Kníže Václav

Kníže Václav https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2907/bmid_knize-vaclav-uB1-2907.jpg 4 39 6

Po Závišově příběhu se Zuzana Koubková vypravila hlouběji do českých dějin a napsala knihu o patronovi českých zemí, svatém Václavovi. Jeho příběh vypráví od mučednické smrti jeho babičky, sv. Ludmily, na hradě Tetín roku 921 až po jeho vlastní násilnou smrt v Boleslavově Hradišti (dnes Stará Boleslav). Podle starých legend (z nichž nejznámější je tzv. Kristiánova Legenda) byl svatý Václav zavražděn roku 929, zatímco historikové se domnívají, že se tak stalo až roku 935; k tomuto datu se při psaní své knihy autorka přiklonila.... celý text

vlkcz
23.12.2023 4 z 5

Rozhodně stojí za přečtení. Vzhledem k tomu, že prameny o Václavovi vycházejí hlavně z legend, klidně si autorka mohla dovolit napsat další. Jen v ní nedělala z Václava světce do morku kostí a představuje ho jako člověka z masa a kostí se všemi pochybnostmi a nejistotami, které ho (asi) pronásledovaly.

elizabeth_ba
08.04.2019 4 z 5

Bohužel jsem knihu četla po posledním díle Zdislava a byla příliš plná očekávání. Nemyslím si, že by paní Koubková nebyla vypsaná (aspoň v současné době se mi zdá vypsaná až dost), protože občas v řádcích problesklo to kouzlo, které jsem zaznamenala, jak v její knize o Závišovi, tak v některých dílech Zdislava. Možná to bylo tématem, které úplně nesedí (sama s tím mám své zkušenosti) nebo množstvím postav, z nichž některé lze považovat za zbytečné, a tak i když si rozhodně nemyslím, že by znalosti autorky byly na úrovni středoškolského průměru (to pán níže dnešní úroveň vzdělanosti v dějepisu dost přeceňuje), přesto myslím, že to umí i lépe. Její Václav je i tak ale postava sympatická a osudy některých budou snad pokračovat i v knize o Boleslavovi, tak se vrhnu i na ni...

Ani tady se mi nelíbí, jak se vyskytuje nevraživost mezi českým a německým národem, když ty vůbec ještě v podstatě neexistovaly. Na druhou stranu, co bych vlastně chtěla, když celá historiografie píše v tomto duchu a historie je historií vlastně teprve od doby národního obrození ( ty bych všechny s chutí kopla do pozadí, i když si vážím a mám ráda Palackého, tak tohle jim mám dost za zlé).

renefer
12.04.2018 3 z 5

Autorka sice není moc "vypsaná", ale vybrala si zajímavou postavu z české historie a podařilo se jí udělat ze světce člověka z masa a kostí. Určitě si přečtu i další knihy.

Finn123
12.11.2016 5 z 5

Nejdřív jsem si říkal, že dílo o sv. Václavovi asi moc akční nebude,ale autorce se podařilo vytvořit knížku, která napětí i spád má a která se dobře čte . Líčí Václava jako panovníka z masa a kostí-s dobrými vlastnostmi i chybami. Nejvíc mě na konci příjemně překvapilo, že při tom nesetřela takovou tu svatozář, se kterou je po staletích vnímán.
Rád si přečtu volné pokračování o Boleslavovi.

FalVokZel
19.05.2015 2 z 5

Byl jsem zvědavý jak si vystudovaná bylinkářka poradí s historickým románem, a musím s čistým štítem napsat, že velmi špatně. Nemyslím si, že byla moje chyba když jsem se občas (ve skutečnosti dost často) ztrácel v ději. Takovéto téma které si spisovatelka vybrala je pro veřejnost dost lákavé ale podle mě nenastudovala tolik historických faktů aby si mohla troufnout napsat knihu o sv. Václavu. Podle toho co napsala, jsou její znalosti na úrovni středoškolského průměru. Zbytečná kniha, s trouchou fantazie a wikipedií bych napsal lepší knihu! 3/10

Alimak
25.11.2010