Finn123 Finn123 komentáře u knih

Dillinger Dillinger Jack Higgins

Napsáno jako dobrodružný román ve westernovém stylu. Četlo se to dobře, Dillinger byl velký sympaťák a tak jsem si na konci řekl: Škoda ho! V zápětí mě ale hned napadlo, jestli byl takový klaďas, jak ho autor vylíčil. Dost pochybuji. Ale u takových knížek, jako je tahle, jde asi historická věrnost někam do dáli.
Nicméně mne příběh zidealizovaného bandity zaujal.

19.11.2016 4 z 5

Milenci Marie Terezie Milenci Marie Terezie Max Adler

Historicky asi úplně mimo, ale napsáno lehce a pro zábavu ve stylu Pamětí Giacoma Casanovy. Proč ne, beru to.

17.11.2016 4 z 5

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Nijak moc mě povídky nezaujali, ještě tak Jabloň. Vtipné byly i Modré čočky,Ptáci v nejlepším končí, film byl lepší . Alibi bylo nechutné. Ostatní povídky celkem zajímavě rozepsané ,ale závěr mě vždy zklamal. Víc mám v oblibě třeba horory co píše Le Fanu, Bierce nebo Lovecraft. No nevadí, jednou jsem zkusil něco jiného.

17.11.2016 3 z 5

Pomsta Pomsta Charles Alden Seltzer

Nic moc. Nevěrohodný popis vztahu hlavního hrdiny s jeho láskou (dost zdlouhavě podaný). Tím byly rozmělněné napínavé scény-chvílemi mě četba vůbec nebavila.

15.11.2016 2 z 5

Cesta dlouhá, daleká Cesta dlouhá, daleká George Owen Baxter (p)

Trochu zdlouhavý westernový příběh s divným ,jakoby nedokončeným závěrem. Četl jsem lepší (i od tohoto autora).

13.11.2016 3 z 5

Boleslav - Příběh bratrovraha Boleslav - Příběh bratrovraha Zuzana Koubková

Pěkné volné pokračování knihy Kníže Václav. Paní Koubková píše příběhy, které se dobře čtou. Oblíbil jsem si postavu Boleslavova syna Straška, ale bohužel brzo zahynul-to mě trochu zamrzelo, ale jestli byl historická postava, tak se s tím nedalo nic dělat. Naštěstí obě knížky oplývají množstvím postav, tak si nějakou sympatickou vždycky vyberete, např. hned tu hlavní-Voka.

13.11.2016 5 z 5

Kníže Václav Kníže Václav Zuzana Koubková

Nejdřív jsem si říkal, že dílo o sv. Václavovi asi moc akční nebude,ale autorce se podařilo vytvořit knížku, která napětí i spád má a která se dobře čte . Líčí Václava jako panovníka z masa a kostí-s dobrými vlastnostmi i chybami. Nejvíc mě na konci příjemně překvapilo, že při tom nesetřela takovou tu svatozář, se kterou je po staletích vnímán.
Rád si přečtu volné pokračování o Boleslavovi.

12.11.2016 5 z 5

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Kniha nás seznamuje s názory našeho presidenta a mrzí mne,že některé záporné ohlasy se objevily už v době ,kdy byla kniha teprve avízovaná ,že vyjde.Jiné komentáře se slovem odpad zase napsali lidé,kteří uvádí ,že četli jen tuto knihu.Připadá mi to záměrně účelové a pisatelé ji možná ani nečetli. Prostě politika.
I kdybych panu Zemanovi nefandil,tak proč bych si nepřečetl jeho názory. Četl jsem knihy o jiných presidentech-Masaryk,Novotný,Svoboda,Husák,Havel , některé jsem měl v oblibě,jiné ne.Ale vždy mě bavilo srovnávat.
Ne úplně jsem ze všeho nadšený,ale těch názorů našeho současného presidenta,které se mi zamlouvají, je víc.
P.S.Nechápu kritiku,že president tuto knihu čtenářům podepisoval.Sice ji nenapsal, ale je přece o něm,ne?

10.11.2016 4 z 5

Proč islám nesmí do Česka Proč islám nesmí do Česka Klára A. Samková

Paní Samková je za každých okolností nebojácná a svá. V každé politické straně rozčeří zatuchlé vody, protože ústa si zavřít nedá. S některými jejími vývody sice nesouhlasím (někdy je až moc originální), ale v tom hlavním pravdu má: islámská ideologie se nikdy nesžije s lidmi vyznávající křesťanské hodnoty. A islám ani jinou víru netoleruje.Proto tady nemá co dělat!

10.11.2016 4 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Skvělé! Výborná kniha. Pan Vondruška mi přímo hovoří z duše. Je prostě moje krevní skupina ( lehce bych nesouhlasil jen s některými pasážemi o kouření, ale to je detail). Doporučuji, aby si Breviář přečetl co nejširší okruh čtenářů.

