Zlatý Charlie

Zlatý Charlie https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72345/bmid_zlaty-charlie-SR2-72345.jpg 4 36 9

Román Zlatý Charlie vypráví příběh Charlieho Trumpera, který zdědil po svém dědovi zelinářský dvoukolák a od raného mládí si s ním musí vydělávat na ulici v proletářské londýnské čtvrti East End. Vlastní pílí a chytrostí se v průběhu několika desetiletí stává velice bohatým obchodníkem, majitelem nejluxusnějšího obchodního domu v Londýně. Životní příběh Charlieho Trumpera líčí Archer na pozadí významných historických zlomů našeho století, s důvěrnou znalostí metropole nad Temží i všech zákoutí lidské duše.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Baronet

As the Crow Files , 1991

danmen
01.04.2024 4 z 5

Z času na čas siahnem na knihu od J. Archera. Málokedy je pre mňa sklamaním. Ale Zlatý Charlie bola prvá kniha, ktorú som od tohto autora čítala. Po pár rokoch som si ju opäť prečítala. A opäť som skonštatovala, že sa veľmi príjemne číta. Hlavná postava prenesie čitateľa celým svojím životom a väčšina čitateľov mu určite drží palce. Autorove diela sa veľmi dobre čítajú (okrem Kaina a Ábela - ten ma až tak nezaujal a aj Clftonovu sériu som po tretej knihe ukončila).

uzivatel6305
28.04.2023 4 z 5

Tak to se ovšem opět povedlo. Pan Archer asi jede trošku podle jednoho mustru, je to má čtvrtá kniha od něj, ale to vůbec nevadí. Na pozadí probíhá historie 20.století v Británii. Příběh je poutavý, dobrodružný, pořád se něco děje, objevují se i skutečné postavy, jako Winstonek Churchillů, jde o boj, nespravedlnost, neskutečnou píli a ne vždycky štěstí. Prostě Archer. Malinko mě zarazila jedna nezmíněná skutečnost z konce 20.let, ale možná tam schválně nebyla zmíněna. Jděte do toho, stojí to za to.

evelýny
13.04.2022 4 z 5

,,Jablko zůstane jablkem, ať do něj kousne kdokoli."

Příběh jednoho lidského života, který nám čtenářům autor nabídnul z několika pohledů zúčastněných.
Příběh o odvaze, píli, naději, lásce, smutku, ale hlavně příběh o pracovitosti a houževnatosti.
Příběh lehce předvídatelný, místy zdlouhavý, přesto čtivý.

Obchody, akcie a prachy,
Byznys a samé čachry machry.
S životem se hrají šachy.
Někdy dej a někdy ber, někdy vezmi všechno.
Však život přináší i krachy.
Od všeho tam najdeš trochu.
A Charlie otevřel si vlastní krám.
Byl jsi vůbec šťastný, hochu?

P.S.: Na to musí přijít každý sám...

Audiokniha: Martin Preiss čte houževnatě, poklidně.

jaroiva
03.03.2022 5 z 5

Jestli se vám nechce číst celého Archera, tak můžete vynechat Kanea a Abela, celou Cliftonovu ságu, Klamný dojem, a stačí si přečíst jen Zlatého Charlieho.

Jsou tam vždycky všechny ingredience stejné:
- je to velmi čtivé
- obsahuje jasné černobílé postavy (jasně oddělené klaďasy od padouchů)
- umělecká díla, hlavně obrazy
- intriky
- čachry s akciemi
- tajemství, která se nestihnou včas sdělit ...
- boje o dědictví
- nemanželské neuznané děti
- nějaká ta vražda, sebevražda nebo alespoň násilná smrt

Povídkové knihy jsou asi v tomto směru zajímavější, přece jen se tam zápletky trochu víc mění.
Ale přesto mě to bavilo i podesáté dokola, rodinná sága zase v jiné knize. Poslouchala jsem audio, skvěle načtené Martinem Preissem.

Už je asi ale čas přejít na nějakého jiného autora. Nebo se teď pustím do Archerovy série s detektivem Williamem Warwickem. Zkusím, jestli to bude změna.

raty
18.12.2020 5 z 5

Pro vypravěčské umění J. Archera mám velkou slabost. Tento poměrně rozsáhlý román sleduje životní cestu Charlieho Trumpera od dětství až k jejímu konci. Zabývá se historickými událostmi i velkou myšlenkou, v čem vlastně spočívá životní štěstí.

SilvaK
01.07.2020 5 z 5

Archer sa zase prejavil ako výborný rozprávač, mám rada jeho rodinné ságy a vývoj postáv počas dlhých rokov.

Olmik
26.12.2019 5 z 5

Kniha, kterou stojí za to si občas přečíst. Archer je výborný vypravěč a znám prakticky všechny jeho knihy, ale k románu Zlatý Charlie se občas vracím.....

surikata246
03.11.2018 5 z 5

Mě se knížka moc líbila a fandila jsem hlavnímu hrdinovi, aby se mu začalo dařit a měl lepší život.

kilometr
23.07.2012 4 z 5

Velmi pěkná kniha,která se hezky čte.Ale chybělo mi tam srdíčko.80%.