evelýny evelýny komentáře u knih

Tarot - Velký průvodce tajemstvím karet Tarot - Velký průvodce tajemstvím karet Liz Dean

,, Tuto knihu věnuji všem, kteří se rozhodli tarot studovat. Ať vám vaše jedinečná cesta kartami přinese odměnu"

RIDER-WAIT TAROT

Zajímavá, výpravná, kvalitní kniha, ve které určitě najdete odpovědi na vaše otázky: PROČ a JAK vykládat tarotové karty. Objevíte v ní i propojenost tarotu s astrologií a numerologií.
Rozsáhlost informací by však mohla některé začátečníky znejistit. Možná by bylo tedy dobré konzultovat s někým, kdo se již výkladem tarotu zabývá.

Tato kniha vás naučí naslouchat vlastnímu srdci, vlastní intuici. Nevěříte?

Stačí jenom číst, když budete chtít.

24.07.2022 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Velká politika a malé české poměry
Králi Janovi nevyšly politické záměry
Čeněk z Vřesova tak ocitne se v službách mocných,
A Wolfram může vyprávět.

Chuck Norris tiše závidět...

Politika je vždy komplikovaná, ale v tomto příběhu je nám čtenářům servírována opatrně.
Děj z mého pohledu někdy prvoplánový, místy naivní. Občas trochu kostrbatá větná spojení.
Přesto se od příběhů Vřesovských a Katzingerů nedokážu zatím odtrhnout i díky tomu, že do již rozehraných příběhů vstupují nové, sympatické postavy. Snad na ně nebude zapomenuto v příštích dílech.
Jenom, aby se nám do příběhu nevloudila stupidita.

Audiokniha: V sérii nekomplikovaně čte Martin Zahálka.

24.07.2022 4 z 5

Dávné proso Dávné proso Jan Skácel

Od DĚTSTVÍ a kam až dosahuje, přes KRAJINU s hlavou obrácenou zpátky a TALISMANEM dvanácti sonetů pro starou lásku
jsem se pročetla k NEPATRNÉMU REQUIEM s bílým hranostajem s popravištěm slepic.

Nad Uspávankou jsem se ztratila.

Smutné. Melancholické. K rozjímání.
S kapkou naděje a peříčkem ptáka Fénixe.
Však já se v té hluboké pravdě nadobro utopila, rozpila...

A kde se vzala tu se vzala
stařenka smrt se přištrachala
s hliněným džbánem
plným vody

A on se napil
Popel dní
opláchl ze rtů
všechnu trýzeň
tím douškem smyl
a nenechal si vůbec nic.

Už ani žízeň

P.S.: Ale co teď s tím, pane Skácel...?

23.07.2022 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

,,Chtěl bych někdy vidět moře a lodě, co po něm plují. Chtěl bych se někdy podívat tam na jih." (Čeněk z Vřesova)
,,To není tak těžké. Těžší je to přežít a vrátit se. (Wolfram z Olšové)

Hrdý lev si pročísnul hřívu.
Červená růže se sklonila v údivu.
Král cizinec vystrčil růžky.
Spanilá jízda Jana Lucemburského pokračuje.
Chamtivost českou šlechtu stále spojuje.
Historie se opakuje.

V druhém díle pokračuje příběh bratrů Beneše a Čeňka z Vřesova, kterým velmi dobře sekunduje Wolfram Katzinger z Olšové.
Dobrodružné, místy napínavé, místy škádlivé.
Sympatické postavy, však historie známá.
Zábavné, to bez debat.
Správný týpek ten Čeněk z Vřesova :-)

Audiokniha: Martin Zahálka čte seriálově standardně, změkčile.

20.07.2022 5 z 5

Z dopisů neznámého,  pravděpodobně poručíka, známé, pravděpodobně kurtizáně Z dopisů neznámého, pravděpodobně poručíka, známé, pravděpodobně kurtizáně Miroslav Holman

,,... různě zohaveni, společně postiženi sebezáchovným sobectvím. Někdy k smíchu, někdy k pláči."

Kniha lehká gramáží, těžká obsahem i díky jazykovému stylu, který je originální, však těžce uchopitelný. Její obsah není pro každého. Vyžaduje trpělivého, přemýšlivého čtenáře a mnohdy opakovaného čtení.

