enymey enymey komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

supeS. Uz chapu, proc je tohle dilo tak ocenovane. Vyborne pojate pripodobneni, az z toho mrazi.

04.01.2023 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Výborná kniha. Přestože některé starší sci-fi můžou dnes působit trochu úsměvně, tady jsem takový pocit neměla. Téma je stále aktuální - svoboda, slepota a stádovitost lidí a touha po naplněném životu. Už na začátku jsem se hezky začetla a konec jsem dala jedním dechem.

23.05.2019 5 z 5

Posledná šanca Posledná šanca Andy Weir

Dokonalé. Úplně to vidím jako další super biják. Velmi jsem se bavila. Pomalé odtajňování záhady bylo výborně napínavé. Nechci spoilerovat, tak jen opravdu doporučuju.

25.01.2022 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Dobývání vesmíru tak trochu jinak - nedobrovolně. Příběh sleduje osud výzkumníka, kterého "zapomněli" na Marsu a jeho boj o život. Děj vás vtáhne hned na začátku a ke konci autor dokázal ještě přitvrdit. Místy byla kniha i vtipná, i když ke konci to bylo trochu přehnané (když astronauty tlačí čas a oni se místo záchrany vybavují - haha...). mrzí mě, že už jsem viděla film, protože bych si Watneyho originální řešení skoro neřešitelných problémů užila ještě víc. Opravdu doporučuji přečíst.

30.06.2020 5 z 5

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

Tato kniha se mi těžko hodnotí, protože některé části byly skvělé, ale některé až zbytečné. Lema mám velmi ráda, ale ticholog ze mě asi nebude.
Jeho humor mi velmi připomíná Cimrmanovský humor - takový inteligentní, založený na hře se slovy. Jenže i když už se mi některé části líbily a četly dobře, tak se pak táhly donekonečna. Autor tak nějak neumí přestat v nejlepším a většina dobrých příběhů vyšuměla do prázdna a byla zbytečně zdlouhavá.
Nejvíc se mi líbila ústřední povídka - Futurologický kongres. Připomíná mi to svět Matrixu a člověk nikdy nevěděl co je realita a co iluze. Bohužel jiné povídky třeba i začaly dobře, ale pak se už skoro nedaly dočíst. Je to takové podivně rozporuplné dílo.

09.02.2020 3 z 5

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Výborná kniha. Je skoro k neuvěření, že její předloha vznikla v období začátku 2. světové! Za pár let to bude století a přesto je příběh naprostá bomba a nepůsobí zastarale. Myšlenka uzavřeného světa a znovuobjevování vesmíru, vlastní minulosti a tajemství s tím spojených, mě nadchla. Velmi mě bavilo odkrývat cestu ven z města a objevovat, co se nachází za ním. Poslední strany byly trochu filozofování, ale nevadilo to.

28.08.2019 5 z 5

Výborné. Musela jsem si koupit pokračování. Bylo to příjemné čtení, žádná těžká zamotaná akčňárna ani přetechnizované sci-fi, nebo zdlouhavé filozofování. Prostě všeho tak akorát, aby to nezačalo nudit. Postavy jsou velmi dobře vykreslené a lze se do nich rychle vžít.

27.04.2021 5 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Tak to byla paráda. četlo se to hladce, děj se krásně odvíjel a místy byl příjemně napínavý. Samotná myšlenka evoluce na technické bázi mi přijde originální. Technických popisů tam ale nebylo přespříliš, což mě vždycky trochu nudí. Hrozně mě bavilo se dozvídat, co se stalo s prvním výzkumným plavidlem a co se stane s Nepřemožitelným.
Konec sice vyšuměl trochu do prázdna, ale dojem mi to nezkazilo. Po přečtení jsem měla takový ten správný "smutný" pocit, že je škoda, že příběh už skončil. Hodnotím i lépe než Solaris od stejného autora. Doporučila bych i těm, co třeba nemusí sci-fi, ale mají rádi napětí.

15.07.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Eeee. Nope! Jsem velmi zklamaná. Od největšího sci-fi bestselleru poslední doby jsem čekala mnohem víc. Do strany 300 se nic nedělo (fakt :-/). Původně jsem chtěla dát dvě hvězdy, ale posledních 100 stran to trochu zachránilo a konečně to začínalo být napínavé. Nazvala bych to učebnicí teoretické fyziky zabalené do prózy. Pokud se vyžíváte v teoriích a filozofických pojednáních, tak budete jedni z těch, co jsou nadšení. Kdo čekal příběh a napětí, tak to možná ani nedočte.

14.12.2021 2 z 5

Zřídla Zřídla Kristýna Sněgoňová

Moje první setkání s autorkou. Rozhodně doporučuji. U jiných autorů je někdy těžké sledovat příběhovou linku, když se vypravěč mění s novou kapitolou. Tady to bylo snadné. Postavy super a vykreslený svět zřídel taky. Do poslední chvíle jsem nevěděla, jak kniha dopadne a za to dávám palec nahoru.

