Čeští bohatýři

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Spisovatel Adolf Wenig, významný český autor pohádek a sběratel pověstí, sepsal soubor třiceti medailonů významných osobností českých dějin. Tito slavní muži podle slov autora „Svým životem a svými činy postavili pomník v srdcích potomstva, ať už bojovali mečem, nebo byl jejich zbraní jejich duch.“ V knize najdeme Svatého Václava, Karla IV., Jana Husa, J. A. Komenského, K. H. Borovského, F. Palackého, J. K. Tyla a mnoho dalších....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244839/big_cesti-bohatyri-244839.jpg 4.49
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Čeští bohatýři

braunerova
23.03.2019

Nemohu než se připojit k pochvalným komentářům níže. Výběr osobností je zajímavý, některé jsem dosud znal jen podle jména. Moc se mi líbil třeba Jan Roháč z Dubé nebo Lev z Rožmitála.

"Pak dospěli na místo, které se nazývalo Finisterre, to jest konec světa. A za ním neviděli nic než nebe a vodu; uslyšeli, že je tam moře tak bouřlivé, že nikdo nemůže přes ně plouti. A také prý někteří chtěli zvěděti, co je tam na druhé straně, za mořem, ale nikdo se nazpět nevrátil."

Hezy
01.11.2018

Nádherná kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem. Tento autorův výběr velikých mužů našeho národa je velmi čtivý a podaný v krásném vlasteneckém duchu. Nejvíce mne zaujala část z dob husitských válek a poté rané doby našeho obrození. Knihu velmi doporučuji každému, kdo se chce dozvědět mnoho zajímavého o životech drahých a slavných osobností naší vlasti. Jsou tam i také zajímavosti týkající se nejenom působení v jejich dobách, ale též i jejich radosti a strasti jako mnohých jiných lidí. Například je velmi zajímavé, jak se životy našich obrozenců navzájem v mnoha ohledech velmi podobaly.


Finn123
20.12.2016

Zajímavý výběr osobností z české historie. Je vidět, že v období první republiky byl jiný žebříček hodnot než v současné době. Podle mne lepší.
Některé jsem ve výběru očekával, např. Svatého Václava , Karla IV.,Jana Husa, Jana Žižku (toho dnes někteří pokleslí autoři označují za lotra),Břetislava (stejná sorta z něho dělá nezodpovědného dobrodruha) či Fr. Palackého ( tvrdí se ,že si vymýšlel).
Jiní mě překvapili, ale myslím si, že do knihy určitě patří např. Jan Jiskra z Brandýsa , Jan Rokycana, J.K.Tyl a další.
Nejvíc mne potěšilo zařazení opomíjeného šlechtice Václava Budovce z Budova, velkého vzdělance a vlastence. Např. jeho nadčasové dílo Antialkorán je obzvláště v dnešní době silně aktuální!
Pan spisovatel Adolf Wenig byl ,jak vyplývá už z jeho díla, také vlastenec a těch třicet medailonků mne zahřálo na duši .Přečtu si rozhodně jeho další knihy.
P.S. Ilustrace od Josefa Weniga jsou nádherné. V knihách z těchto let (poprvé vyšlo v roce 1932) se na to prostě dbalo!