Finn69 Finn69 komentáře u knih

Most Most Iain Banks

Kniha, která vám místy připomene Weissův Dům o tisíci patrech, místy třeba Mitchellův Atlas mraků. Jak se píše v anotaci, jen těžko se dá její děj vyprávět. Dějových linek je hned několik a to navzájem velmi odlišných, ať už prostředím, postavami nebo dokonce jazykem. Tady musím složit poklonu Janu Kantůrkovi, pořádně si s tím pohrál :-) Trošku se zapotíte, až budete chtít zjistit co je realita, co halucinace a co sen, co je minulost a co současnost, ale stojí to za to.
Za mě další vynikající věc od Iaina Bankse a pět hvězd.

30.08.2016 5 z 5

Oltář v jeskyni Oltář v jeskyni Jefferson Bass (p)

Detektivka ze zapadlého koutu Spojených států, připomínajícího mi trošku Twin Peaks. Okres Cooke je krajem náboženských fanatiků, svérázných šerifů, pěstitelů marihuany, starých klanových nenávistí a podobně, prostředí tedy barvité až až. Hlavním hrdinou je forenzní antropolog, z čehož vyplývá nadprůměrná dávka hnijících mrtvol. Suma sumárum, docela dobré čtení, byť kvalit Cormaca Mc Carthyho a jeho Dítěte Božího (ke kterému se autor otevřeně hlásí) zdaleka nedosahuje.

22.08.2016 3 z 5

Líc a rub Líc a rub Iain M. Banks (p)

(SPOILER) Zvláštní fantasy příběh, vlastně dva příběhy, které postupně splývají. Hrdinkou prvního z nich je tajemná králova lékařka ze vzdálené cizí země, v tom druhém je hlavní postavou osobní strážce diktátora. Oba z nich bojují jak s neustálými úklady, tak se svými vlastními city a oba nakonec v tomto boji prohrávají. Velmi dobré, doporučuji.

22.08.2016 4 z 5

Číňan Číňan Henning Mankell

Čekal jsem severskou detektivku, ale dostal jsem thriller s přesahy do historie amerického Západu a exkurzí do Pekingu. Je to docela dobré čtení, můžu doporučit, zejména pokud se zajímáte o historii a současnost Číny.

14.08.2016 3 z 5

Velký průšvih Velký průšvih Dave Barry

Nenáročná humoristická knížka, která ovšem není až tak k popukání, jak slibuje anotace. Je to takové pohodové čtení na pláž, víc se asi nemá cenu rozepisovat.

11.08.2016 2 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Příběh podivného samotářského Franka, žijícího se svým (podobně podivným) otcem na maličkém ostrůvku u skotského pobřeží. Takhle to nezní až tak hrozně...
Ale Frank je v podstatě obluda, která nemá normální lidské city, žije ve svém vlastním světě kouzel a zabývá se po celé dny hlavně zabíjením a týráním zvířat, případně stavěním přehrad a jejich vyhazováním do vzduchu. Zabití zvířete (nebo člověka, když na to přijde) pro něj neznamená nic víc ani míň, než jakákoliv jiná činnost, kterou si ve svém pošahaném mozku na ten okamžik naplánoval. Jeho okolí není o nic normálnější, každá postava, která se v knize objeví, je nějakým způsobem "divná" a na Frankovi se v minulosti většina z nich také důkladně podepsala.
V knize je celá řada šokujících momentů, není to pro slabé povahy. Pokud máte trošku silnější náturu, pusťte se do toho, konečně podívat se do hlavy šestnáctiletému psychopatovi se nepodaří každý den.

10.08.2016 5 z 5

Anatém Anatém Neal Stephenson

Tuhle knihu jsem poprvé nedočetl, podruhé dočetl jen z povinnosti, ale potřetí mě to chytilo a nepustilo. Není to vůbec lehké čtení a asi to opravdu chce víc než jeden pokus.
Až se vám podaří prokousat složitou terminologií a začnete pořádně chápat o co vlastně jde, zjistíte že jde o fascinující a ohromně propracovanou postkatastrofickou scifi s přesahy do filozofie, náboženství a řady vědních oborů, zejména kvantové fyziky. Stephenson není žádný povrchní pisálek, to o čem píše má důkladně nastudované, a umí k tomu dodat i zajímavý a napínavý příběh. Takže doporučuji, ale současně varuji - není to pro každého.