,, Ďábel je na číhané jako trpělivý lovec, nepřekonatelně vynalézavý, neslyšně se pohybující a vždy dokonale maskovaný, kradmý, znalý terénu, vábniček a především slabostí a nechráněných míst vyhlédnutých obětí. Není člověka, kterého by nechtěl ulovit. Jsou však lidé, které si ochočil k věrné službě, jeho stopaři, volavky a naháněči." (str. 29)

Půjčila jsem - přečetla jsem - zvítězila napůl.

P.S.: Ďábel i Bibli cituje, když mu to přijde vhod. ( William Shakespeare)

20.07.2022 3 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

,,Naše kroky a osudy jsou řízené vyšší mocí. Stalo se jen to, co se mělo stát."

Rošáda králů a holobrádek na českém trůně.
Královská pokladnice z toho stůně, král cizinec se diví.
A protřelá šlechta dávno si rozdala karty, krále chce držet v šachu.
Kolektivní vina?
Hans Křivák mizí v prachu.
Pomůže návrat ztraceného syna...?
Pomůže bratr Johanita...?

Na historických základech českého státu je vystavěn příběh zchudlých zemanských rodů pánů z Vřesova a Olšové. Na jejich osudech nám čtenářům pan Niedl nabídnul zemitý pohled na drsnou realitu života ve středověku. Oceňuji i zmínku o řádu Johanitů, Maltézských rytířů.
Dobrodružné, napínavé. Rychlý sled událostí, nebezpečí, intriky zaručují čtivost. Já se bavila možná i královsky.
A to jistě k historickému románu patří.

P.S.: Kterak ,,hovado" Matěj z Vřesova mohl vychovat tak úžasné dva syny mi zatím zůstalo utajeno. Tímto zdravím Beneše a Čeňka z Vřesové. :-)

Audiokniha: Martin Zahálka čte modifikovaně, zbytečně změkčile.

07.07.2022

Kněžna Ludmila: Vznešená, milovaná, zrazená Kněžna Ludmila: Vznešená, milovaná, zrazená Hana Parkánová-Whitton

,,Na zradu se zapomíná jen těžko.
Zejména zradí li ten, komu jsme důvěřovali."

Historie dávnověká, pro všechny známá pohanská dcera.
V úmyslech jak lilie čistá.
Hamižnost a intriky jsou však věc jistá.
Vědma snad napoví.
Splní-li se věštba?
Ubohá Ludmila, z boží vůle kněžna.

Historie, opředená mlhou dávnověkosti ožila v této romanci o knížeti Bořivoji a jeho ženě Ludmile. Počátky přemyslovského státu se snoubí s počátkem vzniku křesťanství na našem území.
Příběh klouzající po povrchu, přítel Google prozradí nám víc.
Ale poslouchalo se krásně.

Audiokniha: kolektivní zvuková adaptace, za všechny Ljuba Krbová četla jemně, vcítěně, přívětivě.

02.07.2022 3 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

,,Strach je součást našeho podvědomí. Nemůžeme se přestat bát. Bez strachu bychom nikdy nezjistili, jak moc jsme silní, jak moc nám na věcech záleží, jak moc se bojíme o druhé. Dokud se bojíme, dotud milujeme."

Hra plná emocí
Souboj touhy s odpovědností, když láska je naruby.
Morálka svazuje řetězem, sekunduje strach.
Budou hned zásnuby? Nehledej výmluvy.
Kdo bude vítězem a rozmotá zamotanou klubka nit?
Rozum či cit...?

Krátký příběh s velkým magnetismem, pakliže laskavý čtenář dovolí.
I když chování hlavní hrdinky Nelly může někoho naplňovalo odporem, přesto její pocity, mnohdy obavy jsou dobrými vodiči k čtenářovu srdci.
Autorka příběhu jimi vytvořila silné magnetické pole, které ještě dlouho po dočtení může rezonovat v mém nebo i vašem mozku.
Její životní moudra jsou dobrým nábojem a tudíž výborným zdrojem pro čtenářovu fantazii.
Pro mě však příběh lásky Nely a Bena tak trochu strojený, nepřirozený.

Otázka pro Nelu: Proč jsi vlastně jela za Benem do těch lázní?
,,Jsou chvíle, které se nikdy nezopakují. A my bychom jim neměli dovolit, aby nám unikaly."

