Finn123 Finn123 komentáře u knih

Hvězdy stříbrného plátna Hvězdy stříbrného plátna Miroslav Graclík

Kniha se mi líbila,je dobře napsaná se znalostí věcí.Skvělé fotografické přílohy.
Jen mě překvapilo,jak hodně špatně některé prvorepublikové hvězdy dopadly.To je velmi smutné.(Ale ovšem také poučné).

24.06.2017 5 z 5

Cestami života Cestami života Ludvík Svoboda

Kniha je zajímavým zpracováním vzpomínek našeho pozdějšího presidenta Ludvíka Svobody na organizování samostatné československé jednotky v Rusku před vstupem na bojiště II.sv. války.Pomáhali s ní ještě tři další zkušení autoři,nevím jak dalece ji ovlivnili,ale četla se dobře.
V jednu chvíli jsem se ovšem musel pousmát, a to když autor vzpomíná na I.sv. válku ,ve které byl také a zmiňuje se o některých legionářských vůdcích.Tvrdí totiž o nich,že nevynikali politickým rozhledem.A přitom on sám pak po letech, už také velitel, jednající s politiky všeho druhu, bezmezně uvěřil Klementu Gottwaldovi (tehdy ještě poslanci) a velmi ho chválil.
Na druhou stranu,přes veliký obdiv ke všemu ruskému,nebyl rozhodně žádný patolízal a postavil se i proti záměrům NKVD.
Jako člověk vykonal v boji proti nacismu hodně,on i jeho rodina a v tomto zápase bohužel přišel o syna...

07.05.2017 4 z 5

Strážci Horní země Strážci Horní země Ondřej Pivoda

Podivná kniha,podivný autor s podivnými názory na husity i na Jiřího z Poděbrad. Postava Jana Jiskry z Brandýsa je oproti tomu značně zidealizovaná. (Což by mi až tak nevadilo,schopným velitelem beze sporu byl) .Ovšem historické nepřesnosti a roztříštěný nevyrovnaný děj,to už je horší .Dobré části se střídají s vyloženě slabými,které převažují a konec utne všechny snahy-jako kdyby měl následovat další díl.
Z četby mám rozpačitý dojem.

05.05.2017 2 z 5

Zelený lučištník Zelený lučištník Edgar Wallace

Opět starý dobrý pan Edgar, stále si držící svůj standart. Když se chci odreagovat, sáhnu po některé z jeho knih.

16.03.2017 5 z 5

Prokop Veliký Prokop Veliký Jan Vrba

Přečetl jsem už hodně knih s husitskou tématikou, ale tahle je snad ze všech nejlepší!
Zajímavý, řekl bych až expresivní vypravěčský styl, mystické líčení krajiny, skvělý popis charakterů jednajících postav i mistrovsky popsaný průběh bitev (někteří současní autoři to neovládají).
Když jsem narazil na pasáže týkající se učeného kněžského "hádání"v Basileji, blesklo mi hlavou, že je hotovo, dál bude nuda. Chyby lávky! Děj má i nadále spád a slovní souboje i souběžné líčení života ve městě je, řečeno dnešními slovy, přímo akční.
Navíc je celý román nabitý fakty a historicky věrný. Jen několikrát se autor pustil na pole fikce, ale pouze proto, aby podtrhl vyznění celého díla.(Navíc se popis Prokopovy smrti, setkání s Petrem Chelčickým či závěr s Jiřím z Poděbrad mohl klidně stát, nic o tom nevíme).
Další plus knihy je, že původní spis ze třicátých let nikdo v roce 1957 ideologicky neupravil!
Bravo nakladatelství Svobodné slovo, Melantrich!
Kdybych mohl dát víc než pět hvězdiček, vůbec se nebudu rozmýšlet! Třeba deset! Co deset, dvacet!!!
Jen jedna věc mne mrzí , že se Jan Vrba už k husitům nevrátil a jeho srdci byly bližší knihy o přírodě.

24.02.2017 5 z 5

České pověsti O Dívčí válce a jiné pověsti České pověsti O Dívčí válce a jiné pověsti Adolf Wenig

Podvod na čtenáře!!! ( Jedná se o nakladatelství ,autor Adolf Wenig je skvělý!)
Ale abych se neopakoval-viz můj komentář k Českým pověstem o Žižkově stole u Luže.

