evasamankova - Příspěvky

Padesát odstínů svobodyPadesát odstínů svobodyE. L. James (pseudonym)

Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Příjemné zakončení celého příběhu.
Neodpustím si malé zhodnocení trilogie. Souhlasím se všemi velmi často používanými argumenty ohledně slabé literární kvality, opakovaných slov ... Myslím ale, že síla této série tkví především v detailním popisu emocionálních scén. Všechny ty podrobné popisy rozhovorů, hádek, usmiřování, vyhrocených scén i se všemi vnitřními pocity, mimikou obličeje a celkovou rozporuplností dělají knihu zajímavou. Autorka se v tom celou dobu intenzivně vrtala, což se mi líbilo nejvíc. Samozřejmě nesmím nezapomenout na erotické scény. Autorka dokázala v každém díle vymyslet něco originálního a hrátky v herně tak byly vždy odlišné. Nemám ráda srovnávání se všemi těmi dalšími tituly, které se následně objevily na našich pultech, ale i já si pro jednou dovolím malé porovnání. Některé z těchto knih jsem přečetla ze zvědavosti a přišla na to, že se vůbec ničím neodlišují. Jejich autorky nepřinesly bohužel nic nového, originálního a nedaly tomu nic ze sebe. Jen trochu jinak odříkaná stejná šablona. Jedna nedávno dokonce v podtitulu uvádí, že jde o odstíny vyprávěné podstatně lepším stylem. Nevím jestli to je právě k chlubení. Každý autor by měl do svého díla vtisknout něco osobního, kus svého já. Druh této literatury se mi tak už zošklivil. Dle mého, E L James ten zmiňovaný kousek sebe, svého podpisu a tím i originalitu a jisté kouzlo dala v těchto velmi podrobně popsaných emocionálních scénách. Trochu nechápu ty čtenáře, kteří kritizují každý díl a přesto přečtou celou trilogii. Já osobně knihu, která mi nesedí horko těžko dočítám, pokud ji rovnou neodložím, a rozhodně bych nešla přes velký odpor do pokračování. Na trhu je tak obrovské množství knih, že není nutné na sobě páchat takovéto sebevražedné jednání kvůli jednomu titulu.
Mám pocit, že některé čtenářky, díky dosti negativním článkům a odsuzujícím diskuzím, se jednoduše začaly za to, že to čtou a líbí se jim to, stydět. V internetovém světě se vybudovalo trochu vědomí, že kdo tyto knihy čte, je hloupý. Je to věc názoru každého jedince, ale jsem toho mínění, že je právem čtenáře číst co chce a jenom proto, že jednomu se to nelíbí, není druhý, který je spokojený, automaticky hloupý. Každý máme svůj vkus, žánr a někdy zkrátka chceme u čeho prostě jen vypnout.
A to je pro mě tato trilogie. Přečtu hodně knih napříč žánry a tyto jsou pro mě krásným relaxačním odpočinkem a krátkým únikem z reality. A právě pro vše výše uvedené, navzdory všem literárním nedostatkům, se mi to líbilo. Nehledě že tento příběh přilákal ke knihám i spoustu žen, které běžně nečetly. A je fajn, že tímto odrazovým můstkem dojdou třeba k poznání, jaké kouzlo přináší čtení knihy.

01.10.2013


Černé leknínyČerné leknínyM. Bussi

Výborná detektivka, která sálá hustou atmosférou a v závěru vezme dech. Velké překvapení! První polovina knihy klopýtá ve spíše pomalém tempu, ovšem rozpletení stojí za to. Je to jedna z mála knih, kterou mám po dočtení znovu chuť začít číst, protože na velkou řádku věcí bych v příběhu nahlížela úplně jinou optikou. Autor si skutečně dokonale pohrál se skladbou celého příběhu!

05.10.2017


V úkrytuV úkrytuL. Nugent

Výborný psychologický thriller o vinících a obětech. Mrazivé čtení, které mi v hlavě utkví nadlouho. Můžete čekat, tipovat cokoli, ale takový závěr nejspíš ne...
Sympatický a uvolněný vypravěčský styl, propracované postavy a tajemství schované v úkrytu.
Skvělá kniha!

07.03.2018


Doplavat domůDoplavat domůD. Levy

Velice zvláštní kniha, která se se vlastně po celou dobu tváří, že v ní o nic nejde. Jen obyčejná dovolená jedné rodiny kdesi kousek od Nice. Jenže malé, sem tam utroušené střípky se v závěru stávají velice důležitými. Něco jako klid, bezvětří před bouří. Ale ta bouře přijde. Velká a možná úplně jiná, než čtenář čekal. Zajímavá kniha.