10.11.2016 5 z 5

Prokop Veliký Prokop Veliký Josef Macek

Začátek šílené politické školení, samý Lenin, Stalin...No jo, rok 1953.Chvíli mě něco lehce popuzovalo, jindy rozesmávalo. Pak jsem se posunul k vlastnímu ději a zíral! Podrobné informace o době mezi smrtí Jana Žižky a nástupem Prokopa- co se dělo,kdo byl kdo, velitelé jednotlivých svazů. Neméně zasvěceně je podán i životopis Prokopův ,bitvy, jednání , spanilé jízdy... Znalost je obdivuhodná, nic moc nového nepřinesli k osobě tohoto vojevůdce ani novodobí historici. Občas odstaveček s hrůzou jako na začátku a závěr opět samé budování socialismu. Prostě jinak by si v té době spisovatel neškrtnul.
Shrnutí: Nečekaně zdravé jádro v očekávané nezdravé slupce.
P.S. Dobrá rarita je popis a komentář Třešňové slavnosti.

06.11.2016 4 z 5

Jan Želivský Jan Želivský Božena Kopičková

Kniha je trochu komplikovaně napsaná, ale někdy to tak bývá, že čím více zapálený badatel, tím je jeho dílo těžší na čtení. Nevýhodou je, že o osobě Jana Želivského se stále moc neví a tak je hodně stran textu souhrnem popisu událostí ,ve kterých kazatel figuroval. O tom už jsem přečetl větší množství knih, nicméně mezi notoricky známými fakty byli i pasáže méně známé a zajímavé .Autorka je velmi pečlivá a je znát, že ke knize přistoupila po velké přípravě.
Skvělý je její závěrečný rozbor osobnosti Jana Želivského a skutečně mravenčí přehled o tom, jak ho viděli ostatní historikové až do roku 1986.Výborné jsou také přílohy, obsahující ukázky z latinských příprav kázání, zprávu o posledních okamžicích kněze Jana a žalobu kněze Viléma na pražské mistry. Tyto přílohy jsem velmi ocenil a pročetl se skutečným zaujetím.

29.10.2016 4 z 5

Hofmistr královny Johany Hofmistr královny Johany Eva Rolečková

Kniha mi přišla dost nevyrovnaná. Na začátku takové divné úvahy o husitské době,pak ženským způsobem popisovaný vztah mezi Johankou a Jiřím.Určité oživení vnesla postava krále Ladislava a hlavní hrdina Boreš se mi postupně zdál docela sympatický.Ale závěr mě znechutil,proč ho autorka nechala tak hnusně odejít ze světa ? To by byl konec vhodný tak pro nějakého obrovského lotra.Nevím,zda tím mělo být řečeno,že bastarda nikdo nepostrádá nebo ukázat,že spisovatelka umí být drsnější než její mužští kolegové.Vyznění románu mi tedy tvrdě nesedlo.
V žádném případě nejsem zaujatý proti ženským autorkám,píšícím historické příběhy.Třeba paní Ludmilu Vaňkovou beru jako klasiku žánru nebo mám v oblibě knížky Zuzany Koubkové.Ale romány ve stylu Hofmistra královny Johany opravdu nemusím.

26.10.2016 3 z 5

Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru Joby Warrick

Skvěle a hlavně přehledně napsaná kniha.Autor se nebojí nejen pojmenovat příčiny vzniku islámského státu,ale i ty,kteří svými chybami tomuto fenoménu napomohli: Americký president Busch,(přes varování analytiků CIA a jordánského krále),jeho administrativa,bohatí saúdové...
1.Americký vpád do Iráku,zdůvodněný jako zneškodnění atomového arsenálu(žádný nebyl) a jako zásah proti nebezpečné teroristické skupině(ta byla stranou dění a nikoho nezajímala)-od té chvíle ji začali hlavně mladí muslimové zbožňovat,vždyť se hrdinně postavila proti velmoci!
2.Po ovládnutí Iráku Američané ze dne na den propustili tisíce úředníků s tím,že se nesmí podílet na vládě-bez důchodu,bez prostředků se i s rodinami ocitli doslova na dlažbě.
3. Američané také rozpustili iráckou armádu.
Tyto zákroky přímo oživily nábor do jednotek budoucího islámského státu...
4.Potom pronikly do světa záběry,jak americké vojákyně sexuálně mučí nahé zajatce s psími obojky na krku(tím se ztratila i podpora umírněných muslimů).
A bohatí saúdové začali teroristům posílat finanční prostředky(pak se divili, na jaké krutosti je islámisté použili)...Po Iráku přišla Sýrie...
Samozřejmě je vše trochu složitější,ale to už se dočtete v tomto vynikajícím díle.Ne nadarmo je autor nositel Pulitzerovy ceny.
Velmi se mi líbí v knize popisovaný přístup jordánského krále. Je vidět,že i malá země může být statečná a nemusí kývat tomu,kdo nemá pravdu.