20.02.2017

České pověsti o Žižkově stole u Luže a jiné pověsti České pověsti o Žižkově stole u Luže a jiné pověsti Adolf Wenig

Nejprve nezměrné nadšení, skvělý autor, nádherné obrázky, dárkově vypravená publikace, kvalitní tisk i papír.
Na vrcholu blaha jsem se vrhl na navazující České pověsti o Dívčí válce a pak přišel pád z výšin na tvrdou zem!!
Od strany 162 až do vítězného konce-str.305 jsou pověsti úplně stejné jako v Českých pověstech o Žižkově stole u Luže a to slovo od slova i s naprosto stejnými ilustracemi.(Obě knihy přitom vyšly ve stejném roce 2013).Krásný podvod na čtenáře!
Napadají mne tyto důvody
-dvě knihy vydělají víc než jedna, jen ať lidi platí co nejvíc
-v nakladatelství neví, co vydávají
-absolutní nezájem
Nebo nejhorší varianta, kombinace všeho dohromady!
Při tom by stačilo tak málo. Vypustit zdvojené pověsti a vydat jednu pěknou knihu.
Co dodat? Vydalo nakladatelství Dobrovský, odpovědný redaktor Pavel Tůma...

20.02.2017

Čechoslovakista Rudolf Medek Čechoslovakista Rudolf Medek Katya Kocourek

Zajímám se o naše legionáře v Rusku a těšil se na životopis jednoho z hlavních protagonistů. Čekal jsem vyprávění o jeho mládí, Zborov, anabázi, co prožíval, o jeho rodině, jak psal atd. Nic s toho se ale nekonalo. Asi mě měla varovat slovíčka, že se jedná o politický životopis. Do nekonečna omílané fráze, že byl pravicový nacionalista, pořád pravice-levice, nedalo se to číst. Kniha pro nějakého politologa ,ale pro normálního čtenáře nuda. Čtu zásadně vždy do konce, ale tentokrát s velkými vynechávkami.
Myslím si,že by bylo záhodno vytvořit životopis, který Rudolfa Medka představí široké veřejnosti jako člověka. Určitě si to zaslouží!

22.12.2016 2 z 5

Čeští bohatýři Čeští bohatýři Adolf Wenig

Zajímavý výběr osobností z české historie. Je vidět, že v období první republiky byl jiný žebříček hodnot než v současné době. Podle mne lepší.
Některé jsem ve výběru očekával, např. Svatého Václava , Karla IV.,Jana Husa, Jana Žižku (toho dnes někteří pokleslí autoři označují za lotra),Břetislava (stejná sorta z něho dělá nezodpovědného dobrodruha) či Fr. Palackého ( tvrdí se ,že si vymýšlel).
Jiní mě překvapili, ale myslím si, že do knihy určitě patří např. Jan Jiskra z Brandýsa , Jan Rokycana, J.K.Tyl a další.
Nejvíc mne potěšilo zařazení opomíjeného šlechtice Václava Budovce z Budova, velkého vzdělance a vlastence. Např. jeho nadčasové dílo Antialkorán je obzvláště v dnešní době silně aktuální!
Pan spisovatel Adolf Wenig byl ,jak vyplývá už z jeho díla, také vlastenec a těch třicet medailonků mne zahřálo na duši .Přečtu si rozhodně jeho další knihy.
P.S. Ilustrace od Josefa Weniga jsou nádherné. V knihách z těchto let (poprvé vyšlo v roce 1932) se na to prostě dbalo!

20.12.2016 5 z 5

Tutanchamón Tutanchamón William Klein

Docela uvěřitelný příběh dětského faraona a šílené úklady kolem něho. Mohlo to i tak být .
Škoda jen ,že padouši zvítězí na celé čáře. Chvílemi jde o "totální mrtvolárium",jak praví klasik. A bohužel špatně dopadnou ti dobří (i když Sluneční princezna zas až takový dobrák není).
Alespoň že přežije hlavní hrdina a jeho láska!

16.12.2016 4 z 5

Smrt ve stříbrné zbroji Smrt ve stříbrné zbroji Otomar Dvořák

Velmi dobře napsaný román. Záslužné je i to, že o Ludvíkovi Jagellonském toho moc v literatuře není. Smutný konec je tím ovšem daný,ale příběh je napsán ,aby měl spád a zajímavý děj, takže rozhodně stojí za přečtení.

13.12.2016 5 z 5

Cesty knížecí Cesty knížecí Pavel Hejcman

Podařený historický román. Nemám sice rád smutné konce, ale děj mne velmi zaujal. Kniha je taková sága o rozkvětu a pádu Velkomoravské říše a čte se tak říkajíc "jedním dechem"!
Výborné jsou krátké mezikapitolky Vzpomínka na čas. Zvláště ta na straně 255 a 256 mne velmi pobavila, takže jsem se k ní několikrát vrátil, i když je dost drsná.