Dovíme se někdy pravdu celou...?

P.S.: Prý čas zhojí všechny rány. Ale co ty jizvy, které zůstanou...?

Audiokniha: čte Jana Stryková, nadneseně, s kapkou sarkasmu

28.06.2022 4 z 5

Julie mezi slovy Julie mezi slovy Petra Dvořáková

,,Co je to sankce? Je to had? Jde sankce vymazat?"
Julie se musí stále na něco ptát.
Její duše zažívá však zmatky, její matka osobní pád.
Má ji vlastně někdo rád?
Zvědavost se nevyplácí, když maminka má k dětem komplikovaný vztah.
Maminky by měly pomáhat, to k maminkám patří.

Citlivě, dojemně,vtipně a velmi nadneseně zpracované obtížné téma vztahů uvnitř rodiny pohledem dětské duše. Alkoholismus, rozvod rodičů, sžívání se s novou rodinou otce, zármutek z odcizení vlastní matky, stesk po mateřské lásce.
Prý literatura pro děti a mládež?
Pak tedy se musím hluboce zamyslet. Ač dávno nejsem dítě, tento příběh mě bavil. Ale četla bych jej v dětství? To opravdu nevím...

P.S.: Život však pohádka zdaleka není...

Audiokniha: Veronika Lazorčáková čte vnímavě, magicky.

20.06.2022 5 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Sny, iluze, na očích páska.
A byla to láska, co prolétla srdcem jak kometa?
Zmizela pod sněhem rozumu a povinností?
Darovala aspoň jiskřičku naděje, co umírá poslední?
Zažehla plamínek jistoty, aby sníh tál...?
Tonoucí stébla se chytá.
A koloběh života se točí dál a sobec chce stále jen brát.
Kočka se choulí tátovi u nohou, co stane se, to má se stát.

,, A venku potichu sněží do žlutého světla pouliční lampy..."

Psychologická sonda do života rodičů a jejich dětí. Nastavení zrcadel jejich životům a možná i kterémukoli z nás.
A Petra Soukupová umí opravdu virtuózně rozebrat přímočarým způsobem komplikované rodinné vztahy. Co na tom, že si v určitém okamžiku popletla jména.
Příběh k zamyšlení, poučení. Možná trochu depresivní. Ale to záleží na pohledu každého z nás.

P.S.: Nejen mince má dvě strany.

Audiokniha: čtou Anna Fixová informativně nestranně, Veronika Freimanová rezignovaně, ostatní kolektivně splývavě.

19.06.2022 5 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

,,Pavouk vylezl ze své skrýše. Protože potravě, na kterou se chystá, musí kousek naproti."

Myšlenkové zkraty. Parťákovy přehmaty.
Snaživých blbců zvraty.
Navzdory policejní snaze, dítě stále mizí v mlze, hlupák se válí na podlaze.
Pavouk spřádá svoje sítě.
A modrovláska Julie, slzou po slze
ztrácí své iluze....

Bolest za bolest.

Únos dítěte. Velké emoce, smutek, zoufalství. Bravurně vykreslená podrobná psychologická sonda mysli pachatele sekunduje sentimentalitě bývalého přátelství, kolegialitě, parťáctví.
Martin Goffa umí upoutat moji pozornost, i když v tomto příběhu jsem se občas točila v kruhu.
Opět velmi realisticky vykreslený příběh, u kterého si tentokrát budete přát, aby byl jenom fikcí.
Ještě dlouho budu přemýšlet, kdo je v tomto příběhu pachatel a kdo oběť.
Intermezzo ze života pavouků bylo úžasné. Zvýšilo moje hodnocení

P.S.: Lidi zapomínají. Chtějí zapomenout. Život je pak snazší.

Audiokniha: sériově nadstandardně čtou Martin Preiss a Libor Hruška

13.06.2022 5 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

,,O tom, že dámská kabelka je maketou černé díry, ví každý chlap."

Marek Vráz, investigativní novinář, vtipu a rozumu má za tři.
Přesný v úsudku jak hodinář, korektnosti dosti.
Dnes v hlavní roli šmelinář.
Vše nejde vyčíst z papíru, analýza k tomu patří.
Sněhu, mrazu nadmíru, komplikací dosti.
Kdo však čeká za oponou? Hamižnost a krabice od vína, pro kterou se lámou kosti.
Terence je hnedle v pasti.