21.03.2014


Do tmyDo tmyA. Bolavá (pseudonym)

Úžasně sugestivní styl vyprávění, který nutí číst dál, otáčet stránku za stránkou, a nořit se do lítosti i šílenství. A především do vůně léčivých bylin.
(A snad pocítit zvrácenou chuť na bylinky hned vyrazit...)

16.07.2017


Před pikolou za pikolouPřed pikolou za pikolouL. Green

Výborné psychologické drama s hloubkovým progresem postav. Psané velmi procítěně, napínavě a s obrovskou přesvědčivostí. Téma lásky a mateřské lásky pozorováno minimálně ze dvou břehů, z nichž oba jsou nesmírně smutné.

02.11.2017


Ztracené světloZtracené světloJ. Santopolo

Krásný hořkosladký příběh. Těžko hledám slova, kterými bych trochu trefně vystihla ten emoční ohňostroj, který ve mne kniha způsobila.
Jill Santopolo je velmi jemná, nevtíravá, působivá... Dojala mě a okouzlila..

13.12.2017


Muž jménem OveMuž jménem OveF. Backman

Výborná kniha o nabručeném a protivném starším chlapíkovi, kterého si nejde nezamilovat. Vtipné, ironické, kousavé a hodně dojemné. Po delší době nemusím zase ani na vteřinu přemýšlet nad hodnocením.

02.09.2014


Vše, co jsme si nikdy neřekliVše, co jsme si nikdy neřekliC. Ng

Výborná kniha! Vypravěčský styl Celeste Ng je strhující. Ačkoli je strohá a úsporná, příběh je plný pocitů a citů. Jednou větou dokáže tato žena vyjádřit to, na co jiní autoři potřebují dlouhé odstavce a stránky.
Autentické, přesvědčivé a silné čtení

25.04.2016


HausfrauHausfrauJ. A. Essbaum

Velmi ponurá a místy dost syrová sonda do duše jedné nešťastné a osamělé ženy. Dokážu si lehce představit, že někomu se kniha líbit nebude, nezaujme ho, ale stejně tak jsem přesvědčená, že toho, kdo už někdy v životě sám poznal, jak vypadá a chutná dno, tahle kniha zasáhne. Ostatně vlastní osamělostí, smutkem, depresí... se většinou nikomu nechlubíme. Schováváme to uvnitř..
Takže ano, v mnoha pasážích psala autorka doslova za mne...
Proto hodnotím tento román jako velice působivý a především řemeslně dobře zvládnutý - autorka bez karambolu udržela po celou dobu pohromadě víceméně několik vypravěčských linek najednou; čtenáři nechala nahlédnout na samotné dno Anniny duše, a přece tato postava zůstala až do konce (stejně jako to bývá v životě) zvláštním otazníkem.
Navíc se Essbaum jako básnířka nezapřela - text je tak nějak smutně poetický...
Každopádně výborné psychologické drama

10.08.2016


RozhodnutíRozhodnutíC. Link

Charlotte Linková znovu nezklamala. Opět vrstevnatý příběh, jemuž dominují charakterově rozdílné postavy. Nechybí napětí ani přesvědčivá atmosféra.
Pravda - malinko ve druhé polovině natahované a protahované, ale přesto stále velmi čtivé.

31.07.2018


Ostré předmětyOstré předmětyG. Flynn

Po dočtení knihy musím říct, že jsem zklamaná. Mám ráda krimi, thrillery. Nechala jsem se ovlivnit velkou chválou spisovatelky na domácí půdě, chytlavým videotrailerem, zajímavou anotací a knihu si koupila. Očekávání byla velká. Nyní výsledný dojem po dočtení - hodně průměrná kniha. Zajímavá a netradiční je pouze tím, že je vlastně nechutná stejně jako drtivá většina všech postav v ní. Až to působí prostě nevěrohodně. V knize se v podstatě nic moc celou dobu nedělo včetně nijak překvapivého konce. Drsně řečeno: nuda zabalená do slizkého kabátu. Celé mi to přišlo jako variace na seriál Městečko Twin Peaks.

16.04.2013


Tajná knihaTajná knihaI. Obermannová

Nějak nechápu co tato kniha měla znamenat. "Zajímavá" poměrem s V.H. být musela, jinak by byla úplně o ničem. Styl psaní autorky mi připomínal sloh dětí v páté třídě. A to těm dětem ještě křivdím. Centrála, Největší Čech, Alotrie, Můj Milej, Starší dcera, Mladší dcera, alespoň že kamarádky měly nějaká jména. Po pracném doklopýtání se k závěru knihy jsem si zapěla : Tramtarááá už to mám konečně dočtený a nikdy více.
Skvělý reklamní tah - 250 stran ničeho zabalené do hábitu V. H. a je z toho slušný příjem.

