faba faba komentáře u knih

Robinson na Otavě Robinson na Otavě Karel Klostermann

Kniha pro děti? To si sirotci přijdou na své... Možná tak první, či druhá povídka. Ostatní jsou opravdu povídky z pera znalce Šumavy, pana spisovatele Klostermannna.
Popis přírody, v jakékoli roční době, je opravdu barvitě popsán a život lidí v té době... v knize Ze světa lesních samot jsem psal, že bychom to nevydrželi ani půl roku. Teď to podepisuji.
Skvělá kniha, kterou jsem přečetl až dnes a škoda, že se mi nedostala do ruky i jako dítěti školou povinné. Pozdě, ale přeci.

22.02.2023 5 z 5

Labutí píseň Labutí píseň Jaroslav Velinský

Váhal jsem mezi *** a ****, nakonec jsem dal, co jsem dal. Nebylo to úplně Finkovské, ale detektivka ušla. Chyběl mi tam humor (možná tam byl, ale já ho nezaznamenal), trochu víc pátrání, ale už na to, že kniha je útlá, jsem nečekal více akcí. Bylo to takové rychlé a jednoduché. Škoda. Ale není každý den posvícení.

08.06.2022 3 z 5

Příliš tiché hodiny Příliš tiché hodiny Ed McBain

Audiokniha. Jednoduchá krimi, která neurazí i přes to, že možná budete vědět část příběhu už v půlce a zbytek ještě než knihu přečtete (nebo poslechnete, jako já). Ale to nesnižuje její kvalitku, tak jak se na Ed McBaina sluší a patří. Jasně napsal kvalitnější dílka, ale proč si nepřečíst jen takovou jednohubku, jako je tato.

22.01.2022 3 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Kam se hrabe Frederick Forsyth, Robert Ludlum, Tom Clancy, John le Carré, Daniel Silva a mnozí další...
Nikdy bych si nemyslel, že napíšu větu: Tato kniha mohla být o polovinu kratší. Utápění se v popisování kdo co měl na sobě, kdo se v jídle nimral, kdo měl jaké oči, a to vše na dvě stránky, bylo pro mě moc. Ale to nebylo to nejhorší! Kdyby tam nevystupoval V. Putin, myslel bych, že se děj odehrává v době mccarthismu. Spisovatel dělal v CIA 30 let jak píše v doslovu, ale asi tam dělal politruka.
Rusové jsou popsání jako cyničtí, hnusní, šéfové hrozní, až odporní, plešatí a většinou smrdí česnekem. Zato agenti CIA jsou sympatičtí, šéfové kamarádští a přátelští, věčně usměvaví, humorem oplývající a spravedliví. Jedni mají auru černou, hnusnou (hádejte kdo?) a aura druhých je krásně barevná (kterých asi?).
Tak toho jsem si užil, ale obráceně, dost dlouho. Nemusím se tím zabývat v hloupé knize ještě teď, když toho je v našich TV plno.
Děkují, nechcí. (jak řekl pan J.Císler v jedné scénce s I. Janžurovou)
Ostatní díly této série si s radostí nechám ujít.
Ale abych jen nehanil. Některé pasáže byly dobré, i napínavé. Prostředek jsem přetrpěl a někdy i odstavce přeskakoval. V půlce knihy jsem začal číst knihu od Childa Bez slitování, abych se dostal do jiné nálady, a potom se ke knize vrátil, jestli bude druhá část stejně trapná jako první. Byla, bohužel pro mě. Dočetl jsem to a nevím jestli se mám podívat na film.
Shrnuto a podtrženo, je to kniha o době před Putinem, ale napsaná pro dobu současnou.

Můj hloupý názor!

p.s.: není všechno nad 80% ke čtení.

01.12.2021 1 z 5

Bez slitování Bez slitování Lee Child

Jedna z lepších knih o Jacku Reacherovi. Takový „politický" thriller (byla tam politika, né?). V tomto „díle" mu pomáhala kámoška z vojny, a tak to nebylo všechno jen na něm, ale opět exceloval. Na plné čáře. Svět je opět lepší místo k životu.
A jak řekl na konci JR: „Všichni zůstaneme naživu."

30.11.2021 4 z 5

Posel neštěstí Posel neštěstí Jaroslav Velinský

Opravdu pohodové čtení, jak napsal ZbxxneK. Trochu předvídatelné, ale opět veselé, jak se na Finka (Velinského) sluší a patří.

