fanciulla fanciulla komentáře u knih

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Na tejto knihe ma fascinovali dve veci. Človek, ktorý nevie čítať ani písať odíde za prácou na druhý koniec sveta a nechá doma ženu, ktorá takisto nevie čítať ani písať a pritom si ani neuvedomí, že osem rokov bez akéhokoľvek kontaktu môže nejak narušiť toto manželstvo. Druhá vec je Hordubalovo odmietanie vidieť pravdu. V prostredí a dobe, keď bol rozvod nemysliteľnou vecou ťažko riešiteľná situácia. Je to moja druhá kniha od Čapka a som prekvapená ako perfektne vystihol myslenie dedinského človeka. Trochu ma mrzí, že nedáva nahliadnuť aj Polaninej mysle.

25.02.2014

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Prekvapilo ma ako jednoducho žil pán doktor, obyčajné lavice pri kuchynskom stole, šatníková skriňa, čo držala zavretá len pomocou ponožky, malé izbičky. Ale nikde ani stopa po rozmrzelosti, závisti či reptaní na ťažký život. Dýcha z toho láska k ľuďom i zvieratám a humor. Krásne čítanie, kam sa hrabú trilery a horory a podobné nezmysly. O to krajšie, že sú to reálne príbehy.
Ale tá obálka, tak tá je jednoducho strašná. Keby som na knihu narazila v knižnici, určite si ju nepožičiam a to by bola škoda.

03.12.2013 5 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Táto kniha ma utvrdila v tom, že knihy o stredoveku nie sú pre mňa. Tak do polovice som to poctivo čítala, ale potom to už boli len popisy bitiek a to ma nudilo. Čakala som niečo viac, pretože autor tu bol doporučovaný v diskusii, ale je to samé zabíjanie, znásilňovanie a pomsta a do toho "Boh je na našej strane". Z druhej polovice som si vyhľadala len pasáže o Mesalinde, čo bola jediná postava, ktorá ma ako tak zaujala. Už sa ani nebudem pokúšať o iné knihy autora.

12.07.2013 1 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

To je presne ten druh kníh, ktoré mám rada. Je to zo života, je tam humor a nadhľad, neuveriteľná prehliadka prapodivných postavičiek obývajúcich odľahlý kút Ameriky.

Pre Semish: do šesťdesiatky mi chýba ešte 25 rokov.

06.02.2013 5 z 5

Kurz zázraků (úplné vydání) Kurz zázraků (úplné vydání) Jakob Thor

Jsem teprv asi na šedesáté straně a mám pocit, že jsem konečně našla, co jsem hledala. Ještě netuším co se se mnou uděje, než ji dočtu, ale bude to NĚCO. Zdravím nothing_forevera.

14.02.2020

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

Moc krásná kniha, dala mi mnoho radosti. Nechápu, kdo tomu dal štítek pohanství.

13.12.2017 5 z 5

Heretikové Heretikové Gilbert Keith Chesterton

Moja prvá kniha od Chestertona, rozhodne si prečítam aj ďalšie, ku ktorým sa dostanem.

"Když Tomáš Akvinský prohlašoval duchovní svobodu člověka, dával základ všem špatným románům ve vypůjčních knihovnách."

"Důvod, proč životy boháčů jsou v hloubi tak krotké a bez událostí je prostě v tom, že si mohou výbírat události. Jsou nudní, protože jsou všemocní."

"Být narozen na tomto světě znamená narodit se v nepříznivém prostředí a tudíž narodit se v romantickém příběhu."

30.04.2014

Tvá Tvá Claudia Piñeiro

Neurazí, nenadchne.

17.04.2014 3 z 5

Ku knihe som sa dostala cez videá na you tube a myslím, že sa k nej budem stále vracať. Mnohé veci som už pochytila aj skôr kde-tu, ale v tejto knihe som pochopila mnohé "prečo". Som z nej nadšená, najmä z toho, že nepoužíva podobenstvá a príbehy, ale rozpráva polopatisticky a dnešnou rečou. No a teraz je predo mnou úloha nájsť v sebe bránu do ticha, nechať rozpustiť ego a poznať kto som, kto sme. Ďakujem, pán Tolle.

03.12.2013 5 z 5

Maroško Maroško Martin Rázus

Túto knižku som čítala ako dieťa a pamätám sa, že bola prekrásna, čarovná. Z deja už neviem nič, zostal len ten pocit.

19.05.2012

Bez důkazů Bez důkazů Colleen McCullough

Po prečítaní poslednej strany, ktorá odkryje celú záhadu pred čitateľom, ale nie pred vyšetrovateľom série vrážd vo mne dlho zostal nepríjemný pocit. Naozaj desivé.