11.12.2016 5 z 5

Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Zuzana Koubková

Kniha je skvěle napsaná. Všechny knihy paní Koubkové jsou pěkné ,ale tahle čtenáře potěší nejvíc. Některé situace a věty jsem si přímo užíval .Příběh působí velmi svěže a děj přímo uhání. Škoda, že ke špatným koncům, ale historie je historie a s tím se nedá nic dělat.
Někdo nerad čte obsáhlé romány, ale mohu vás ubezpečit, že budete litovat, že není ještě delší. Přečetl jsem za dva večery.

11.12.2016 5 z 5

Nitranská brána smrti Nitranská brána smrti Vlastimil Vondruška

Další případ Oldřicha z Chlumu je opět solidní oddechová četba. Určitě prospěla změna prostředí, dobré jsou i figurky olomouckého kanovníka a nitranského rychtáře.
Sice jsem odhalil jednoho z pachatelů asi ve třetině knihy, ale to bude tím, že jsem z tohoto cyklu četl už sedmnáct příběhů.
Oldřich se zde jako vždy presentuje jako brilantní vyšetřovatel, Ota opět neodolatelný svůdce a Diviš je také ve formě. Trojice je super-sympatická, děj zajímavý-co víc si přát...

06.12.2016 4 z 5

Záhadné postavy českých dějin Záhadné postavy českých dějin Vladimír Liška

Ale ,ale, zase autor-chrlič, který vykrádá sám sebe. Už od počátku mi byla některá pojednání podezřele známá. Aby taky ne, když jsem je četl slovo od slova už potřetí. Tři knihy stejné, jen jiný název, proházené pořadí, dvě ,tři osoby navíc. Někdy směšně maskované názvy např. A ODNESL HO ĎÁBEL ,podruhé A VZALO SI HO PEKLO. Ať si peklo vezme i autora nebo spíš pachatele! Považuji to za podvod na čtenáře(knihy nejsou levné) a takový přístup mne silně štve. Proto má pan Liška tolik vydaných knih.Ono se hezky píše, když se opisuje od jiných a ještě od sebe !

03.12.2016 1 z 5

Jan Žižka z Trocnova Jan Žižka z Trocnova Vratislav Václav Tomek

Paráda. Výborné dílo. V.V.Tomek je úplně jiná káva než Josef Pekař!
Kniha podává ucelený a podrobný portrét našeho slavného vojevůdce. Čte se velmi dobře.
Pan rytíř je prostě třída!

01.12.2016 5 z 5

Spása templářů Spása templářů Raymond Khoury

Nic nového pod sluncem. Knih na stejné téma je už moc. Celkem zajímavé statě o náboženství (ale i ty se časem opakují ) střídající se s mohutným vražděním.(Na to si nepotrpím). Nejlepší část je nakonec ta z historie, o templáři Konrádovi.

30.11.2016 3 z 5

Štvanice Štvanice James Rollins (p)

Děj je na velmi slušné úrovni, ale hlavní je dojemný vztah drsného rangera a pejska, který umí snad všechno na světě. Vzhledem k tomu, že mám dva a jsou ještě o deset kilo těžší než Kain, byla to kniha přesně pro mne .
A všem, kteří mají doma psí kamarády vřele doporučuji- ostatně příběh je dostatečně akční, že má šanci zaujmout i ostatní čtenáře.

25.11.2016 5 z 5

Šifra podle kabaly Šifra podle kabaly Dorit Silberman

Knihu jsem přečetl na jeden zátah. V žánru thrilleru konečně něco jiného. Napínavé ,neotřelé,poučné i vtipné( skvěle popsaná nepraktičnost hlavního hrdiny, který je především vědcem). U některých pasáží stojí rozhodně za to se zastavit a zamyslet se nad nimi.
Žádná věta není zbytečná a na konci do sebe všechno krásně zapadá.
Pochvalu zaslouží i překladatel, dílo tohoto typu není určitě jednoduché přeložit do češtiny.

24.11.2016 5 z 5

Duchové Šumavy Duchové Šumavy Martin Sichinger

Docela neotřelé a zajímavé, se snahou o objektivitu. Asi by se člověk zachoval jako hlavní hrdina, v podstatě neměl moc na výběr. Hezky je popsaný vztah mezi tátou a synem. Je to skoro až výchovné, ale nijak násilně.
Jen anotace se nachází někde úplně mimo. Příběh pojednává o jiných osobách, Král Šumavy se v knize opravdu jen mihne.

22.11.2016 4 z 5