05.11.2021 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

(SPOILER) Audiokniha. Četl Hynek Čermák. Ten se k Harry Holemu (HH) hodí.
Dlouho jsem o něm neslyšel a nečetl. O HH myslím. A zjistil jsem, že se s ním tedy Jo Nesbø nemazlí. On se s ním nemazlil nikdy, ale teď už mu dával co proto. Jak v osobní rovině, vztahy a taky v profesní. I když už u policie není (nevím proč, předešlé díly mě nějak minuly), skončil jsem u Sněhuláka. Takže jsem vynechal jen Levharta :-) No, ale dle mého je HH už moc velký superhrdina. Přežije všechno. A podle toho, že je ještě pár knih o něm, tak asi neumřel. Nebo ano?

A opět ten konec, jak už jsem někde napsal. Pro mě není nic jasné. Čím novější kniha, tím složitější závěry. A zmatenější. Opět jsem to nepochopil. Normálně jsem se v tom ztrácel, a to jsem to poslouchal pozorně. Ale asi to tak má být. Navnadit čtenáře na další moje knihy, řekl by Jo Nesbø.

12.10.2021 3 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Knihu jsem objevil zde, v nabídce „Eknihy zdarma ke stažení", a protože se to odehrává v blízkém okolí, a je to detektivka, nabídku ke stažení jsem využil :-).
A nelitoval jsem. Není to úplně detektivka v pravém slova smyslu (třeba já bych to tak asi vyšetřoval :-D ), ale spíš sonda do života „ostravského lidu". Kraj razovity, jak se zpívá.
Četlo se to dobře, zajímavé osudy, ostravština!, jen ten konec hrrr. Ale nevadí... Uvidíme druhou - Děti hněvu.

19.04.2021 3 z 5

Vedra Vedra Lee Child

Oddychovka. Tak jak je to u Reachera běžné. Všechno zná a předvídá, všude byl dvakrát, od všeho má klíče, a dokonce četl i Babičku. Ale na oddechovou četbu, jako dělané.

29.08.2020 3 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Zajímavý rozhovor. Pokud jsou oba na úrovni... Ten co se ptá (tady je to ta), a ten co odpovídá a mají to v hlavách srovnané, tak s toho vyjde dobré čtení. O rozhovorech už jsem se zmínil v knize Všechno dopadne jinak. Knihu mi přinesl Ježíšek, asi bych si ji nekoupil, ale rád jsem si ji přečetl. S něčím jsem úplně 100% nesouhlasil, ale kapitoly o dětech, lécích, psychopatech a VIP stojí opravdu za přečtení. Je to lepší než Honzákův pořad v ČT (tato „poznámka" bude jednou bezpředmětná). Dlouho to netrvalo - a pořad skončil.

20.01.2020 3 z 5

Skláři Skláři Karel Klostermann

Skvělé! Ze začátku to bylo jako červená knihovna. I když nevím, jak červená knihovna vypadá, žádnou jsem nikdy nečetl... A potom jsem se od knihy nemohl odtrhnout a čekal, jak vše dopadne, a jak mu jeho „přítel pomůže". „Hodní lidé" se najdou v každé době. Kdysi, dnes i zítra. Knihu doporučuji, i když pro někoho bude jazyk překážkou. Pro mě byl, ale spíš plusem, dobovým zpestřením.

18.11.2019 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Parafrázuji Cimrmana: „Když to srovnám s výletem na Kokořín...". Asi tak nějak mě kniha oslovila. Nejhorší od tohoto autora (četl jsem všechny co u nás vyšly). Pro mě! Proč?
Moc případů najednou začali řešit kluci z oddělení Q. Chvilku jsem se v tom ztrácel, a někdy mi to nebylo jasné, kdo je kdo, a proč se objevil zrovna tam, a tak podobně. Trochu chaotické. I řešení problému jejich kolegyně jsem moc nechápal. Případy a problémy byly tak triviální, že by je vyřešil i kreslený detektiv Štika v Ohníčku. Ale možná je chyba ve mě. Proč ne!
No zkrátka... „Když to srovnám s výletem na Kokořín!"