09.08.2016 5 z 5

Muž, který se proměnil v sebe sama Muž, který se proměnil v sebe sama David Ambrose

Tahle knížka o paralelních vesmírech upřímně řečeno za moc nestojí. Doporučit můžu snad jen jako výplň času do vlaku nebo na pláž. Není tu ani originální nápad, ani zajímavý příběh, tohle už bylo napsáno stokrát a lépe.

28.07.2016 1 z 5

Žulové město Žulové město Stuart MacBride

Pěkná detektivka ze skotského Aberdeenu, určitě doporučuji. Nic tomu nechybí, máme tu osobitého hlavního hrdinu, sérii vražd malých dětí, šílence, pedofily, mafiány... ale také skotské počasí, tu a tam humor a nějakou tu whisky. Pokud od McBrida ještě něco uvidím, určitě po tom sáhnu.

28.07.2016 4 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Čekal jsem něco jiného, tohle není ani tak historický román ze středověkého Japonska, jako spíše sonda do hlavy křesťanského misionáře v okamžiku zásadní zkoušky jeho víry. Z tohoto pohledu je to kniha zajímavá a dobře napsaná, já jsem ale chtěl něco ve stylu Taiko nebo Musaši a tak jsem byl docela zklamaný. Kdybych neznal jméno autora, ani bych nepoznal, že jde o Japonce, je to napsáno docela v evropském stylu. A je to vlastně logické, příběh vypráví portugalský kněz, který přes šógunův zákaz tajně přicestoval do Japonska a po svém dopadení je nucen k odpadnutí od křesťanské víry.

27.07.2016 3 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Opravdu hodně černý humor, já ho mám ale rád, takže čtyři hvězdičky. Profesor Vlk a docent Šimsa jsou jaksi docela mile zrůdní a Lízinka Tachecí se svou překrásnou a úplně prázdnou hlavičkou je k pomilování. Mimo to se vám dostane přednášek z popravních věd, takže ani vzdělání nezůstane stranou :-)

27.07.2016 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Nečetl jsem Perdido zdaleka poprvé, ale tahle knížka se dá číst mockrát a mockrát a nudit vás nikdy nebude. Jak byste se taky mohli nudit v Novém Krobuzonu, městě plném podivných lidí, ještě podivnějších xeňanů všemožných ras, parních konstruktů, alchymistů, thaumaturgů...
Zase jsem si to užil a myslím, že to nebylo naposledy :-)

13.07.2016 5 z 5

Sníh Sníh Neal Stephenson

Už jsou to docela roky o jsem tuhle knížku četl poprvé, a je to opravdu moc dobrá věc i po těch letech. Anotace bohužel zcela opomíjí to nejlepší - celou historii vzniku Ašeřina viru od starých Sumerů a boha Enkiho, přes Chamurappiho zákony a poté všechna světová náboženství až do současnosti a vlastně i budoucnosti. Stephenson to má důkladně prostudované a je požitek sledovat jak dokáže propojit starověké legendy s kyberpunkem nebo smísit virtuální světy s kódy na tabulkách s klínovým písmem. Nechávám 4 hvězdy a rozhodně doporučuji.

22.06.2016 4 z 5

Tohle se mi líbilo moc, je to taková "weird" knížka, které mám rád. Příběh plný tajemství, podivné postavy a ty bizarní fotografie, bez kterých by to nikdy nebylo ono, dávají dohromady hodně příjemný zážitek. A jestli to opravdu bude točit Tim Burton, jak jsem někde četl, těšme se na další Velkou rybu :-)

20.06.2016 5 z 5

Potopa Potopa Stephen Baxter

Něco pro zájemce o ekologii, problematiku globálního oteplování, stoupání hladiny moří atd. Co kdyby se uvolnily zásoby vody uložené v zemské kůře a vylily se na povrch? Co se stane s civilizací, s lidstvem, s celou planetou?
Baxter to má jako obvykle všechno vědecky podložené, navíc čtivě a poutavě napsané, u mě dobrý :-)