23.10.2016 5 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Tenhle díl o Oldřichu z Chlumu řadím mezi ty dobré.Zajímavý motiv vražd,Ota jako nesmělý ,koktavý panic-to bylo opravdu povedené! Většina příběhů s těmito hrdiny se dobře čte.Tady sice není bohužel Diviš,ale Ludmila je taky eso. Knihy s královským prokurátorem beru jako detektivky,vsazené do historického rámce a nehledám v nich tedy dějinné nepřesnosti.Je to hlavně zábavné ,oddechové čtení.Pro vzdělávání sáhnu po dílech pana Čorneje,případně Čechury.Ovšem i pan Vondruška umí napsat historickou studii!

18.10.2016 5 z 5

Antialkorán Antialkorán Václav Budovec Z Budova

Ke knize je třeba přistupovat s ohledem k době ,kdy vznikla a brát ji jako nadčasové varování ohrožení křesťanství rozpínavým islámem. Vždyť byla napsána v roce 1614.
Dnešní čtenář se musí prokousat jiným stylem, slohem, polozapomenutými výrazy, různými odbočkami i s tím, že rodný jazyk byl odlišný. Proto, když mě něco "nesedlo",nemohu vinit autora a nebylo by korektní,vymýšlet nějaké hvězdičkové hodnocení.Je pravda,že mi nejvíc vadilo to,že oproti názvu se o korán jednalo jen v malé části knihy,ale pan rytíř byl vlastenec a kladl důraz na morálku a křesťanské ctnosti.Hodně mu ležel na srdci osud české země,tak některá témata i několikrát opakoval.Dnešního autora bych za to zkritizoval,ale Václav Budovec měl ty nejčisčí úmysly a zdůrazňoval,co považoval za nejdůležitější.
Kéž bychom měli v dnešní podivné době takové vlastence jako byl on!!!

12.10.2016

Světla a stíny husitství Světla a stíny husitství Petr Čornej

Cením si spisovatelova badatelského přístupu a zapálení pro věc,ale některé kapitoly jsou trochu suchopárné a hodně odborné.Třeba pátrání po pražských konšelích je určitě pro autora i napínavé,ale čtenáře to zas tak nezaujme.
Udělal bych z této silné knihy dvě .V jedné shromáždit texty odborného rázu,třeba pro studenty historie a druhou věnovat široké veřejnosti.
Ovšem neříkám,že dílo je špatné .Pan Čorněj píše s hlubokou znalostí naší historie,takže to,že mne některé kapitoly nezaujaly,je spíš volbou námětu.Ty zajímavé však naštěstí převažují.

05.10.2016 4 z 5

Jan Čapek ze Sán Jan Čapek ze Sán David Papajík

Knížka je to záslužná,o Janu Čapkovi ze Sán toho moc podrobného není.Na druhou stranu nijak veleúspěšný nebyl,dokonce se dlouho tradovalo,že zradil v bitvě u Lipan.Mnoho archívních materiálů se také o něm nedochovalo.Proto se obávám,že do knihy se pustí jen velcí zájemci o husitskou tématiku,(což je můj případ.) Přečetl jsem si dílo se zájmem a snahu autora o zmapování méně známé historie oceňuji.

02.10.2016 4 z 5

Z doktorské brašny Z doktorské brašny Arthur Conan Doyle

Kniha opět dokazuje autorovu všestrannost .Povídky jsou zajímavé,od humorných až po tajuplné,případně najdeme ve výběru i drsnější.Nejvíc mne zaujali příběhy Doktor na blatech,Lékaři z Hoylandu a Crabbeho živnost.

02.10.2016 4 z 5

Detektivní ústav Tří spravedlivých Detektivní ústav Tří spravedlivých Edgar Wallace

Zkraje průměrné povídky, pak lepší- nejvíc mne dostala Dcera pana Levingroua. Chtěl jsem dát původně čtyři hvězdičky, ale postavy tří hlavních hrdinů jsou sympatické( někdy sice trestají tvrdě,ale jen vůči těm největším padouchům) a ty nádherné hlášky, kterých je ve Wallaceho knihách plno.Posuďte sami-jen namátkou:
...dvě dámy v drahých šatech, plné diamantů, sprosté jako bláto na mých botách, skřehotavé, ošklivé a hrubé -hezký popis zločinců, že?(Povídka Třetí shoda) nebo...vražda Bernarda Slanea byla jednou z těch záhad, které těší tisk a rmoutí policii.(povídka Jak byl zavražděn Slane).
Proto dávám plný počet bodů, Edgar Wallace je pro mne král oddechové literatury.

01.10.2016 5 z 5