FiFoj Online FiFoj komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Jsem, stejně jako velká část místních recenzentů, velikým fanouškem LOTR univesra, včetně her apod., ale ke knížce jsem se dostal až teď, především z důvodu nadstavu jiné kvalitní literatury. Popularita LOTR filmů knize velice ubírá, protože má člověk po té dekádě podobu charakterů a prostředí hodně zafixovanou. Nicméně pokusím-li se knihu hodnotit objektivně, první polovina je poměrně zdlouhavá, pominu-li encyklopedickou část na úplném začátku. Trochu jí chybí pasáže, kdy člověk téměř nedýchá a jede stránku za stránkou. Každopádně do druhé poloviny se dá již začíst daleko lépe a čtenáři se tak příjemně rozšíří povědomí o okolí Středozemě. Co však nelze knize a celé sérii zapřít, je masivní vliv, který měla na tvorbu fantasy tak, jak ho dnes známe a jak ho máme rádi.

26.04.2018 4 z 5

Pán ledové zahrady 4 Pán ledové zahrady 4 Jarosław Grzędowicz

Z mého pohledu finále, které předčilo očekávání. Všechny mé odhady závěru, které jsem v průběhu čtení ságy vygeneroval, ať už se týkaly dějových linek či vysvětlení záhadného činitele "em", se ukázaly být zcela zcestné. Nepředvídatelnost autora patří rozhodně k nejstěžejnějším kladům celé série. Mezi další patří výborný popis hlavních postav včetně rozdílnosti kultur, jejich charakteru a samozřejmě ironický Vuko. Jediné, co mi občas přišlo matoucí, byl popis prostředí a občas jsem se ztratil v dynamičtějších pasážích, které místy působily nepřehledně. Celou sérii provázejí morální dilemata, například zda opravdu účel světí prostředky a několik filozoficko-sociologických pasáží na mě opravdu udělalo dojem. Jako u většiny fantasy najdeme i zde poměry, které lze parafrázovat na reálný svět. Autor sice nevyužil všechny dveře, které si otevřel a některé aspekty nechal nedotažené, avšak každopádně doporučuji všemi deseti.

Top: "Když budeš všude chodit zkratkami, za chvilku přestaneš chodit úplně.“

04.02.2018 5 z 5

Pán ledové zahrady 2 Pán ledové zahrady 2 Jarosław Grzędowicz

Z prvního dílu jsem byl lehce v rozpacích, ale druhý mě přesvědčil, že koncept dvou dějových linek funguje na výbornou. Nemohu říct, která je lepší, jelikož každá je jiná. Těším se na eventuální spojení obou příběhu. Jsem rád, že se autor nedrží cliché zaběhnutých ve fantasy žánru a přináší do díla nové prvky, jenom toho sci-fi by mohlo být více.

13.12.2017 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Vůbec nechápu, že jsem před seriálem o těchto knihách neslyšel. Naprostá závislost od prvních řádků prvního dílu. Předností této série je hlavně až neuvěřitelná komplexnost a skvělý popis i těch nejmenších trivialit. Úžasnost! Druhá ještě ani nevychladla a už bouchám třetí ;)

18.04.2015 5 z 5

Kacíři Duny Kacíři Duny Frank Herbert

Při rozsahu 500+ stránek se toho vlastně tolik nestane, ale čte se to výrazně lépe než Božský imperátor. Je to zase něco trochu jiného, nové postavy jsou fajn a do celkového koloritu to zapadá.

28.03.2024 4 z 5

Star Wars - Darth Plagueis Star Wars - Darth Plagueis James Luceno

Informační hodnota této knihy pro (nekánonický) vesmír SW je zásadní. Obsahuje celou škálu nových informací od milých malých detailů až po příčiny důležitých událostí z filmové ságy, ale především osvětluje motivace některých hlavních protagonistů a dává jim tím nový hlubší rozměr. V poslední třetině však knize jaksi dojde dech a výrazně ubyde na poutavosti příběhu, což je častý nešvar titulů, u kterých víme, jak dopadnou.

14.02.2024 4 z 5

Vize budoucnosti Vize budoucnosti Timothy Zahn

Čtu Zahnovy knihy ze světa SW chronologicky, jak je psal, a tato byla zatím suverénně nejlepší. Tempo, styl a struktura jsou na podobné úrovni jako předchozí počiny, ale poutavost, napětí i emoce jsou o kus dál.

18.10.2023 5 z 5

Dědic impéria Dědic impéria Timothy Zahn

Je to dobrý? Ano. Je to skvělý? Ne. Měl jsem přehnaná očekávání? Rozhodně.

Přestože jsem die hard fanoušek SW, knihy jsem dlouho odkládal (děsil mě rozsah). Jako vstupní bránu jsem si vybral tuto trilogii a jestli to byla vhodná volba, vyhodnotím až s odstupem.