29.10.2021 5 z 5

Gateway Gateway Frederik George Pohl Jr.

Tuto knihu jsem poprvé četla u kamaráda a nedalo mi to a musela jsem si koupit pokračování. Svět vesmírných prospektorů je nesmírně vzrušující. Pasáže u psychologa jsou podle mě trochu nudné, ne-li zbytečné. Další díly už trochu ztrácí na intenzitě, ale Gateway je výborná kniha. Dokonce natolik, že jsem si kvůli ní zde založila profil :-)

11.05.2019 5 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

Tak nevím, asi jsem čekala větší nářez. Co mě potěšilo byl návrat Leslie a Muže bez tváře. Nejvíc s mi líbilo krátké setkání s Náprstnicí, ale nechci spoilerovat. Jenže jinak mě kniha neudržela v tom správném napětí a nepřiměla mě číst až do půlnoci, jak bych čekala. Přijde mi, že první díly měly větší náboj a že ke konci už měl sám autor Petera trochu dost :-D

26.06.2020 3 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

čekala jsem víc. Byla to spíš taková relativně pohodová akčňárna, která se odehrává ve vesmíru. Jen v jednom bodě mě to vážně chytlo a nemohla jsem se odtrhnout, (když se jim to začalo poněkud hroutit), ale jinak to napětí nebylo silné. Za mě 3-4 hvězdy.

21.05.2020 4 z 5

Warren XIII. a šeptající les Warren XIII. a šeptající les Tania del Rio

Plných pět hvězd - jak jinak. stejně jako první díl ukazuje tohle dílko neuvěřitelnou kreativitu a má i poutavý příběh. Je to jedna z těch krásných, ilustrovaných knih, co bude mít vášnivý čtenář rád ve své sbírce v knihovně. Každou stránku jsem pečlivě prohlížela a všímala si malých, malovaných detailů - no krása.

Opět připomínám - neprohlížejte obrázky dopředu. Oloupili byste se jinak o překvapení v příběhu.

22.03.2020 5 z 5

Kultovní kniha (i film). Autor popisuje postavy tak, že jsem si nikdy nebyla jistá kdo je člověk a kdo android. Někdy to bylo trochu zamotané filozofováním o náboženství, až jsem se ztrácela. V tom si Dick ve svých dílech evidentně libuje a za to má u mně bodík dolů.

01.09.2019 4 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Krása. Několik napínavých zvratů. Zatím jsem od Clarka nenarazila na špatnou knihu. (ale nečetla jsem vše).
Příběh je založen na mylném předpokladu, že povrch měsíce tvoří prachová moře, po kterých se lze plavit jako po vodě. Záchrana ztroskotaného plavidla je velmi napínavá.

28.08.2019 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Samozřejmě se nabízí srovnání s Marťanem, ale mně osobně tohle dílo přijde v lecčem jiné. Hrdinka je mladá žena, i když neméně geniální :-P Co je stejné je "hollywoodský" mustr - akce, napětí, trocha sprosťáren, geniální hrdina ... Konec mi přišel už poněkud překombinovaný, ale jinak jsem se bavila. Od knihy jsem čekala napínavou, byť nenáročnou četbu a byla jsem spokojená.

22.11.2021 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Bomba.. Normálně nečtu současnou sci-fi a už vůbec nemám v lásce české tvůrce (pardón). Ale tohle mě dostalo. Výborný příběh o nevysvětlitelném zmizení na osídlené planetě, která je takovým malým mikrokosmem. Platí tam jiný řád a jiná morálka a hlavně to všechno řídí umělá inteligence. Postavy i příběh byly uvěřitelné a hezky se mi do toho vžilo. Ke konci už mě fakt zajímalo, jak to dopadne a běhal mi mráz po zádech. Jediné, co nemám v literatuře ráda je sex, který je tady všudypřítomný a dost explicitně popisovaný (nic, co by měly číst vaše ratolesti!). Naštěstí to tady dobře zapadalo do příběhu, tak to odpouštím.

01.10.2020 5 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Celkem dobré. Spíš pro teenagery. Mně trochu iritovaly drsňácký průpovídky hrdinky. Navíc to bylo občas trochu mimo éru - dnešní puberťáci neznají Nirvanu apod.. už jim to nic neříká a už to není "cool". Navíc po páté zmínce o ustřiženém límci u vojenské bundy/košile už se mi protočily panenky :-D Ale příběh sám je fajn napínavý.

03.09.2020 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Fascinuje mě, že takto staré dílo má dnešnímu čtenáři stále co říct. Pozdější podobnost s Orwellem určitě není náhodná. Vidím podobnosti jednak v romantické lince příběhu, i v zakončení. Také v tom, že oba autoři poukazují na nebezpečí totalitních režimů.

29.08.2020 4 z 5