bílé trpaslíky a s Asherem ještě zdaleka nekončím.
Další v pořadí je Technik, a to znamená návrat na Masadu ke kapucínům a žvatlokačům - už se těším :)

05.11.2023 4 z 5

Agent Řádu Agent Řádu Neal Asher

Tohle mi úplně nesedí, mám prostě daleko raději masadské žvatlokače a spatterjayské pijavice než Horace Blegga. Džainské zamoření není už nic nového a jinak je to jen taková vesmírná střílečka. Sice výživná a v dobrým tempu, ale nějak bych chtěl něco víc.
Po druhém čtení shazuju hodnocení ještě o jednu hvězdu níž.

29.10.2023 2 z 5

Mosazňák Mosazňák Neal Asher

Mosazňák je můj oblíbený Cormac. Líbí se mi píseční kanci i rytíři, kteří na nich jedou zabít draka (vlastně Draka, ano, právě toho myslím) a skvělá je i celá ta smrtonosná verbež na planetě Cull. Navíc se nám vrací pan Jeřáb, co víc si přát?

24.10.2023 5 z 5

Hranice Řádu Hranice Řádu Neal Asher

Na hranicích Řádu jsou pořád místa, kam řádové UI nedohlédnou a tak je tu ideální prostředí pro lokální diktátory, pašeráky zbraní a technologií, a najde se místo také pro šíleného vědce Skellora, nakaženého džainským myceliem. Jedno z těchto míst je planeta Masada, kde Asher konečně ukazuje svou silnou stránku, totiž originální mimozemskou biosféru plnou mimořádně vydařených oblud. Poprvé se tak setkáte s kapucíny, siluráky a žvatlokači, kteří hrají významné role i v dalších knihách. Dokonce si o nich můžete poslechnout povedené krvavé pohádky před spaním.
Tenhle zapadákov vesmíru se díky honbě na Skellora najednou stává velmi frekventovanou křižovatkou, kde se potkávají řádové válečné lodě s naším starým známým Drakem a jeho drakomany. A nechybí samozřejmě ani Ian Cormac, který to jako obvykle má nějak vyřešit.

22.10.2023 4 z 5

V pavučině V pavučině Neal Asher

Tady se už fantazie Neala Ashera začíná pořádně rozjíždět a na scéně se za mnohých efektů objevuje mimozemský a polobožský Drak v podobě čtyř šupinatých koulí o kilometrovém průměru. Už to stojí za to, a co teprve takový dvouapůlmetrový a mosazný Pan Jeřáb? Agent ZBC Cormac v plné síle a spolu s ním i všemocné UI Zemské centrály mají zkrátka co dělat, aby si s tím vším nějak poradili.
Je to slušný začátek série, která se dostává do pořádných obrátek v dalších dílech, na které hned teď jdu :)

20.10.2023 3 z 5

Stín škorpiona Stín škorpiona Neal Asher

Po mnoha letech si dávám celého Ashera znovu, tentokrát ne tak, jak u nás vycházel, ale v doporučeném chronologickém pořadí, ať je nějaká změna :)

A ke knize samotné: tak jako je Pradorský Měsíc úvod do celého Světa Řádu, je Stín Škorpiona vlastně prequel k následující sérii s agentem ZBU Cormacem. Není to určitě to nejlepší, co Asher napsal, ale čte se to pěkně, taková tříhvězdičková záležitost. Navíc, pokud chcete vědět, jak se stal Cormac tím, čím je, nikde jinde to nenajdete.

16.10.2023 3 z 5

Lidožrouti z Lízátkova Lidožrouti z Lízátkova Carlton Mellick III

Lidožrouty jsem přečetl na pozdní dovolené u moře, a úplně je zapomněl ohodnotit.
Asi to bude tím, že je to fakt děsná ptákovina. Já s tímhle pocitem končím každou Mellickovu knihu a říkám si vždy že již nikdy více. Jenže on mě zas po nějakým čase naláká dalším skvělým názvem a já podlehnu, abych si posléze vynadal. S Plyšákokalypsou to nebude jiný, to už vím teď.

09.10.2023 2 z 5

Pradorský měsíc Pradorský měsíc Neal Asher

Už jsem dlouho nečetl žádného Ashera, tak jsem se rozhodl pustit se do toho znovu a hezky od začátku. Je to můj oblíbenec, ty knížky se čtou moc pěkně, na nic si nehrají, je to prostě pořádná space opera se vším co k tomu patří. Čili čekejte odporné lidožravé mimozemšťany, všemocné umělé inteligence, cestování subprostorem a hlavně spoustu explozí a podobných kratochvílí. A co je důležité, nechybí ani pořádná porce humoru. Zejména se těším na Asherovy bojové roboty, to jsou skutečné osobnosti, a jelikož už jsem to četl, vím, že to těm zatraceným krabošukům opět pořádně nandají :)

Pradorský měsíc je začátek toho všeho, uvádí vás do Světa Řádu, řízeného UI. Lidstvo pod jejich vládou prosperuje, úspěšně se šíří do vesmíru a (zatím marně) pátrá po svých sousedech. A když už na nějaké narazí, namísto přátelských úsměvů na ně čekají zubatá klepeta nesnášenlivých Pradorů. A ryc pic bum, už tu máme pořádnou mezihvězdnou totální válku.

03.10.2023 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Vzhledem ke spoustě nadšených recenzí a hodně vysokýmu hodnocení je mi až hloupý se přiznat k tomu, že jsem vážně uvažoval o dvou hvězdách. Nakonec jsem dal 2,5 hvězdy, ale upřímně řečeno mě to fakt nechytilo. Téma je to samozřejmě závažný a to i konkrétně pro mě, jelikož mám dvě dcery a tyhle témata beru díky tomu dost osobně. Navíc jsem docela vážný případ nevyléčitelného houbaře. Takže by to mělo fungovat. Ale bohužel nefunguje.
To, že má knížka závažný téma, ještě neznamená, že je automaticky dobrá. A mě se fakt moc dobrá nezdála, bylo to jakési neslané nemastné a ty houbařské pasáže mi připadaly, jako by si to autorka chvíli předtím našla v nějaké houbařské skupině na webu a pak to tam nějak dopisovala.
Ale nenechte se odradit, je to samozřejmě jen můj pohled a třeba je to prostě tím, že jsem chlap a nesedl mi autorčin styl.

02.10.2023 3 z 5