24.06.2013odpad!


Tajemství letního odpoledneTajemství letního odpoledneK. Morton

Skvělá kniha, vůbec jsem nečekala, že mě chytne až tak moc. Velmi čtivý spletitý příběh, který se odhaluje jen po malých kouskách, autorka to má ale opravdu výborně promyšlené. Po delší době nemůžu dát jinak, než nejvyšší ohodnocení.

14.07.2014


Manželovo tajemstvíManželovo tajemstvíL. Moriarty

Těžko hledám slova ke zhodnocení této knihy. Byla příjemně čtivá, plná emocí i morálních dilemat. Stará i ta nová tajemství tří rodin se postupně odkrývají a prolínají v jeden příběh. Váhala jsem zda dát 4* nebo 5*, ovšem velice silný epilog to definitivně rozhodl...
Výborný psychologický román.

Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=427177&bk=5704

17.09.2014


Šepot vzdálených chvilŠepot vzdálených chvilK. Morton

Asi budu výjimka, ale mě tato kniha tolik neoslovila. Zápletka je zajímavá, čtivá i veskrze dost smutná, ze života, ale popsat kvůli tomu 500 stran bylo od K. Morton hodně přehnané. Knize by bohatě stačilo a vlastně i slušelo tak o 200 méně, protože dějově zajímavý byl víceméně jen její začátek a konec. Zbytek byla poezií a popisy nastavená vata, která z různých úhlů opakovala stále to samé dokola.
Tajemství letního odpoledne bylo o 2 příčky (**) lepší...

19.02.2016


BábovkyBábovkyR. Třeštíková

Nedonutila jsem se tohle dočíst. Skončila jsem v půlce. Ukrutně dlouhá souvětí, bez jakékoliv hlubší profilace postav, většina toho vyznívá zcela do ztracena...

06.06.2017


Vzkaz v láhviVzkaz v láhviJ. Adler-Olsen

X-tá variace na téma, jak jedna zrůda plodí další zrůdu. A nutno podotknout, že hodně zdařilá variace. Klasický krimiromán, který líčí jak průběh pátrání Oddělení Q po seriovém únosci a vrahovi dětí od momentu nalezení jisté staré láhve s téměř nečitelným vzkazem uvnitř, tak i jednání samotného vraha. Ale tady rozhodně není na škodu vnímat děj očima více osob. I tak jsem byla neustále více než napnutá. Adler-Olsen tuto knihu napsal opravdu jako krimiromán, i přesto že téma je šílené (dětské oběti vraha), nelíčí tu žádné krvavé scény, ale pouze detektivní pátrání. Detektiv Morck se svým nabroušeným jazykem i sarkastickými myšlenkovými pochody rozhodně nezklamal. Po průměrných Zabijácích výrazné zlepšení-)

01.03.2013


Moře kliduMoře kliduK. Millay

Nádherná a nesmírně emotivní kniha. Nemohu najít slova, která by přesně vystihla, jaké pocity ve mně vyvolávala. Smích, lítost, smutek, radost... Úžasně vyprofilované postavy, důraz na každý nepatrný detail.. To vše mě naplno pohltilo. Žádná kýčovitost, lacinost, jednoduchost...Neuvěřitelně silný a hluboký příběh. Nádhera. Už dlouho se mi nejvyšší hodnocení nedávalo s tak naprosto jasným a samozřejmým pocitem.

01.01.2014


Easy?Easy?T. Webber

Krásný příběh se sympatickými hrdiny. Vážná témata autorka do příběhu zapracovala výborně, zcela přirozeným způsobem. Velmi oceňuji, že se také vyvarovala jakýchkoliv sladkých řečí a dalších otřepaných klišé, které by knihu posunuly do klasické červené knihovny. Takto je to krásný, místy smutný, ale zcela uvěřitelný příběh. Jako ze života. Dávám 4 a 1/2 hvězdy

18.02.2014


Muži, kteří mě zkaziliMuži, kteří mě zkaziliK. Staňková

No, tak tuto knihu předchází celkem velká "nemravná" reklama, ale ve skutečnosti je to víceméně pouze zkratkovitý výčet mužů, kteří prošli životem autorky. Od školních platonických lásek, letmých setkání s neznámými muži, nepovedených schůzek naslepo, až po několik těch skutečných "postelových" vztahů. Zhruba 60 kapitolek dosti letmo popisuje jednotlivé muže, a překvapivě - není tu žádná čistě rozepsaná sexuální scéna. Výsledný dojem po dočtení... skoro žádného muže si nevybavuji přesně, všichni mi splývají a přiznávám, tohle dílko mě nebavilo a autorka mi nebyla nijak sympatická.

Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=434983&bk=71664

10.11.2014


Lovec očíLovec očíS. Fitzek

Výtečný psychothriller, napínavý a nervy drásající od první do poslední stránky, stejně jako předchozí Sběratel očí - rozhodně doporučuji číst knihy ve správném pořadí. Ač je Lovec označen jako volné pokračování, návaznost na Sběratele je veliká.
Autor vládne "peru" naprosto jistou rukou - rychlé tempo, kratší kapitoly, spousta děje i překvapivých momentů a zvratů. Doporučuji.

02.05.2015


HotýlekHotýlekA. Mornštajnová

Velmi příjemné čtení, takový stručný průřez minulým stoletím prostřednictvím jedné rozvětvené rodiny. Autorka vypráví velmi milým, laskavým a bohatým jazykem, děj tlačí rychle kupředu, knihu nestaví na tradiční hlavní zápletce, ale na několika rozdílných životních osudech postav. Zkrátka - tak šel život...

Recenze:
http://samankova.blog.idnes.cz/c/466811/hodinovy-hotylek-za-kazdeho-rezimu.html

21.06.2015


Dívka ve vlakuDívka ve vlakuP. Hawkins

Výborný psychologicky román s vydařenou kompozicí i skvělým prokreslením hlavní hrdinky. Napínavé tak akorát. Líbilo se mi.

20.11.2015


Dívka, již jsi tu zanechalDívka, již jsi tu zanechalJ. Moyes

Další krásný příběh Jojo Moyes. O mezilidských vztazích, lásce, odvaze i ženské síle. Velice čtivé, poutavé, i dojemné. Navíc s překvapením na konci. Doporučuji.

09.12.2015


Čerň a stříbroČerň a stříbroP. Giordano

Co někteří autoři nedokáží vyjádřit ani na běžných 300 stranách, tady podává Giordano výživným způsobem na pouhých 114. Mladé manželství viděno skrze postavu umírající hospodyně. Nemoc, smrt, rodina a pomíjivost života - témata, která nutí se zamýšlet, přehodnocovat... Útlá, ale výborná kniha!

29.12.2015


Porodní bába od řeky HopePorodní bába od řeky HopeP. Harman

Čtivá kniha, poněkud odlišná od většiny ostatních "porodních bab", kterých v poslední době vychází požehnaně. Autorka staví hrdinku před nejrůznější porody, a především komplikace s tím spojené. Rozhodně nezapře své vlastní bohaté zkušenosti. Navíc děj je situován do místa a do doby, kdy svou vlastní roli hrála finanční krize, kdy platilo odlišné postavení bílých a černých...
Zajímavá a především "nepřislazená" kniha ukazuje nelehký život ve 30. letech v apalačských horách, a v ničem ji neubírá na kvalitám ani to, že je tu vlastně absence hlavní velké zápletky, která bývá u většiny knih jakýmsi " hnacím motorem". Samotný každodenní život hlavní hrdinky je sám o sobě velmi pestrý...

04.04.2016


Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieF. Backman

Fredrik Backman zkrátka umí. Jeho styl je hodně podmanivý, dokonalé propojení smutku a smíchu... V určitých pasážích na malé chvilky možná příběh ztrácel dech a působil natahovaně, ale co. Většinu doby to bylo komické, dojemné, laskavé a zkrátka skvělé!

17.06.2016


Manželé odvedleManželé odvedleS. Lapena

Zápletka sice až tak originální není, ale vypravěčský styl autorky je rozhodně osobitý. Žádná zbytečná vata kolem, od samotného začátku na to jde zpříma, děj má spád a slušné překvapivé zvraty. O konci nemluvě...:)
Kniha roku zřejmě (docela určitě) nee, ale čtivý, napínavý psychothriller, který se z ruky odkládá hodně hodně ztěžka, rozhodně anoo.

29.03.2017


La LobaLa LobaA. Russell

Mrazivý, nechutný thriller, velice působivý. Dokonalost sama!
Ovšem - až na těch zbytečných cca posledních 60 stránek, které přímo volají po tom, že tam nepatří!!!
Takhle zkalit tak krystalicky čistě výborný thriller...
Jinak by to bylo za plný počet...

11.08.2017


1 2 3 4 5 6 ... 25