Dědeček

Zahořklý komunistický dědeček Pavel Pavlík zdědí po bratranci v Americe dolary a nádherný kabriolet Cadillac. V něm najde kazetu, kde mu bratranec vysvětluje, proč odkázal tento vůz právě jemu třídnímu nepříteli. Dědeček už nemá řidičský průkaz a tak do kabrioletu chodí číst své Rudé právo, otravuje své okolí a vlastně i sám sebe svoji nesnášenlivostí. Bydlí sám se svým kocourem Iljičem, který při slově buržoust dostává záchvat a syčí na všechny a na všechno. Jediného, koho ze své rodiny Pavel Pavlík uznává, je jeho vnuk Libor, protože má stejně odtažitý postoj ke kapitalismu a spotřebnímu způsobu života. Libor chodí po večerech do klubu Díra, opět potká svého osobitého kamaráda, ošklivého zlodějíčka Šklíbu, kterého právě propustili z vězení. Dcera dědečka Pavlíka se s manželem dostává do finančních potíží. Navštíví svého otce, s kterým má z minulosti nevyřešený konflikt s tragickým následkem. Pohádají se a otec ji odmítne pomoc. Následně dědovi Pavlíkovi zjistí zákeřnou chorobu. Rozhodne se, že chce ještě navštívit místa, kde žil v mládí a usmířit se s dcerou. Vydá se na cestu v zděděném kabrioletu spolu s Liborem, Šklíbou, Kleopatrou a kocourem Iljičem. Cesta je dobrodružná až bizardní. Přijíždí do podivné vesnice Hulínov, kde se ubytují v starodávném hostinci. Všichni tam kouří trávu a i oni si zavdají. Ale nebyla to lecjaká tráva a naši hrdinové prožívají každý zvlášť neuvěřitelná dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/97_/97553/dedecek-97553.jpg 3.524
Romány, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Dědeček

zdenaR

Velmi příjemné a vtipné čtení na léto - skvěle jsem se bavila i u kapitol z Hulínova - vtipná nadsázka, která až příliš evokovala skutečnost, se dle mého názoru autorovi opravdu povedla.
I mně schází na obálce Che Guevara na kapotě kabrioletu...
Tak, pane Jareši, kdy nás překvapíte další knihou - už se těším :-)))

Miruš
06.09.2018

Ostatní knihY autora se mi moc líbily, ale tuhle jsem nedočetla, bohužel. Nechám si konec povyprávět svým nejlepším kamarádem.

Hana62
07.05.2018

Nic moc. Od Jareše jsem četla rozhodně lepší... Ani ten humor mě neoslovil. Škoda, čekala jsem víc.

Endy17
05.10.2017

Lehké, nenáročné a úsměvné čtení, místy jsem se zasmál nahlas. Ale jde také o jednoznačně nejslabší autorovo dílo, ke kterému se není třeba vracet.

Jaruš7
21.07.2017

Moje zatím šestá ze sedmi a můj obdiv narostl o rozměr mimořádně trefného humoru, (kdyby mě slyšela moje babička tak ta její slova "Zase bereš jméno boží nadarmo", by měla opět váhu).
Ten báječný idol revolty CheG. na kapotě neskutečně CHYBÍ.
Pro dokonalost - vlepení portrétu je řešením.
Kniha je koktejl dnešní doby, nehlazený, nečesaný, s odérem lehké drogy, ale i o odvaze názoru selského rozumu verzus svět, i výpověď osudů z rodinné kroniky.
Dnes v den V. - přání - další tituly na pultech je snad neskromné, ale určitě intenzivně očekávané, neboť proč ne, další extrajízdu, když se předchozí vydařily.

Nestorkea
13.01.2017

Ze začátku se mi knížka moc líbila, ale jednotlivé čtvrtě v Hulínově mě moc nezaujaly. Styl humoru je podle mého gusta. Za mě lepší průměr, 3,5 hvězdy :-)

Aleh
12.01.2017

Dědeček je vyprávění o veselých, ale mnohdy i o vážných věcech. Je o konfrontaci dnešní doby s dobou minulou. Autor často používá nadsázku a nadhled. Postavy působí věrohodně a věrně odrážejí svůj postoj k té či oné době. Možná, že některým z nás dědeček Pavlík připomíná někoho z našeho okolí...

Šánka
01.12.2016

Docela příjemné překvapení. Autora jsem neznala, ale určitě to napravím a přečtu si od něj ještě něco novějšího, jeho styl psaní mně sedí a baví. Bylo to vtipné, mockrát jsem se smála nahlas. Psané s nadsázkou, ale i hodně realistické. Na druhé straně je zde krásně nastavené zrcadlo dnešní porevoluční společnosti, a není to jen veselé koukání, ty postavy jsou někdy až příliš opravdové. Dobré čtení.