Martin Goffa mě opět pobavil. Oceňuji jeho styl psaní, kterým dokáže upoutat, udržet napětí a tím i pozornost čtenáře. Tentokrát si pro nás vybral jednu velmi profláknutou úplatkářskou. aféru. Já opravdu nepoznala, kde končí fakta a začíná fikce. Pro mě lehce uvěřitelné, však poučení z toho plyne:

Neber úplatky, neber úplatky nebo se z toho zblázníš.

P. S.: Ale je to marný, je to marný... Je to marný....

Audiokniha: čte Jan Maxián, mladistvě, rozverně.

12.06.2022 3 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Odporné a skličující, dívky divně mizející
a minulost stále dotírá.
Než zatáhne se opona nutno umlčet démona.
Přítomnost vše rozkrývá v jednom jméně: RAMONA...

Detektivní příběh o tom, jak jedna slabá policistka s tíživou minulostí všem vytřela zrak.
Lehce předvídatelné, občas šokující, někdy fascinující. Trochu vykonstruované, patetičnost všudypřítomná a tím lehce manipulovatelné.
Chápu vysoké hodnocení tohoto příběhu, však u mě slabý průměr.
Přesto velmi čtivé, takže já v sérii hodlám pokračovat.

P.S.: Dobrý autorčin záměr :-))

Audiokniha: čte Zuzana Slavíková - zastřeně, nekompromisně.

05.06.2022 2 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Zvířata krmím jen tím nejlepším, co pro ně mohu sehnat, protože si nemohou vybírat jako my lidé. Musí sežrat to, co dostanou."

Zapomenutý kraj v Pošumaví, opředený tajemstvím a pověrami.
Chladné noci s přízraky a příšerami.
Démonická Zmora přijde možná na snídani a vrah skrývá svou tvář.
Gerdo, Lindo, Žofie ... !
Historie skoro detektivní, detektiv však chybí.

A pan Klostermann možná závidí...

Poklidně, tajemně mi paní Klevisová rozmotala zamotanou klubka nit kořenů minulosti i přítomnosti obyvatel malé vesničky v Pošumaví. S ohlávkou magičnosti si mě svázala.
Uzlík po uzlíku...

Jsem zamřížovaná....

Audiokniha: Artikulovaně, informativně, tajemně, přesto poutavě čte Petra Špalková

30.05.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

,,Pod temnou oblohou sledoval stovky světlušek. V dalekých zákoutích bažiny vábily samečky. Až támhle do dálky, kde zpívají raci."

Kya Clarková ze Severní Caroliny, které neřeknou jinak, než ,,ta holka z bažiny,"
Je na všechno sama, dělá kormidelníka i kapitána.
Je pro ni samota a láska pastí...?
Se zákonem přírody přijde i řešení nedobrovolných strastí.
Přítelův kompas snad napoví.
A racek stříbřitý magické noci vše vypoví...

,,A láska plyne až tam, kde byla, než to celé začalo..."

V tomto příběhu se spojila fantazie básnířky se srdcem zooložky. Uchvacující přírodní lyrika, poetická, vábivá, magická, však v realitě kulhající (podoba mateřství v této knize nelogická, řekla bych i trestuhodná). Určité pasáže zdlouhavé, nudící.
Nesuďme dne před večerem, nehodnoťme knihu před koncem.
Konec pro mě překvapivý, trochu vše napravující.

,,Některé věci nejdou vysvětlit. Jenom odpustit a nebo ne."

P.S.: Tak tedy odpouštím, ale na plný počet hvězd to u mě není.

Audiokniha: čte Jana Štvrtecká, citově, zbytečně rozvláčně, v modifikaci afektovaně

25.05.2022 3 z 5

,,Někdy nás osud postrčí na místo, které bychom si sami nevybrali."

Prý příběh jak ze stříbrného plátna...?
Povrchní, uvzdychaný, trochu poetický, trochu plochý, květnatě napsaný, melodramatický.
Přesto pro mě nuda v Plzni.

,,Zdá se, že nám ženám přineslo osvobození ještě větší kus svobody než mužům."

