Endy17 Endy17 komentáře u knih

Na život! Na život! Pavel Bělobrádek

Musím se ztotožnit s oběma předchozími komentáři. Životopisná část knihy je skvělá, ta programová je tak trochu předvolební leták KDU-ČSL. To ale nemíním jako kritiku, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí.

04.12.2017 4 z 5

Všichni proti všem Všichni proti všem Vítězslav Jareš

Spousta informací bez vodítka, kde končí realita a začíná fikce. Autor v závěru knihy podotýká, že "podobnost se skutečnými jmény či událostmi je čistě náhodná", ale kde opravdu leží ta hranice? Nepochybně není ostrá a pevně vymezená, plynulý přechod přesto vyvolává mrazení v zádech.

29.11.2017 4 z 5

Neblahý Juda Neblahý Juda Thomas Hardy

Nesmírně silný a nesmírně neveselý příběh.

21.11.2017 4 z 5

Hranice Hranice Dalibor Vácha

Poměrně dost zajímavých informací, často stále opomíjených nebo přímo záměrně zamlčovaných. Nejsyrovější a tak asi i nejvěrohodnější pohled na válku, prostý jakékoli romantiky a dobrodružného hrdinství. Kniha není žádný bestseller a občas jsem se textem prokousával s úsilím, ale vzhledem k výše uvedenému za přečtení stojí.

15.11.2017 3 z 5

Na plechárně / Sladký čtvrtek Na plechárně / Sladký čtvrtek John Steinbeck

Klasika, kterou každý zná, ale kterou zdaleka ne každý přečetl. Trošku mi připomíná Zvonokosy.
Příběh sám o sobě není nijak hluboký. Hluboké jsou ale autorovy myšlenky a úvahy, které v něm najdeme, a všechno korunuje jemný a inteligentní humor.

08.11.2017 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

"Vypadalo to tam jako v osmdesátých letech" je s absolutní převahou nejčastější větou příběhu, čtenář se s ní setká bezmála na každé stránce téhle lehce infantilní a naivní knihy. Trochu je to Harry Potter, včetně vševědoucí Hermiony, trochu Clancyho Net Force.
Děj ubíhá rychle a stránky přímo mizí před očima. Ale když zmizí i ta poslední, nijak zvlášť vás to mrzet nebude.

03.11.2017 3 z 5

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

Nepravděpodobné a nereálné, ale o tom to není. Kniha dokáže čtenáře pobavit a strhnout, v některých pasážích je těžké se od ní odtrhnout. Místy je ale zbytečně podbízivá a opakované odkazy autora na předchozí díl a vlastní osobu jsou násilné.

31.10.2017 4 z 5

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Překvapivě někteří komentující vyčítají knize v polovině "ztrátu dechu", mně naopak druhá polovina přišla ještě zajímavější. Nitky se pomalu rozplétají a na povrch se derou dosud neznámé souvislosti.

25.10.2017 5 z 5

Ostrov Ostrov Robert Merle

Příběh z osmnáctého století vypráví autor v polovině století dvacátého tak poutavě a nadčasově, že je kniha aktuální i pro současného čtenáře.

18.10.2017 5 z 5

Sharpova bitva Sharpova bitva Bernard Cornwell

Sharpe ve svém dalším pokračování překvapivě bez dámské společnosti.

15.10.2017 3 z 5

Dotek zla Dotek zla František Niedl

Hodnocení posledního Daberta pro mě bylo hodně složité a dlouho jsem nad ním přemýšlel. Laciné rádoby vtipné glosy sráží úroveň jinak zajímavé knihy, použití vulgarismů na některých místech působí násilně (podobně jako když si podobnými výrazy puberťáci zvyšují sebevědomí).
Nakonec o čtyřech hvězdičkách rozhodlo to, že jsem Dotek zla s chutí přečetl za jeden den.

09.10.2017 4 z 5

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Vlastimil Vondruška

Za historickou věrohodnost knihy bych ruku do ohně nedal, nicméně čtení je příjemné a nenáročné.

07.10.2017 4 z 5

Dědeček Dědeček Vítězslav Jareš

Lehké, nenáročné a úsměvné čtení, místy jsem se zasmál nahlas. Ale jde také o jednoznačně nejslabší autorovo dílo, ke kterému se není třeba vracet.

05.10.2017 3 z 5

Smrtící kód Smrtící kód Ken Follett

Typický autorův rukopis - skvělé, poutavé a napínavé čtení trochu deklasuje předramatizovaný závěr ve stylu akčního filmu s "povinným" přeslazeným zakončením (nakonec i to evokuje představu filmového scénáře). Překlad mě místy překvapil, bohužel ani jednou příjemně.

30.09.2017 4 z 5

Pohádky pro dobrodruhy Pohádky pro dobrodruhy Zdeněk Šmíd

Stejně laskavý humor, stejně moudré vyprávění - Zdeněk Šmíd svůj styl nezapře ani v pohádce.

28.09.2017 5 z 5

Albatros Albatros František Flos

Podobně jako mayovky, verneovky nebo třeba setonovky jsou i Flosovy knihy odsouzené k tomu, aby na ně v knihovnách sedal prach. Dospělý po nich občas sáhne z nostalgie a dnešní mládež už tuhle formu dobrodružného čtení asi neocení. Škoda.

27.09.2017 4 z 5

Cesta na poledne Cesta na poledne Václav Křístek

Kniha mi vůbec nesedla a nakonec jsem její čtení vzdal ve dvou třetinách.

28.05.2017

Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody Petr Zikmund

Velké, velké zklamání. Ačkoliv se kniha celkem dobře čte, nejde o životopis Heinricha Mattoniho - stačí si děj porovnat třeba jen s Wikipedií. Celé dílo působí značně nevěrohodně a památku Mattoniho svými nepodloženými domněnkami uráží.

28.03.2017 3 z 5

Hráč Hráč František Niedl

Trochu se odchýlím od názorů ostatních čtenářů - mě druhý díl pohltil víc, než ten první. Oba jsou stejně nepravděpodobné, nadsazené a místy absurdní, oba se skvěle čtou a donutí Vás třeba i proti Vaší vůli s hlavním hrdinou sympatizovat. Ale Hráč je přece jen trochu lidštější a tahle jeho stránka se neutopí ani v potocích krve protékajících kapitolami.

12.03.2017 4 z 5

Tři nezvěstní Tři nezvěstní Josef Masopust

Dobrodružný příběh tří (a později zjistíme, že čtyř) trosečníků je místy až úsměvný svou naivitou a shlukem vysoce nepravděpodobných náhod. Přesto jsem si ho opět přečetl s velkou chutí a takřka jedním dechem - podobně, jako poprvé bezmála před čtyřiceti lety.

05.02.2017 4 z 5