Cestami života

Cestami života https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85842/cestami-zivota-85842.jpg 4 5 2

Ludvík Svoboda - autor knihy Cestami života - se svou generací prožil dramatické údobí naší historie. Jeho činy hovoří samy za sebe. Slova jeho pamětí dávají nahlídnout hlouběji do myšlenek a tužeb jedinečného člověka. Jak a pro co žil, jak jednal, čeho chtěl dosáhnout, proč obětoval život své vlasti a spoluobčanům. Ne pro uznání a slávu, o jejichž pomíjivosti se nejednou přesvědčil. Ve válce i v míru odpovídal na výzvy osudu při vědomí občanské povinnosti syna své země, vojáka svého lidu... celý text

Finn123
07.05.2017 4 z 5

Kniha je zajímavým zpracováním vzpomínek našeho pozdějšího presidenta Ludvíka Svobody na organizování samostatné československé jednotky v Rusku před vstupem na bojiště II.sv. války.Pomáhali s ní ještě tři další zkušení autoři,nevím jak dalece ji ovlivnili,ale četla se dobře.
V jednu chvíli jsem se ovšem musel pousmát, a to když autor vzpomíná na I.sv. válku ,ve které byl také a zmiňuje se o některých legionářských vůdcích.Tvrdí totiž o nich,že nevynikali politickým rozhledem.A přitom on sám pak po letech, už také velitel, jednající s politiky všeho druhu, bezmezně uvěřil Klementu Gottwaldovi (tehdy ještě poslanci) a velmi ho chválil.
Na druhou stranu,přes veliký obdiv ke všemu ruskému,nebyl rozhodně žádný patolízal a postavil se i proti záměrům NKVD.
Jako člověk vykonal v boji proti nacismu hodně,on i jeho rodina a v tomto zápase bohužel přišel o syna...

vitavita
10.03.2012 5 z 5

Ve své knize mapuje léta 1939 - 1943. Kniha končí odjezdem z Buzuluku na frontu.
Kniha napsána čtivě a zajímavě.

Ludvík Svoboda
česká, 1895 - 1979
1970  79%Z Buzuluku do Prahy
2009  84%Cestami života
1996  94%Cestami života I.
1992  100%Cestami života II.
2008  80%Deník z doby válečné

Kniha Cestami života je v