Kniha je to bezesporu dobrá, čte se dobře, autorův styl je poutaví a umí pracovat s dynamikou vyprávění. Za vypíchnutí určitě stojí hlavní záporák/ci. Avšak primární devíza knihy, tudíž zasazení děje krátce po EP.6, na mě působila ambivalentně, jelikož mi dělalo problém se na známe postavy napojit i v této formě. Příběh je to zajímavý a jeho nalinkování na ten původní dle mého nemá moc třecích ploch, ale nové postavy mi přišly daleko přirozenější. Jak již zmínil Frizer, možná je to způsobené až moc dlouhým odstupem od původního námětu. V kostce jde určitě o skvělý počin v rámci rozšířeného vesmíru/legend SW, ale k absolutnímu hodnocení tomu něco schází.

Těším se, až tuto knihu/sérii zasadím do kontextu další autorovy tvorby i tvorby jiných autorů v rámci SW literatury.

08.08.2023

M. A. Bakunin M. A. Bakunin Vladimír Kašík

Pokud chcete detailní analýzu Bakuninových myšlenek a teorií, sáhněte po něčem jiném. Ale pokud vás zajímají jeho životní příběh, vývoj a strasti, je tento životopis perfektní. Kniha je velice čtivě napsaná, bez zbytečného filozofování a poměrně konkrétní v Bakuninově kritice státního socialismu, což je v kontextu doby, kdy vznikla, minimálně zajímavé. Autorovi se také povedlo zůstat nestranným pozorovatelem a zachytit Bakuninovu osobnostní rozporuplnost.

25.03.2023 5 z 5

Baader Meinhof komplex Baader Meinhof komplex Stefan Aust

Velice pečlivé a poctivé zpracování vzniku a fungování jedné z nejznámějších městských guerill v Evropě. Pokud vás zajímá, kde se nachází bod zlomu, mezi politickým aktivismem a terorismem, ale i mezi právním a policejním státem, je toto publikace pro vás.

Autor zvládl na výbornou dvě věci:
1) pečlivou rešerší získaná data poskládat do logického a chronologického rámce, který se nejen dobře čte, ale i díky postupnému dávkování zásadních informací až gradací kniha příjemně odsýpá.
2) zachoval objektivitu popisu. Hlavní antagonisty ponechal bez soudu, čímž poskytl čtenáři prostor pro vlastní interpretaci jejich motivů, činů a z nich plynoucích důsledků.

Jde o část německých dějin, které se (snad kromě Německa) nedostává tolik prostoru, což je určitě škoda, jelikož je velice zajímavá a poučná.

28.01.2023 5 z 5

Star Wars: Planety, místa a bitvy Star Wars: Planety, místa a bitvy James Luceno

Tato "encyklopedie" patří určitě mezi ty povedenější tituly ze světa Star Wars. Encyklopedii dávám záměrně do uvozovek, jelikož informační hodnota obsahu je místy minimálně diskutabilní a více by titul vystihoval pojem obrazový průvodce. Z tohoto důvdu v kombinaci s místy chybějícím překladem, zdvojeným obsahem (asi chyby v lokalizaci) a něčím, co bych nazval vatou, dávám dolu jednu hvězd smrti z absolutního hodnocení.

Obrazový průvodce je to ale velice kvalitní. Ilustrace a řezy jsou naprosto úžasné a do detailu propracované. Pokud se chcete vydat do útrob Jabbova paláce, či základny Echo na Hothu a dalších známých i méně známých lokací, tohle je publikace přesně pro vás. Dokážu si představit, že zejména mladší fanoušci stráví spoustu času prozkoumáváním nejmenších detailů.

Pokud jste fanoušek SW, titul se vám na poličce určitě neztratí.

31.12.2022 4 z 5

Islámský stát: Cesta k moci Islámský stát: Cesta k moci Fawaz A. Gerges

Kniha si dává za cíl popsat vznik a vzestup ISIS a to je přesně také to, co čtenář dostane. Ocitovaná fakta, popsané souvislosti, chronologická návaznost i geografické vymezení. Vše servírované věcně a bez teoretizování. Výborná řemeslná práce.

Proč tedy ne plné hodnocení? Přestože mě téma zajímá, nějak jsem se nemohl začíst a často jsem myšlenkami utíkal pryč. Možná to bylo na mě místy až moc analyticky strohé, repetitivní, nebo je to prostě faktem, že jsem knihu četl až letos (2022) a věděl, jak to všechno dopadne.

18.05.2022 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Po knížce jsem šáh, abych si vysvětlil místa, která jsem ve filmu nepochopil a ve výsledku po přečtení vím daleko větší tužku.