31.03.2012 4 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Ach, jak já toužím po podobném duchovním zážitku, i když by to nemuselo být tak dramatické jako v Anitině případě.

10.08.2016

Obec Stepančikovo Obec Stepančikovo Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Stepančikovo je vidiecke sídlo šľachtica a vyslúžilého vojaka, kde živí skupinku svojráznych ľudí v čele s Fomom Fomičom, majstrom manipulácie. Foma je chorobne ctižiadostivý tyran, ktorý túži byť vždy a za každých okolností v centre pozornosti. Lenže aj ostatní obyvatelia Stepančikova majú svoje túžby. ktoré chcú dosiahnuť a tak jedna absurdná situácia strieda druhú. Bavila som sa dobre, koniec ma nesklamal.

06.05.2015

Učení dona Juana Učení dona Juana Carlos Castaneda

Knihu som počúvala ako audioknihu cez youtube. Keby som ju mala čítať, asi by som to nezvládla. To, čo si z tejto knihy môže odniesť aj človek, ktorý neverí v pravdivosť príbehu je, že pokiaľ si človek vyberie cestu, má po nej kráčať s nezlomným odhodlaním. Páčila sa mi aj charakteristika života v pravde. Je to život úmyselný, silný. Pre mňa osobne to bolo poštuchnutím k tomu, aby som netrávila čas hlúposťami, ale venovala sa podstatným veciam. Je viacero ciest ako sa dostať za hranice bežnej skutočnosti, cesty popísané v tejto knihe patria k tým nebezpečným, toho si musí byť učeník ustavične vedomý. Don Juan si s Carlosom musia vyjasňovať aj zakladné pojmy, lebo každý z nich pochádza z inej kultúry. Najlepšie boli zážitky s Mescalinom. To, čo je obsiahnuté v knihe je len torzo toho, čo sa mal Carlos naučiť, ale pretože podľahol prvému prirodzenému nepriateľovi - strachu, zutekal. Záver knihy tvorí analýza celého učenia, v ktorej autor nezaprie vedca v sebe.

15.09.2014

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Knihu som si vybrala kvôli komentárom na DK a nezdá sa mi nijak zvlášť úžasná. Hlavný hrdina a rozprávač Jack je protivný a sebecký puberťák. Atmosféra knihy je skľučujúca, celá rodina žila vo zvláštnej izolácii ešte za života rodičov, čo sa odrazí na tom, že deti to sami nezvládajú.

17.01.2013

Dům Bernardy Alby (převyprávění) Dům Bernardy Alby (převyprávění) Federico García Lorca

Neradostný a príliš stručný príbeh, ktorý mi nedal veľa možnosti pochopiť postavy a ich počínanie. Na obálke pekná, mladá žena zatiaľ čo dcéry Bernardy Alby boli do jednej škaredé a nesympatické.

27.05.2012

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Asi nie som zvyknutá na tú stredovekú krutosť, knihy o stredoveku nečítam. Prečítala som si komentáre a nikomu to zrejme nevadí, ale mne áno, zdá sa mi to až príliš ponuré. Časti o inkvizícii som preskakovala. Ale koniec je dobrý, zlí sú potrestaní a dobrí zo všetkého vyviaznú.

18.05.2012

Kurupira: Zlověstné tajemství Kurupira: Zlověstné tajemství Jaroslav Mareš

Kniha má tri časti, prvá popisuje cestu autora do pralesa, tá je úžasná, veľmi dobre sa číta. Druhá je spracovaný denník hľadača diamantov Rega a tá je desivá. Nie kvôli Kurupire a jej legendám, ale kvôli pomerom ktoré vládnu medzi hľadačmi zlata, drahokamov a vzácnych orchideí. Bolo mi zle z toho, čo dokáže ľudská chamtivosť, vraždy a znásilňovanie na dennom poriadku. S treťou časťou som bojovala a strácala sa v nej pre neprehľadné množstvo tajomných tvorov a vedeckých názvov vyhynutých zvierat.

31.03.2012

Plamene inkvizície I. Plamene inkvizície I. Marija Jurić Zagorka (p)

Táto kniha má v mojom čitateľskom živote zvláštne miesto. Prečítala som ju ako 11-ročná a bol to prvý "dospelácky" román, objavila som nový svet a odložila detské knižky.

Večne spievajú lesy Večne spievajú lesy Trygve Gulbranssen

Prvú časť trilógie som čítala na chate na Kysuciach, krásna zhoda náhod. Je to nádherná kniha, postavy perfektne vykreslené, druhá časť smutná a s poslednou vetou tretej úplne súhlasím "Niet inej cesty... okrem Krista."