Snad konečně byla šťastná, Eugenie, Evža, Evženka,
hříšná jenom myšlenka, chladná jako led.
Když sny rodičů jsou vykoupeny štěstím jejich dcery,
pak manželství je okovami, věno ženy velký svůdce,
láska v koutě tichý škůdce.

P.S.: Každý svého štěstí strůjce...

Audiokniha: Jitka Ježková čte tklivě, procítěně.

14.05.2022 2 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

,,Svou minulost a svou výchovu si vlečeme s sebou. Jako okovy."

Příběh z první poloviny 20. století, který byl poznamenaný dvěma světovými válkami. Příběh nelehké doby, kdy morálka byla, hlavně pro ženy, hodně přísná a uklouznutí se trestalo tvrdě.
Příběh plný ženské síly, mateřské odevzdanosti, rodinných pout a skrytých tajemství.
Příběh velmi sugestivně napsaný, přesto plný otřepaných frází.
Příběh úplně neschopných mužů.
Příběh k zamyšlení s velmi emotivním koncem.

Audiokniha: klidně, laskavě, vcítěně čte Dana Černá, která tomuto příběhu dodala čtvrtý rozměr.

01.05.2022 4 z 5

Morana Mařena Morana Mařena H:o)nza Vojtko (p)

,,Ve světě se pomalu otvíraly brány do tmy, z níž přicházeli ti, co už nebyli. A s nimi ta, co dokáže čarovat..."

Na hoře kamenů jsou slyšet hlasy
Smrtholka rozčesala své dlouhé vlasy.
Keltské kameny pukají.
Čtyři kamarádi své přání říkají.
A Morana, královna Samhainu, odložila závoj.
Stínoví lidé se dívají...

Triglave! Vesno! Živo! Morano!

Příběh o dětech, pro děti, plný fantazie, magie, kouzel a čar. Pro někoho možná horor, pro mě chvílemi naivní, úsměvné, přesto zajímavé povídání o slovanských obyčejích.
Citace z Wikipedie přítomná.

Přání je otcem myšlenky (Gaius Julius Caesar).

P.S.: Ale vždy je třeba si přání řádně promyslet ( Evelyny)

Audiokniha: Milena Steinmasslová čte zpočátku trochu nachlazeně, přesto zábavně, vnímavě.
Celkový dojem z audioknihy: poloprofesionální. Komu Morana svými vlasy svázala ruce? Produkci, zvukaři, střihači ?

30.04.2022 3 z 5

Tyhle fragmenty Tyhle fragmenty Bianca Bellová

Osmnáct krátkých povídek, osmnáct fragmentů, střípků, dílků, kousků. Zkrátka osmnáct neúplných příběhů, které konečná pointa dovedla k úplnosti.
Některé zaujmou překvapivým vyústěním, některé jakoby vypadly z mozaiky zrovna toho vašeho života, a některé na pochopení musí ještě chvíli počkat.

Překvapivé, k zamyšlení, tesklivé, toužebné, paradoxní, melancholické, přesto nadějné.
A tak tedy čtěte a nesuďte tak přísně. Možná právě teď i na vás čeká osudový fragment, který ten váš život trochu pootočí.

Život je změna.

P.S.: Schopnost změny je měřítkem inteligence (Albert Einstein)

Audiokniha: kolektivní interpretace osmnácti profesionálů dokonalá, procítěná, bravurní

17.04.2022 5 z 5

Zlatý Charlie Zlatý Charlie Jeffrey Archer

,,Jablko zůstane jablkem, ať do něj kousne kdokoli."

Příběh jednoho lidského života, který nám čtenářům autor nabídnul z několika pohledů zúčastněných.
Příběh o odvaze, píli, naději, lásce, smutku, ale hlavně příběh o pracovitosti a houževnatosti.
Příběh lehce předvídatelný, místy zdlouhavý, přesto čtivý.

Obchody, akcie a prachy,
Byznys a samé čachry machry.
S životem se hrají šachy.
Někdy dej a někdy ber, někdy vezmi všechno.
Však život přináší i krachy.
Od všeho tam najdeš trochu.
A Charlie otevřel si vlastní krám.
Byl jsi vůbec šťastný, hochu?

P.S.: Na to musí přijít každý sám...

Audiokniha: Martin Preiss čte houževnatě, poklidně.

13.04.2022 4 z 5