Takhle, ne že by to bylo napsaný nějak špatně, ale řekl bych, že to prostě dohromady vůbec nefunguje. Některé pasáže jsou velice poutavé a ke konci kniha příjemně graduje, ale první polovinou jsem se musel opravdu mechanicky prokousat. Misteriózno je fajn, ovšem musí se s ním umět pracovat, což podle mého mínění autor příliš nezvládá. Největší výhodou knihy je její rozsah. Jako jednohubka neurazí, ale ke čtení dalších dílů mě to rozhodně nepřesvědčilo.

02.04.2018 2 z 5

Pán ledové zahrady 3 Pán ledové zahrady 3 Jarosław Grzędowicz

Pořád je to dobrý, o tom žádná. V hranicích žánru se to pořád velice dobře čte a některé pasáže byly fakt pecka, ale měl jsem pocit, že naopak některé části mohly být lépe dotažené a celkově promyšlenější. Doufám, že si autor nechal ty největší esa v rukávu na poslední díl.

03.01.2018 4 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Upírský subžánr to bohužel solidně koupil zprofanováním teenagerských pseudoromantických braků, avšak Matheson zde nabízí poměrně slušný crossover mezi upírskou tématikou a zombie apokalypsou. Kniha je bohatá na tíživou atmosféru, myšlenkové pochody izolovaného jedince i dějové zvraty. Příjemné je, že autor konfrontuje bájnou stránku s vědeckým pohledem. Jediné, co bych vytkl je rozsah, jelikož si autor připravil solidní základ, který měl však daleko větší potenciál. Každopádně doporučuji, jde to sejmout za den.

14.08.2017 4 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Chyba bude nejspíš na mé straně, ale kniha mě vůbec nenadchla. První cca polovinu jsem musel až mechanicky překousat. Všechno mi v ní přišlo nedotažené, zmatečné a zbytečně natahované nepříliš zajímavou vatou. Druhá polovina již byla o něco dynamičtější a o dost záživnější, avšak lehké znudění ze začátku bohužel kazilo celý dopad díla na mě. Dost škoda...
PS: Při čtení doporučuji sáhnout po mapě Londýna, jinak se v lokacích opravdu obtížně orientuje.

07.08.2017 3 z 5

Hledání Jedi Hledání Jedi Kevin J. Anderson

Je tam pár dobrých nápadů, ale celkově je to spíše průměrný SW příběh, který zrovna neuchvátí. Chyběla mi tam poutavost, vůbec mě to nepohltilo a občas mi přišlo, že autor psal, co ho zrovna napadlo a moc nepřemýšlel nad tím, zda-li to dává smysl. Ale ztráta času to rozhodně nebyla.

12.04.2024 3 z 5

Rudá země Rudá země Joe Abercrombie

Poslední Abercrombieho stand alone a zároveň první počin, kde se neuchýlím k absolutnímu hodnocení. Proč? To co Abercrombie umí, je zde stále přítomné: výborně zpracované, originální a různorodé postavy, které jsou vše jen ne černobílé a které pohání jejich vlastní pohnutky, ať už etické nebo zištné. Opět si procvičíte morální gymnastiku, při které nejednomu zatrne v zátylku. Příběh je atraktivní, i když ne úplně jedinečný a jak člověk posupuje dějem, nemůže se zbavit pocitu, že již nejednou něco podobného četl.

Co mi ale oproti předchozím dílům série nesedělo, bylo zasazení, leč v kontextu fantasy poměrně netradiční. Nějak se mi na něj nepodařilo napojit a to bohužel mělo výrazný vliv na tempo četby, které mi (především v první polovině knihy) až žalostně neubíhalo. Do jisté míry to táhly hlavní postavy, ale ve vedlejších jsem se začínal poměrně brzy ztrácet, až jsem občas vůbec netušil, o koho vlastně zrovna jde.

Možná, kdybych jednotlivé samostatné knihy ředil jinými autory a nečetl je hned za sebou, působilo by to na mě jinak, ale takhle jsem byl rozmazlený vysokým standardem, který autorova tvorba bezesporu má.

Kniha je bezesporu velice dobrá, jen ne skvělá. Každopádně si dávám od "kruhu světa" na chvíli pauzu, ale už teď se těším, až se do něj jednoho dne vrátím.

17.05.2023 4 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Pratchett byl bezpochyby génius. V jeho podání je slovotvorba a obecně hraní se slovy úplný festival náhodnosti, který při tom dává perfektní smysl. Čtu chronologicky, avšak u tohoto titulu, přestože příběh byl i přes svou "jednoduchou" zápletku zajímavý, mi trochu scházela poutavost. Neměl jsem problém kdykoliv přestat číst a začít znovu jindy. Chyběly mi zde ty stavy, kdy se nemůžete od knihy odtrhnout, i když je za pár minut půl třetí ráno a vy vstáváte v šest do práce/školy. Kniha je přesto velice kvalitní, a jako (pro mě) zatím každá epizoda ze Zeměplochy určitě stojí za přečtení.

12.02.2016 4 z 5