16.05.2019 2 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Kdysi jsem to četl a už nevím jestli si to někdy znovu přečtu. Já to tak u knih, které ve mě, v té době četby, nechají silný zážitek, pocit, hloubku a já nevím co ještě... Silná kniha, i když kdo ví co bych napsal dnes. A proto to asi už nikdy nebudu číst. Pozn.: Úplně jsem zapomněl, že v tom autě byl i jeho malý syn. A pak jsem byl překvapen...

17.02.2019

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Těšil jsem se na tuto knihu, ale... To já nemám dělat. Ze začátku mi to připadalo, jako kdybych četl, Obsluhoval jsem anglického krále. To mě trochu mátlo. Že by ta kniha byla tak dobrá? Ale proč mě tak nezaujala? Proč jsem ji četl jen z musu? Až poslední třetina byla zajímavější, kdy už jsem přemýšlel (znovu) o věcech, které jsem znal z našeho života, a věděl, jak asi dopadnou. Bylo to napsáno, ale jen tak povrchně, ne tak dobře jako v Haně. Byla to dobrá kniha. Dobrá je za ***. Ona ta doba taky nebyla (není) úžasná. Lidi se chovali a chovají, tak jak se chovali a chovají. Ale to je asi na jinou knihu. Možná ji někdo napíše... To ovšem bude až mooooc později. Na to ještě neuzrál čas.

28.12.2018 3 z 5

Hra na smrt Hra na smrt Václav Rabský (p)

Výborná a vtipná detektivka. Četl jsem ji už asi čtyřikrát. V době kdy jsem to četl, jsem vůbec nevěděl, že to napsal Kapitán Kid. Marně jsem po knihovnách hledal něco dalšího od spisovatele Rabského. :-) Nyní už můžu tohoto autora číst bez dalšího „detektivního pátrání".

06.09.2018 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Pěkně navazuje na předchozí „díl". A že to nebylo tak akční? Kdo to tam nenašel, jeho škoda! Skvělý King, tak jak se mi líbí.

26.12.2017 4 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Detektivka v netradičním pojetí. Napsaná tak, že nemůže nikoho urazit, i když o pachateli může být jasno už po polovině knihy (já měl). Což ovšem na kvalitě neubírá - P. Highsmitová prozrazuje pachatele na první straně a jsou to jedny z nej knih - pro mě.
Někde jsem sice četl, že to má být typ severské krimi, ale tak daleko bych nešel. Zůstaňme u jihočeské detektivky, která je výborně napsaná, s vykreslenými charaktery postav a hezky popsanou vesnicí, kde se od teď perfektně vyznám :-)

10.11.2017 3 z 5

Příběh průvodce Příběh průvodce Pavel Batel

Čtete jedním dechem. Ano, tuto knihu jinak přečíst nejde. Doba dětství a chvilky s dcerou jsou nejemocionálnější co jsem v poslední době četl.
Pokud tuto knihu neznáte a nevíte zda ji číst, jste skeptičtí k takovýmto recenzím (jsem jeden z davu), neváhejte. Pro mě kniha měsíce.

10.11.2017 5 z 5

Hrdinové táhnou do boje Hrdinové táhnou do boje Karel Poláček

Po dlouhé době jsem se pustil do ,,druhého" dílu tetralogie. Kniha začala první válkou, tou nejhorší co lidstvo zažilo, dle mého. A taky se děj tak odvíjí. Jako by rychle, roztěkaně, co nás (je, obyvatele okresního města) to čeká. Až dospěje do doby, kdy už není jiná možnost, a každý čeká co přijde...
Na díl třetí si dám trochu odstup, asi to nebude veselé čtení.

p.s.: Němčina byla přeložena v odkazech. Četl jsem e-knihu z mlp.cz.

13.01.2024 5 z 5

Piksla červů Piksla červů James Hadley Chase (p)

Audiokniha.
Knihy od tohoto autora nemůžou nikdy zklamat. Je to taková drsná škola Ameriky. Všichni jsou tam buď strašně bohatí nebo úplně chudí. Krásní a výkonní, nebo strašně zanedbaní a úplně na dně. A navíc, všem jde o prachy... komu ne, že?
Tento příběh jako by z oka vypadl všem předchozím, které autor napsal. Nenudí a skončí celkem překvapivě. I když čtenář už má dávno jasno, hrdina chvilku tápe... Dobrá kniha na takové domácí čtení.

05.12.2023 3 z 5