14.06.2016 4 z 5

Tkadlec Tkadlec Stephen Baxter

Poslední díl tetralogie se odehrává za druhé světové války, ovšem trochu jiné než jak ji známe z učebnic. Německo uskuteční invazi do Anglie a na jihu ostrova zřídí protektorát. Setkáváme se konečně s Tkalcem i Svědkyní, kteří se snažili ovlivnit historii v minulých staletích - jeden aby zajistil vznik árijské říše, druhý aby jej zastavil.
Je to opět zajímavá knížka, oproti ostatním dílům se odehrává v alternativní historii a je to tedy asi víc scifi než historický román.
Asi je tu čas ohodnotit celou sérii Plátno tkané časem - tedy je to docela dobré čtení se spoustou historických faktů. Líbilo by se mi to asi ještě víc, kdyby to autor poněkud seškrtal například na dvoudílný román, takhle je to až příliš rozvláčné.

10.06.2016 3 z 5

Mořeplavec Mořeplavec Stephen Baxter

Třetí díl tetralogie Plátno tkané časem opouští středověkou Anglii a přivádí nás do Španělska v době reconquisty. A jako v předchozích dílech, i tady hraje podstatnou roli proroctví - tentokrát dokonce proroctví dvě, a to proroctví protikladná, a každé z nich se skupinou odhodlaných zastánců.
Budoucnost Evropy je tak na vážkách, vyšle Isabela Kastilská Kryštofa Kolumba na západ, nebo ho naopak jmenuje generálem armády, která zamíří na východ? Dojde k objevení Ameriky, nebo vypukne ničivá válka s muslimským světem?
Je to zajímavé čtení, uvědomíte si jak málo v určitých okamžicích mohlo stačit, aby se historie vyvíjela úplně jinak než nás učili ve škole. A Tkalci, kteří šíří v naší minulosti proroctví a návody, se právě toho snaží dosáhnout.

06.06.2016 3 z 5

Dobyvatel Dobyvatel Stephen Baxter

Druhý díl Baxterovy série začíná pádem římské Británie a saskou invazí a provádí nás přes vikinské nájezdy až k dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem. Čili stejně jako první díl musí obsáhnut velmi dlouhé období, nejde o příběh jednoho člověka.
Oproti prvnímu dílu ale jednotlivé části více drží pohromadě a daleko víc vyvstává na povrch spojovací linka v podobě proroctví o budoucnosti Británie a celého světa. Všechno to tak nějak začíná dávat větší smysl, zdá se, že se nám do děje začíná míchat sci-fi motiv cestování časem. Zdá se totiž, že se naši historii někdo snaží prostřednictví proroctví ovlivnit, a že takovýchto navzájem soupeřících "Tkalců" je snad i více...
Je to ale zatím všechno pouze v náznacích, snad bude víc ve třetím dílu :-)

03.06.2016 3 z 5

Císař Císař Stephen Baxter

Letem světem historií římské Británie, tak bych to asi hodnotil.
Tahle historická freska popisuje útržkovitě dějiny celého ostrova od vylodění císaře Claudia až po konec římské nadvlády nad ostrovem. Spojovacím článkem jednotlivých částí, které od sebe dělí i stovky let, je proroctví, pronesené při narození brigantského bojovníka Nectovelina, které zdá se předjímá budoucnost celého ostrova.
Vzhledem k tomu, jak dlouhé období kniha pokrývá (a to je jen první díl), nemůže samozřejmě být klasickým historickým románem například ve stylu Saských kronik Berharda Cornwella. Osobně se mi to zdá až příliš roztříštěné a Cornwellův styl je mi bližší.
Nicméně dozvíte se řadu zajímavých historických faktů a Baxter psát umí, takže ty tři hvězdy jsou asi na místě. Dám šanci i dalším dílům.

28.05.2016 3 z 5

Roky pod psa Roky pod psa Markus Zusak

Nějak jsem nepochopil, proč byla tahle knížka vůbec napsána, a už vůbec ne proč si někdo dával práci s překladem. Patnáctiletý kluk se pere s bratrem a platonicky se zamiluje do sousedky. Toť vše.

25.05.2016 1 z 5